ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 березня 2017 року м.Одеса Справа № 815/516/17
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Іванова Е.А.
розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом Головного управління Держпраці в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Лагуна-Рені» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), -
ВСТАНОВИВ:
Головне управління Держпраці в Одеській області звернулось до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Лагуна-Рені» (Далі – ТОВ «Лагуна-Рені») в якому просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до ТОВ «Лагуна-Рені» шляхом зобов’язання ТОВ «Лагуна-Рені» повністю зупинити експлуатацію: технологічного трубопроводу пристрою зливу-наливу світлих нафтопродуктів; підземних металевих резервуарів (посудин V-200м3) у кількості 15 од. та надземного металевого резервуара (посудин V-100м3) у кількості 1 од. для зберігання зріджених вуглеводних газів; технологічних трубопроводів зріджених газів комплексу, у зв’язку із загрозою життю та здоров’ю людей.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до наказу Головного управління Держпраці в Одеській області від 13.01.2017 року №35 у період з 16 по 20 січня 2017 року посадовими особами позивача було проведено позапланову перевірку відповідача, на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки. Перевіркою встановлено 55 порушень ТОВ «Лагуна-Рені» нормативно-правових актів з охорони праці, 26 з яких створюють загрозу життю та здоров’ю людей, у зв'язку з чим, позивач звернувся до суду із зазначеним позовом для захисту прав та законних інтересів працівників підприємства шляхом застосування до відповідача заходів реагування у порядку ч. 5 ст. 4 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”.
Ухвалою суду від 24.01.2017 року відкрито провадження по даній справі та надано відповідачу строк для надання заперечень.
Відповідач повідомлений про відкриття скороченого провадження по даній справі належним чином, про що свідчить поштовий конверт з відміткою пошти «за закінченням терміну зберігання».
Згідно вимог п. 5 ч. 1 ст. 183-2 КАС України, скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням.
Положеннями ч. 4 ст. 183-2 КАС України передбачено, що суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне судове рішення.
Відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 183-2 КАС України справа повинна бути розглянута в порядку скороченого провадження не пізніше трьох днів з дня закінчення строку, передбаченого частиною третьою цієї статті, якщо до суду не було подано заперечення відповідача та за умови, що справа розглядається судом за місцезнаходженням відповідача.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши наведенні позивачем обставини по справі та враховуючи відсутність заперечень з боку відповідача, суддя прийшов до висновку щодо достатності підстав для прийняття законного судового рішення в порядку скороченого провадження без проведення судового засідання та виклику осіб які беруть участь у справі.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступних висновків.
Судом встановлено, що відповідно до наказу Головного управління Держпраці в Одеській області від 13.01.2017 року №35 у період з 16 по 20 січня 2017 року посадовими особами позивача було проведено позапланову перевірку відповідача, на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.
За результатами перевірки був складений акт перевірки суб’єкта господарювання (виробничого об’єкта) від 20.01.2017 року №38, яким встановлено 55 порушень нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, 26 з яких створюють загрозу життю та здоров’я людей, а саме:
- відсутній проект на технологічний трубопровід з інформацією про експертне обстеження даного трубопроводу, що є порушенням п.1.6 розд. 3 Наказу Міненерговугілля № 755 від 24.10.2014 «Про затвердження Правил охорони праці та безпечної експлуатації технологічних трубопроводів»;
- в технічному паспорті на технологічний трубопровід пристрою зливу-наливу світлих нафтопродуктів, який знаходиться в експлуатації не відображено відомості про технічні огляди, експертні обстеження, висновки про технічний стан згідно з вимогами Постанови Кабінету Міністрів України №687 від 26.05.2004 «Порядок проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки» (далі – Постанова №687);
- не проведено технічний огляд обладнання підвищеної небезпеки (технологічний трубопровід пристрою зливу-наливу світлих нафтопродуктів), що є порушенням п.7 «Порядок проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», затверджено Постановою №687;
