Справа № 638/13249/16-а
Провадження № 2-а/638/48/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 березня 2017 року Дзержинський районний суд м. Харкова у складі:
Головуючого - судді Шишкіна О.В.,
секретаря Голуб Ю.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкова адміністративний позов ОСОБА_1 до Харківської міської ради в особі Відділу реєстрації місця проживання в Шевченківському районі міста Харкова Управління ведення реєстру територіальної громади Департаменту Реєстрації Харківської міської ради, третя особа: ОСОБА_2 про оскарження дій органів місцевого самоврядування, -
встановив:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до Дзержинського районного суду м.Харкова із позовом, в якому просить визнати протиправним дії Відділу реєстрації місця проживання в Шевченківському районі м.Харкова Управління ведення реєстру територіальної громади Департаменту реєстрації Харківської міської ради щодо зняття з реєстрації ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1; зобов'язати Відділ реєстрації місця проживання в Шевченківському районі м.Харкова Управління ведення реєстру територіальної громади Департаменту реєстрації Харківської міської ради вчинити дії щодо реєстрації ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1.
Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що 08.07.2016 року відповідачем за заявою третьої особи від 07.07.2016 року прийнято рішення про зняття з реєстрації місця проживання позивача за адресою АДРЕСА_1. Такі дії відповідача позивач вважає незаконними з наступних підстав. Вказана вище квартира, у якій фактично проживає та зареєстрований позивач, належала йому на праві спільної власності на підставі свідоцтва про право власності на житло. 13.11.2006 року між позивачем та ВАТ «Кредобанк» був укладений кредитний договір, відповідно до умов якого Банк надав позивачу кредит на поточні потреби. Того ж дня, 13.11.2006 року в забезпечення виконання зобов'язань за кредитним договором було укладено договір іпотеки, предметом якого є вищезазначена квартира. Третя особа набула право власності на вказану квартиру на підставі договору купівлі-продажу, укладеного з правонаступником ВАТ «Кредобанк» - ТОВ «Кредекс Фінанс» відповідно до ст.38 ЗУ «Про іпотеку». Також вважав, що йому повинні надати інше постійне жиле приміщення при виселенні, та само виселення здійснюється на підставі рішення суду. Оскільки відсутнє рішення суду про визнання позивача таким, що втратив право користування квартирою, позивач вважає, що відповідач не мав правових підстав приймати рішення про зняття його з реєстрації місця проживання за заявою третьої особи.
В судовому засіданні уповноважений представник позивача позов підтримав у повному обсязі, просив задовольнити з підстав, викладених у ньому.
Уповноважений представник відповідача в судовому засіданні проти вимог позову заперечував, пояснивши, що рішення про зняття ОСОБА_1 з реєстрації місця проживання від 08.07.2016 року є правомірним, оскільки посадові особи Департаменту реєстрації Харківської міської ради діяли у чіткій відповідності до вимог чинного законодавства України.
Третя особа ОСОБА_2 проти позову заперечувала, просила відмовити у його задоволенні.
Відповідно до ч.4 ст.128 КАС України, суд вважає можливим вирішити справу на підставі наявних у справі доказів.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, третьої особи, перевіривши доводи
позову і заперечень проти нього, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази кожний окремо та у їх сукупності, дійшов до наступного.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно вимог Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, та принципом рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом.
З матеріалів позову вбачається, що квартира №42, яка розташована за адресою м.Харків, пр.Перемоги, буд. 46-А на підставі договору купівлі-продажу від 30.05.2016 року, укладеного між ТОВ «Кредекс Фінанс» та ОСОБА_2, посвідченого приватним нотаріусом ХМНО Марюхніч Ж.Є. та зареєстрованого за реєстровим №349, належить на праві власності ОСОБА_2.
07.07.2016 року ОСОБА_2 звернулась до Відділу реєстрації місця проживання в Шевченківському районі м.Харкова Управління ведення Реєстру територіальної громади Департаменту реєстрації Харківської міської ради із заявою про зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_1, ОСОБА_4 з адреси АДРЕСА_1 у зв'язку з відчуженням вказаного приміщення.
До заяви ОСОБА_2 згідно додатку, було надано договір купівлі-продажу квартири №349 від 30.05.2016 року, відомості з ДРРП 60230524 від 30.05.2016 року.
