ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"13" березня 2017 р.Справа № 916/3180/16
Господарський суд Одеської області у складі колегії суддів: головуючий суддя Смелянець Г.Є., суддя Малярчук І.А., суддя Никифорчук М.І.
розглянувши справу №916/3180/16
за позовом Публічного акціонерного товариства „Укртелеком в особі Одеської філії публічного акціонерного товариства „Укртелеком
до відповідача ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення Ізмаїльської міської ради
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: ОСОБА_2 фінансове управління Одеської обласної державної адміністрації
про стягнення 129 779,03 грн.
за участю представників:
від позивача: ОСОБА_3 за довіреністю №1360 від 20.12.2016р.
від відповідача: не з'явився
від третьої особи: не з'явився
Суть спору: ПАТ „Укртелеком в особі Одеської філії ПАТ „Укртелеком звернулося до господарського суду Одеської області з позовом про стягнення з ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення Ізмаїльської міської ради 129 779, 03грн. заборгованості за договором про відшкодування витрат за надання телекомунікаційних послуг пільговій категорії громадян №41П від 20.01.2015р.
У письмових поясненнях від 20.12.2016р. за вх.№30643/16 позивач зазначив, що 26.01.2015р. між сторонами по справі був укладений договір №41П про відшкодування витрат за надання телекомунікаційних послуг (користування телефоном) пільговій категорії громадян. Позивач чітко та неухильно дотримувався вимог договору та закону та на виконання покладених на нього законодавством зобовязань надав у продовж 2015р. послуги на пільгових умовах відповідним категоріям громадян, в ході чого, відповідно до актів розрахунків утворилась сума заборгованості відповідача перед позивачем в розмірі 129 779,03 грн.
Ухвалою від 11.01.2017р. строк вирішення спору у даній справі продовжений господарським судом на 15 днів у звязку із задоволенням клопотання позивача
13.01.2017р. за вх.№649/17 господарський суд Одеської області одержав письмові пояснення, згідно з якими позивач на виконання ухвали господарського суду Одеської області від 26.12.2016р. надав пояснення, що акт за формою 3 пільга відповідає наявному у матеріалах справи Акту звірки від 31.12.2015р. станом на 01.01.2016р., що підтверджує наявність заборгованості відповідача перед позивачем у сумі 129 779,03. Окрім того, до відповідних письмових пояснень позивачем наданий розрахунок видатків за формою 2 пільга.
У відзиві на позов від 01.02.2017р. за вх.№2432/17 відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі та залучити в якості відповідача ОСОБА_2 фінансове управління Одеської обласної державної адміністрації, з посиланням при цьому на те, що ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення Ізмаїлської міської ради, як головний розпорядник коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення, здійснює розрахунки з постачальниками відповідних послуг згідно Положення після отримання цих коштів від Головного фінансового управління Одеської обласної державної адміністрації. Згідно з актом звірки розрахунків різниця у 129 779,03 грн. складає кредиторську заборгованість, яка не погашена через те, що зазначені кошти не надішли у встановленій Порядком процедурі з Головного фінансового управління Одеської обласної державної адміністрації до місцевого бюджету. У звязку з чим фінансування суми заборгованості залишилось поза компетенцію УПтаСЗН Ізмаїльської міської ради.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 27.01.2017р. ОСОБА_2 фінансове управління Одеської обласної державної адміністрації залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
Ухвалою від 03.02.2017р. справу призначено до колегіального розгляду.
На підставі протоколу автоматичного визначення складу колегії суддів від 03.02.2017р. визначений наступний склад колегії суддів для розгляду даної справи: головуючий суддя Смелянець Г.Є., судді Никифорчук М.І., Малярчук І.А.
Ухвалою від 06.02.2017р. справу прийнято до провадження у вищезазначеному складі суддів.
У письмових поясненнях від 20.12.2016р. вх.№30643/16 позивач, повністю не погоджується з позицією відповідача викладеною у відзиві на позов, та зазначає що відповідно до положень Порядку на який посилається відповідача, ОСОБА_2 розпорядником коштів бюджетного фінансування соціальних пільг у м. Ізмаїл Одеської області є ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення Ізмаїльської міської ради, а отже на підставі норм законодавства та положень Постанови та Порядку №256, відшкодування витрат понесених позивачем внаслідок надання телекомунікаційних послуг пільговим категоріям громадян здійснюється відповідачем за рахунок державних субвенцій.
Третя особа у судові засідання не зявилася, про причини свого незявлення суд не повідомила, письмових пояснень по суті позовних вимог не надала. При цьому, ухвали суду від 27.01.2017р. та від 06.02.2017р. надіслані третій особі, на адресу що зазначена у Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань.
