Постанова № 65412880, 25.01.2017, Коростишівський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
25.01.2017
Номер справи
280/1531/16-а
Номер документу
65412880
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Коростишівський районний суд Житомирської області

Справа № 280/1531/16-а

Провадження № 2-а/280/20/17

ПОСТАНОВА

Іменем України

25 січня 2017 року м.Коростишів

Коростишівський районний суд Житомирської області в складі:

головуючого судді - Пасічного Т.З.

при секретарі Сьомак Л.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Коростишів адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа - Національна поліція України, Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області, Головне управління національної поліції в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до Коростишівського районного суду з позовом до Міністерства внутрішніх справ України про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії. В обґрунтування позову вказав наступне. В період з вересня 1998 року по 06.11.2015 року позивач проходив службу в органах внутрішніх справ. 04.07.2016 року позивач звільнився з посади підполковника поліції, заступника начальника відділу поліції - начальника відділу кримінальної поліції Коростишівського відділу поліції Головного управління національної поліції в Житомирській області через хворобу (інвалідністю 3 групи). В подальшому позивач звернувся з заявою до голови ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області з метою отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку з визначенням третьої групи інвалідності, захворювання пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ. Листом від 13.10.2016р. УМВС в Житомирській області повідомлено позивача про те, що матеріали щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги відповідно до КМУ від 21.10.2015 року № 850 повернуті без розгляду, у зв'язку з тим, що призначення вказаної допомоги повинно проводитися за останнім місцем служби поліцейського. Вважає дії відповідача неправомірними та такими, що суперечать нормам діючого законодавства, просить зобов'язати відповідача повторно розглянути матеріали про призначення одноразової грошової допомоги відповідно до порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року №850 з прийняттям відповідного рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 вказаного Порядку та умов про відмову в призначенні грошової допомоги.

В судове засідання позивач не з'явився. Подав до суду заяву про розгляд справи без його участі. Позовні вимоги підтримує та просить суд їх задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надіслав письмове заперечення на позов, в якому зазначив, що Міністерство внутрішніх справ України не погоджується із позовними вимогами ОСОБА_1, вважає їх необґрунтованими та такими, що не відповідають законодавству. Зазначив, що порядок виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського регулюється спеціальним законодавством, а саме: Законом України «Про Національну поліцію» та Порядком та умовами виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом МВС України від 11.01.2016 року №4, рішення про її виплату приймається органами національної поліції, а не Міністерством внутрішніх справ України, а тому в задоволенні позову просить відмовити в повному обсязі.

Представники третіх осіб в судове засідання не з'явилися, про причини неявки суд не повідомили, письмових заперечень не надіслали, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

Суд, вивчивши матеріали справи, заяву позивача та письмові заперечення представника відповідача, приходить до висновку про задоволення адміністративного позову, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 в період з вересня 1998 року по 06.11.2015 року проходив службу в органах внутрішніх справ.

Наказом Головного управління Національної поліції в Житомирській області від 04.07.2016 року №142 о/с підполковника поліції ОСОБА_1, який обіймав посаду заступника начальника відділу поліції - начальника відділу кримінальної поліції Коростишівського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Житомирській області, звільнено зі служби в поліції за статтею 77, п.1, п.п.2 Закону України «Про Національну поліцію» (через хворобу).

Відповідно до довідки МСЕК № 514843 від 06.09.2016 року ОСОБА_1 встановлено третю групу інвалідності, захворювання, пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ (а.с.5).

Позивач звернувся з заявою до ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області з метою отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку з визначенням йому третьої групи інвалідності, проте отримав відповідь № 1921/29/05-2016 від 13.10.2016 року УМВС України в Житомирській області про те, що матеріали щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги відповідно до постанови КМУ від 21.10.2015 року № 850 повернуті без розгляду, у зв'язку з тим, що призначення вказаної допомоги повинно проводитися за останнім місцем служби поліцейського.

Також позивач звертався до Головного управління Національної поліції в Житомирській області та 15.09.2016 року отримав відповідь, де зазначено, що право на отримання одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) поліцейського чи втрати працездатності поліцейським передбачено статтями 97-101 Закону України "Про національну поліцію". Оскільки рішенням Житомирської обласної МСЕК №2 від 06.09.2016 року позивач є інвалідом третьої групи внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, а не з проходженням служби в поліції. Відповідно, дія вказаного Закону на зазначений випадок не поширюється, підстав для призначення та виплати одноразової грошової допомоги немає.

Відповідно до ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року № 850 затверджено Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції (далі - Порядок).

Відповідно до п.1.Порядку, порядок та умови визначають механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги (далі - грошова допомога) у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції.

Грошова допомога призначається і виплачується у разі установлення працівникові міліції інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, у розмірі: 250-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності I групи; 200-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності II групи; 150-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності III групи (п.п. 2 п. 3 Порядку).

Відповідно до п. 7. Порядку, працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності, подає за місцем служби такі документи:

- заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності за формою згідно з додатком до цих Порядку та умов;

- довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).

До заяви додаються копії:

- довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією;

- постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного звязку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання;

- акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) працівника міліції, зокрема про те, що воно не повязане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного спяніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС;

- сторінок паспорта з даними про прізвище, імя та по батькові і місце реєстрації;

- документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідному контролюючому органу і має відповідну відмітку у паспорті громадянина України).

Як встановлено судом, ОСОБА_1 встановлена третя група інвалідності причиною якої є захворювання, пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ.

Суд зазначає, що згідно п.8 Порядку керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 цих Порядку та умов, висновок щодо виплати грошової допомоги, а також у разі загибелі (смерті) працівника міліції: витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) працівника міліції із списків особового складу; витяг з особової справи про склад сім'ї загиблого (померлого) працівника міліції.

МВС в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 цих Порядку та умов документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови. Грошова допомога виплачується в порядку черговості відповідно до дати прийняття МВС рішення про її призначення, але не пізніше двох місяців із дня прийняття зазначеного рішення в межах та за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом на утримання МВС (пункти 9, 10 Порядку).

Отже, зазначеним Порядком чітко встановлено, що рішення про призначення або про відмову в призначенні грошової допомоги приймає саме МВС України.

Судом встановлено, що МВС України в порушення п.9 зазначеного Порядку будь-яке рішення за результатами розгляду заяви позивача не прийнято.

Повернення МВС України без розгляду висновку УМВС України та доданих до нього матеріалів про призначення виплати одноразової грошової допомоги вищевказаним Порядком не передбачено.

При цьому, твердження МВС України про те, що прийняття зазначеного рішення відноситься до компетенції Національної поліції України, суд вважає безпідставним, оскільки позивач проходив службу і був звільнений з органів внутрішніх справ, а не з органів поліції.

Таким чином, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України щодо повернення без розгляду матеріалів про призначення грошової допомоги ОСОБА_1.

Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України повторно розглянути матеріали про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року № 850 з прийняттям відповідного рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Коростишівський районний суд протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Особи, які брали участь у розгляді справи, але не були присутні в судовому засіданні, можуть оскаржити постанову з дня одержання копії.

Суддя Т.З.Пасічний