20.03.2017
Справа №652/85/17
____2017 р.
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 березня 2017 року Високопільський районний суд Херсонської області у складі: головуючого судді - Дригваль В.М.,
за участю секретаря - Гапич В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт Високопілля Херсонської області в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бериславського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області про визнання незаконними дій про відмову у перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, -
В С Т А Н О В И В:
До Високопільського районного суду Херсонської області звернулася ОСОБА_1 із адміністративним позовом до Бериславського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області про визнання незаконними дій про відмову у перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, посилаючись на те, що працювала на державній службі. Після досягнення пенсійного віку їй було призначено пенсію відповідно до вимог Закону України від 16 грудня 1993 року «Про державну службу», проте при її розрахунку, не було враховано низку виплат. Не погоджуючись з цим, позивачка звернулась до Управління із заявою про перерахунок пенсії із врахуванням усіх виплат, на які було нараховані страхові внески. У проведенні перерахунку відповідачем було відмовлено, мотивуючи тим, що з 01.05.2016 року не передбачено проведення перерахунків пенсій державним службовцям. Позивачка вважає, що їй, як державному службовцеві, повинна бути перерахована пенсія з урахуванням отриманої матеріальної допомоги на оздоровлення та суми індексації заробітної плати оскільки з цих виплат було сплачено страхові внески. З урахуванням зазначеного, позивачка просить суд, визнати відмову Бериславського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської областіщодо перерахунку їй пенсії з урахуванням інших виплат та індексації заробітної плати незаконною, зобов'язати Бериславське об'єднане управління Пенсійного фонду України Херсонської областіпровести їй перерахунок пенсії як державному службовцю з врахуванням інших виплат та індексації відповідно до довідки виданої Управлінням Державної казначейської служби України у Високопільському районі Херсонської області, починаючи з моменту призначення пенсії з включенням до розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії сум матеріальної допомоги 6396,92 грн. та суми індексації 5818,56 грн. за період роботи з 01.04.2009 року по 01.04.2011 року, в установленому їй розмірі при виході на пенсію 90%.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні, позовні вимоги підтримала в повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві, просить суд задовольнити їх в судовому порядку та додатково пояснила, що перед зверненням до відповідача дізналася про те, що відповідачем при нарахуванні пенсії не були включені до розрахунку отримані доходи до заробітної плати, а саме матеріальна допомога на оздоровлення у зв'язку із щорічною відпусткою та індексація по заробітній платі, з яких також здійснювались відрахування по пенсійному страхуванню.
Представник відповідача за довіреністю Бібік В.В. (а.с.32) в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечує, надавши письмове заперечення (а.с.27-31). Просить суд відмовити позивачу в задоволені позову в повному обсязі, додатково пояснивши, що на даний час, у зв'язку із прийняттям у новій редакції Закону України «Про державну службу» не передбачено проведення перерахунку державним службовцям, а також, що чинним законодавством, на момент здійснення розрахунку пенсії позивача, не було передбачено включення до розрахунку матеріальної допомоги на оздоровлення та індексацію заробітної плати, оскільки на його думку, зазначені виплати позивачу, не відносяться до інших надбавок. Тому до розрахунку були прийняті до уваги оклад державного службовця, оплату за вислугу років та за ранг. При цьому, позивач отримувала пенсію з 2011 року та не зверталася за перерахунком, у зв'язку з чим пропустила строки позовної давності.
Заслухавши доводи сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне:
- Із копії заяви від 09.02.2017 року (а.с.5) вбачається, що ОСОБА_1 звернулася до Бериславського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області із заявою про здійснення їй перерахунку раніше призначеної пенсії
- Із копії рішення №1 від 15.02.2017 року (а.с.6) вбачається, що Бериславським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Херсонської області відмовлено ОСОБА_1 в перерахунку пенсії, мотивуючи тим, що згідно із Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 року, який набрав чинності з 01.05.2016 року та порядком призначення пенсії деяким категоріям осіб, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 року №622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб», який набрав чинності з 23.09.2016 року та застосовується починаючи з 01.05.2016 року, не передбачено проведення перерахунків пенсій державним службовцям.
- Із копії листа та довідки Управління Державної казначейської служби України у Високопільському районі Херсонської області (а.с.7, 8) вбачається, що ОСОБА_1 надано довідку нарахованих та виплачених інших виплат за період з 01.04.2009 року по 01.04.2011 року, які не враховані при призначенні пенсії. Зокрема в довідці зазначено, що ОСОБА_1 за період роботи з 01.04.2009 року по 01.04.2011 року нараховувалося та виплачувалася матеріальна допомога на оздоровлення в загальному розмірі 6396,92 грн. та індексація заробітної плати в розмірі 5818,56 грн., з яких було сплачено страхові внески.
- Із копії паспорту (а.с.9-10) вбачається, що ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 в селі Потьомкине Високопільського району Херсонської області, зареєстрована та проживає АДРЕСА_1. Та має ІПН-НОМЕР_1 (а.с.11).
- Із копії пенсійного посвідчення (а.с.11) вбачається, що ОСОБА_1 має пенсійне посвідчення серії НОМЕР_2 видане 11.08.2011 року з терміном дії «ДОВІЧНО».
Розглянувши по суті позовні вимоги ОСОБА_1, заслухавши доводи учасників процесу, дослідивши матеріали справи в їх сукупності, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позову, з наступних підстав.
Згідно ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно ст.55 Конституції України, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
На підставі ст.69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок, щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Судом встановлено, що пенсія ОСОБА_1 була розрахована відповідачем в розмірі 90% заробітної плати на підставі довідок про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», до яких не було включено виплачені позивачу суми матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, що не заперечується представником відповідача в судовому засіданні.
