ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 березня 2017 року Чернігів Справа № 825/200/17
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Непочатих В.О.,
при секретарі Шевченко А.В.,
за участю відповідача Лисенко Н.Б., представника 3-тьої особи: ТОВ «ГОРБІВ АГРО» Мажуги О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Приватного підприємства «Куликівські аграрні інвестиції» до приватного нотаріуса Чернігівського районного нотаріального округу Лисенко Наталії Борисівни, 3-ті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: ОСОБА_3, Товариство з обмеженою відповідальністю «ГОРБІВ АГРО», Куликівська районна державна адміністрація Чернігівської області про визнання протиправним та скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В:
Приватне підприємство «Куликівські аграрні інвестиції» звернулось до суду з адміністративним позовом до приватного нотаріуса Чернігівського районного нотаріального округу Лисенко Наталії Борисівни, 3-ті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: ОСОБА_3, Товариство з обмеженою відповідальністю «ГОРБІВ АГРО», Куликівська районна державна адміністрація Чернігівської області, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення відповідача № 31370215 від 13.09.2016.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачем було проведено державну реєстрацію права оренди земельної ділянки за ТОВ «ГОРБІВ АГРО», яку орендує позивач на підставі договору оренди землі від 26.02.2010, зареєстрованого 21.06.2010 у Державному реєстрі земель за № 041083500396. Зазначає, у зв'язку з прийняттям відповідачем оскаржуваного рішення відбулася подвійна реєстрація оренди на одну і ту саму земельну ділянку за різними особами, внаслідок чого порушенні права позивача, як первинного орендаря за договором оренди землі від 26.02.2010, який є дійсним.
Від представника позивача до суду надійшло клопотання про розгляд справи без його участі та про підтримання адміністративного позову.
Відповідач в судовому засіданні в задоволенні позову просив відмовити та пояснив, що на момент розгляду наданих ТОВ «ГОРБІВ АГРО» документів щодо реєстрації права оренди, будь-яка з підстав відмови в державній реєстрації, викладена в статті 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», була відсутня. Зазначає, що ним були виконані всі необхідні дії, передбачені законодавством, для реєстрації права орендної земельної ділянки, а в Поземельній книзі та в Державному земельному кадастрі на момент прийняття оскаржуваного рішення була відсутня інформація про будь-які права позивача щодо земельної ділянки.
Представник 3-тьої особи: ТОВ «ГОРБІВ АГРО» в судовому засіданні вважав, що позов не підлягає задоволенню, оскільки відповідачем при реєстрації договору оренди землі № Д378 від 04.08.2016 не порушені вимоги Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень». Також зазначив, договір оренди землі від 26.02.2010, який укладений між позивачем та ОСОБА_3 не зареєстрований у встановленому законом порядку в Державному реєстрі земель, оскільки в Поземельній книзі відсутня інформація про реєстрацію вказаного договору.
3-ті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: ОСОБА_3, Куликівська районна державна адміністрація Чернігівської області в судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.
Вислухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 є власником земельної ділянки площею 3,15 га, кадастровий номер НОМЕР_1, яка розташована на території Дроздівської сільської ради Куликівського району Чернігівської області, що підтверджується державним актом на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_2 від 12.01.2010 (а.с. 11).
26.02.2010 між ОСОБА_3 та ПП «Куликівські аграрні інвестиції» було укладено договір оренди земельної ділянки, площею 3,15 га, яка розташована на території Дроздівської сільської ради Куликівського району Чернігівської області, строком на 10 років (а.с. 8-12).
Вказаний договір був зареєстрований 21.06.2010 та внесено запис Куликівським районним відділом Чернігівської регіональної філії ДП «Центр Державного земельного кадастру» за № 041083500396 до Книги записів реєстрації державних актів на право власності та на право постійного користування землею, договорів оренди землі (а.с. 118).
В подальшому 04.08.2016 ОСОБА_3 було укладено з ТОВ «ГОРБІВ АГРО» договір оренди землі № Д378, відповідно до якого орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку для сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Дроздівської сільської ради Куликівського району Чернігівської області (кадастровий номер НОМЕР_1, загальна площа 3,15 га) (а.с. 76-78).
