ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/21274/16-ц
провадження № 2/753/2096/17
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
"06" березня 2017 р. Дарницький районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді Кириченко Н.О.,
при секретарі Палій Т.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Києві цивільну справу за позовом Управління освіти Дарницької районної в м. Києві державної адміністрації до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
Управління освіти Дарницької районної в м. Києві державної адміністрації у листопаді 2016 року звернулось до Дарницького районного суду м. Києва з позовною заявою до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за квартирну плату та житлово-комунальні послуги.
В обгрунтування позовних вимог Управління освіти посилається на те, що на території спеціалізованої школи- інтернату № 10 , що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 розташований житловий будинок, який був побудований у 1960 році як гуртожиток для працівників цієї спеціальної школи №10.
Будинок знаходиться на балансі Управління освіти Дарницької районної в м. Києві державної адміністрації відповідно до розпорядження Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації від 11.08.2011 №373 «Про закріплення майна переданого до сфери управління Дарницькою районною в місті Києві державною адміністрацією» .
Відповідач ОСОБА_2 є мешканкою вказаного будинку і зареєстрована в квартирі НОМЕР_1 з 1996 року.
Позивач, як балансоутримувач вказаного будинку, щомісяця нараховує мешканням, які там проживають квартирну плату та плату за користування комунальними послугами.
У зв"язку з невиконанням відповідачкою обов'язків по оплаті за житлово-комунальні послуги та користування житловим приміщенням, у неї виникла заборгованість.
Управління освіти двічі зверталось до Дарницького районного суду міста Києва із заявою про видачу судового наказу та стягнення з ОСОБА_2 заборгованості за квартплату та спожиті комунальні послуги.
Однак, ухвалою Дарницького районного суду міста Києва від 27.09.2016 року у справі №753/17280/16-ц відмовлено у прийнятті заяви про видачу судового наказу, оскільки із поданих матеріалів вбачається спір про право.
На сьогодні відповідачка залишається користувачем зазначеної квартири та отримує житлово-комунальні послуги, але при цьому не виконує зобов'язання по їх оплаті і має борг у сумі 38659 грн. 43 коп.
У судове засідання 06.03.2017 року представник позивача не з'явились, однак подала до суду заяву про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги підтримала повністю та просила суд їх задовольнити виходячи з підстав та обставин наведених у позовній заяві.
Відповідач в судове засідання призначене на 06.03.2017 року не з'явились втретє, не з'явився також і її представник за довіреністю, хоча про день, час та місце розгляду справи ОСОБА_2 повідомлялась належним чином кожного разу. ОСОБА_2 втретє подала клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку з хворобою, суд у попередніх судових засіданнях двічі таке клопотання задовольняв і розгляд справи відкладав. За таких обставин, суд визнав за можливе розглянути справу у відсутність відповідача, яка в судове засідання 06.03.2017 року не з'явилась втретє за відсутності поважних причин, явку свого представника також не забезпечила з ухваленням по справі заочного рішення.
Суд, дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають істотне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що будинок АДРЕСА_1, у якому проживає та зареєстрована з 1996 року відповідачка, знаходиться у комунальній власності територіальної громади м. Києва та перебуває на балансі Управління освіти Дарницької районної в м. Києві державної адміністрації згідно з розпорядженням Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації від 11.08.2011 №373 «Про закріплення майна переданого до сфери управління Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації».
На виконання рішення Київської міської ради від № 7/4819 від 09.09.2010 «Про питання організації управління районами у місті Києві» Дарницьку районну у місті Києві державну адміністрацію було ліквідовано з 31.10.2010 року.
На базі виконавчих органів районних у місті Києві рад (районних у місті Києві державних адміністрацій), які ліквідовуються розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 30.09.2010 №787 «Про організаційно-правові заходи, пов'язані з виконанням рішення Київської міської ради від 09.09.2010 № 7/4819 «Про питання організації управління районами у місті Києві» було утворено з 31 жовтня 2010 року районах міста Києва районні в місті Києві державні адміністрації.
Так, розпорядженням Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації від 30.12.2010 №25 «Про утворення управління освіти Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації» було утворене нове Управління освіти (ідентифікаційний номер 37448113).
