ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 березня 2017 року Житомир справа № 806/619/17
категорія 10.3.2
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Липи В.А.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації, Житомирської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,-
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації, Житомирської обласної державної адміністрації в якому просив:
- визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації щодо відмови ОСОБА_1 у прийомі документів для встановлення статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 та не внесення подання до Житомирської обласної державної адміністрації щодо визначення статусу потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії з видачею відповідного посвідчення - протиправними;
- визнати дії Житомирської обласної державної адміністрації щодо відмови у визначенні ОСОБА_1 статусу потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії з видачею відповідного посвідчення - протиправними;
- зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації переглянути звернення ОСОБА_1 та внести подання до Житомирської обласної державної адміністрації для встановлення статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 з 27.12.2016 року;
- зобов'язати Житомирську обласну державну адміністрацію переглянути звернення ОСОБА_1 щодо визначення статусу особи, яка потерпіла від аварії на ЧАЕС 1 категорії та з урахуванням подання Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації визначити ОСОБА_1 статус особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 з 27.12.2016 р. із видачею відповідного посвідчення постраждалого від аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії.
В обґрунтування позову зазначив, що дії відповідачів щодо відмови у визначенні статусу потерпілого від аварії на ЧАЕС 1 категорії є незаконними та протиправними.
Позивач через канцелярію суду надав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином. Заперечень на адресу суду не направив. Через канцелярію суду надіслав заяву про розгляд справи без його участі.
Справа розглядається судом за наявними у ній доказами на підставі положень статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є потерпілим від Чорнобильської катастрофи 4 категорії (а.с.9).
З довідки Житомирської обласної МСЕК від18.04.2016 року вбачається, що позивачу встановлена 2 група інвалідності.
Експертним висновком Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України № 38 від 30.09.2016 року встановлено причинний зв'язок хвороби та інвалідності позивача, де зазначено, що захворювання пов'язане з впливом аварії на ЧАЕС.
Відповідно до довідки Медико-соціальної експертної комісії від 27.12.2016 року позивачу встановлено 2 групу інвалідності з 09.12.2016 р., захворювання пов'язане з впливом аварії на ЧАЕС.
Позивач звернувся до Житомирської обласної державної адміністрації та до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації з заявою про оформлення та видачу посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 (а.с. 10,11).
Листом від 03.01.2017 р. №16 управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області повідомило про те, що Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» та Законом України "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановлено, що м. Олевськ Житомирської області не відноситься до зони радіоактивного забруднення, а саме зони посиленого радіоекологічного контролю, а тому підстави для визначення статусу потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії та видача відповідного посвідчення відсутні. (а.с.10).
Листом від 09.02.2017 р. №Є-331/10 Житомирська обласна державна адміністрація, розглянувши звернення ОСОБА_1 повідомила його про те, що оскільки на момент огляду 18.04.2016 р. діяв Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 р., відповідно до якого позивач не має статусу потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи, адже зону радіоактивного забруднення виключено, то як наслідок не можуть застосовуватися норми Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (а.с.11).
Надаючи правову оцінку обставинам справи слід зазначити наступне.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, соціального захисту потерпілого населення визначено Законом УРСР «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-XII (далі - Закон №796-XII).
Відповідно до статті 9 Закону №796-XII особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Згідно з пунктом 4 частини першої статті 11 Закону №796-XII, до потерпілих від Чорнобильської катастрофи категорії 4 належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у тій зоні не менше 4 років.
Згідно приписів пункту 1 частини першої статті 14 Закону №796-XII для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10, 11 і частина третя статті 12), щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, - категорія 1.
Частиною першою статті 65 Закону №796-XII учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 3 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.97 №51 (далі - Порядок №51), інвалідам з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, віднесеним до категорії 1, видаються посвідчення синього кольору, серія А.
Статтею 12 Закону №796-XII встановлено, що причинний зв'язок між захворюванням, пов'язаним з Чорнобильською катастрофою, частковою або повною втратою працездатності громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, і Чорнобильською катастрофою визнається встановленим (незалежно від наявності дозиметричних показників чи їх відсутності), якщо його підтверджено під час стаціонарного обстеження постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи уповноваженою медичною комісією не нижче обласного рівня або спеціалізованими медичними установами Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, які мають ліцензію центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач має статус громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю, віднесений до 4 категорії, встановлено другу групу інвалідності довічно, причина інвалідності: захворювання пов'язане з впливом аварії на ЧАЕС. Отримане 26.06.2002 р. та наявне у позивача на час розгляду справи посвідчення потерпілого категорії 4 є діючим (а.с. 9).
Щодо доводів відповідачів про те, що Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів» від 28.12.2014 №76-VІІІ виключено абзац 5 частини другої ст. 2 Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме: виключено зону посиленого радіоекологічного контролю, що вказує на те, що позивач не проживає на забрудненій території, то суд не бере їх до уваги, оскільки право позивача на отримання посвідчення особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи, регламентовано не цією статтею, а статтею 14 Закону №796-XII.
Так, з наведеного слідує, що достатньою та необхідною правовою підставою для видачі особі посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема є одночасна сукупність наступних умов: 1) встановлення їй інвалідності; 2) наявність довідки МСЕК про причинно-наслідковий зв'язок настання інвалідності особи із аварією на ЧАЕС.
Таким чином, посилання відповідача на те, що територія, на якій проживає позивач не є зоною радіоактивного забруднення на момент огляду в МСЕК та на час його звернення до відповідачів, взагалі не стосуються спірного права особи на отримання посвідчення постраждалого внаслідок аварії на ЧАЕС.
Аналогічна правова позиція викладена в Постанові Вищого адміністративного суду від 14 червня 2016 року у справі №К/800/35280/15.
Згідно з п. 10 Порядку №51 видача посвідчень провадиться: іншим потерпілим і учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також дружині (чоловіку) або опікуну дітей померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання. Посвідчення видаються: інвалідам із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, - на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов'язаної з наслідками Чорнобильської катастрофи. Рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення приймається у місячний термін з дня надходження необхідних документів до органу, що видає посвідчення.
Однак, Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області листом від 03.01.2017 №16 та Житомирська обласна державна адміністрація листом від 09.02.2017 №Є-331/10 фактично відмовили позивачу у прийнятті документів, оформленні подання до Житомирської облдержадміністрації та у видачі посвідчення.
З урахуванням викладеного, після з'ясування обставин справи та аналізу законодавчих норм, суд приходить до висновку, що оскільки позивач отримав інвалідність через захворювання, пов'язане з аварією на ЧАЕС, що підтверджується відповідною довідкою МСЕК, тому наявні достатні та необхідні правові підстави для прийняття від позивача документів, оформлення та направлення Управлінням праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області до Житомирської облдержадміністрації подання для видачі позивачу посвідчення 1 категорії особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
постановив:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації щодо відмови ОСОБА_1 у прийомі документів для встановлення статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 та невнесення подання до Житомирської обласної державної адміністрації щодо визначення статусу потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії з видачею відповідного посвідчення.
Визнати протиправними дії Житомирської обласної державної адміністрації щодо відмови у визначенні ОСОБА_1 статусу потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії з видачею відповідного посвідчення.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації, переглянути звернення ОСОБА_1 та внести подання до Житомирської обласної державної адміністрації для встановлення статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.
Зобов'язати Житомирську обласну державну адміністрацію переглянути звернення ОСОБА_1 щодо визначення статусу особи яка потерпіла від аварії на ЧАЕС 1 категорії та з урахуванням подання Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації визначити ОСОБА_1 статус особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 із видачею відповідного посвідчення постраждалого від аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя В.А. Липа