Ухвала суду № 65407565, 14.03.2017, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.03.2017
Номер справи
813/2338/16
Номер документу
65407565
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 березня 2017 року № 876/10440/16

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Святецького В.В.,

суддів Гудима Л.Я., Довгополова О.М.,

з участю секретаря судового засідання Гнідець Р.І.,

позивача ОСОБА_1,

представника позивача ОСОБА_2,

представника відповідача Невелич Ю.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Управління Міністерства внутрішніх справ України на Львівській залізниці на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2016 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України на Львівській залізниці, Міністерства внутрішніх справ України про скасування наказу, поновлення на посаді,-

В С Т А Н О В И В :

11 липня 2016 року ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому просила скасувати наказ Управління Міністерства внутрішніх справ (УМВС) України на Львівській залізниці від 09 вересня 2016 року про звільнення ОСОБА_1 з органів внутрішніх справ з посади інспектора штабу лінійного відділу на ст. Львів ЛУ на Львівській залізниці.

Також позивач просила зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України, УМВС України на Львівській залізниці поновити (працевлаштувати) ОСОБА_1 в органах внутрішніх справ з 06 жовтня 2015 року.

Постановою від 30 листопада 2016 року Львівський окружний адміністративний суд позовні вимоги задовольнив частково. Визнав протиправним та скасував наказ Управління Міністерства внутрішніх справ України на Львівській залізниці № 6 о/с від 09.06.2016 року ,,По особовому складу" про звільнення зі служби в органах внутрішніх справ України старшого лейтенанта міліції ОСОБА_1.

Також суд поновив старшого лейтенанта міліції ОСОБА_1 на посаді інспектора штабу лінійного відділу на ст. Львів ЛУ на Львівській залізниці з 06.11.2015 року.

Постанову в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді інспектора штабу лінійного відділу на ст. Львів ЛУ на Львівській залізниці суд допустив до негайного виконання.

В задоволенні решти позовних вимог суд відмовив.

Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, УМВС України на Львівській залізниці подало апеляційну скаргу, оскільки вважає, що суд неправильно застосував норми матеріального та процесуального права, а висновки суду не відповідають обставинам справи.

В апеляційній скарзі зазначає, що суд першої інстанції не звернув належної уваги на ті обставини, що відповідач вживав належних заходів щодо працевлаштування ОСОБА_1, а саме: звертався з листами до МВС України з проханням внести зміни в наказ № 741 від 22.06.2015 року в частині не скорочення посади позивача.

Однак, МВС надало відповідь, що у зв'язку з набранням чинності Закону України ,,Про Національну поліцію" органи внутрішніх справ в структурі МВС ліквідовані, а питання щодо проходження служби працівниками міліції в органах Національної поліції не було вирішене. Тому такі працівники міліції підлягають звільненню з органів внутрішніх справ.

Позивач не надала доказів, що вона виявила бажання на прийняття її на службу в органи Національної поліції, а тому правомірно звільнена з органів внутрішніх справ.

З огляду на викладене відповідач просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Представник УМВС України на Львівській залізниці в судовому засіданні апеляційного суду підтримав вимоги апеляційної скарги з наведених у скарзі підстав та просить їх задовольнити в повному обсязі.

Позивач та її представник заперечили вимоги апеляційної скарги та просять залишити скаргу без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи скарги, апеляційний суд вважає, що скарга не належить до задоволення з таких підстав.

Суд першої інстанції встановив та підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_1 працювала у підрозділах УМВС України на Львівській залізниці на посаді старшого лейтенанта міліції інспектора штабу лінійного відділу на станції Львів ЛУ на Львівській залізниці.

Відповідно до наказу УМВС України на Львівській залізниці №19о/с від 16.04.15 року ОСОБА_1 перебувала у додатковій відпустці для догляду за дитиною без збереження заробітної плати з 17.04.2015 року до 16.04.2016 року.

На підставі наказу МВС України №660 від 08.06.2015 року ,,Про ліквідацію Управління Міністерства внутрішніх справ України на Львівській залізниці" УМВС України на Львівській залізниці ліквідоване та створена комісію з ліквідації Управління МВС України на Львівській залізниці.

Наказом МВС України № 741 від 22.06.2015 року ,,Про організаційно-штатні зміни в підрозділах транспортної міліції" всі посади УМВС України на Львівській залізниці скорочені.

З метою реалізації даного наказу УМВС України на Львівській залізниці видало наказ №43о/с від 03.07.2015 року ,,Про організаційно-штатні зміни в УМВС України на Львівській залізниці", згідно з яким скорочено усі посади в управлінні.

