П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07.03.2017 Справа №607/5698/16-а
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:
головуючого - судді Сливка Л.М.,
за участю секретаря судового засідання Зарічної О.П.,представників релігійної громади «Парафія преподобного Іова Почаївського» міста Тернополя Тернопільсько-Бучацької Єпархії Української православної Церкви Київського Патріархату - Солонинко П. М., Кіцілінського О. С., представника Тернопільської міської ради - Зушман О. Б., розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Тернополі справу за адміністративним позовом Тернопільського Колективного Творчо-виробничого підприємства «Тернопільархпроект», релігійної громади «Парафія преподобного Іова Почаївського» міста Тернополя Тернопільсько-Бучацької Єпархії Української православної Церкви Київського Патріархату до Тернопільської міської ради про визнання незаконним та скасування актів відділу державного архітектурно-будівельного контролю Тернопільської міської ради, -
ВСТАНОВИВ :
Тернопільське Колективне Творчо-виробниче підприємство «Тернопільархпроект», релігійна громада «Парафія преподобного Іова Почаївського» міста Тернополя Тернопільсько-Бучацької Єпархії Української православної Церкви Київського Патріархату звернулися до суду з адміністративним позовом до Тернопільської міської ради про визнання незаконним та скасування актів відділу державного архітектурно-будівельного контролю Тернопільської міської ради. В обґрунтування позовних вимог зазначено про те, що з 13 по 19 травня 2016 року відділом державного архітектурно-будівельного контролю Тернопільської міської ради проведено незаконну позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил. Вказану перевірку позивачі вважають незаконною у зв'язку з тим, що п.3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» передбачено, що у 2015-2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб-підприємців з обсягом доходу до 20 млн. грн. за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно з дозволу КМУ. Крім того, в акті перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 19 травня 2016 року зазначено факти, які не відповідають дійсності, у зв'язку з відсутністю порушень норм Закону України «Про архітектурну діяльність» чи Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» у діях головного архітектора та виконавця робіт з будівництва.
Зокрема, жодних порушень містобудівних умов та обмежень щодо параметрів забудови земельної ділянки (п.1-4 містобудівних умов та обмежень) не допущено, вони всі дотримані у відповідності до вимог ДБН 360-92. Техніко-економічні показники будівництва, на які зроблено посилання в акті, не відносяться до містобудівних вимог і їхня зміна не є жодним порушенням у сфері містобудівної діяльності. Зміни у проекті зроблені за згодою замовника будівництва та не є порушенням у сфері містобудування. В декларації про початок будівельних робіт, затвердженому проекті будівництва церкви та багатоквартирного житлового будинку передбачено будівництво саме таких об'єктів, які споруджуються.
На основі вищевказаного акта перевірки складено протокол про порушення у сфері містобудівної діяльності від 19 травня 2016 року, яким встановлено, що суб'єкт містобудування підлягає до відповідальності за правопорушення встановлені актом перевірки, відповідно до ст.ст.7, 23 Закону України «Про архітектурну діяльність», ст.31 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та п.4.3 ДБН А 2.2.-3 -2012 «Склад та зміст проектної документації на будівництво». Однак позивачі покликаються на те, що факти, викладені в акті перевірки не є порушеннями у галузі містобудівної діяльності, а тому вважають даний протокол незаконним.
Також, на підставі акта перевірки від 19 травня 2016 року складено два приписи: про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, яким зобов'язано Тернопільське Колективне Творчо-виробниче підприємство «Тернопільархпроект» внести зміни в проектну документацію до вихідних даних на проектування. Однак позивачі вважають, що зміни до проекту вносити не потрібно, проектна документація складена на церкву на 100 прихожан і багатоквартирний житловий будинок на 44 квартири, про що також зазначено в Декларації про початок виконання будівельних робіт. Тобто, вихідні дані стосовно будівництва не порушені; про зупинення замовником будівництва - релігійною громадою «Парафія преподобного Іова Почаївського» міста Тернополя Тернопільсько-Бучацької Єпархії Української православної Церкви Київського Патріархату підготовчих та будівельних робіт. Проте жодних порушень у сфері містобудівної діяльності замовником будівництва не вчинено.
24 травня 2016 року відповідачем винесено постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 2-105/27, якою визнано Тернопільське Колективне Творчо-виробниче підприємство «Тернопільархпроект» винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та накладено штраф у розмірі 130 500 грн. Вказана постанова, вважають позивачі, є незаконною з підстав того, що жодного порушення у сфері містобудівної діяльності головним архітектором проекту не вчинено.
