Постанова № 65406309, 01.03.2017, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.03.2017
Номер справи
814/2891/16
Номер документу
65406309
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Миколаїв

01 березня 2017 року Справа № 814/2891/16

Суддя Миколаївського окружного адміністративного суду Гордієнко Т. О. розглянула у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом

товариства з обмеженою відповідальністю "Техноторг-Дон", пр. Героїв Сталінграду, 113/1, м. Миколаїв, 54025

до

Миколаївської митниці ДФС,

вул. Московська, 57-а, м. Миколаїв, 54017

третя особа

Головне управління Державної казначейської служби України

у Миколаївській області,

пр. Центральний (Леніна) 141-В, м. Миколаїв, 54055

про

визнання протиправною бездіяльності,

зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до адміністративного суду з позовною заявою до Миколаївської митниці ДФС. З урахуванням заяви про зміну позовних вимог позивач просить суд визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не складання висновку про наявність підстав для повернення надмірно сплаченого податку за результатами розгляду заяви від 20.12.2016 року № 1643 та зобов’язати скласти та направити Головному управлінню Державної казначейської служби України у Миколаївській області висновок про повернення надмірно сплачених ввізного мита в сумі 10205,34 грн. та податку на додану вартість у сумі 36134,10 грн. за митною декларацією № 504070000/2016/004457 від 09.06.2016 року шляхом перерахування даних коштів на рахунок товариства з обмеженою відповідальністю “Техноторг-Дон” п/р 26008140016 у ПАТ «Мегабанк», МФО 351629.

Позивач обґрунтовує позов тим, що відповідач в порушення ст. 301 Митного Кодексу України, ст. 43 ПК України, Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженого наказом Державної Митної служби № 618 від 20.07.2007 року не надав висновок для повернення надмірно сплачених ввізного мита та податку.

Відповідач надав заперечення проти позову, просить у задоволенні позову відмовити, оскільки задоволення позову в такий спосіб є втручанням у дискреційні повноваження суб’єкта владних повноважень та у митниці відсутні законодавчі підстави для складання висновку про повернення коштів з Державного бюджету України.

Третя особа надала суду пояснення, що ніяких документів на повернення позивачу коштів з державного бюджету від Миколаївської Митниці ДФС до Головного управління не надходило.

Позивач надав суду клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження. Відповідач поклав розгляд клопотання в порядку письмового провадження на розсуд суду.

Відповідно до ст. 128 КАС України, справа розглядається в порядку письмового провадження.

Дослідив матеріали справи, суд дійшов висновку:

Миколаївська митниця ДФС 09.06.2016 року прийняла рішення № 504070000/2016/000002/2 про коригування митної вартості товару заявленої ТОВ “Техноторг-Дон” (арк.с. 11-14), яке постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 06.09.2016 року по справі № 814/1307/16 визнано протиправним та скасовано. Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 13.12.2016 року постанова суду першої інстанції залишена без змін (арк.с. 35-48).

У рішенні суду від 06.09.2016 зазначено, що позивач подав електронну митну декларацію № 504070000/2016/004401, в якій визначив ціну товару 19529,99 євро та з цієї суми сплатив митні платежі. Миколаївською митницею було прийнято рішення про коригування митної вартості товарів, яким була скоригована вартість товару в бік збільшення, тому позивачем були доплачені ввізне мито в сумі 10205,34 грн. та податок на додану вартість у сумі 36134,10 грн., що підтверджується актом коригування (арк.с. 32-34).

20.12.2016 року позивач звернувся до митниці з заявою про повернення надмірно сплаченого податку відповідно до ст. 301 МК України та розділу ІІІ “Порядку повернення платниками податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу, як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами”, затвердженого наказом Державної митної служби України від 20.07.2007 року № 618 (арк.с. 49-51).

Відповідач надав відповідь від 26.12.2016, якою було відмовлено у поверненні надмірно сплаченого податку, оскільки рішенням суду не встановлена сума надмірно сплачених митних платежів та відсутнє зобов’язання митниці повернути з Державного бюджету будь-які надмірно сплачені митні та інші платежі (арк.с. 52-53).