- не переглянуто декларацію безпеки об'єкта підвищеної небезпеки, що є порушенням п.3 Порядку декларування об'єктів підвищеної небезпеки Постанови Кабінету Міністрів України № 956 від 11.07.2002р. (далі – Постанова №956);
- надійність роботи технологічного трубопроводу не перевіряють повітряними випробуваннями на щільність не рідше одного разу на три роки, про що повинно бути зроблено запис в експлуатаційному журналі технологічних трубопроводів, що є порушенням п. 7.2.36. «Правила технічної експлуатації охорони праці на нафтобазах»;
Роботодавцем не виконуються:
- постійний контроль за технологічними параметрами середовища в трубопроводі і щоденного огляду трубопроводу;
- випробування трубопроводу на міцність та щільність з визначенням місць пошкоджень трубопроводу перед періодичним технічним оглядом;
- періодичний технічний огляд трубопроводу;
- експертне обстеження (технічного діагностування) разом з позачерговим технічним оглядом трубопроводу згідно з вимогами Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження і ДСТУ 4046-2001 «Обладнання технологічне нафтопереробних, нафтохімічних та хімічних виробництв. Технічне діагностування. Загальні технічні вимоги» незадовільного технічного стану трубопроводу, визначеного під час періодичного технічного огляду трубопроводу, а також для визначення технічних характеристик та параметрів трубопроводу, у тому числі граничного строку експлуатації трубопроводу (якщо вони відсутні в паспорті трубопроводу) або досягнення граничного строку експлуатації трубопроводу, визначеного в паспорті трубопроводу;
- дотримання вимог безпечної експлуатації трубопроводу, визначених під час технічних оглядів або експертних обстежень (технічних діагностувань), що є порушенням п.1.1 розд. 3 Наказу Міненерговугілля №755 від 24.10.2014 «Про затвердження Правил охорони праці та безпечної експлуатації технологічних трубопроводів»;
- роботодавцем не призначено відповідальну особу з контролю за технічним станом і дотриманням вимог щодо безпечної експлуатації трубопроводів із числа інженерно-технічних працівників, що є порушенням п.1.3 розд. 3 Наказу Міненерговугілля № 755 від 24.10.2014 «Про затвердження Правил охорони праці та безпечної експлуатації технологічних трубопроводів»;
- роботодавцем не призначено особу, що здійснює технічне обслуговування трубопроводів, що є порушенням п.1.3 розд. 3 Наказу Міненерговугілля № 755 від 24.10.2014 «Про затвердження Правил охорони праці та безпечної експлуатації технологічних трубопроводів»;
Відсутня експлуатаційна документація на трубопровід, а саме:
- наряди-допуски на ремонт за формою, наведеною в додатку 2;
- акти промивання або продування трубопроводів за формою, наведеною в додатку 3;
- експлуатаційний журнал трубопроводів за формою, наведеною в додатку 4;
- свідоцтва про монтаж, ремонт трубопроводу або заміну ділянок трубопроводу за формою, наведеною в додатку 6;
- акти випробування трубопроводів на міцність і щільність за формою, наведеною в додатку 7;
- акти пневматичного випробування трубопроводів на щільність з визначенням падіння тиску за час випробування за формою, наведеною в додатку 8;
- акти випробування арматури за формою, наведеною в додатку 9;
- висновки експертного обстеження (технічного діагностування) трубопроводів, що є порушенням п.1.6 розд. 3 Наказу Міненерговугілля № 755 від 24.10.2014 «Про затвердження Правил охорони праці та безпечної експлуатації технологічних трубопроводів»;
не ведеться зовнішній візуально-оптичний огляд трубопроводу з фіксацією результатів в експлуатаційний журнал особою, що здійснювала цей огляд, що є порушенням п.2.5 розд. 3 Наказу Міненерговугілля № 755 від 24.10.2014 «Про затвердження Правил охорони праці та безпечної експлуатації технологічних трубопроводів»;
Не виконується періодичний технічний огляд арматури, у тому числі зворотних та запобіжних клапанів з виконанням спеціальних робіт, а саме:
- зовнішній огляд;
- розбирання й огляд стану окремих деталей;
- огляд внутрішньої поверхні і за необхідності контроль неруйнівними методами;
- притирання поверхонь ущільнювачів (у разі необхідності);
- складання арматури;
- регулювання пристроїв відкриття;
- випробування на міцність і щільність.
- не переглянуто програму навчання робітників підприємства, що є порушенням п.4.3 Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці та Переліку робіт з підвищеною небезпекою, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2005р. за № 231/10511.
