ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 серпня 2011 року Справа № 2а/2370/5896/2011
15.08.11
09 год. 40 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого-судді Гриньковської Н.Ю.,
суддів: Грицаєнко О.Л., Трофімової Л.В.
при секретарі Ільченко С.М.,
за участю представників сторін:
від позивача ОСОБА_1,
від відповідача - ОСОБА_2,
від прокуратури Черкаської області ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Золотоніського міжрайонного прокурора Черкаської області в інтересах держави в особі Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 про стягнення адміністративно-господарських санкцій,
встановив:
13.07.2011р. до Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою звернувся Золотоніський міжрайонний прокурор Черкаської області в інтересах держави в особі Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, в якій поставлено питання щодо стягнення з фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 адміністративно-господарських санкцій в сумі 17859,48грн. за незайняті робочі місця інвалідами у 2010 році та пені в сумі 471,68грн. за несвоєчасну сплату зазначених санкцій.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем порушено вимоги Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», що полягає у не працевлаштуванні інвалідів, відповідно до нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі 4% від загальної чисельності працюючих.
За невиконання нормативу щодо створення робочих місць для працевлаштування інвалідів до відповідача були застосовані штрафні санкції та нарахована пеня за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій Оскільки, відповідачем у встановлений законом термін не було сплачено адміністративно-господарські санкції, то позивач просив стягнути вказані санкції у судовому порядку, що з урахуванням нарахованої пені, становить 18331,16грн.
В судовому засіданні прокурор та представник позивача позовні вимоги підтримали, крім вимоги про стягнення судових витрат з відповідача.
Представник відповідача проти позову заперечував та просив суд відмовити у його задоволені, мотивуючи це тим, що відповідачем не було порушено вимог чинного законодавства стосовно зобовязання роботодавців працевлаштовувати інвалідів. При цьому, вказав, що протягом 2006-2010 років до відповідача центром зайнятості не було направлено жодного інваліда для працевлаштування, якому було відмовлено у прийнятті на роботу. Крім того, представник відповідача стверджує, що з урахуванням діяльності, якою займається ФОП ОСОБА_4 (автозаправна станція обєкт підвищеної небезпеки), та переліку посад у штатному розкладі, вимога стовно двох інвалідів є неправомірною, оскільки не враховує професійних особливостей робіт з підвищеною небезпекою. Таким чином, представник відповідача зазначив, що оскільки у діях відповідача відсутній склад правопорушення, на нього не може бути покладена відповідальність за не направлення уповноваженими органами необхідної кількості інвалідів для працевлаштування, відсутність у населеному пункті за місцем знаходження субєкта господарювання інвалідів, які бажають працевлаштуватись.
Заслухавши пояснення та доводи представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Частиною 2 статті 4 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»від 21.03.1991р. №875-XII (далі Закон №875-XII) передбачено, що держава створює правові, економічні, політичні, соціально-побутові та соціально-психологічні умови для задоволення потреб інвалідів у відновленні здоров'я, матеріальному забезпеченню, посильній трудовій та громадській діяльності.
Черкаське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів є територіальним органом державної виконавчої влади, одним із завдань якого є здійснення на території області контролю за виконанням встановленого підприємствам, установам, організаціям, в тому числі підприємствам і організаціям громадських організацій інвалідів, фізичним особам, які використовують найману працю, нормативів робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, а також за своєчасним перерахуванням адміністративно-господарських санкцій у разі недотримання ними даного нормативу.
Відповідно до Закону №875-XII підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобовязані виконувати встановлений зазначеним Законом чотирьохвідсотковий норматив працевлаштування інвалідів, виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
За змістом статті 19 Закону №875-ХІІ для підприємств, установ, організацій встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів.
Згідно з частиною 3 статті 18 Закону №875-ХІІ підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини 3 статті 181 цього Закону №875-ХІІ державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.
У частині 1 статті 20 Закону №875-ХІІ встановлено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, які використовують найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.
Порядок і терміни сплати підприємствами (об'єднаннями), установами і організаціями штрафних санкцій до відділень Фонду соціального захисту інвалідів, акумуляції, обліку та використання цих коштів затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007р. №70 «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».
Відповідно до п. 2 Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів (із змінами та доповненнями, далі - Порядок) суми штрафних санкцій перераховуються роботодавцями відділенням Фонду соціального захисту інвалідів (далі - відділення Фонду) за місцем їх державної реєстрації як юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців на рахунки, відкриті в органах Державного казначейства, до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів. Обчислення суми адміністративно-господарських санкцій проводиться роботодавцями самостійно згідно з порядком заповнення звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів, затвердженим Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.
З огляду на наведені приписи чинного законодавства обовязок з працевлаштування інвалідів покладено на державну службу зайнятості, однак при умові надання підприємствами, установами та організаціями інформації про створені робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів.
З копії листа Золотоніського міськрайонного центру зайнятості від 02.06.2011р. №666 вбачається, що відповідач протягом 2010 року не подавала звіти форми 3-ПН про наявність вакансій для працевлаштування інвалідів (а.с.12).
Форма статистичної звітності №3-ПН «Звіт про наявність вільних робочих місць (вакантних посад), яка повинна щомісячно подаватись до державної служби зайнятості, затверджена наказом Державного комітету статистики №244 від 06.07.1998р. Неподання звіту форми 3-ПН свідчить про те, що робочі місця для працевлаштування інвалідів створені не були. З огляду на зазначене суд вважає, що неподання звіту форми 3-ПН свідчить про те, що робочі місця для працевлаштування інвалідів відповідачем не створені. Приймаючи до уваги вказану обставину, суд приходить до висновку, що відповідач порушив покладений на нього обовязок і не створив у 2010 році два робочих місця для працевлаштування інвалідів.
При цьому, відповідно до частини 1 статті 218 Господарського кодексу України, підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Частиною 2 наведеної статті передбачено, що учасник господарських відносин відповідає, зокрема, за порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито всіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Середньорічна заробітна плата штатного працівника за звітний період становить 8929,70грн., тому загальна сума адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця для інвалідів відповідно до розрахунків має складати 17859,48грн. Оскільки, в установлений Законом термін, до 15 квітня 2011 року, визначену суму адміністративно-господарських санкцій за невиконаний норматив у 2010 році відповідач не сплатив, Черкаське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, згідно наданого розрахунку (а.с.5), також просить стягнути з відповідача пеню в розмірі 471,68грн. виходячи з 120% річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Приймаючи до уваги, що відповідачем не доведено, вжиття всіх заходів для недопущення господарського правопорушення, а також ту обставину що відповідачем не сплачено зазначені адміністративно-господарські санкції та розмір пені, нарахованої на суму за незайняті робочі місця інвалідами у 2010 році. Колегія суддів приходить до висновку про необхідність задоволення заявлених позивачем вимог, оскільки такі вимоги ґрунтуються на вищезазначених нормах права.
На підставі викладеного, керуючись статтями 86, 94, 122, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
постановив:
Адміністративний позов Золотоніського міжрайонного прокурора Черкаської області в інтересах держави в особі Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 про стягнення адміністративно-господарських санкцій задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 (19700, АДРЕСА_1) на користь Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (18000, м. Черкаси, просп. Хіміків, 50, ідентифікаційний код 21368023) суму адміністративно-господарських санкцій у розмірі 17859 (сімнадцять тисяч вісімсот пятдесят девять) гривень 48 копійок та пені в сумі 471 (чотириста сімдесят одна) гривня 68 копійок.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку, передбаченому ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.Ю. Гриньковська
Судді О.Л.Грицаєнко
ОСОБА_5
постанова складена в повному обсязі 19.08.2011р.