Постанова № 65406225, 14.03.2017, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.03.2017
Номер справи
820/338/17
Номер документу
65406225
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код 34390710

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

14 березня 2017 р. № 820/338/17

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Старосєльцевої О.В.,

при секретарі судового засідання - Цабеки К.Є.

представника позивача - Новікової А.І.,

розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Товариства з обмеженою відповідальністю "ПІРС" про стягнення суми,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просив суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ПІРС» (код за ЄДРПОУ 31341482) штраф у розмірі 5 000 (п'ять тисяч) 00 коп. до державного бюджету України, який слід перерахувати на рахунок, відкритий в управлінні Державної казначейської служби України за балансовим рахунком 3111 «Надходження до загального фонду державного бюджету», по коду бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності 106.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем було вчинено правопорушення у сфері законодавства про цінні папери, з метою усунення яких, останньому було направлено розпорядження про усунення порушень. Дане розпорядження залишилось невиконаним, внаслідок чого, позивачем було прийнято рішення про накладення на підприємство штрафних санкцій у розмірі 5000,00 грн., які станом на час розгляду справи ТОВ "Пірс" не сплачені.

Представник позивача в судове засідання прибув, позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив суд позов задовольнити.

Відповідач в судове засідання свого представника не направив, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, правом надати заперечення не скористався.

Суд, вивчивши доводи позову, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.

Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні регулюються Законом України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" (далі Закон).

Відповідно до ст.1 Закону визначено, що державне регулювання ринку цінних паперів - здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.

Згідно ст.2 Закону державне регулювання ринку цінних паперів здійснюється з метою: реалізації єдиної державної політики у сфері випуску та обігу цінних паперів та їх похідних; створення умов для ефективної мобілізації та розміщення учасниками ринку цінних паперів фінансових ресурсів з урахуванням інтересів суспільства; одержання учасниками ринку цінних паперів інформації про умови випуску та обігу цінних паперів, результати фінансово-господарської діяльності емітентів, обсяги і характер угод з цінними паперами та іншої інформації, що впливає на формування цін на ринку цінних паперів; забезпечення рівних можливостей для доступу емітентів, інвесторів і посередників на ринок цінних паперів; гарантування прав власності на цінні папери; захисту прав учасників фондового ринку; інтеграція в європейський та світовий фондові ринки; дотримання учасниками ринку цінних паперів вимог актів законодавства; запобігання монополізації та створення умов розвитку добросовісної конкуренції на ринку цінних паперів; контролю за прозорістю та відкритістю ринку цінних паперів.

Згідно ч.1 ст.5, ст.6 Закону державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку складається з Комісії як колегіального органу та центрального апарату. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку може утворювати територіальні органи у випадках, передбачених у положенні про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.

Судом встановлено, що Постановою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 02.06.2016 року порушено справу про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні торговця цінними пеперами ТОВ "Пірс". (а.с.9)

Згідно акту № 397-ЦА-УН-Т складеного Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку від 14.06.2016 року торговець цінними паперами ТОВ "Пірс" порушив вимоги п.2 розділу ІІ Ліцензійних умов, в частині недотримання п.2 Рішення Комісії №2002, а саме: не подав до Комісії адміністративні дані торговця цінними паперами за грудень 2015 року. (а.с.12).

Згідно пункту 2 розділу II Ліцензійних умов провадження професійної діяльності на фондовому ринку (ринку цінних паперів) - діяльності з торгівлі цінними паперами, що затверджені рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку 14.05.2013 року № 819 та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 1 червня 2013 року за № 857/23389 (далі - Ліцензійні умови), ліцензіат повинен дотримуватись, зокрема, нормативно-правових актів Комісії, що регулюють питання провадження професійної діяльності на фондовому ринку за кожним видом діяльності, на який ліцензіат отримав відповідну ліцензію.

Пунктом 2 Рішення Комісії від 01.12.2015 №2002 «Про внесення змін до Положення про порядок складання та подання адміністративних даних щодо діяльності торговців цінними паперами до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24 грудня 2015 р. за №1632/28077, адміністративні дані торговця цінними паперами за 2015 рік подаються до Комісії за формою, у складі, у терміни та порядку, що встановлені нормативно-правовими актами, які діяли на звітну дату складання таких даних.

