Постанова № 65443873, 27.02.2017, Києво-Святошинський районний суд Київської області

Дата ухвалення
27.02.2017
Номер справи
369/10979/16-а
Номер документу
65443873
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 369/10979/16-а

Провадження № 2-а/369/31/17

ПОСТАНОВА

Іменем України

27.02.2017 року Києво-Святошинський районний суд Київської області в складі

головуючого судді: Волчко А.Я.

за участю секретаря: Раситюк М.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі про визнання дій посадових осіб Управління Пенсійного фонду України Києво-Святошинського району Київської області незаконними та зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

У листопаді 2016 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Києво-Святошинського районного суду Київської області з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі про визнання дій посадових осіб Управління Пенсійного фонду України Києво-Святошинського району Київської області незаконними та зобов'язання вчинити дії.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що позивач у 2001 році позивач був звільнений з посади начальника відділу прокуратури Київської області у зв'язку з виходом на пенсію за вислугу понад 20 років.

12 вересня 2001 року Управлінням Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області позивачу було призначено пенсію за вислугу років відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 5 листопада 1991 року № 1789-ХІІ (в редакції від 12.07.2001 № 2663-14, чинній на час призначення пенсії) в розмірі 90% середнього заробітку (пенсійне посвідчення НОМЕР_1).

Після звільнення з органів прокуратури продовжував працювати в органах державної влади і в 2010 році переоформив пенсію державного службовця за віком, а в 2012 році звільнився з роботи.

Постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» визначено, що у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій з 01.12.2015 підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури».

Статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ, в т. ч. в редакції від 12.07.2001, встановлено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Таким чином, на момент призначення йому пенсії законодавством було встановлено право осіб, яким призначена пенсія відповідно до Закону України «Про прокуратуру», на її перерахунок у разі підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.

Отже, у позивача виникло право на перехід на пенсію працівника органів прокуратури та перерахунок призначеної раніше пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру» та згаданої Постанови Кабінету Міністрів України.

9 листопада 2016 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області із заявою про переведення на пенсію працівника органів прокуратури та перерахунок пенсії, призначеної позивачу відповідно Закону України «Про прокуратуру», з урахуванням довідки, виданої прокуратурою Київської області від 07.11.2016 № 18ф-473 про заробітну плату за посадою, з якої позивач вийшов на пенсію, згідно з положеннями статті 50-1 Закону України Про прокуратуру» у розмірі 90 % місячного заробітку, починаючи з дати звернення до Управління, тобто з 09.11.2016.

22 листопада 2016 року позивач ОСОБА_1 отримав лист за підписом заступника начальника Управління від 22.11.2016 №247/О-01 про відмову в перерахункі пенсії, оскільки вона розміром менша за одержувану пенсію державного службовця.

Управління посилається на: пункт 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України; Постанову Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», якою внесено зміни в тому числі й до Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865. Зокрема, виключено пункт 4, відповідно до якого у разі підвищення заробітної плати працюючих осіб, проводяться перерахунки пенсій пенсіонерам. Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213, згідно з яким з 1 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про прокуратуру».

Відмова Управління у перерахунку позивачу пенсії, призначеної відповідно Закону України «Про прокуратуру» за вислугу років, є незаконною і необгрунтованою та такою, що істотно порушує його конституційні права на соціальний захист і пенсійне забезпечення, передбачені Конституцією України та законами України.

Підстави та порядок перерахунку призначених пенсій прокурорам регулюються статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ в редакції від 12.07.2001, що діяла на час призначення позивачу пенсії, було встановлено, що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Відповідно до частини 12 статті 50-1 зазначеного Закону обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з частиною 17 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ в редакції від 12.07.2001 призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Право на здійснення перерахунку пенсії передбачено й Законом України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII (стаття 86).

Посилання Управління на пункт 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VIII (далі- Закон № 213-VIII від 02.03.2015), як на підставу неможливості проведення перерахунку призначеної позивачу пенсії, є необгрунтованим.

