ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/43/17
15 березня 2017 р.м.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
головуючої судді Дерех Н.В.
при секретарі судового засідання Заблоцька І.І.
за участю:
Позивача ОСОБА_1
Представника позивача ОСОБА_2
Представника відповідачів Коцюк В.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Чортківської районної державної адміністрації Тернопільської області, Конкурсного комітету з визначення пасажирських перевізників на приміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі району Чортківської районної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору і виступає на стороні відповідачів Фізична особа-підприємець ОСОБА_5, про визнання протиправними і скасування рішень,
ВСТАНОВИВ:
До Тернопільського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Чортківської районної державної адміністрації Тернопільської області, Конкурсного комітету з визначення пасажирських перевізників на приміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі району Чортківської районної державної адміністрації, третя особа, яка не зявляє самостійних вимог на предмет спору і виступає на стороні відповідачів ОСОБА_5 про визнання протиправними і скасування рішень та зобов'язання вчинити певні дії.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив задовольнити їх в повному обсязі. Вказав що, рішення про недопущення перевізника -претендента ОСОБА_1 до участі у конкурсі з визначення пасажирського перевізника на маршруті 16-1/1 «Чортків -Нагірянка» (надалі - Конкурс) є протиправним та необгрунтованим, таким, що підлягає скасуванню з огляду на те, що ОСОБА_1 виконано вимоги чинного законодавства України щодо участі у конкурсі перевізників на автобусних маршрутах, а саме, подано перелік документів, передбачених ст.46 Закону України "Про автомобільний транспорт". Пояснив, що цим Законом (у редакції від 02.03.2015 року) законодавець виключив із переліку документів, які подає автомобільний перевізник для участі у Конкурсі, такий документ як нотаріально завірену копію ліцензії на право надання послуг з перевезень пасажирів, а натомість зобов'язав автомобільних перевізників подавати відомості за підписом суб'єкта господарювання про автобуси, які будуть використовуватися на автобусному маршруті з зазначенням підстав для їх використання перевізником. На виконання цієї вимоги та з огляду на те, що ліцензія - це запис у відповідних реєстрах про рішення органу ліцензування щодо наявності у суб'єкта господарювання права на провадження визначеного ним виду господарської діяльності, позивачем було подано витяг з наказу № 931 від 13.12.2016 року про прийняття рішення щодо залишення заява здобувачів про отримання (розширення) ліцензій без розгляду, видачі (розширення) ліцензій за результатами розгляду заяв здобувачів, у якій вказано, що ОСОБА_1 видано нову ліцензію за ід.№ НОМЕР_1, що дає право на перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних вантажів та небезпечних відходів автомобільним транспортом, міжнародних перевезень, пасажирів та вантажів автомобільним транспортом. Зазначив, що у позивача відсутні обставини, при наявності яких автомобільні перевізники не допускаються до участі в Конкурсі. Додатково зазначив, що рішення про визнання переможцем Конкурсу автомобільного перевізника ОСОБА_5 є протиправним та необґрунтованим, оскільки вказаний претендент визнаний переможцем на вказаному маршруті лише у зв'язку з тим, що конкурсним комітетом прийнято протиправне та необґрунтоване рішення про недопущення претендента ОСОБА_1 до участі у Конкурсі. Наголосив, що у конкурсі на визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування можуть брати участь автомобільні перевізники, які мають ліцензію на той вид послуг, що виносять на Конкурс, на законних підставах використовують у достатній кількості сертифіковані автобуси відповідного класу, відповідають вимогам, викладеним у статті 34 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Представник відповідачів в судовому засіданні проти позову заперечив, просив відмовити у його задоволенні в повному обсязі. Зазначив, що оскільки претендентом-перевізником ОСОБА_1 не було подано повного пакету документів, зокрема нотаріально завіреної копії ліцензії, конкурсним комітетом прийнято рішення про його недопущення до участі у Конкурсі. Вказав також, що на Конкурс подається нотаріально завірена копія ліцензії, а не будь-який інший документ, що засвідчує наявність ліцензії. Відтак, оскільки позивачем для участі у Конкурсі було надано Витяг з наказу № 931 від 13.12.2016 року про прийняття рішення про залишення заяв здобувачів про отримання (розширення) ліцензій без розгляду, видачі (розширення) ліцензій за результатами розгляду заяв здобувачів, прийнято рішення про його недопущення до участі у конкурсі. Додатково пояснив, що згідно протоколу від 21.12.2016 року у складі конкурсного комітету було 4 представники райдержадміністрації та районної ради і секретар (без права голосу), в той же час і іншого боку взяло участь 5 представників громадських організації, що свідчить про законність, неупередженість та прозорість проведеного Конкурсу. Щодо тверджень позивача, що перевізник ОСОБА_5 подав на конкурс несправні транспортні засоби, то це спростовується інформацією Відділення ДАІ з обслуговування Чортківського району Чортківського ВП ГУНП в Тернопільській області від 20.12.2016 року № 12765/116/02, згідно якої всі транспортні засоби є справними. З огляду на ці обставини, Конкурс проведено з дотриманням вимог законодавства, а відтак вимоги позивача є безпідставними.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору і виступає на стороні відповідачів ОСОБА_5 у судове засідання не прибув, хоча про дату, час та місце розгляду справи був належним чином повідомлений. У відповідності до п. 2 ст.128 КАС України, неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи, які прибули в судове засідання, або неповідомлення ним про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи.