13.09.2016 відповідачем на підставі заяви директора ТОВ «ГОРБІВ АГРО» Штупуна А.М. про державну реєстрацію прав та їх обтяжень і доданих до неї документів прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 31370215, яким проведено державну реєстрацію іншого речового права, права оренди земельної ділянки за кадастровим номером НОМЕР_1 за ТОВ «ГОРБІВ АГРО» (а.с. 84).
Даючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.
У відповідності до вимог статті 18 Закону України «Про оренду землі» (в редакції на час реєстрації договору від 26.02.2010) договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.
Згідно статті 202 Земельного кодексу України (в редакції на час реєстрації договору від 26.02.2010) державна реєстрація земельних ділянок здійснюється у складі державного реєстру земель. Державний реєстр земель складається з двох частин: а) книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок; б) Поземельної книги, яка містить відомості про земельну ділянку.
Державний земельний кадастр ведеться уповноваженим органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів. Порядок ведення державного земельного кадастру встановлюється законом (стаття 204 Земельного кодексу України (в редакції на час реєстрації договору від 26.02.2010).
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.1998 № 2073 затверджений Порядок державної реєстрації договорів оренди землі (в редакції на час реєстрації договору від 21.06.2010, далі - Порядок), який визначає єдині умови реєстрації договорів оренди та договорів суборенди земельних ділянок.
За приписами пункту 3 Порядку державна реєстрація договорів оренди проводиться виконавчим комітетом сільської, селищної та міської ради, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за місцем розташування земельної ділянки.
Пунктом 4 Порядку передбачено, що забезпечення реєстрації договорів оренди покладається на відповідні державні органи земельних ресурсів: районні відділи земельних ресурсів; управління (відділи) земельних ресурсів у містах обласного і районного підпорядкування; Київське і Севастопольське міське управління земельних ресурсів.
Згідно пункту 11 Порядку державний орган земельних ресурсів у 20-денний термін перевіряє подані документи на відповідність чинному законодавству та за результатами перевірки готує висновок про державну реєстрацію або обґрунтований висновок про відмову у такій реєстрації і передає реєстраційну справу відповідно виконавчому комітету сільської, селищної та міської ради, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям за місцем розташування земельної ділянки для засвідчення факту державної реєстрації або відмови у такій реєстрації.
Факт державної реєстрації засвідчується у 10-денний термін гербовою печаткою та підписом голови відповідної ради, Київської, Севастопольської міської державної адміністрації або уповноваженої ними посадової особи. Печатка та підпис ставляться на всіх примірниках договору оренди (суборенди). Після засвідчення факту державної реєстрації договір оренди реєструється у Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі, яка ведеться державним органом земельних ресурсів за формою згідно з додатком. Датою реєстрації договору оренди у Книзі записів є дата засвідчення факту державної реєстрації (пункти 12, 13, 14 Порядку).
З аналізу викладених норм слідує, що процедура державної реєстрації договору оренди землі включає в себе засвідчення його гербовою печаткою та підписання уповноваженою посадовою особою, внаслідок чого договір оренди землі набирає чинності.
Як вбачається з копії договору оренди землі від 26.02.2010, він підписаний уповноваженою посадовою особою та засвідчений гербовою печаткою, а також містить реєстраційний напис від 21.06.2010 за № 041083500396 про його державну реєстрацію Куликівським районним відділом Чернігівської регіональної філії ДП «Центр Державного земельного кадастру» у Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі.
Крім того, згідно листа Відділу Держгеокадастру у Куликівському районі Чернігівської області від 01.03.2017 № 9-28-99.1-420/2-17 (а.с. 118) в архіві відділу зберігається «Книга записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі», де у розділі 4 за № 041083500396 від 21.06.2010 зареєстровано договір оренди землі між ПП «Куликівські аграрні інвестиції» та ОСОБА_3 на земельну ділянку площею 3,15 га, кадастровий номер НОМЕР_1, термін дії договору - 10 років.
З урахуванням зазначеного, суд вважає, що договір оренди землі від 26.02.2010, який укладений між ПП «Куликівські аграрні інвестиції» та ОСОБА_3, пройшов державну реєстрацію у встановленому законом порядку.
