Постанова № 65439663, 15.03.2017, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.03.2017
Номер справи
161/6580/16-а
Номер документу
65439663
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 березня 2017 року № 876/1265/17

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Гуляка В.В.

суддів:Довгополова О.М., Коваля Р.Й.

за участі секретаря судового засідання: Омеляновської Л.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Приватної фірми «Скорпіон-сервіс» на постанову Луцького міськрайонного суду Волинської області від 14 грудня 2016 року в адміністративній справі за позовом Приватної фірми «Скорпіон-сервіс» до ОСОБА_1 міської ради Волинської області про визнання протиправним та скасування рішення,

встановив:

У травні 2016 року позивач ПФ «Скорпіон-сервіс» звернувся в суд із адміністративним позовом до відповідача ОСОБА_1 міської ради Волинської області, в якому просив визнати протиправним та скасувати рішення ОСОБА_1 міської ради № 75/28 від 25.06.2015 року «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Луцька».

Відповідач позову не визнав, у суді першої інстанції подав заперечення, просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

Постановою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 14.12.2016 року в задоволенні позову відмовлено.

З цією постановою суду першої інстанції від 14.12.2016 року не погодився позивач та оскаржив її в апеляційному порядку. Вважає апелянт, що оскаржена постанова суду є незаконною, а тому підлягає скасуванню з підстав, викладених в апеляційній скарзі.

В обґрунтування апеляційних вимог апелянт зазначає, що предметом оскарження за даним адміністративним позовом являється рішення відповідача про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Луцька, а не оскаржується сама технічна документація з нормативної грошової оцінки земель м. Луцька. Оскаржене рішення є незаконним, оскільки було порушено процедуру його прийняття як регуляторного акту ОСОБА_1 міської ради. Апелянт не погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що оскаржене рішення ОСОБА_1 міської ради № 75/28 від 25.06.2015 року не є регуляторним актом. Вказує апелянт, що судова практика розгляду аналогічних категорій справ Вищим адміністративним судом України сформована вказує на те, що згідно Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» рішення органу місцевого самоврядування про затвердження технічної документації із нормативної грошової оцінки земель міста є регуляторним актом і при його прийнятті мають бути дотримані регуляторні процедури, передбачені Законом. Також на думку апелянта судом першої інстанції не було надано належної правової оцінки показанням допитаних по справі свідків.

За результатами апеляційного розгляду апелянт просить скасувати оскаржену постанову суду від 14.12.2016 року та прийняти нову постанову суду, якою адміністративний позов задоволити повністю.

Відповідач апеляційної скарги не визнав, у суді апеляційної інстанції подав заперечення, просить залишити без задоволення апеляційну скаргу, а оскаржену постанову суду залишити без змін.

Суд апеляційної інстанції заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення осіб, які беруть участь у справі та зявились в засідання суду апеляційної інстанції, перевіривши матеріали справи і обговоривши підстави та межі апеляційної скарги, вважає, що дану апеляційну скаргу слід задоволити.

Так, судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що позивач ПФ «Скорпіон-сервіс» є власником земельної ділянки площею 1,1700 га., розташованої за адресою вул. Карпенка-Карого в м. Луцьк Волинської області, із цільовим призначенням для будівництва і обслуговування торгового комплексу, що підтверджується державним актом на право власності на земельну ділянку серія ВЛ № 097825 від 05.08.2004 р. (а.с. 8).

Відповідно, позивач є платником земельного податку, розмір якого залежить від нормативно-грошової оцінки землі.

Рішенням ОСОБА_1 міської ради № 75/28 від 25.06.2015 року «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Луцька» затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м. Луцька та введено її в дію з 01.01.2016 р. (а.с. 6-7).

Вказане рішення ОСОБА_1 міської ради було опубліковано у випуску № 26 від 09.07.2015 р. газети «ОСОБА_1 замок» (а.с. 25).