Листом № 108/27 від 24 травня 2016 року релігійну громаду «Парафія преподобного Іова Почаївського» міста Тернополя Тернопільсько-Бучацької Єпархії Української православної Церкви Київського Патріархату повідомлено про скасування декларації про початок виконання будівельних робіт від 29 січня 2016 року № ТП 083160291390 наказом відділу державного архітектурно-будівельного контролю № 38 від 20 травня 2016 року та про вилучення відомостей щодо Декларації про початок виконання будівельних робіт з Єдиного реєстру отриманих повідомлень про початок виконання будівельних робіт. Такий наказ відповідача замовник будівництва вважає незаконним з огляду на положення п.5 постанови Кабінету Міністрів України №671 від 19 серпня 2015 року, якою визначено, що органи державного архітектурно-будівельного контролю не наділені повноваженнями скасовувати декларацію про початок виконання будівельних робіт.
Зважаючи на вищевикладені порушення позивачі просять суд ухвалити рішення, яким визнати незаконними, нечинними з дати прийняття та скасувати наступні акти відділу державного архітектурно-будівельного контролю Тернопільської міської ради: припис про зупинення підготовчих та будівельних робіт від 19 травня 2016 року; наказ відділу державного архітектурно-будівельного контролю Тернопільської міської ради № 38 від 20 травня 2016 року «Про скасування Декларації про початок виконання будівельних робіт»; постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 2 -105/27 від 24 травня 2016 року.
Представник Тернопільського Колективного Творчо-виробничого підприємства «Тернопільархпроект» Водопян А. І. у судове засідання не прибув , подав до суду клопотання у якому просить судовий розгляд проводити за його відсутності, заявлені позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Представники релігійної громади «Парафія преподобного Іова Почаївського» міста Тернополя Тернопільсько-Бучацької Єпархії Української православної Церкви Київського Патріархату просили задовольнити в повному обсязі заявлений адміністративний позов, оскільки вважають дії відповідача незаконними у зв'язку з відсутністю порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил зі сторони Тернопільського Колективного Творчо-виробничого підприємства «Тернопільархпроект» та замовника будівництва.
Представник відповідача не визнала заявлені позовні вимоги, просила відмовити у їх задоволенні в повному обсязі з підстав, наведених у письмових запереченнях.
Заслухавши пояснення та доводи учасників судового розгляду, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та підлягають до задоволення, виходячи з наступного.
Частиною 2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи місцевого самоврядування, посадові особи органів місцевого самоврядування зобов'язані діяти тільки на підставі та в межах своєї компетенції.
Стаття 2 КАС України визначає, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
З вимог ч.3 ст.2 КАС України вбачається, що у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Правові та організаційні основи містобудівної діяльності встановлені Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» (надалі - Закон), який спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.
Статтею 6 Закону визначено, ще до органів, що здійснюють управління у сфері містобудівної діяльності, відносяться органи місцевого самоврядування. До органів державного архітектурно-будівельного контролю належать виконавчі органи з питань державного архітектурно-будівельного контролю сільських, селищних, міських рад.
Згідно із ст.11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до виконавчих органів міських рад віднесено виконавчі комітети, відділи, управління та інші створені радами виконавчі органи. Відділ державного архітектурно-будівельного контролю Тернопільської міської ради відноситься до виконавчих органів Тернопільської міської ради та є спеціально уповноваженим органом містобудування та архітектури на території міста Тернополя, утворюється Тернопільською міською радою, їй підзвітний та підконтрольний, підпорядкований виконавчому комітету Тернопільської міської ради та міському голові міста Тернополя.
Підпунктом 9 п.а ч.1 ст.31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить, в тому числі, надання відповідно до закону містобудівних умов і обмежень забудови земельних ділянок.
Містобудівні умови та обмеження є чинними до завершення будівництва об'єкта незалежно від зміни замовника. Зміни до містобудівних умов та обмежень можуть вноситися тільки за згодою замовника (ч.8 ст.29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»).
15 липня 2014 року Управлінням містобудування, архітектури та кадастру Тернопільської міської ради № 428 від 15 липня 2014 року видало Містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки за адресою вул.Чалдаєва. Загальні дані: назва об'єкта будівництва - церква та багатоквартирний житловий будинок з вбудованими приміщеннями громадського призначення; інформація про замовника - релігійна громада «Парафія преподобного Іова Почаївського» міста Тернополя Тернопільсько-Бучацької Єпархії Української православної Церкви Київського Патріархату; основні техніко-економічні показники об'єкта будівництва - церква на 80 прихожан, 36 квартирний житловий будинок, загальна площа приміщень громадського призначення до 200 кв.м.