Посилання відповідача та представника 3-тьої особи ТОВ «ГОРБІВ АГРО», що договір оренди землі від 26.02.2010 є не зареєстрований, в зв'язку з відсутністю відомостей про його державну реєстрацію у Поземельній книзі, судом не приймаються до уваги, оскільки не внесення реєстратором державного реєстру земель до Поземельної книги відомостей про реєстрацію договору оренди землі не свідчить про відсутність державної реєстрації як такої, що не відбулась.
Згідно з частиною четвертою статті 18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі - Закон у редакції, чинній на час прийняття оскаржуваного рішення) державній реєстрації підлягають виключно заявлені речові права на нерухоме майно та їх обтяження, за умови їх відповідності законодавству і поданим документам.
Пунктами 1 та 2 частини третьої статті 10 Закону визначено, що державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення у випадках, передбачених законом; відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав; відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов'язує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації; перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення.
Відповідно до пункту 3 частини третьої статті 10 Закону під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 01.01.2013, запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних інформаційних систем, документів та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником. Органи державної влади, підприємства, установи та організації зобов'язані безоплатно протягом трьох робочих днів з моменту отримання запиту надати державному реєстратору запитувану інформацію в паперовій та (за можливості) в електронній формі.
Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 01.01.2013, визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов: реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення; на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов'язкової реєстрації (частина третя статті 3 Закону).
Тобто, державний реєстратор, як суб'єкт владних повноважень, під час державної реєстрації речових прав на нерухоме майно зобов'язаний перевірити інформацію про наявність або відсутність вже зареєстрованих речових прав, з метою недопущення одночасного існування їх подвійної державної реєстрації.
Аналогічна правова позиція була висловлена неодноразово і Верховним Судом України в постановах від 22.09.2015 (справа № 21-760а15) та від 15.11.2016 (справа № 21-3030а16).
При цьому, копії матеріалів реєстраційної справи (а.с. 64-85) не містять жодних доказів щодо звернення відповідача з відповідним запитом про наявність або відсутність зареєстрованих договорів оренди щодо земельної ділянки, яка належить ОСОБА_3 до Відділу Держгеокадастру у Куликівському районі Чернігівської області.
Слід зазначити, що державна реєстрація договору землі № Д378 від 04.08.2016 проводилася за обставин, за яких 3-тій особі ОСОБА_3 було відомо про можливу суперечність у державній реєстрації договорів оренди землі, оскільки на момент проведення спірної державної реєстрації попередній договір, який укладений з позивачем та підписаний 3-тьою особою ОСОБА_3 був дійсний, а також складений акт приймання-передачі земельної ділянки, згідно якого ОСОБА_3 передала в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення позивачу.
Отже, при проведенні відповідачем державної реєстрації іншого речового права, а саме права оренди земельної ділянки за договором оренди землі від 04.08.2016 № Д378, укладеним між ОСОБА_3 та ТОВ «ГОРБІВ АГРО», були порушені права позивача, як орендаря тієї самої земельної ділянки, що була об'єктом реєстрації.
Частинами першою та другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що адміністративний позов Приватного підприємства «Куликівські аграрні інвестиції» підлягає задоволенню повністю.
Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Тому, за рахунок приватного нотаріуса Чернігівського районного нотаріального округу Лисенко Наталії Борисівни на користь позивача підлягають присудженню здійснені ним документально підтверджені судові витрати в розмірі 1600,00 грн.
Керуючись ст.ст. 69, 70, 71, 158 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов Приватного підприємства «Куликівські аграрні інвестиції» - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно приватного нотаріуса Чернігівського районного нотаріального округу Лисенко Наталії Борисівни про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 31370215 від 13.09.2016.
Присудити здійснені Приватним підприємством «Куликівські аграрні інвестиції» (код ЄДРПОУ 35493447) судові витрати в розмірі 1600,00 грн. за рахунок приватного нотаріуса Чернігівського районного нотаріального округу Лисенко Наталії Борисівни.
Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.О. Непочатих