На підставі ст.85 ГПК України у судовому засіданні за участю представника позивача оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив:
26.01.2015р. між ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення Ізмаїльської міської ради (Замовник) та Публічним акціонерним товариством „Укртелеком в особі Одеської філії публічного акціонерного товариства „Укртелеком (Виконавець) укладений договір про відшкодування витрат на надання телекомунікаційних послуг пільговій категорії громадян № 41П, згідно з яким Виконавець на пільгових умовах надає телекомунікаційні послуги (встановлення телефону, абонплата за користування телефоном) громадянам м. Ізмаїл, які мають пільги згідно чинному законодавству України (Додаток № 1 до цього Договору), а Замовник фінансує протягом поточного року витрати Виконавця за надані пільги з телекомунікаційних послуг за період з 01.01.2015 року по 30.06.2015 року на пільгових умовах громадянам м. Ізмаїл, які мають пільги згідно чинного законодавства України (Додаток №1 до цього Договору), в межах бюджетних призначень відповідно до Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 року № 2456VІ (п.1.2).
У п.2.1. договору встановлено, що фінансування по наданню послуг громадянам, які відповідно до чинного законодавства мають пільги по оплаті за встановлення телефону та користування ним, здійснюється Замовником, шляхом безпосереднього перерахування коштів на поточний рахунок Виконавця Одеської філії ПАТ „Укртелеком, на підставах наданих Виконавцем розрахунків видатків за формою № 2-пільга та актів звірки розрахунків за формою № 3-пільга.
Умовами п.3.1 п.п.3.1.2 встановлено, що Виконавець зобовязується надавати до Замовнику щомісячно:
а) до 5-го числа місяця наступного за звітним періодом Акт виконаних робіт, з вказаною сумою, яка підлягає компенсації, де окремим рядком зазначені додаткові роботи, якщо вони мали місце та поіменні списки громадян по категоріям пільг, що користуються пільгами відповідно;
б) в останній робочий день місяця акти звірки розрахунків за надані пільговикам послуги згідно з формою № 3-пільга „Акти звірки розрахунків за надані послуги, на які надаються пільги, затверджені наказом Мінпраці та соціальної політики України від 28.03.2003 року № 83, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 117 від 29.01.2003 року;
в) кошторис на додаткові роботи, якщо вони мале місце;
г) до 25-го числа розрахунки у паперовому та електронному вигляді щодо вартості послуг електрозвязку громадянам, які мають право на пільги по абонплаті за користування місцевим телефонним звязком та встановлення квартирних телефонів, наданих пільговикам у минулому місяці, згідно з формою № 2-пільга „Розрахунок видатків на відшкодування витрат, повязаних з наданням пільг, затвердженою наказом Мінпраці України від 04.10.2007 року № 535 „Про затвердження форми для розрахунку видатків на відшкодування витрат, повязаних з наданням пільг 2-пільга, та Інструкції про порядок її заповнення, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 117 від 29.01.2003 року.
Відповідно до умов п.п.3.2.1 п. 3.2 Замовник зобовязується перераховувати Виконавцю компенсацію за надані телекомунікаційні послуги (встановлення телефону, абонплата за користування телефоном) громадянам, які користуються пільгами згідно чинному законодавству України (Додаток № 1 до цього Договору)
Щомісячно в останній робочий день місяця разом з Виконавцем складати акти звірки розрахунків за надані телекомунікаційні послуги (встановлення телефону, абонплата за користування телефоном) громадянам, які користуються пільгами згідно чинному законодавству України. ( п.п.3.2.2 п.3.2).
У п.4.1 договору зазначено, що надання телекомунікаційних послуг (встановлення телефону, абонплата за користування телефоном) здійснюється згідно діючим Граничним тарифам на загальнодоступні телекомунікаційні послуги, затвердженим рішенням Національної комісії з питань регулювання звязку України № 612 від 02.09.2014 року і зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 12 вересня 2014 року за № 112/25898 з урахуванням ПДВ.
Умовами п. 5.2 визначено, що Виконавець несе відповідальність перед Замовником за правильність нарахування сум відшкодування за надані телекомунікаційні послуги громадянам, які користуються пільгами, та відповідність звіту вимогам чинного законодавства України.
Згідно з умовами п.8.1 за домовленістю сторін цей Договір набуває чинності з 01 січня 2015 року та діє до 30 червня 2015 року, та вважається пролонгованим до проведення остаточних розрахунків.