- не проведено технічний огляд та/або експертне обстеження устаткування обладнання підвищеної небезпеки (пристрою зливу-наливу світлих нафтопродуктів діаметром 300 - 43м), що є порушенням п.7 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», затверджено Постановою №687;
- не проведено позачергове опосвідчення резервуарів (посудин) 15 підземних (по 200м3) та 1 надземного (на 100 м3), згідно діючих норм, тому як данні посудини не експлуатувалися більше 12 місяців;
- справність дії запобіжних клапанів, встановлених на резервуарах, трубопроводах та іншого обладнання зріджених газів, встановленим порядком не перевіряється (не рідше одного разу на місяць) шляхом обережного і короткочасного натискання важеля клапана. Про що свідчать відсутність розробленого графіка перевірок клапанів і відповідних записів в змінному журналі;
- підприємством TOB «Лагуна Рені» не забезпечується постійний технічний огляд і технічне обслуговування, поточний та капітальний ремонти контрольно-вимірювальних приладів, засобів контролю, автоматизації і сигналізації;
- перевірка спрацьовування пристроїв захисту, блокування і сигналізації не проводяться в терміни, передбачені інструкціями заводів-виготовлювачів, але не рідше 1 разу на місяць;
- манометри, встановлені на підземних (15 шт.) і надземному (1 шт.) судинах для зберігання вуглеводневих газах, а також, встановлені на технологічному обладнанні не пройшли перевірку встановленим порядком;
- при експлуатації підземних металевих споруд (технологічних трубопроводів, резервуарів) комплексу по наливу, зберіганню і сливу зріджених газів TOB «Лагуна Рені" не проводитися їх систематичний контроль їх корозійного стану;
- підземні металеві резервуари (посудини) для зберігання зріджених вуглеводневих газів не обладнані справними контрольно-вимірювальними пунктами (КЕШ) відповідно до вимог нормативно-технічною документацією;
- підприємство ТОВ «Лагуна - Рені» не здійснює періодичний технічний огляд і обслуговування установки ЕХЗ (станція катодного захисту СКЗ «Захист-З.ОА» ІР34 У1, перевірку ефективності роботи установки, а також контрольні вимірювання потенціалів на захищаються спорудах;
не проводяться вимірювання потенціалів на газопроводах і сталевих підземних резервуарах з побудовою діаграми потенціалів - не рідше 2 разів на рік;
при несправному обладнанні електрохімічного захисту підземних резервуарів і підземних газопроводів не забезпечена їх захист від корозії на період більше 1 року;
встановленим порядком підприємством не здійснюється нагляд і контроль за станом технологічного трубопроводу, за своєчасність і якість проведення ревізії і ремонту;
не проведено ревізію технологічних трубопроводів відповідно до РД 38.13.004-86, а саме: не проведено заміри товщини стінки технологічних трубопроводів ультразвуковим або радіографічним методами, а також контрольні засверловкі. Не проводилося (за потребою) гамма-просвічування зварних стиків або ультразвукове дефектоскопія, металографічне або механічне випробування;
технологічні трубопроводи зріджених газів та світлих нафтопродуктів комплексу встановленим порядком не піддаються технічному огляду не рідше одного разу на п'ять років.
Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про охорону праці» від 14.10.1994р. №2694, Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності).
Статтею 4 Закону України «Про охорону праці» визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Відповідно до Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 року № 826 (далі - Положення), загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Пунктом 2.26 Положення передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки:
порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників;
відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;
не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки;
виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.
У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або, якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.
Враховуючи зазначене, а також порушення законодавства, викладені у рядках №№ 1-13, 26, 27, 34, 35, 37-41, 44, 48, 50, 51 розділу V акту перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 20 січня 2017 року № 38 у зв'язку із виникненням загрози життю та/або здоров'ю людей, а також з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей є підстави для негайного зупинення експлуатації:
технологічного трубопроводу устройства зливу-наливу світлих нафтопродуктів;
підземних металевих резервуарів (посудин У-200мЗ) у кількості 15 од. та надземного металевого резервуара (посудини У-100мЗ) у кількості 1 од. для зберігання зріджених вуглеводневих газів;
технологічного трубопроводу зріджених газів комплексу.
Відповідно до пункту 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон № 877-V) повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Згідно ст..7 ч.7 Закону України №877 від 05.04.2007 року на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
Суд роз’яснює, що відповідно до ч. 12. ст. 183-2 КАС особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої пунктом 5 частини першої цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Враховуючи, наявність порушень вимог Закону України «Про охорону праці» та те, що не вжиття заходів реагування дозволить продовження виконання робіт на підприємстві без усунення порушень, що створює загрозу їх безпеки та здоров’ю людей та сприяє умовам для виконання робіт без дотримання нормативних актів з охорони праці направлених на запобігання нещасних випадків на виробництві, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані, а тому підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати здійснені позивачем з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст.6-8, 71, 86, 94, 158-163, 183-2, КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Головного управління Держпраці в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Лагуна-Рені» задовольнити.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю «Лагуна-Рені» (код ЄДРПОУ 31180219, місцезнаходження: 68800, Одеська область, Ренійський район, м. Рені, вул. Дунайська, 188) шляхом зобов’язання ТОВ «Лагуна-Рені» повністю зупинити експлуатацію: технологічного трубопроводу пристрою зливу-наливу світлих нафтопродуктів; підземних металевих резервуарів (посудин V-200м3) у кількості 15 од. та надземного металевого резервуара (посудин V-100м3) у кількості 1 од. для зберігання зріджених вуглеводних газів; технологічних трубопроводів зріджених газів комплексу, у зв’язку із загрозою життю та здоров’ю людей.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів після отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Е.А.Іванов