Супровідним листом Управління держгеокадастру у ОСОБА_1 районі Волинської області від 17.03.2016 р. № 2740/86-16 позивачу надано оновлений витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за адресою вул. Карпенка-Карого 1 в м. Луцьк Волинської області, для подальшої сплати земельного податку в новому (збільшеному) розмірі (а.с. 9, 10).

Суд апеляційної інстанції не може погодитися з висновком суду першої інстанції про відсутність відстав для задоволення адміністративного позову, виходячи з наступного.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з пунктом 34 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до виключної компетенції місцевих рад належить вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Положеннями Закону України «Про оцінку земель» визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

Відповідно до статті 18 Закону України «Про оцінку земель», нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою згідно із Законом України «Про землеустрій» та у відповідності до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.

Згідно з частиною першою статті 23 Закону України «Про оцінку земель», технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.

Частиною 5 статті 5 цього Закону встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

Положеннями статті 1 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» визначено, що регуляторний акт - це прийнятий уповноваженим регуляторним органом нормативно-правовий акт, який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання; прийнятий уповноваженим регуляторним органом інший офіційний письмовий документ, який встановлює, змінює чи скасовує норми права, застосовується неодноразово та щодо невизначеного кола осіб і який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання, незалежно від того, чи вважається цей документ відповідно до закону, що регулює відносини у певній сфері, нормативно-правовим актом.

Виходячи з аналізу наведених законодавчих положень, колегія суддів приходить до висновку про те, що розглядуване рішення ОСОБА_1 міської ради № 75/28 від 25.06.2015 року «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Луцька» є регуляторним актом, який прийнятий уповноваженим регуляторним органом та окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських та адміністративних відносин.

Відповідно до ст.8 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», стосовно кожного проекту регуляторного акта його розробником готується аналіз регуляторного впливу. Аналіз регуляторного впливу готується до оприлюднення проекту регуляторного акта з метою одержання зауважень та пропозицій.

Згідно зі статтею 9 вказаного Закону, кожен проект регуляторного акта оприлюднюється з метою одержання зауважень і пропозицій від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань. Про оприлюднення проекту регуляторного акта з метою одержання зауважень і пропозицій розробник цього проекту повідомляє у спосіб, передбачений статтею 13 цього Закону. У випадках, встановлених цим Законом, може здійснюватися повторне оприлюднення проекту регуляторного акта.

Так, згідно з частиною 2 статті 13 цього Закону, повідомлення про оприлюднення проекту регуляторного акта з метою одержання зауважень і пропозицій, проект регуляторного акта та відповідний аналіз регуляторного впливу оприлюднюються шляхом опублікування в друкованих засобах масової інформації розробника цього проекту, а у разі їх відсутності - у друкованих засобах масової інформації, визначених розробником цього проекту, та/або шляхом розміщення на офіційній сторінці розробника проекту регуляторного акта в мережі Інтернет.

Відповідно до статті 21 Закону України «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації», діяльність місцевих органів державної влади та органів місцевого самоврядування висвітлюється в друкованих засобах масової інформації регіональної та місцевої сфери розповсюдження.

Відповідно до вимог статті 36 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», регуляторний акт не може бути прийнятий або схвалений уповноваженим на це органом чи посадовою особою місцевого самоврядування, якщо наявна хоча б одна з таких обставин: відсутній аналіз регуляторного впливу; проект регуляторного акта не був оприлюднений.