Тому розпорядженням Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації від 11.08.2011 №373 «Про закріплення майна переданого до сфери управління Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації» за Управлінням освіти закріплено майно комунальної власності територіальної громади м. Києва визначене у додатку №3 до цього розпорядження.
Серед майна закріпленого за Позивачем в додатку №3 до розпорядження Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації від 11.08.2011 №373 «Про закріплення майна переданого до сфери управління Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації» зазначено школу-інтернат №10 за адресою АДРЕСА_1
Будинок в якому проживає відповідач розташований на території школи -інтернату №10 за адресою АДРЕСА_1 та входить до комплексу її будівель, тому і був переданий на баланс Управління освіти.
Крім того, зазначений житловий будинок обліковується за номенклатурним номером №103203010 основних необоротних активів Управління освіти .
Позивач, як балансоутримувач вказаного будинку, щомісяця нараховує мешканцям, які там проживають квартирну плату та плату за користування комунальними послугами.
Теплопостачання та водопостачання вказаного житлового будинку здійснюється на підставі договорів укладених між ПАТ «Київенерго», ПА АК «Київводоканал» та Управлінням освіти, які укладаються, шляхом проведення щорічних державних тендерних закупівель.
ПАТ «Київенерго» проводить нарахування за спожиту теплову енергію на підставі фактичних показників лічильників, встановлених на території школи-інтернату №10.
По закінченні розрахункового періоду ПАТ «Київенерго», направляє Управлінню освіти платіжні документи з розподілом нарахувань за спожите тепло. Відповідно до розрахунків енергопостачальної організації, відділом централізованої бухгалтерії Управління освіти здійснюються нарахування мешканцям будинку шляхом розподілу кількості теплової енергії пропорційно площі кожної квартири.
Крім того, Управлінням освіти щороку проводиться робота стосовно підготовки навчальних закладів до опалювального сезону, проведення технічного обслуговування сантехнічного обладнання і мереж навчальних закладів серед яких інтернат №10.
Оскільки житловий будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_1, входить в комплекс будівель інтернату, пов'язаний з інтернатом інженерними мережами і відокремлення їх не можливе, тому саме позивач здійснюється обслуговування зовнішніх інженерних мереж усіх будівель інтернату. Також, Управлінням освіти укладаються договори щодо вивезення побутових відходів з інтернату .
Оскільки у відповідача зазначеного житлового будинку відсутні договори з організаціями, що надають вказані послуги, а послугами мешканці користуються, Управління освіти змушене сплачувати по рахункам за спожиті комунальні послуги за для уникнення відключення інтернату від теплопостачання , водопостачання, тощо.
Управлінням освіти є бюджетною установою і видатки на оплату послуг по утриманню вищевказаного будинку не передбачені, оскільки управління освіти в бюджеті по галузі «Освіта» може передбачати видатки лише на об'єкти закладів освіти, а житловий будинок таким не є.
У зв'язку з невиконанням ОСОБА_2 обов'язків по оплаті за житлово-комунальних послуги та квартирну плату у неї виникла заборгованість, яка за період з 01.01.2009 року по 01.09.2016 року становить 38659 грн. 43 коп.
Згідно зі ст.ст. 67, 68 ЖК України, плата за комунальні послуги (водопостачання, газ, теплова енергія та інші послуги) береться, крім квартирної плати, за затвердженими в установленому порядку тарифами. Наймач зобов'язаний своєчасно вносити квартирну плату та плату за комунальні послуги. Квартирна плата та плата за комунальні послуги в будинках державного і громадського житлового фонду вносяться щомісяця у встановлені строки.
На підставі п. 35 Правил користування приміщеннями житлових будинків і прибудинковими територіями, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 8 жовтня 1992 року № 572, власники, наймачі та орендарі жилих приміщень зобов'язані своєчасно вносити плату за обслуговування і ремонт будинку, плату за найм чи оренду квартири, комунальні та інші послуги. Правовідносини, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами регулюються Законом України №1875-IV від 24 червня 2004 року "Про житлово-комунальні послуги" (далі - Закон №1875-IV). Суб'єктами цього Закону є органи виконавчої влади, місцевого самоврядування, виробники, виконавці та споживачі житлово-комунальних послуг, а також власники приміщень або будинків та балансоутримувачі, які, залежно від цивільно-правових угод, можуть бути споживачами, виконавцем або виробником послуг (ст. 1, ч. 2 ст. 3, ст. 19 Закон №1875-IV).