Так, пунктом 5 Прикінцевих положень цього Закону визначено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії щомісячне довічне грошове утримання) призначаються відповідно до деяких законів, у тому числі до Закону України «Про прокуратуру».

Безпідставним є посилання Управління на неможливість проведення перерахунку призначеної мені пенсії на підставі Закону України -Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Однак, наразі Кабінетом Міністрів України не визначено умови та порядок перерахунку пенсій працівникам прокуратури.

Отже, чинним законодавством передбачено право особи, якій призначено пенсію за вислугу років, на її перерахунок, однак за певних умов та в порядку, які на даний час Кабінетом Міністрів України не визначено.

Пенсія позивача була призначена до набрання чинності Законом України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII, а тому положення цього Закону, які встановлюють певні обмеження, зокрема щодо розміру пенсії, не мають зворотної дії.

З урахуванням викладеного при перерахунку пенсії позивача має застосовуватися норма закону, що визначає розмір пенсії у відсотках та порядок її перерахування, яка діяла на момент призначення пенсії.

Також не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії та обставина, що відповідно до Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII з 01.01.2015 умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, який такі умови та порядок до цього часу не визначив.

У зв'язку з тим, що Кабінетом Міністрів України з 01.01.2015 по теперішній час не визначено умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, обмежується конституційне право на пенсійне забезпечення.

Тому просив визнати протиправними і незаконними дії Управління Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області щодо відмови позивачу ОСОБА_1 в поновленні виплати пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про прокуратуру» за вислугу років, та її перерахунку.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області поновити йому виплату пенсії пенсіонера органів прокуратури, здійснити перерахунок призначеної пенсії за вислугу років без обмеження її максимального розміру, відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, чинній на час призначення пенсії, в розмірі 90 % суми середньої заробітної плати на підставі довідки прокуратури Київської області від 07.11.2016 № 18ф-473, починаючи з дня звернення до Управління, тобто з 09 листопада 2016 року, та виплачувати перераховану пенсію замість пенсії державного службовця.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області на його користь витрати зі сплати судового збору за подання адміністративного позову з загальному розмірі 1102 (одна тисяча сто дві) грн. 42 коп.

У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позову, оскільки вимоги позивача вважає, необгрунтованим та надуманами, так як розмір пенсії, визначений у порядку та на умовах закону України «Про прокуратуру» є меншим, ніж той що він отримує відповідно до закону України «про державну службу».

Україна є правовою державою, в який визначається і діє принцип верховенства права, Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй (стаття 1, частина перша статті 8 Основного Закону України).

Конституція України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Згідно з Конституцією України, права і свободи людини і громадянина захищаються судом, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Частина друга статті 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади і у своєї діяльності керується Конституцією України та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства соціальної політики України, іншими актами законодавства України, дорученнями Президента України та Міністра соціальної політики України, а також, Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 06.04.2011 року № 384/2011, та організує у межах своїх повноважень виконання актів законодавства, здійснює контроль за їх реалізацією. Управління Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах є підвідомчими органами Фонду та разом утворюють систему органів Фонду.

Спеціальним законом, який визначає правові засади організації і діяльності прокуратури України, статус прокурорів, порядок здійснення прокурорського самоврядування, а також, систему прокуратури України є Закон України «Про прокуратуру».

Як установлено судом, позивач є пенсіонером органів прокуратури і з 12.09.2001 року йому було призначено пенсію за вислугу років на підставі Закону №1789-ХІІ «Про прокуратуру».

12 вересня 2001 року Управлінням Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області позивачу було призначено пенсію за вислугу років відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 5 листопада 1991 року № 1789-ХІІ (в редакції від 12.07.2001 № 2663-14, чинній на час призначення пенсії) в розмірі 90% середнього заробітку (пенсійне посвідчення НОМЕР_1).

Після звільнення з органів прокуратури продовжував працювати в органах державної влади і в 2010 році переоформив пенсію державного службовця за віком, а в 2012 році звільнився з роботи.