У розглядуваній адміністративний справі судом першої інстанцій не встановлено та відповідачем не обґрунтовано наявності факту оприлюднення проекту оскарженого рішення ОСОБА_1 міської ради № 75/28 від 25.06.2015 року у порядку, встановленому Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

Крім цього суд апеляційної інстанції зазначає, що відповідно до ст. 32 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», сільські, селищні, міські, районні у містах, районні та обласні ради з метою реалізації покладених на них цим Законом повноважень у здійсненні державної регуляторної політики можуть створювати у своєму складі постійні комісії з питань реалізації державної регуляторної політики або можуть покладати ці повноваження на одну з існуючих постійних комісій відповідної ради (далі - відповідальна постійна комісія). Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад з метою реалізації покладених на них цим Законом повноважень у здійсненні державної регуляторної політики створюють у своєму складі в межах граничної чисельності структурні підрозділи з питань реалізації державної регуляторної політики або покладають реалізацію цих повноважень на один з існуючих структурних підрозділів чи окремих посадових осіб відповідного виконавчого органу ради (далі - відповідальний структурний підрозділ).

Статтею 33 даного Закону встановлено, що у разі внесення на розгляд сесії ради проекту регуляторного акта без аналізу регуляторного впливу відповідальна постійна комісія приймає рішення про направлення проекту регуляторного акта на доопрацювання органу чи особі, яка внесла цей проект.

Згідно зі статтею 34 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», кожен проект регуляторного акта, що внесений на розгляд до сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради, подається до відповідальної постійної комісії для вивчення та надання висновків про відповідність проекту регуляторного акта вимогам статей 4 та 8 цього Закону.

Відповідальна постійна комісія забезпечує підготовку експертного висновку щодо регуляторного впливу внесеного проекту регуляторного акта.

Порядок та строки підготовки експертних висновків щодо регуляторного впливу внесених проектів регуляторних актів встановлюються регламентами відповідних рад.

На підставі аналізу регуляторного впливу, яким супроводжувався проект регуляторного акта при його внесенні на розгляд сесії відповідної ради, а також експертного висновку щодо регуляторного впливу цього проекту відповідальна постійна комісія готує свої висновки про відповідність проекту регуляторного акта вимогам статей 4 та 8 цього Закону. У випадках, визначених частиною другою статті 33 цього Закону, такі висновки готуються на підставі експертного висновку щодо регуляторного впливу.

Висновки відповідальної постійної комісії готуються на підставі аналізу регуляторного впливу, яким проект регуляторного акта супроводжувався при його внесенні, лише у разі, якщо експертний висновок щодо регуляторного впливу не був наданий відповідальній постійній комісії протягом строку, встановленого для його підготовки. Це правило не застосовується у випадках, передбачених частиною другою статті 33 цього Закону.

Як уже було зазначено судом вище, відповідно до вимог статті 36 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», регуляторний акт не може бути прийнятий або схвалений уповноваженим на це органом чи посадовою особою місцевого самоврядування, якщо наявна хоча б одна з таких обставин: відсутній аналіз регуляторного впливу; проект регуляторного акта не був оприлюднений.

Таким чином, враховуючи наведені вище норми законодавства та фактичні обставини справи щодо недотримання ОСОБА_1 міською радою порядку прийняття оскарженого нормативно-правового акту органу місцевого самоврядування, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про обґрунтованість доводів апелянта щодо протиправності та необхідності скасування оскарженого рішення ОСОБА_1 міської ради № 75/28 від 25.06.2015 року.

Отже, постанову суду першої інстанції від 14.12.2016 року слід скасувати та прийняти нову постанову суду про задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 160 ч.3, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, суд

постановив:

Апеляційну скаргу Приватної фірми «Скорпіон-сервіс» задоволити.

Постанову Луцького міськрайонного суду Волинської області від 14 грудня 2016 року в адміністративній справі за позовом Приватної фірми «Скорпіон-сервіс» до ОСОБА_1 міської ради Волинської області про визнання протиправним та скасування рішення скасувати та прийняти нову постанову.

Позовні вимоги Приватної фірми «Скорпіон-сервіс» задоволити.

Визнати протиправним та скасувати рішення ОСОБА_1 міської ради Волинської області № 75/28 від 25 червня 2015 року «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Луцька».

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення.

На постанову протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий: В.В. Гуляк

Судді:О.М. Довгополов

ОСОБА_2

Повний текст постанови виготовлено 20.03.2017 року.