Справа № 539/375/17
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20.03.2017 Лубенський міськрайонний суд
Полтавської області
В складі: головуючого судді - Даценка В. М.
при секретарі - Шрейтер С.О.,
позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Семенюти Н.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні м. Лубни цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці і соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач, ОСОБА_1, звернулася до суду з позовом до Управління праці і соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Позов мотивований тим, що позивач 17.10.2014 року була взята на облік відповідачем як внутрішньо переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення АТО, їй призначено щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі оплату житлово-комунальних послуг з 20.10.2014 року по 19.04.2015 року у розмірі 1 326 грн 00 коп. В наступному за заявою позивача їй було призначено допомогу на наступний шестимісячний період з 03.06.2015 року по 02.12.2015 року в сумі 884 грн 00 коп. Однак допомогу за листопад, грудень 2015 року допомога була виплачена в значно меншому розмірі, а в наступному виплата вказаної допомоги припинилася. Відповідно до листа № Н-583/02 від 06.05.2016 року Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації позивача повідомлено, що виплата вказаної допомоги іноземним громадянам не передбачено.
Позивач вважає, що така бездіяльність відповідача не узгоджується з нормами чинного законодавства, а тому просить поновити їй строк на звернення до адміністративного суду, визнати дії відповідача щодо відмови у виплаті щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі оплату житлово-комунальних послуг протиправними, зобов'язати відповідача призначити та виплатити щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі оплату житлово-комунальних послуг за період з 22.01. по 13.09.2016 року в сумі 13 712 грн 45 коп.
В судовому засіданні позивач свої вимоги підтримала.
В судовому засіданні представник відповідача проти задоволення позову заперечила з тих підстав, що виплата вказаної допомоги здійснюється на кожні наступні 6 місяців лише за зверненням особи, однак відомостей про звернення особи в матеріалах її справи відсутні.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково.
Судом встановлено, що позивач є громадянкою Грузії.
22.06.2012 року позивачу було видано посвідку на постійне проживання в Україні с ДН № 05-13-413.
17.10.2014 року позивач була взята на облік як внутрішньо переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення АТО, їй призначено щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі оплату житлово-комунальних послуг з 20.10.2014 року по 19.04.2015 року у розмірі 1 326 грн 00 коп.
В наступному за заявою позивача їй було призначено допомогу на наступний шестимісячний період з 03.06.2015 року по 02.12.2015 року в сумі 884 грн 00 коп.
Однак з 22.01.2016 року по 13.09.2016 року вказана допомога їй не виплачувалася.
Відповідно до листа № Н-583/02 від 06.05.2016 року Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації позивача повідомлено, що виплата вказаної допомоги іноземним громадянам не передбачено.
Вказані обставини не заперечуються сторонами.
02.09.2014 р. був прийнятий Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», що набрав чинності 15.10.2014 р., яким були визначені тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення.
Додатково гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб встановлені Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 р., який набрав чинності 22.11.2014 р.
З метою обліку осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, була прийнята постанова КМУ від 01.10.2014 р. № 509, якою затверджений Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік переміщених осіб. Згідно п. 1 Порядку довідка є документом, який видається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території або району проведення антитерористичної операції.
01.10.2014 р. Кабінетом Міністрів України прийнята постанова № 505, якою затверджено Порядок надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Згідно п. 2 цього Порядку грошова допомога надається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, а також стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, структурних підрозділах з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад, з дня звернення за її призначенням та виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Згідно п. 3 зазначеного Порядку, грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім'ї (уповноважений представник сім'ї) у таких розмірах: для непрацездатних осіб (пенсіонери, інваліди, діти) - 884 грн. на одну особу (члена сім'ї); для працездатних осіб - 442 грн. на одну особу (члена сім'ї). Загальна сума допомоги на сім'ю розраховується як сума розмірів допомоги на кожного члена сім'ї та не може перевищувати 2400 грн.
На підставі наведеного, право на отримання допомоги, передбаченої постановою КМУ № 505 від 01.10.2014 р., мають фізичні особи (в тому числі і іноземці), переміщення яких відбулося або з тимчасово окупованої території України або з районів проведення антитерористичної операції.
При цьому, відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
26.08.2015 р. Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 636 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України», якою внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України № 509 від 01.10.2014 р. та Постанови Кабінету Міністрів України № 505 від 01.10.2014 р., у зв'язку з якими поняття «громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції» замінено поняттям «внутрішньо переміщені особи».
Вищевказані зміни до підзаконних актів набрали чинності 09.09.2015 р. та з цього моменту лише в ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» визначалося поняття «внутрішньо переміщеної особи», де внутрішньо переміщеною особою вважалися громадяни України, які постійно проживають в Україні.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантій дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» № 921-VIII від 24.12.2015 р.) внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства можуть відповідно до Закону України «Про імміграцію» іммігрувати в Україну на постійне проживання. Іноземці та особи без громадянства, зазначені у частинах першій та шістнадцятій статті 4 цього Закону, отримують посвідку на постійне проживання (ч. 1 ст. 5 цього Закону).
Положеннями ст. 3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» визначено, що іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов'язки, як і громадяни України, за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.
Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч. 3 ст. 22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що відповідач має право на вказану щомісячну адресну допомогу, відтак дії відповідача по відмові в її призначенні та виплаті позивачу за період з 22.01. по 13.09.2016 року є протиправними.
Посилання відповідача на те, що позивач не подала заяву про призначення їй цієї допомоги, з огляду на відсутність її у матеріалах справи суд відхиляє.
Так, з листа № Н-583/02 від 06.05.2016 року Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації вбачається, що дане звернення мало місце, про що прямо вказано в листі.
Разом із тим, відповідно до ч.ч.1,2 ст.99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно з ст.100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
В судовому засіданні позивач підтвердила, що про зупинку у виплаті допомоги вона дізналася ще в січні 2016 року. При цьому зверталася до різних установ для захисту своїх порушених прав.
Однак, на уточнююче питання головуючого не змогла повідомити обставин, які б перешкоджали їй звернутися до адміністративного суду.
Відтак, суд вважає, що позовні вимоги за період з 22.01.2016 року по 13.08.2016 року підлягають залишенню без розгляду.
Керуючись ст.ст.11, 17, 18, 71, 86, 88, 159-163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Позов ОСОБА_1 до Управління праці і соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління праці і соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради щодо відмови у виплаті ОСОБА_1 щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі оплату житлово-комунальних послуг протиправними за період з 13.08.2016 року по 13.09.2016 року.
Зобов'язати Управління праці і соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради призначити та виплатити ОСОБА_1 щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі оплату житлово-комунальних послуг за період з 13.08.2016 року по 13.09.2016 року.
В іншій частині Позов ОСОБА_1 до Управління праці і соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії залишити без розгляду.
Стягнути з Управління праці і соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_4 80 грн 00 коп. судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її отримання.
Суддя Лубенського міськрайонного суду
Полтавської області Даценко В. М.