24.06.2015р. між сторонами укладено додаткову угоду №1 про внесення змін до договору №41П про відшкодування витрат на надання телекомунікаційних послуг пільговій категорії громадян, згідно з якою п.1.2. договору доповнений абзацем другим: „Замовник при надходженні субвенції з Державного бюджету України місцевому бюджету відповідно до Бюджетного кодексу (2456-V від 08.07.2010р.) в межах бюджетних призначень відшкодовує Виконавцю витрати за надані пільги з телекомунікаційних послуг з окремим категоріям громадян за період з 01.07.2015р. до 31.12.2015р. на підставі наданих Замовником списків пільговиків, які мають право на пільги в зазначений період. П.3.2. договору доповнений п.3.2.4.: „Щомісячно до 25 числа надавати Замовнику списки пільговиків, які мають право на пільги у період з 01.07.2015р. до 31.12.2015р. (п.3 додаткової угоди). П.5.1. договору викладений в наступній редакції: „Термін дії договору встановлюється з 01.01.2015р. до 31.12.2015р. та вважається пролонгованим до проведення остаточних розрахунків.
Також судом встановлено, що позивачем на виконання умов укладеного з позивачем договору надавалися телекомунікаційні послуги на пільгових умовах відповідним категоріям громадян та надавались відповідачу розрахунки щодо вартості послуг, згідно з формою „2-пільга, що підтверджується Актом звіряння розрахунків від 31.12.2015р., згідно з яким позивачем за грудень 2014р. листопад 2015р. нараховано 512414,95 грн., а відповідачем фактично профінансовано 382498,39 грн. Кредиторська заборгованість, яка утворилася у поточному році складає 129 779,03 грн.
У листі від 27.01.2016р. №29 позивач заявив відповідачу вимогу погасити заборгованість за надані послуги пільговим категоріям громадян.
Листом від 08.06.2016р. №4185/02 відповідач повідомив, що з Державного бюджету не виділені субвенції на проведення розрахунків з підприємствами - надавачами послуг звязку, а тому акти звірки не складаються, не приймається кредиторська заборгованість та не можливо зареєструвати фінансові зобовязання в органах Держказначейства. У разі виділення субвенції з Державного бюджету на погашення заборгованості за надані пільги з послуг звязку буде підписано договір про відшкодування витрат та буде прийнята кредиторська заборгованість.
Проаналізувавши наявні у справі докази та надавши їм правову оцінку, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, виходячи з наступного:
Згідно з п.1 ч.2 ст.11 ЦК України однією із підстав виникнення цивільних прав та обовязків є договір, який в силу вимог ч.1 ст.629 ЦК України є обовязковим для виконання сторонами.
Як вище встановлено господарським судом, між сторонами у справі укладений договір, із додатковою угодою, згідно з яким позивач на пільгових умовах надає телекомунікаційні послуги громадянам м. Ізмаїл, які мають пільги згідно чинного законодавства, а відповідач при надходженні субвенцій з Державного бюджету України місцевому бюджету відповідно до Бюджетного кодексу України в межах бюджетних призначень відшкодовує позивачу витрати за надані пільги з телекомунікаційних послуг протягом поточного року з 01.01.2015р. по 31.12.2015р.
Відповідно до п.3 ст.63 Закону України „Про телекомунікації телекомунікаційні послуги споживачам, які мають установлені законодавством України пільги з їх оплати, надаються операторами, провайдерами телекомунікацій відповідно до законодавства України.
Як передбачено п.63 Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг, затверджених Постановою КМУ №295 від 11.04.2012р., установлені законами пільги з оплати послуг надаються споживачеві відповідно до законодавства за місцем його проживання з дня предявлення ним документа, що підтверджує право на пільги.
Відповідно до п.3 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення на рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого Постановою КМУ №256 від 04.03.2002р., головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення (далі - головні розпорядники коштів).
Згідно з п.5 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення на рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого Постановою КМУ №256 від 04.03.2002р., головні розпорядники коштів місцевих бюджетів щомісяця готують інформацію про фактично нараховані суми та акти звіряння розрахунків за надані послуги з підприємствами - надавачами відповідних послуг і надсилають їх фінансовим органам райдержадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення): до 22 числа місяця, що настає за звітним, - щодо пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот, компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян, пільг з послуг зв'язку, зокрема безпроводового доступу до телекомунікаційної мережі з придбанням відповідних стаціонарних абонентських терміналів, та інших передбачених законодавством пільг (крім пільг на одержання ліків та зубопротезування).