Згідно статті 301 МК повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу України та Податкового Кодексу України. У разі виявлення факту помилкової та/або надмірної сплати митних платежів митний орган не пізніше одного місяця з дня виявлення такого факту зобов'язаний повідомити платника податків про суми надміру сплачених митних платежів. Помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері фінансів.

Відповідно до пунктів 43.1-43.5 статті 43 ПК помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу. У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.

Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми. Платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань та пені у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов’язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунка в банку. У разі повернення надміру сплачених податкових зобов’язань з податку на додану вартість, зарахованих до бюджету з рахунка платника податку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість у порядку, визначеному пунктом 200-1.5 статті 200-1 цього Кодексу, такі кошти підлягають поверненню виключно на рахунок платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, а у разі його відсутності на момент звернення платника податків із заявою на повернення надміру сплачених податкових зобов’язань з податку на додану вартість чи на момент фактичного повернення коштів - шляхом перерахування на поточний рахунок платника податків в установі банку.

Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п’яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань та пені платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Відповідно до розділу ІІІ Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженого Наказом Державної митної служби України № 618 від 20.07.2007 року для повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювалось оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою. Заява може бути подана не пізніше 1095-го дня, наступного за днем зарахування коштів до Державного бюджету України. Відділ перевіряє факт перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України та наявність переплати.

Керівник (заступник керівника) митного органу на підставі результатів перевірки (у разі її проведення) підписує Висновок про повернення, Реєстр висновків про повернення та супровідний лист, адресований органу Державного казначейства України (далі - пакет документів на повернення коштів).

Висновок про повернення платникам податків помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів повинен бути прийнятий митним органом не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення 20-денного строку з дня подання платниками податків заяви.

За відсутності підстав для повернення коштів у встановленому порядку готується та надсилається заявнику письмова обґрунтована відповідь.

Підставою для відмови митним органом заявнику може бути або невідповідність поданих документів вимогам Порядку № 618, або відсутність переплати. Відповідач таких підстав у своєї відповіді про відмову у наданні висновку не зазначив.

Згідно з частиною другою статті 45 БК центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.

Згідно до ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує.

Відповідач всупереч розділу ІІІ Порядку № 618 не перевірив факт перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України та не встановив наявність переплати. Рішення про коригування митної вартості товару скасовано та рішення суду набрало законної сили, тому сума надмірно сплачених податків та зборів (обов’язкових платежів) повертається декларанту відповідно до вимог Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженого Наказом Державної митної служби України № 618 від 20.07.2007. Митниця не виконала процедурних обов’язків щодо алгоритму дій, покладених на неї зазначеним вище порядком, відтак така бездіяльність митного органу є протиправною.

Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права була висловлена колегією суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у постанові від 15 квітня 2014 року (справа № 21-29а14), від 25.11.2014 року № 21-338а14, № 21-207а14, від 24.03.2015 року.

За таких обставин, позов належить задовольнити.

Судовий збір розподіляється відповідно до ст.94 КАС України.

Керуючись статтями 11, 71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Миколаївської митниці ДФС щодо не складання висновку про наявність підстав для повернення надмірно сплаченого податку за результатами розгляду заяви від 20.12.2016 року № 1643.

Зобов’язати Миколаївську митницю ДФС скласти та направити Головному управлінню Державної казначейської служби України у Миколаївській області висновок про повернення надмірно сплачених ввізного мита в сумі 10205,34 грн. та податку на додану вартість у сумі 36134,10 грн. за митною декларацією № 504070000/2016/004457 від 09.06.2016 року, шляхом перерахування даних коштів на рахунок товариства з обмеженою відповідальністю “Техноторг-Дон” п/р 26008140016 у ПАТ «Мегабанк», МФО 351629.

Присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Техноторг-Дон” за рахунок бюджетних асигнувань Миколаївської митниці ДФС судовий збір у сумі 2756,00 грн., сплачений платіжним дорученням № 14819 від 28.12.2016 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ст.186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

Суддя Т.О. Гордієнко