Відповідно до ст. 19 Закону №1875-IV, «особливими учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є балансоутримувач та управитель, які, залежно від цивільно-правових угод, можуть бути споживачем, виконавцем або виробником».
За положеннями ч.1 ст.29 Закону №1875-IV, договір на надання житлово-комунальних послуг у багатоквартирному будинку укладається між власником квартири, орендарем чи квартиронаймачем та балансоутримувачем або уповноваженою ним особою.
У разі, якщо балансоутримувач не є виконавцем, він укладає договори на надання житлово- комунальних послуг з іншим виконавцем.
За змістом ч. 1-3 ст. 31 Закону №1875-IV, порядок формування цін/тарифів на кожний вид житлово-комунальних послуг першої і другої груп (пункти 1 та 2 частини першої статті 14 цього Закону) визначає Кабінет Міністрів України. Виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво житлово-комунальних послуг і подають їх на затвердження органам місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку. Органи місцевого самоврядування затверджують ціни/тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво.
Положеннями ст.19 Закону №1875-IV передбачено, що відносини у сфері житлово-комунальних послуг регулюються виключно на договірних засадах. Це означає, що кожна із сторін має право вимагати укладення такого договору, у тому числі і в судовому порядку.
Статтями 20, 21 Закону №1875-IV визначені обов'язки споживача та виконавця житлово-комунальних послуг.
Зокрема, обов'язком споживача є укладення договору на надання житлово-комунальних послуг, підготовленого виконавцем на основі типового договору, а також оплата житлово-комунальних послуг у строки, встановлені договором або законом, а обов'язком виконавця - надання послуг вчасно та відповідної якості згідно із законодавством та умовами договору, а також підготовка та укладення зі споживачем договору про надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання.
Таким чином, необхідність укладення договору на надання житлово-комунальних послуг передбачена законом і його укладення визначено як обов'язок, а не право сторін.
Проте сама по собі відсутність письмового договору між сторонами не може бути підставою для відмови в позові про стягнення заборгованості за фактично надані послуги. Суд зазначає, що відсутність такого договору не є безумовною підставою для відмови у стягненні заборгованості за такі послуги, які надавались, оскільки, згідно з ч. 1 ст. 10 ЦК України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
У відповідності до ч.1 ст.11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі. Відповідно до ч.ч.1, 4 ст.60 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Виходячи з викладеного вище, суд приходить до висновку про те, що послуги, що надано відповідачу, останнім отримувались, ці послуги є якісними і відповідають вимогам Закону України «Про житлово-комунальні послуги», оскільки відповідачем не доведено суду зворотнього, у той же час відповідач не виконує зобов'язання перед позивачем внаслідок чого утворилась заборгованість починаючи з 01.01.2009 року по 01.09.2016 року у сумі 38659 грн. 43 коп.
Повно та всебічно з'ясувавши обставини справи, оцінивши зібрані у справі докази, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ґрунтуються на вимогах закону, обставини справи підтверджені певними засобами доказування, а тому позовну заяву необхідно задовольнити.
Відповідно до ст. 88 ч. 1 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.
Керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 88, 131, 208, 209, 213-218, 224 - 228 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Управління освіти Дарницької районної в м. Києві державної адміністрації в рахунок оплати квартирної плати та житлово-комунальних послуг у сумі 38659 грн. 43 коп. та сплачений судовий збір у сумі 1378 грн. 00 коп.
Заочне рішення може бути переглянуте Дарницьким районним судом м. Києва за письмовою заявою відповідача, яка подається протягом десяти днів з дня отримання копії рішення суду.
Рішення суду може бути оскаржене до Апеляційного суду м. Києва через Дарницький районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
СУДДЯ Н.О. Кириченко