Фінансові органи районних держадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення) на підставі актів звіряння, зазначених у пункті 5 цього Порядку, щомісяця готують реєстри нарахованих сум та подають їх Міністерству фінансів Автономної Республіки Крим, фінансовим органам обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, управлінням Державної казначейської служби в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі: до 25 числа місяця, що настає за звітним, - щодо пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот, компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян, пільг з послуг зв'язку, зокрема безпроводового доступу до телекомунікаційної мережі з придбанням відповідних стаціонарних абонентських терміналів, та інших передбачених законодавством пільг (крім пільг на одержання ліків та зубопротезування). Інформація про фактично нараховані за звітний період суми подається як в цілому, так і за розрахунками, не проведеними згідно з Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2005 р. N 20 (п.6 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення на рахунок субвенцій з державного бюджету, затв. Постановою КМУ №256 від 04.03.2002р.).
Відповідно до п.8 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення на рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого Постановою КМУ №256 від 04.03.2002р. отримані місцевими бюджетами суми субвенцій перераховуються протягом одного операційного дня на рахунки головних розпорядників коштів, відкриті в територіальних управліннях Державної казначейської служби, для здійснення відповідних видатків. ОСОБА_2 розпорядники коштів місцевих бюджетів здійснюють у п'ятиденний строк розрахунки з постачальниками відповідних послуг і ведуть облік за видами пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу; допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам, тимчасової державної допомоги дітям та допомоги по догляду за інвалідами I чи II групи внаслідок психічного розладу; компенсації особам, які згідно із статтями 43 і 48 Гірничого закону України мають право на безоплатне отримання вугілля на побутові потреби, але проживають у будинках, що мають центральне опалення; компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян; пільг з послуг зв'язку, зокрема безпроводового доступу до телекомунікаційної мережі з придбанням відповідних стаціонарних абонентських терміналів, та інших передбачених законодавством пільг (крім пільг на одержання ліків та зубопротезування).
Відповідно до вимог ч.1 ст.526 ЦК України, зобовязання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства. В силу вимог ч.1 ст.525 ЦК України одностороння відмова від зобовязання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Аналогічні вимоги щодо виконання зобовязань містяться і у ч.ч.1,7 ст.193 ГК України.
Між тим, вищевстановлені обставини справи свідчать, що в порушення умов укладеного між сторонами договору відповідачем не в повному обсязі здійснено відшкодування витрат позивача з наданих пільговій категорії громадян м. Ізмаїл у 2015 році телекомунікаційних послуг, внаслідок чого у відповідача утворилася кредиторська заборгованість в розмірі 129779,03 грн., що підтверджується відповідним актом від 31.12.2015р., який в силу умов укладеного між сторонами договору та вимог п.10 Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги. Затвердженого постановою КМУ від 29.01.2003р. №117 є належним доказом наявності факту наданих пільговикам телекомунікаційних послуг та їх вартості.
При цьому, у відзиві на позов відповідач підтверджує наявність заборгованості саме в розмірі 129 779,03 грн.
Заперечення відповідача не приймаються до уваги господарським судом, оскільки відсутність бюджетного фінансування відповідача на проведення відшкодування за надані пільги з телекомунікаційних послуг та оплату заборгованості, яка утворилась станом на 01.01.2016р., не звільняє його від виконання обовязків за договором про відшкодування витрат на надання телекомунікаційних послуг пільговій категорії громадян № 41П від 26.01.2015р.
Враховуючи вищевикладене, оцінюючи докази у справі в їх сукупності, законодавство, що регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтовані, підтверджені належними доказами та наявними матеріалами справи та підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставі ст.44, 49 ГПК України витрати позивача по сплаті судового збору покладаються на відповідача у справі.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 82 85 Господарського процесуального кодексу України,
В И Р І Ш И В:
1.Позов Публічного акціонерного товариства „Укртелеком в особі Одеської філії Публічного акціонерного товариства „Укртелеком задовольнити.
2.Стягнути з ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення Ізмаїльської міської ради (68600, Одеська область, м. Ізмаїл, вул. І.Франка, 10, ідентифікаційний код 03194772) на користь Публічного акціонерного товариства „Укртелеком в особі Одеської філії Публічного акціонерного товариства „Укртелеком (01601, м. Київ, бульвар Тараса Шевченка, 18 Код ЄДРПОУ 21560766, н/р НОМЕР_1 в АБ „Укргазбанк, МФО 320478) заборгованість в сумі 129 779 ( сто двадцять девять тисяч сімсот сімдесят девять ) грн. 03 коп., витрати по сплаті судового збору в розмірі 1 946 (одна тисяча девятсот сорок шість) грн. 69 коп.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили в порядку ст. 85 Господарського процесуального кодексу України і може бути оскаржено у встановленому законом порядку.
Повне рішення складено 20 березня 2017 р.
Головуючий Г.Є. Смелянець
Суддя М.І. Никифорчук
Суддя І.А. Малярчук