Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
20 березня 2017 року Справа № 805/1381/17-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Молочної І.С., розглянувши позовну заяву Головного управління Державної служби з питань праці у Донецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю «АП-ГРУПП» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,-
встановив:
16.03.2017 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління Державної служби з питань праці у Донецькій області (далі – позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю «АП-ГРУПП» (далі- відповідач) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом повного зупинення ведення робіт з використанням: автомобілерозвантажувача універсального гідравлічного АРГБ-2280, інв. №С-0004, зав. № 272; роботи з експлуатації автомобілерозвантажувача універсального гідравлічного АРГБ-2280, інв. №С-0004, зав. № 272; виконання зварювальних робіт, працівниками, що не пройшли перевірку знань з питань охорони праці; експлуатацію кабельної лінії понад 1000В «Р-138-КТП №477» L = 400 м; виконання робіт працівниками, які не забезпечені спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального захисту; виконання робіт у діючих електроустановках.
Позивач просить звільнити від сплати судового збору.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) суддя після одержання позовної заяви, крім іншого, з’ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст. 106 цього Кодексу.
Частиною 3 статті 106 КАС України передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Правові засади справляння судового збору, платників, об’єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України “Про судовий збір” від 8 липня 2011 року № 3674-VI.(далі – Закон №3674-VI)
Частиною 1 статті 4 Закону № 3674-VI передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Пунктом 3 частини 2 статті 4 Закону № 3674-VI, за подання адміністративного позову немайнового характеру юридичною особою або фізичною особою - підприємцем, ставка судового збору становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” №1774-VIII від 06.12.2016р. доповнено частину першу статті 5 Закону № 3674-VI пунктами 18-20 такого змісту:
18) Пенсійний фонд України та його органи, органи Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та Фонду соціального страхування України;
19) органи виконавчої влади Автономної Республіки Крим, структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій, виконавчі органи міських рад, на які покладено завдання щодо вирішення питань соціального захисту населення;
20) центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, структурні підрозділи виконавчих органів міських рад міст обласного значення та об’єднаних територіальних громад, на які покладені функції із здійснення контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення”.
Суд звертає увагу на те, що вказаними змінами звільнені від сплати судового збору центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю), але територіальні органи Державної служби України з питань праці не звільнені від сплати судового збору.
Тобто, Законом України № 1774-VIII від 06.12.2016 р. законодавець визначив випадки звільнення від сплати судового збору центральних органів та інших органів, до яких не віднесено позивача в цій справі.
Пунктом 7 Положення про Державну службу України з питань праці, яке затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015р. №96, передбачено, що Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Таким чином, Державна служба України з питань праці при здійсненні нею своїх повноважень безпосередньо звільняється від сплати судового збору, але територіальні органи Державної служби України з питань праці, які мають статус юридичної особи, не звільнені від сплати судового збори при зверненні до суду щодо реалізації державної політики з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.
Так, відповідно до частини 1 ст. 88 КАС України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Зазначене також виходить зі ст.8 Закону №3674-VІ відповідно до якої передбачено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Позивач не має пільг на сплату судового збору, крім того клопотання позивача жодним чином не мотивовано.
За своєю сутністю позовні вимоги Головного управління Державної служби з питань праці у Донецькій області мають немайновий характер.
Частиною 1 ст. 4 Закону № 3674 передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно з п.п. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону № 3674 за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано суб’єктом владних повноважень, судовий збір становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Ст. 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2017 рік” від 21.12.2016 № 1801-VIII визначено, що прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 01 січня 2017 року становить 1600,00 грн.
Таким чином, судовий збір за подання вказаного адміністративного позову становить 1600,00 грн.
Згідно з вимогами ч. 3 ст. 106 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Ч. 2 ст. 9 Закону № 3674 на суд покладено обов’язок перед відкриттям провадження у справі перевірити зарахування судового збору до Державного бюджету України.
Відповідно до ч.1 ст. 6 Закону № 3674 судовий збір перераховується у безготівковій або готівковій формі виключно через установи банків чи відділення зв’язку.
Документом про сплату судового збору є квитанція установи банку або відділення зв’язку, які прийняли платіж, або платіжне доручення, підписане уповноваженою посадовою особою банку і скріплене печаткою установи банку з відміткою про дату виконання платіжного доручення.
Платіжні документи повинні містити відомості про те, за яку саме позовну заяву сплачується судовий збір. Відповідні документи подаються суду тільки в оригіналі.
Судовий збір за подання адміністративного позову до Донецького окружного адміністративного суду сплачується за наступними реквізитами: отримувач коштів УК/м. Слов’янськ/22030101; код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37803368; банк отримувача ГУДКСУ у Донецькій області; код банку отримувача (МФО) 834016; рахунок отримувача 31214206784075; код класифікації доходів бюджету 22030001. Призначення платежу: “Судовий збір, за позовом ______ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Донецький окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа), код ЄДРПОУ 35099148 (суду, де розглядається справа)”.
Суд, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків, що передбачено ч. 1 ст. 108 КАС України.
Керуючись Законом України “Про судовий збір”, ч. 3 ст. 106, п. 3 ч.1 ст. 107, ч. 1 ст. 108, п. 1 ч. 4 ст. 160, ст. 165 Кодексу адміністративного судочинства України, –
ухвалив:
Позовну заяву Головного управління Державної служби з питань праці у Донецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю «АП-ГРУПП» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) – залишити без руху.
Встановити особі, яка звернулася із позовною заявою, десятиденний строк від дня отримання копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви.
Недоліки позовної заяви мають бути усунені шляхом сплати судового збору в розмірі 1600,00 грн. за реквізитами, вказаними у цій ухвалі, та подання суду оригінала документа про сплату судового збору.
Роз’яснити особі, яка звернулася з позовною заявою, що у випадку не усунення недоліків, позовна заява вважатиметься неподаною і буде повернута; у разі усунення недоліків у строк, встановлений судом, позовна заява вважатиметься поданою у день її первинного подання.
Ухвала може бути оскаржена особою, яка подала позовну заяву, в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом п’яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Молочна І. С.