Суд також встановив, що УМВС України на Львівській залізниці з 13.07.2015 року перебуває в стані припинення за рішенням засновника.

Наказом від 03.09.2015 року №70 о/с ,,По особовому складу" старший лейтенант міліції ОСОБА_1 - інспектор штабу лінійного відділу на станції Львів ЛУ на Львівській залізниці з 03.09.2015 року звільнена з органів внутрішніх справ у запас Збройних Сил України з постановкою на військовий облік за п. ,,г" ст. 64 (за скороченням штатів) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом ОВС України.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 11.01.2016 року наказ Управління Міністерства внутрішніх справ України на Львівській залізниці за № 70 о/с від 03.09.2015 року ,,По особовому складу" визнаний протиправним та скасований. Старший лейтенант міліції ОСОБА_1 поновлена на посаді інспектора штабу лінійного відділу на ст. Львів ЛУ на Львівській залізниці з 04 вересня 2015 року.

На виконання постанови Львівського окружного адміністративного суду від 11.01.2016 року наказом Управління МВС України на Львівській залізниці №3о/с від 09.06.2016 року ,,По особовому складу", на підставі листа МВС України від 20.04.2016 року №12/6-1773 скасовано наказ управління МВС на Львівській залізниці від 03.09.2015 року №70 о/с в частині звільнення з органів внутрішніх справ за ст. 64 ,,г" (через скорочення штатів) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом ОВС України з постановкою на військовий облік старшого лейтенанта міліції ОСОБА_1 (НОМЕР_1), інспектора штабу лінійного відділу на ст. Львів ЛУ на Львівській залізниці УМВС, з 03 вересня 2015 року, залишивши її на раніше займаній посаді.

Того ж дня, наказом Управління МВС України на Львівській залізниці №6 о/с ,,По особовому складу" від 09.06.2016 року звільнено зі служби в органах внутрішніх справ за ст. 64 ,,г" (через скорочення штатів) Положення про проходження служби рядовим іі начальницьким складом ОВС України з постановкою на військовий облік старшого лейтенанта міліції ОСОБА_1 (НОМЕР_1), інспектора штабу лінійного відділу на ст. Львів ЛУ на Львівській залізниці УМВС, з 06 листопада 2015 року.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з відсутності в УМВС України на Львівській залізниці підстав для прийняття оскарженого наказу про звільнення позивача з посади без дотримання встановленого порядку працевлаштування такої категорії працівників.

Такі висновки суду першої інстанції, на думку апеляційного суду, відповідають фактичним обставинам справи, нормам матеріального та процесуального права і є вірними.

Так, частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

07 листопада 2015 року набрав чинності Закон України від 02.07.2015 року № 580-VIII ,,Про Національну поліцію" (крім пунктів 1, 2, 3, 7 - 13, 15, 17 - 18 розділу XI ,,Прикінцеві та перехідні положення" цього Закону, які набирають чинності з дня, наступного за днем його опублікування,тобто з 07.08.2015 року).

Пунктом 8 розділу ХІ ,,Прикінцеві та перехідні положення" Закону України ,,Про Національну поліцію" передбачено, що з дня опублікування цього Закону всі працівники міліції (особи рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ), а також інші працівники Міністерства внутрішніх справ України, його територіальних органів, закладів та установ вважаються такими, що попереджені у визначеному порядку про можливе майбутнє звільнення через скорочення штатів.

Згідно пунктів 9, 10 та 11 розділу ХІ ,,Прикінцеві та перехідні положення" цього ж Закону працівники міліції, які виявили бажання проходити службу в поліції, за умови відповідності вимогам до поліцейських, визначеним цим Законом, упродовж трьох місяців з дня опублікування цього Закону можуть бути прийняті на службу до поліції шляхом видання наказів про призначення за їх згодою чи проходження конкурсу на посади, що заміщуються поліцейськими, у будь-якому органі (закладі, установі) поліції. Посади, що пропонуються особам, зазначеним у цьому пункті, можуть бути рівнозначними, вищими або нижчими щодо посад, які ці особи обіймали під час проходження служби в міліції. Працівники міліції, які відмовилися від проходження служби в поліції та/або не прийняті на службу до поліції в тримісячний термін з моменту попередження про наступне вивільнення, звільняються зі служби в органах внутрішніх справ через скорочення штатів. Перебування працівників міліції на лікарняному чи у відпустці не є перешкодою для їх звільнення зі служби в органах внутрішніх справ відповідно до ,,Прикінцевих та перехідних положень" цього Закону.