Суд, заслухавши в судовому засіданні осіб, які беруть участь у справі, проаналізувавши подані докази, встановив наступні факти.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спірні правовідносини регулюються у відповідності до Закону України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 року за № 2344-ІІІ ( зі змінами та доповненнями), Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 р. № 1081 (далі - Порядок № 1081).
Визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування у відповідності до ст. 43 Закону України «Про автомобільний транспорт», здійснюється виключно на конкурсних засадах. Частиною 4 вказаної статті Закону встановлено, що визначення кандидатури автомобільного перевізника для роботи на міжнародному автобусному маршруті загального користування здійснюється на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Процедуру підготовки та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування визначає Порядок № 1081, який є обов'язковим для виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами (організаціями), залученими на договірних умовах для організації забезпечення проведення конкурсів, конкурсними комітетами та автомобільними перевізниками. Організатор визначає об'єкт конкурсу та затверджує умови конкурсу, в тому числі обов'язкові, відповідно до статті 44 Закону України «Про автомобільний транспорт» (пункти 7 та 10 Порядку №1081), а конкурсний комітет приймає рішення про переможця конкурсу, яке є обов'язковим для виконання організатором, крім випадків, передбачених пунктом 54 Порядку №1081 (пункт 8 Порядку №1081).
Згідно п.40 Порядку №1081, під час проведення Конкурсу конкурсний комітет розглядає пропозиції перевізників-претендентів виключно за такими показниками: наявність достатньої кількості автобусів, які відповідають умовам конкурсу за класом та пасажиромісткістю (категорія, пасажиромісткість, наявність багажних відділень, додаткового обладнання); наявність, характеристика та кількість резерву автобусів для заміни рухомого складу в разі виходу техніки з ладу; наявність транспортних засобів, пристосованих для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями; наявність свідоцтва відповідності автобуса параметрам комфортності (для міжміського перевезення); строк експлуатації автобусів (рік виготовлення, строк фактичної експлуатації); наявність сертифіката відповідності послуг з перевезення пасажирів автобусами ліцензійним умовам; умови підтримання належного технічного та санітарного стану рухомого складу; умови контролю технічного стану транспортних засобів перед виїздом; умови виконання регламентних робіт з технічного обслуговування та ремонту транспортних засобів; досвід роботи перевізника-претендента; наявність та тяжкість порушень безпеки дорожнього руху, транспортного законодавства, ліцензійних умов; якість роботи автомобільного перевізника на даному маршруті (у разі обслуговування на умовах договору (дозволу), укладеного (наданого) на підставі попереднього конкурсу; інвестиційний розвиток суб'єкта господарювання та соціальний ефект від його діяльності; умови контролю за станом здоров'я водіїв. Під час проведення конкурсу представники організатора та органів державного контролю, які входять до складу конкурсного комітету, відповідно до їх компетенції надають інформацію про діяльність перевізника-претендента.
Аналізуючи чинне законодавство України у сфері визначення автомобільних перевізників на автобусних маршрутах, слід враховувати наступне. Сферою регулювання Закону України «Про автомобільний транспорт» є відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень. У п.1 Порядку № 1081 визначено, що цей порядок визначає процедуру підготовки та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування (далі - конкурс) і є обов'язковим для виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами (організаціями), залученими на договірних умовах для організації забезпечення проведення конкурсів, конкурсними комітетами та автомобільними перевізниками.
У відповідності до п.1 Листа Міністерства юстиції України від 30.01.2009 № Н-35267-18, вища юридична сила закону полягає також у тому, що всі підзаконні нормативно-правові акти приймаються на основі законів та за своїм змістом не повинні суперечити їм.
Виходячи з цього, вказаний Порядок № 1081 жодним чином не суперечить нормам Закону, а лише деталізує його. Відповідно, Порядок № 1081 є спеціальним нормативно-правовим актом, який значно детальніший, ніж Закон України «Про автомобільний транспорт» і регулює саму процедуру підготовки та проведення зазначеного Конкурсу.
Судом встановлено, що 11.11.2016 року Чортківською районною державною адміністрацією, як організатором перевезень, в районному часописі «Голос народу» (№46), оголошено конкурс на право здійснювати перевезення пасажирів на приміському автобусному маршруті загального користування, що не виходить за межі району 16-1/1-Чортків-Нагірянка. В даному оголошенні зазначено, що документи на Конкурс приймаються до 14 грудня 2016 року включно. Відповідно до цього оголошення на сайті райдержадміністрації розміщено умови проведення Конкурсу та перелік документів для участі у ньому.
