Постанова № 65399308, 16.03.2017, Фортечний районний суд міста Кропивницького (до 25.04.2025 - Кіровський районний суд м. Кіровограда)

Дата ухвалення
16.03.2017
Номер справи
404/3970/16-а
Номер документу
65399308
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 404/3970/16-а

Номер провадження 2-а/404/18/17

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 березня 2017 року Кіровський районний суд м. Кіровограда в складі:

Головуючого судді Іванової Н.Ю.

при секретарі - Козубенко В.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кропивницькому справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Кіровської районної у м. Кіровограді ради про визнання рішення суб»єкта владних повноважень протиправним, касування рішення, зобов»язання призначити та виплатити соціальну допомогу, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Кіровської районної у м. Кіровограді ради, в якому позовні вимоги з врахуванням заяви від 17.10.2016 року (а.с. 30), викладені наступним чином:

визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Кіровської районної у м. Кіровограді ради, оформлене повідомленням № 243 від 25.05.2016 року про відмову в наданні державної соціальної допомоги передбаченої Законом України «Державну соціальну допомогу малозабезпеченим сімям»;

зобовязати Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Кіровської районної у м. Кіровограді ради призначити та виплатити державну соціальну допомогу передбачену Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сімям» за період з квітня 2016 року по вересень 2016 року включно;

стягнути з Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Кіровської районної у м. Кіровограді ради державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям у межах суми за один місяць.

На обґрунтування позовних вимог зазначила, що у квітні 2016 року ОСОБА_1 звернулась до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Кіровської районної у м. Кіровограді ради з заявою про призначення державної соціальної допомоги передбаченої Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сімям». Проте, 25.05.2016 року позивачем отримано повідомлення від відповідача про відмову в наданні державної соціальної допомоги у звязку з навмисним поданням сімєю недостовірних відомостей чи приховання відомостей, що могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру. Також, повідомлено ОСОБА_1 про її право на звернення за відповідною державною допомогою через півроку після прийнятого рішення.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в адміністративному позові, просила задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечила проти задоволення позовних вимог. Зазначила, що позивач перебуває на обліку Управління як отримувач державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям. 24.04.2014 року позивач звернулась із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям. У заяві власноруч прописувала, що при зміні місця проживання та інших змінах, що можуть вплинути на виплату допомоги, зобовязується повідомити управління у трьох денний термін. Таким чином позивачу рішенням від 05.05.2014 року на підставі поданих документів призначена державна соціальна допомога в визначених чинним законодавством розмірах. Державна соціальна допомога призначається на шість місяців. Повторно позивач звернулась із заявою про призначення держаної соціальної допомоги 05.04.2016 року, до вказаного звернення додала довідку з Кіровоградської обєднаної державної податкової інспекції, в якій вказано, що позивач з 2009 року зареєстрована платником податків в Кіровоградській ОДПІ. При попередньому зверненні позивач в декларації не вказала, що являється приватним підприємцем і не надавала довідку про доходи, що могло вплинути на розмір призначеної допомоги. У звязку з навмисним поданням недостовірних відомостей чи прихованням відомостей, що вплинули на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру ОСОБА_1, Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Кіровської районної у м. Кіровограді ради рішенням від 04.05.2016 року № 243 відмовило позивачу у призначенні державної соціальної допомоги з 01.04.2016 року.

Суд, в межах наданих доказів, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, вивчивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Згідно ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтересів.

Судом встановлено, що рішенням № 1060 від 05.05.2014 року Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Кіровської районної у м. Кіровограді ради ОСОБА_1 призначено державну соціальну допомогу, як малозабезпеченій сімї на період з 01.04.2014 року включно по 30.09.2014 року (а.с. 47).

Вищевказана державна соціальна допомога призначена на підставі заяви позивача та документів доданих до неї у відповідності до статті 4 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сімям» (а.с. 48 на звороті - 55).

ОСОБА_1 повторно звернулася до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Кіровської районної у м. Кіровограді ради з заявою від 05.04.2016 року про призначення їй державної соціальної допомоги, як малозабезпеченій сімї. До вказаної заяви додала необхідні документи, серед яких довідка № 41430/10/1123-1304 від 27.04.2016 року Кіровоградської обєднаної державної податкової інспекції про те, що ОСОБА_1 зареєстрована платником податків в Кіровоградській ОБПІ з 08.10.2009 року. За даними податкової декларації про майновий стан і доходи за 2015 рік дохід відсутній, за перший квартал 2016 року дохід відсутній (а.с. 41).

Проте, позивачу надіслано повідомлено за № 243, в якому зазначено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сімям, сімї ОСОБА_1 призначена не буде (а.с. 8). Про що останній також надано рішення № 243 від 04.05.2016 року (а.с. 40). Відмова у призначенні вищевказаної державної соціальної допомоги мотивована тим, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 250 від 24.02.2003 року, сімєю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу на визначення її розміру.

Відповідно до абзацу другого соціальна допомога малозабезпеченим сімям це щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сімям у грошовій формі в розмірі, який залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сімї.

За частинами першою, другою, пятою, шостою, сьомою та десятою статті 4 цього ж Закону для надання соціальної допомоги подається заява уповноваженим представником сімї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. Виконавчий комітет сільської, селищної ради передає заяву про надання соціальної допомоги до місцевої державної адміністрації.

Місцеві державні адміністрації для мети цього Закону мають право користуватися всіма офіційними джерелами інформації, в тому числі й інформацією органів доходів і зборів.

Соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи.

Рішення про призначення соціальної допомоги чи про відмову в її наданні приймається місцевою державною адміністрацією протягом десяти календарних днів і наступного після його прийняття дня надсилається уповноваженому представнику малозабезпеченої сімї.

Порядок призначення та виплати соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України.

На виконання даної законодавчої норми постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250 затверджено Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям (далі - Порядок).

Згідно з пунктами 2, 3 Порядку соціальна допомога призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сімям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сімї.

Призначення і виплата соціальної допомоги здійснюється управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі органи праці та соціального захисту населення) за місцем реєстрації уповноваженого представника малозабезпеченої сімї.

За пунктом 6 Порядку для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сімї подає органу праці та соціального захисту населення, зокрема, декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сімї).

Згідно абзацу другого частини 1 статті 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сімям» державна соціальна допомога не призначається у випадках, коли працездатні члени малозабезпеченої сім'ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за інвалідами I групи або дітьми-інвалідами віком до 18 років, за інвалідами II групи внаслідок психічного розладу, а також за особами, які досягли 80-річного віку; фізичних осіб, які надають соціальні послуги).

Згідно з частиною другою цієї норми Закону за наявності обставин, передбачених у частині першій цієї статті, соціальна допомога може бути призначена місцевою державною адміністрацією на підставі рішень районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій та виконавчих комітетів міських і районних у містах (у разі їх створення) рад у разі, якщо: у складі сімї є інвалід; у малозабезпеченій багатодітній сімї виховуються троє або більше дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах IIV рівнів акредитації, але не довше ніж до досягнення ними 23 років); неможливість отримання будь-яких джерел для існування повязана з тривалою хворобою одного та/або кількох членів сімї. Рішення про призначення державної соціальної допомоги у таких випадках приймається на підставі обстеження матеріально-побутових умов сімї, яка звернулася за призначенням такої допомоги.

Згідно частини четвертої статті 7 Закон України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сімям», якщо сімєю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.

Згідно з абзацом другим пункту 25 Порядку виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється: якщо сімєю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, з місяця, в якому виявлено порушення.

У заяві дається згода сімї на збір інформації про неї, про її власність, доходи та майно, що необхідна для мети цього Закону.

Відповідно до статті 3 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сімям» право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім'ї, які постійно проживають на території України.

З аналізу наведених норм права вбачається, що припинення виплати та повернення виплаченої соціальної допомоги з підстав, передбачених абзацом другим частини першої статті 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сімям», можливе за наявності таких обовязкових умов:

працездатні члени малозабезпеченої сім'ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за інвалідами I групи або дітьми-інвалідами віком до 18 років, за інвалідами II групи внаслідок психічного розладу, а також за особами, які досягли 80-річного віку; фізичних осіб, які надають соціальні послуги);

відсутність обставин, передбачених частиною другою статті 7 цього Закону;

необхідність дотримання процедури прийняття рішення місцевою державною адміністрацією про призначення соціальної допомоги у разі, коли є обставини та умови, передбачені частинами першою та другою статті 7 Закону № 1768-III;

відсутність ознак (обставин) навмисного подання недостовірних відомостей чи приховання відомостей, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру. Виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.

Відповідно до пункту 27, 28 Порядку контроль за правильністю призначення і виплати соціальної допомоги здійснює орган соціального захисту населення безпосередньо та через соціальних інспекторів. Органи соціального захисту населення мають право робити запити та у строк до 15 календарних днів з дня надходження відповідного запиту безоплатно отримувати від територіальних органів ДФС, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування інформацію, необхідну для перевірки достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. Для підтвердження даних про доходи (відсутність доходів) використовуються відомості ДФС з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном.

Якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Однак, представником відповідача не надано суду доказів про наявність будь-яких претензій до ОСОБА_1 з приводу повернення надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги за рішенням № 1060 від 05.05.2014 року (а.с. 47).

Таким чином, матеріалами справи не підтверджується умисного надання позивачем будь-яких недостовірних відомостей при звернення за отриманням соціальної допомоги.

Доказів свідомого подання ОСОБА_1 неправдивих відомостей відповідачу, які вплинули на призначення соціальної допомоги, суду не надано.

Виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку про задоволення позову, оскільки відповідачем було неправомірно відмовлено ОСОБА_1 в наданні державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім'ї.

Крім цього, відмова у наданні такої виплати може поставити сім'ю позивача у скрутне матеріальне становище, що суперечитиме положенням Конституції та законів України стосовно соціального забезпечення малозабезпечених сімей.

Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідач як суб'єкт владних повноважень, всупереч вимог ч. 2 ст. 71 КАС України не надав до суду належних доказів правомірності своїх дій.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 8,9, 17-19, 71, 79, 159, 161-162 КАС України, суд, -

П О С ТА Н О В И В :

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Кіровської районної у м. Кіровограді ради оформлене повідомленням № 243 від 25.05.2016 року про відмову ОСОБА_1 в наданні державної соціальної допомоги передбаченої Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім»ям».

Зобов'язати Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Кіровської районної у м. Кіровограді ради призначити та виплатити ОСОБА_1 державну соціальну допомогу передбачену Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім»ям» за період з квітня 2016 року по вересень 2016 року включно.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань за зобов`язаннями Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Кіровської районної у м. Кіровограді ради на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в сумі 1102,40 грн.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Кіровського районного суду м.Кіровограда ОСОБА_2