09 листопада 2016 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області із заявою про переведення на пенсію працівника органів прокуратури та перерахунок пенсії, призначеної позивачу відповідно Закону України «Про прокуратуру», з урахуванням довідки, виданої прокуратурою Київської області від 07.11.2016 № 18ф-473 про заробітну плату за посадою, з якої позивач вийшов на пенсію, згідно з положеннями статті 50-1 Закону України Про прокуратуру» у розмірі 90 % місячного заробітку, починаючи з дати звернення до Управління, тобто з 09.11.2016.

22 листопада 2016 року позивач ОСОБА_1 отримав лист за підписом заступника начальника Управління від 22.11.2016 №247/О-01 про відмову йому в перерахунку пенсії, призначеної відповідно до закону України «Про прокуратуру», та недоцільність поновлення пенсії працівника прокуратури, оскільки вона розміром менша за одержавану пенсію державного службовця.

Позивачу було роз'яснено його право оскаржити дії у вищестоящому органі або в судовому порядку.

Відповідно до ч. 13 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Частиною 17 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсії провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Згідно із частиною 18 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Встановлені Законом України «Про прокуратуру» (в редакції від 12 липня 2001 року) положення щодо проведення перерахунку пенсії з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи, поширення їх на пенсіонерів з числа працівників прокуратури, незалежно від часу виходу їх на пенсію, повністю залишені без змін в ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в новій редакції від 15 травня 2012 року.

Отже, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» не зазнали.

Аналогічна правова позиція висловлена у постановах Верховного Суду України від 17 грудня 2013 року (справа № 21-445а13) та від 10 грудня 2013 року (справа № 21-348а13).

Відповідно до ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року № 3-рп/2012надано тлумачення, що суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.

Відповідно до п. 4 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 20.05.2013 № 7 «Про судове рішення в адміністративній справі», законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права з урахуванням юридичної сили правового акту в ієрархії національного законодавства, що регулює спірні правовідносини, подібні правовідносини (аналогія закону), або за відсутності такого закону - на підставі конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права), принципів верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини при дотриманні норм процесуального права.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Виходячи з наведеного, заявлений позов слід задовольнити частково, визнавши дії відповідача протиправними і зобовязавши відповідача здійснити перерахунок та виплату спірної допомоги з урахуванням сплаченої суми.

За таких обставин, суд вважає, що для відновлення порушено права позивача суд вважає, що відповідача слід зобов'язати здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" та постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури" № 505 " з розрахунку 90 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати, вказаної в довідці № 07.11.2016 року №18ф-473 року, виданої прокуратурою Київської області для нарахування пенсії та здійснювати йому виплату вказаної пенсії з 09.11.2016 р. по день припинення такого права, з урахуванням виплачених сум.

Задоволення позову у цій частині є достатнім заходом відновлення прав позивача.

На підставі вкладеного і керуючись ст. ст. 7-9, 11, 69-71, 183-2 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі про визнання дій посадових осіб Управління Пенсійного фонду України Києво-Святошинського району Київської області незаконними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправними і незаконними дії Управління Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області щодо відмови позивачу ОСОБА_1 у поновленні виплати пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про прокуратуру» за вислугу років, та її перерахунку.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області поновити ОСОБА_1 виплату пенсії пенсіонера органів прокуратури, здійснити перерахунок призначеної пенсії за вислугу років без обмеження її максимального розміру, відповідно до статті 5 -1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, чинній на час призначення пенсії, в розмірі 90 % суми середньої заробітної плати на підставі довідки прокуратури Київської області від 07.11.2016 № 18ф-473, починаючи з дня звернення до Управління, тобто з 09 листопада 2016 року, та виплачувати перераховану пенсію замість пенсії державного службовця.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору у розмірі 1102 (одна тисяча сто дві) грн. 42 коп.

Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Києво-Святошинський районний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови або протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: А.Я. Волчко