09 лютого 2017 року позивач звернулась до Бериславського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської областііз заявою про проведення перерахунку призначеної пенсії, з урахуванням виплачених їй сум, які не були враховані при здійсненні розрахунку пенсії позивача (а.с.5), надавши довідку від 07 лютого 2017 року №03-02/46 про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи, за період з 01 квітня 2009 року по 01 квітня 2011 року видану Управлінням Державної казначейської служби України у Високопільському районі Херсонської області, в якій враховано суми матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі 6396,92 грн. та індексації заробітної плати в розмірі 5818,56 грн. (а.с.7, 8).
Згідно рішення Бериславського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області№1 від 15 лютого 2017 року ОСОБА_1 відмовлено в проведенні перерахунку пенсії у зв'язку з наданням нової довідки про заробіток, мотивуючи тим, що згідно із Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 року, який набрав чинності з 01.05.2016 року та порядком призначення пенсії деяким категоріям осіб, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 року №622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб», який набрав чинності з 23.09.2016 року та застосовується починаючи з 01.05.2016 року, не передбачено проведення перерахунків пенсій державним службовцям (а.с.6).
За змістом статті 37 Закону України Про державну службу (у редакції, чинній на час призначення пенсії), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу», в редакції чинній на момент призначення позивачу пенсії) передбачено, що заробітна плата державних службовців складається із посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень законодавства дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати, яка є частиною заробітної плати входили до системи оплати праці державного службовця. Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.
Тому, до такого доходу (заробітної плати), враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 28 травня 2013 року (№21-97а13), від 16 вересня 2014 (№21-314а14).
За змістом наведених норм, суд приходить до висновку, що пенсія позивача повинна обчислюватись із заробітної плати, яку вона фактично отримувала на день звільнення, в тому числі, з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та інших виплат, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в тому числі індексація заробітної плати.
З поданої позивачкою для перерахунку довідки про заробітну плату №03-02/46 від 07.02.2017 року, з'ясовано, що на вказані виплачені працівнику суми, було нараховано та сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, тому відмову у перерахунку пенсійної суми з урахуванням зазначених виплат не можна визнати обґрунтованою на законі.
Таким чином, зібрані у справі докази та їх оцінка вказують на наявність підстав для задоволення позову у повному обсязі.
Що стосується посилання відповідача про зміни законодавства, після призначення позивачці пенсії щодо перерахунку пенсії державним службовцям, суд виходить з того, що закон не має зворотної дії в часі та не поширюється на правовідносини, які виникли до його прийняття. Звернення позивачки до пенсійного органу у 2017 році стосувалось не призначення пенсії, а перерахунку раніше призначеної в 2011 році пенсії в розмірі 90% від заробітної плати з урахуванням інших виплат, а тому вказаний перерахунок має здійснюватись в раніше призначеному відсотковому розмірі та підстави для зменшення його при перерахунку пенсійної виплати відсутні.
Так, відповідно до частин першої та четвертої статті 37 Закону України «Про державну службу», в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу, було передбачено, що на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для жінок не менше 20 років, в тому числі стажу державної служби не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на 1% заробітку, але не більше 90% заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.
Враховуючи викладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи вимоги законодавства України та судову практику Верховного Суду України, Вищого Адміністративного Суду України, суд дійшов висновку щодо наявності правових підстав для задоволення адміністративного позову ОСОБА_1 до Бериславського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області про визнання незаконними дій про відмову у перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, оскільки спір виник не про здійснення відповідачем перерахунку пенсії при збільшені посадових окладів державних службовців на день звернення позивача за перерахунком, а про здійснення перерахунку пенсії на день її призначення, розрахунку та виплати, тобто до прийняття Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року, який набрав чинності з 01.05.2016 року та порядку призначення пенсії деяким категоріям осіб, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 року №622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб», який набрав чинності з 23.09.2016 року та застосовується починаючи з 01.05.2016 року, яким не передбачено проведення перерахунків пенсій державним службовцям.
Крім того, суд не приймає до уваги твердження відповідача, що Законом України від 06.12.2016 №1774-19 «Про внесення змін відповідно до деяких законодавчих актів України», внесені зміни до статті 5 Закону України «Про судовий збір», а саме Пенсійний фонд України та його органи від сплати судового збору звільнено. Так як судові витрати по справі підлягають розподілу відповідно до ч.1 ст.94 КАС України де зазначено, що 1. Якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного, ст.ст.19, 46, 55 Конституції України, ст.ст.1, 2 Закону України «Про оплату праці», ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (із відповідними змінами та доповненнями), ст.ст.33, 37 Закону України «Про державну службу» (із змінами станом на 2011 рік), керуючись ст.ст. 6, 69, 71, 159, 163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Бериславського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області про визнання незаконними дій про відмову у перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії - задовольнити.
Визнати дії Бериславського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області, щодо відмови перерахунку ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, (ІПН-НОМЕР_1), пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» з моменту її призначення з включенням до розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі 6396,92 грн. та суми індексації - 5818,56 грн. - незаконними.
Зобов'язати Бериславське об'єднане управління Пенсійного фонду України Херсонської області перерахувати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, (ІПН-НОМЕР_1), пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про державну службу» виходячи з 90 відсотків заробітної плати з моменту її призначення з включенням до розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі 6396,92 грн. та суми індексації заробітної плати в розмірі 5818,56 грн. за період роботи з 01.04.2009 року по 01.04.2011 року перед зверненням за призначенням пенсії.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Бериславського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Херсонської областіна користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, (ІПН-НОМЕР_1), зареєстрованої в АДРЕСА_1, витрати на оплату судового збору в сумі 640 (Шістсот сорок) грн.
На постанову може бути подано апеляцію до Одеського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів через Високопільський районний суд Херсонської області, починаючи з дня проголошення постанови.
Суддя В. М. Дригваль