Склад, строки та порядок подання до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - Комісія) адміністративних даних (далі - Дані) торговцем цінними паперами щодо своєї професійної діяльності на фондовому ринку визначається Положенням про порядок складання та подання адміністративних даних щодо діяльності торговців цінними паперами до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, затвердженого рішенням Комісії від 25.09.2012 №1283, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 жовтня 2012 р. за №1737/2/22049 (в редакції, що діяла до 12.01.2016) .

Згідно п.1 розділу ІІІ цього Положення торговець цінними паперами подає місячні дані до центрального апарату Комісії не пізніше 10-го числа місяця, наступного за звітним місяцем.

Відповідно до п.14 ст.8 Закону Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.

Пунктом 7 ч.1 ст.11 Закону встановлено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за: неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

За результатами розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів, уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку за невиконання розпоряджень про усунення порушень законодавства про цінні папери у відношенні відповідача було винесено Постанову Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №377-ЦА-УП-Т від 19.07.2016 року до ТОВ "Пірс" за правопорушення на ринку цінних паперів , якою до відповідача застосовано санкцію у вигляді штрафу у розмірі 5 000 грн. 00 коп.

На підставі п.10 ст.8 Закону та п.1 розділу IV Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012 року № 1470 винесено Розпорядження №187-ЦА-УП-Т, згідно якого ТОВ "Пірс" надано строк до 21.10.2016 року для усунення вищезазначеного порушення та у термін до 21.10.2016 року року зобов'язано письмово проінформувати уповноважену особу Комісії та департамент систематизації та аналізу фінансової звітності учасників ринку цінних паперів та емітентів, та пруденційного нагляду про виконання цього розпорядження (а.с.16).

Відповідно ч.4 розділу VII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012р. №1470 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 05.11.2012р. за №1855/22167, зазначено, що примірник постанови надається особі, щодо якої її винесено (про що здійснюється відповідний напис на примірнику постанови, що залишається у справі), або надсилається поштою протягом п'яти робочих днів з дати її винесення.

Вказана постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 19.07.2016 року № 377-ЦА-УП-Т та розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 19.07.2016 року №187-ЦА-УП-Т були надіслані відповідачу, що підтверджується матеріалами справи (а.с.19).

Пунктом 3 розділу XVIII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій передбачено, що юридичні особи сплачують штрафи шляхом перерахування коштів до державного бюджету України.

Згідно ч.3 ст. 11 Закону, у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 138 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення або які мають інше значення для вирішення справи (причини пропущення строку для звернення до суду тощо) та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.

З огляду на зміст наведеної норми процесуального права та зважаючи на те, що вимогами заявленого позову є стягнення штрафу, предметом доказування у даній справі мають бути обставини , які свідчать про наявність підстав, з якими закон пов"язує можливість стягнення штрафу у судовому порядку, встановлення факту їх сплати у добровільному порядку або встановлення відсутності такого факту. При цьому, питання правомірності застосування штрафу не може бути предметом доказування, оскільки рішення су'бєкта владних повноважень, яким такі санкції застосовані, не є предметом позову у даній справі, а , отже, суд не має процесуальних повноважень у межах розгляду даної справи здійснювати його правовий аналіз.

Судом встановлено, що на час розгляду справи зазначена сума штрафу Товариством з обмеженою відповідальністб "Пірс" не сплачена, постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів відповідачем не оскаржена є діючою, у зв'язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст. 2, 8-14, 71, 94,128, 160-163,186,254 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Товариства з обмеженою відповідальністю "ПІРС" про стягнення суми - задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ПІРС" (код ЄДРПОУ 31341482, адреса: 61072, м. Харків, пр-т Науки, буд. 56) штраф у розмірі 5 000 (п'ять тисяч грн. 00 коп.) грн. до державного бюджету України, який слід перерахувати на рахунок, відкритий в Управлінні державної казначейської служби України за балансовим рахунком 3111 "Надходження до загального фонду державного бюджету", по коду бюджетної класифікації 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції", символ звітності 106.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови виготовлено 20.03.2017 року..

Суддя Старосєльцева О.В.