29 січня 2016 року Управлінням Державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області зареєстровано Декларацію № ТП 083160291390 про початок виконання будівельних робіт - Церква та багатоквартирний житловий будинок з вбудованими приміщеннями громадського призначення за будівельною адресою: вул.Чалдаєва, м.Тернопіль Тернопільської області. Основні показники об'єкта будівництва: загальна площа церкви - 129,0 кв.м.; кількість прихожан - 80; загальна площа житлового будинку - 3118,10 кв.м.; кількість квартир - 44, загальна площа - 2172,9 кв.м., житлова - 1123,5 кв.м.;
19 травня 2016 року Відділом державного архітектурно-будівельного контролю Тернопільської міської ради на підставі позапланової перевірки (проводилась з 13 по 19 травня 2016 року) складено акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил релігійною громадою «Парафія преподобного Іова Почаївського» міста Тернополя Тернопільсько-Бучацької Єпархії Української православної Церкви Київського Патріархату. Перевіркою проектної документації щодо вимог містобудівних умов та обмежень від 15 липня 2014 року №428 встановлено, що дозволено будівництво церкви на 80 прихожан і 36 квартирний житловий будинок, однак проектне рішення на будівництво церкви на 100 прихожан і 44 квартирний житловий будинок, чим порушено ст.ст.7, 23 Закону України «Про архітектурну діяльність», ст.31 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та п.4.3 ДБН А.2.2-3-2012 «Склад та зміст проектної документації на будівництво».
Виявлені порушення стали підставою для складення головним спеціалістом-інспектором Рудковською Т.Я. та головним спеціалістом-інспектором Скорим А.М. Відділу державного архітектурно-будівельного контролю Тернопільської міської ради протоколу про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 19 травня 2016 року.
Також, представниками відповідача було складно приписи: про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 19 травня 2016 року, яким зобов'язано Тернопільське Колективне Творчо-виробниче підприємство «Тернопільархпроект» внести зміни в проектну документацію до вихідних даних на проектування; про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають вимогам законодавства, зокрема будівельних норм, містобудівним умовам та обмеженням, затвердженому проекту або будівельному паспорту забудови земельної ділянки, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт від 19 травня 2016 року, який містить вимогу про зупинення з 19 травня 2016 року будівельних робіт, які не відповідають вимогам чинного законодавства України у сфері містобудівної діяльності та будівельних норм на об'єкті будівництва - Церква та багатоквартирний житловий будинок з вбудованими приміщеннями громадського призначення по вул.Чалдаєва,8 в м.Тернополі.
За результатами розгляду вищеописаного акту перевірки та приписів начальником Відділу державного архітектурно-будівельного контролю Тернопільської міської ради 24 травня 2016 року винесено постанову №2-105/27, яким визнано Тернопільське Колективне Творчо-виробниче підприємство «Тернопільархпроект» винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та накладено штраф у сумі 130 500 грн.
Листом №108/27 від 24 травня 2016 року відповідач повідомив релігійну громаду «Парафія преподобного Іова Почаївського» міста Тернополя Тернопільсько-Бучацької Єпархії Української православної Церкви Київського Патріархату про те, що наказом Відділу державного архітектурно-будівельного контролю Тернопільської міської ради №38 від 20 травня 2016 року скасовано декларацію про початок виконання будівельних робіт від 29 січня 2016 року за № ТП 083160291390 на об'єкт «Церква та багатоквартирний житловий будинок з вбудованими приміщеннями громадського призначення по вул.Чалдаєва у м.Тернополі», а також про вилучення відомостей про вказану декларацію з Єдиного реєстру отриманих повідомлень про початок будівельних робіт, зареєстрованих декларацій про початок виконання підготовчих будівельних робіт, виданих дозволів на виконання будівельних робіт, зареєстрованих декларацій про готовність об'єкта до експлуатації та виданих сертифікатів, відмов у реєстрації таких декларацій та у видачі таких дозволів.
Водночас, згідно інформації Управлінням містобудування, архітектури та кадастру Тернопільської міської ради за №858/14 від 16 травня 2016 року на доручення міського голови №05/11 від 11 травня 2016 року, містобудівні умови та обмеження №428 від 15 липня 2014 року, які надано релігійній громаді «Парафія преподобного Іова Почаївського» міста Тернополя Тернопільсько-Бучацької Єпархії Української православної Церкви Київського Патріархату для забудови земельної ділянки за адресою вул.Чалдаєва на будівництво церкви та багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення, скасовано рішенням виконавчого комітету Тернопільської міської ради №98 від 04 лютого 2016 року.