08 липня 2016 року за результатами розгляду заяви ОСОБА_2 від 07.07.2016 року Відділом реєстрації місця проживання в Шевченківському районі м.Харкова Управління ведення Реєстру територіальної громади Департаменту реєстрації Харківської міської ради було прийнято рішення про зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_1, ОСОБА_4.
У відповідності до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг» з 04.04.2016 року до відання виконавчих органів місцевих рад передано повноваження з питань реєстрації місця проживання. Діяльність відповідача в зазначеній галузі регламентується Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» від 11.12.2003 року №1382-ІV з наступними змінами, а також Постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 року №207 «Про затвердження Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органам реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру», якою визначено механізм здійснення реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання (перебування) осіб в Україні.
Згідно з п.3 зазначених Правил реєстрація, зняття з реєстрації місця проживання (перебування) здійснюється виконавчим органом сільської, селищної або міської ради, сільським головою (у разі коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено) на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради.
Відповідно до ст.3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» зняття з реєстрації - внесення інформації про зняття з реєстрації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання (перебування) особи, із зазначенням адреси житла (місця перебування) із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Частиною 1 статті 7 Закону передбачено, що зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється, зокрема, на підставі заяви особи або її представника, що подається до
органу реєстрації, інших документів, які свідчать про припинення підстав на право користування житловим приміщенням.
Положення абзацу 9 п.26 Правил зняття з реєстрації місця проживання та Порядку передачі органам реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру особи здійснюється, зокрема, на підставі інших документів, які свідчать про припинення підстав на право користування житловим приміщенням (закінчення строку дії договору оренди, найму, піднайму житлового приміщення, строку навчання в навчальному закладі (у разі реєстрації місця проживання в гуртожитку навчального закладу на час навчання), відчуження житла та інших визначених законодавством документів).
Правилами встановлено, що зняття з реєстрації місця проживання на підставах, визначених в абзацах 8 та 9 цього пункту, здійснюється за клопотанням уповноваженої особи спеціалізованої соціальної установи, закладу соціального обслуговування та соціального захисту або за заявою власника (наймача) житла або їх представників.
Крім того, відповідно до п.27 Правил, працівник органу реєстрації або центру надання адміністративних послуг перевіряє належність документа, до якого вносяться відомості про місце проживання, особі, що його подала, його дійсність, правильність заповнення заяви про зняття з реєстрації місця проживання та наявність документів, необхідність для зняття з реєстрації місця проживання, про що зазначений працівник робить відповідний запис у цій заяві.
При цьому положеннями п.11 Правил передбачено, що орган реєстрації відмовляє в реєстрації (знятті з реєстрації) місця проживання, якщо особа не подала необхідних документів або інформації; у поданих документах містяться недостовірні відомості або подані документи є недійсними; звернулася особа, яка не досягла 14 років. Рішення про відмову в реєстрації (знятті з реєстрації) місця проживання приймається в день звернення особи або її представника шляхом зазначення у заяві про реєстрацію (зняття з реєстрації) місця проживання підстав відмови. Зазначена заява повертається особі або її представнику.
Щодо посилань позивача на норми законодавства, які регулюють житлові правовідносини, зокрема щодо виселення осіб з житлового приміщення, суд зауважує, що предметом даного спору є оскарження рішення органу місцевого самоврядування щодо зняття з реєстрації місця проживання особи, а тому у відповідності до положень частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено), добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дикримінації; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч.1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що посадові особи Відділу реєстрації місця проживання в Шевченківському районі міста Харкова Управління ведення реєстру територіальної громади Департаменту Реєстрації Харківської міської ради діяли на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України, а тому позовні вимоги залишає без задоволення.
На підставі викладеного, Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» від 11.12.2003 року №1382-ІV з наступними змінами, Постанови Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 року №207 «Про затвердження Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органам реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру», керуючись ст.ст. 2, 18, 19, 71, 104, 128, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
постановив :
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Харківської міської ради в особі Відділу реєстрації місця проживання в Шевченківському районі міста Харкова Управління ведення реєстру територіальної громади Департаменту Реєстрації Харківської міської ради, третя особа: ОСОБА_2 про оскарження дій органів місцевого самоврядування - відмовити повністю.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення.
Постанову складено і віддруковано суддею в нарадчій кімнаті.
Головуючий: суддя О.В.Шишкін