Умови конкурсу - встановлені організатором (обов'язкові та додаткові) умови перевезень пасажирів, які повинні виконувати автомобільні перевізники, визначені на відповідному об'єкті конкурсу. Перевізники-претенденти для участі у конкурсі повинні в установленому порядку подати заяву та документи. Зокрема, в умовах обумовлено, що Конкурс на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, проводиться у відповідності до Закону України «Про автомобільний транспорт» та Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів від 03.12.2008 року №1081 (зі змінами). У відповідності до вказаного оголошення на сайті Чортківської районного адміністрації, для участі у Конкурсі, автомобільний перевізник подає на кожен об'єкт Конкурсу окрему заяву за формою, визначеною з додатками та наступні документи:- нотаріально завірену копію ліцензії на право надання послуг з перевезень пасажирів (може подаватися в одному примірнику, якщо перевізник-претендент бере участь у кількох конкурсах, які проводяться на одному засіданні; - перелік транспортних засобів, які пропонуються до використання на автобусному маршруті, із зазначенням марки, моделі, пасажиромісткості (з відміткою «з місцем водія/ без місця водія»), VIN-коду транспортного засобу, державного номерного знаку, року випуску транспортного засобу; - копії ліцензійних карток на кожний автобус, який пропонується до використання на автобусному маршруті;- копії свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів або тимчасових реєстраційних талонів автобусів, що пропонуються до використання на маршруті; - копію документа, що підтверджує проведення процедури санації (за умови проведення санації); - перелік транспортних засобів, пристосованих для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями, які пропонуються для роботи на автобусному маршруті, або письмова інформація про їх відсутність; - копія штатного розпису, податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма №1ДФ) за останні повні 2 квартали (якщо є наймані працівники, якщо немає, то довідку про відсутність заборгованості),- анкета.
Вказаний перелік документів передбачений п.29 Порядку №1081, є вичерпним і не підлягає широкому трактуванню. Комплектність поданих документів перевіряє в міру їх надходження організатор, до дати проведення Конкурсу.
14.12.2016 року Позивачем була подана заява на участь у конкурсі з перевезення пасажирів на міжміському (приміському) маршруті загального користування як претендента на одержання права здійснювати перевезення пасажирів у межах об'єкта конкурсу №3, що проводився Чортківською районною державною адміністрацією. Цього ж дня, 14.12.2016 року, позивачем подано заяву про прийняття документів для участі у конкурсі без завіреної копії ліцензії, яка знаходиться у Міністерстві транспорту України. Позивачем зазначено, що вказана копія ліцензії буде додана до дати проведення конкурсу з визначення перевізників на маршрутах загального користування, що не виходять за межі Чортківського району.
Судом встановлено, не заперечено позивачем у судовому засіданні, що на день проведення Конкурсу нотаріально посвідчена копія ліцензії, передбаченої п.29 Порядку №1081, позивачем надана не була, а відтак Позивач не був допущений конкурсним комітетом до участі у Конкурсі.
Суд не приймає до уваги Витяг з наказу № 931 від 13.12.2016 року, оскільки він не заміняє нотаріально завірену копію ліцензії на право надання послуг з перевезень пасажирів. При цьому суд підкреслює, що Витяг не передбачений у переліку документів, що встановлені Порядком № 1081.
Крім цього, судом не береться до уваги твердження позивача, що перевізником-претендентом ОСОБА_5 подано для участі у конкурсі документи, що містять недостовірну інформацію, а також не всі вказані ним транспортні засоби є сертифіковані та відповідного класу, оскільки такі твердження не знайшли свого підтвердження у ході розгляду справи.
Також судом не береться до уваги порядок визначення чисельності складу конкурсного комітету, оскільки вказана інформація використовується при проведенні безпосередньо самого Конкурсу, але не впливає на допущення чи недопущення претендента-перевізника до Конкурсу.
За наведених обставин, повно і всебічно дослідивши матеріали справи та перевіривши їх наявними у справі доказами, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об'єктивному дослідженні у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, з огляду на те, що позивачем не було подано Конкурсному Комітету з визначення пасажирських перевізників на приміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі району Чортківської РДА нотаріально посвідченої копії ліцензії, обов'язковість подання якої передбачена чинним законодавством України, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 до задоволення не підлягають.
Керуючись ст.ст. 94, 158-167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Чортківської районної державної адміністрації Тернопільської області, Конкурсного комітету з визначення пасажирських перевізників на приміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі району Чортківської районної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору і виступає на стороні відповідачів Фізична особа-підприємець ОСОБА_5, про визнання протиправними і скасування рішень - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 20 березня 2017 року.
Головуючий суддя Дерех Н.В.
копія вірна
Суддя Дерех Н.В.