З матеріалів справи колегія суддів вбачає, що відповідно до наказу від 16.04.15 року ОСОБА_1 перебувала у додатковій відпустці для догляду за дитиною без збереження заробітної плати з 17.04.2015 року до 16.04.2016 року.

Згідно наказу Управління МВС України на Львівській залізниці №6 о/с ,,По особовому складу" від 09.06.2016 року ОСОБА_1 звільнена зі служби в органах внутрішніх справ за ст. 64 ,,г" (через скорочення штатів) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом ОВС України.

Пунктом 64 ,,г" Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів Української РСР від 29 липня 1991 року №114, передбачено, що особи середнього, старшого і вищого начальницького складу звільняються зі служби в запас (з постановкою на військовий облік) через скорочення штатів - при відсутності можливості подальшого використання на службі.

Пункти 10 та 17 вказаного Положення визначають, що особи рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ користуються всіма соціально-економічними, політичними та особистими правами і свободами, виконують усі обов'язки громадян, передбачені Конституцією та іншими законодавчими актами, а їх права, обов'язки і відповідальність, що випливають з умов служби, визначаються законодавством, Присягою, статутами органів внутрішніх справ і цим Положенням. Вагітні жінки і матері з числа осіб рядового і начальницького складу користуються всіма правами і пільгами, встановленими законодавством.

Згідно з частиною третьою статті 184 Кодексу законів про працю України звільнення вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років (до шести років - частина шоста статті 179), одиноких матерів при наявності дитини віком до чотирнадцяти років або дитини-інваліда з ініціативи власника або уповноваженого ним органу не допускається, крім випадків повної ліквідації підприємства, установи, організації, коли допускається звільнення з обов'язковим працевлаштуванням. Обов'язкове працевлаштування зазначених жінок здійснюється також у випадках їх звільнення після закінчення строкового трудового договору. На період працевлаштування за ними зберігається середня заробітна плата, але не більше трьох місяців з дня закінчення строкового трудового договору.

Зазначена норма надає гарантію щодо обмежень на звільнення для вагітних жінок та жінок, які мають дітей віком до шести років . Так, звільнення жінок, зазначених у частині третій статті 184 Кодексу законів про працю України має певні особливості, зокрема, таке звільнення можливе, проте власник зобов'язаний працевлаштувати жінку на цьому самому або іншому підприємстві відповідно до її спеціальності.

Суд першої інстанції встановив, що Управління МВС України на Львівській залізниці обов'язку щодо подальшого працевлаштування ОСОБА_1 не виконало, тобто позивачу при звільненні не була запропонована інша посада в органах внутрішніх справ чи поліції.

Таким чином, задовольняючи позов, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що відповідач порушив права та охоронювані законом інтереси позивача, передбачені частиною третьою статті 184 Кодексу законів про працю України, у зв'язку із чим, наказ Управління Міністерства внутрішніх справ України на Львівській залізниці № 6 о/с від 09.06.2016 року в частині звільнення позивача з органів внутрішніх справ є протиправним та підлягає скасуванню.

Наведені обставини спростовують доводи апеляційної скарги про невідповідність постанови суду першої інстанції нормам матеріального та процесуального права, а тому апеляційний суд не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги.

Статтею 159 КАС України визначено, що судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

В силу ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасовано правильне по суті рішення з одних лише формальних міркувань.

Враховуючи вищенаведене, апеляційний суд визнає, що суд першої інстанції, вирішуючи даний публічно-правовий спір, правильно встановив обставини справи та ухвалив законне рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, постанова суду першої інстанції ґрунтується на повно, об'єктивно і всебічно з'ясованих обставинах, доводи апеляційної скарги їх не спростовують, а тому підстав для скасування постанови суду першої інстанції немає.

Керуючись ч.3 ст. 160, ст. 195, ст. 196, п. 1 ч. 1 ст.198, ст. ст. 200, 205, 206, 254 КАС України, суд,-

У Х В А Л И В :

апеляційну скаргу Управління Міністерства внутрішніх справ України на Львівській залізниці залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2016 року у справі № 813/2338/16 - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до касаційного суду протягом двадцяти днів після набрання законної сили рішенням суду апеляційної інстанції шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції, а в разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складенні ухвали в повному обсязі.

Головуючий суддя В.В. Святецький

Судді Л.Я. Гудим

О.М. Довгополов

Ухвала в повному обсязі складена 20 березня 2017 року.