З проаналізованих матеріалів вбачається, що представниками відповідача в період з 13 по 19 травня 2016 року проводилась позапланова перевірка дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил релігійною громадою «Парафія преподобного Іова Почаївського» міста Тернополя Тернопільсько-Бучацької Єпархії Української православної Церкви Київського Патріархату, про що було складено акт перевірки. Даний акт в подальшому слугував підставою для складення приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 19 травня 2016 року, яким зобов'язано Тернопільське Колективне Творчо-виробниче підприємство «Тернопільархпроект» внести зміни в проектну документацію до вихідних даних на проектування, та про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають вимогам законодавства, зокрема будівельних норм, містобудівним умовам та обмеженням, затвердженому проекту або будівельному паспорту забудови земельної ділянки, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт від 19 травня 2016 року, який містить вимогу про зупинення з 19 травня 2016 року будівельних робіт на об'єкті будівництва - Церква та багатоквартирний житловий будинок з вбудованими приміщеннями громадського призначення по вул.Чалдаєва,8 в м.Тернополі. Також, за результатами розгляду вищеописаного акту перевірки та приписів винесено постанову №2-105/27, якою визнано Тернопільське Колективне Творчо-виробниче підприємство «Тернопільархпроект» винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та накладено штраф у сумі 130 500 грн.
Проведеною перевіркою було встановлено порушення вимог містобудівних умов та обмежень від 15 липня 2014 року №428, які надало Управління містобудування, архітектури та кадастру Тернопільської міської ради.
Такий висновок відповідача є незаконним, оскільки рішенням виконавчого комітету Тернопільської міської ради №98 від 04 лютого 2016 року «Про скасування містобудівних умов та обмежень №428 від 15 липня 2014 року забудови земельної ділянки за адресою вул.Чалдаєва» скасовано вказані вихідні дані.
Тобто, на час проведення позапланової перевірки та вчинення інших дій, які оскаржуються позивачами втратив чинність документ, а саме містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки за адресою вул.Чалдаєва № 428 від 15 липня 2014 року, недотримання якого встановлено відповідачем.
В силу закону містобудівні умови та обмеження є чинними до завершення будівництва об'єкта незалежно від зміни замовника. Зміни до містобудівних умов та обмежень можуть вноситися тільки за згодою замовника (ч.8 ст.29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»).
Разом з тим, суд не оцінює законність чи протиправність дій органу місцевого самоврядування при прийнятті рішення про скасування містобудівних умов та обмежень №428 від 15 липня 2014 року забудови земельної ділянки за адресою вул.Чалдаєва», а констатує те, що представники відповідача діяли протиправно, оскільки здійснювали перевірку дотримання вказаних містобудівних умов та обмежень після їх скасування.
Таким чином, заявлений адміністративний позов підлягає до задоволення, оскільки відповідач діяв необґрунтовано, без врахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішень, які оскаржуються, недобросовісно те нерозсудливо, а тому слід скасувати припис відділу державного архітектурно-будівельного контролю Тернопільської міської ради про зупинення підготовчих та будівельних робіт від 19 травня 2016 року; наказ відділу державного архітектурно-будівельного контролю Тернопільської міської ради № 38 від 20 травня 2016 року «Про скасування Декларації про початок виконання будівельних робіт»; постанову відділу державного архітектурно-будівельного контролю Тернопільської міської ради про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 2 -105/27 від 24 травня 2016 року.
Керуючись статтями 2, 9, 158-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов Тернопільського Колективного Творчо-виробничого підприємства «Тернопільархпроект», релігійної громади «Парафія преподобного Іова Почаївського» міста Тернополя Тернопільсько-Бучацької Єпархії Української православної Церкви Київського Патріархату до Тернопільської міської ради про визнання незаконним та скасування актів відділу державного архітектурно-будівельного контролю Тернопільської міської ради - задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати акти відділу державного архітектурно-будівельного контролю Тернопільської міської ради, а саме: припис відділу державного архітектурно-будівельного контролю Тернопільської міської ради про зупинення підготовчих та будівельних робіт від 19 травня 2016 року; наказ відділу державного архітектурно-будівельного контролю Тернопільської міської ради № 38 від 20 травня 2016 року «Про скасування Декларації про початок виконання будівельних робіт»; постанову відділу державного архітектурно-будівельного контролю Тернопільської міської ради про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 2 -105/27 від 24 травня 2016 року.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддяЛ. М. Сливка