Справа № 732/199/17
провадження № 2-а/732/23/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"15" березня 2017 р. м. Городня
Городнянський районний суд Чернігівської області у складі :
головуючого судді - Лиманської М.В.,
з участю секретаря Шевеленко К.В.
позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2
представника третьої особи ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Городня справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Городнянської районної державної адміністрації Чернігівської області про визнання незаконною бездіяльності голови Городнянської районної державної адміністрації Чернігівської області,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Сільськогосподарське ТОВ «Іскра»-
ВСТАНОВИВ :
07.02.2017 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з вищезазначеним позовом, в якому просив визнати незаконною бездіяльність голови Городнянської районної державної адміністрації Чернігівської області ОСОБА_4 щодо об'єктивної та всебічної перевірки його звернення, невідкладного вжиття заходів щодо припинення неправомірних дій щодо сплати орендної плати всупереч умов договорів оренди невитребуваних часток (паїв) СТОВ «Іскра». Просив суд також зобов'язати відповідача невідкладно вжити заходів до припинення неправомірних дій щодо сплати орендної плати всупереч умов договорів оренди невитребуваних часток (паїв) СТОВ «Іскра».
В обґрунтування позовних вимог позивач послався на те, що протягом 2011 - 2014 років Городнянською райдержадміністрацією були укладені договори оренди землі на невитребувані частки (паї) зі СТОВ «Іскра», яке знаходиться в с. Політрудня Городнянського району Чернігівської області. За умовами договорів орендодавець (райдержадміністрація) надав, а СТОВ «Іскра» (орендар) прийняв в строкове платне користування земельні ділянки сільськогосподарського призначення - невитребувані земельні частки (паї), для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Але всупереч п.10 укладених договорів, якими визначено, що обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції та в порушення ст.21 Закону України «Про оренду землі», орендна плата сплачувалась без урахування індексів інфляції, тобто не в повному обсязі, в результаті чого бюджет недоотримав кошти у значних розмірах. З цього приводу він двічі письмово в порядку Закону України «Про звернення громадян» звернувся до голови Городнянської райдержадміністрації та просив вжити заходів по стягненню недоплаченої орендної плати, а також пені у відповідності з п. 14 договорів. Про наслідки реагування просив проінформувати його. Але відповідач проігнорував його звернення та безпідставно передав розгляд його звернення органам Чернігівської ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області. Позивач вважає незаконною бездіяльність голови Городнянської районної державної адміністрації Чернігівської області, яка зобов'язана об'єктивно та всебічно перевірити його заяву, невідкладно вжити заходів щодо припинення неправомірної бездіяльності, сприяти сплаті в належному розмірі орендної плати згідно умов договорів оренди невитребуваних часток (паїв) СТОВ «Іскра», оскільки сплата орендної плати у заниженому розмірі призводить до значного недоотримання бюджетних надходжень.
У судовому засіданні позивач позовні вимоги зменшив, відмовився від другої позовної вимоги, просив визнати протиправною бездіяльність голови Городнянської районної державної адміністрації Чернігівської області ОСОБА_4 щодо обєктивної та всебічної перевірки його заяви про вжиття заходів щодо припинення неправомірного нарахування та сплати орендної плати всупереч умов договорів оренди не витребуваних земельних паїв СТОВ «Іскра».
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти заявлених позовних вимог, пояснив, що питання правильності нарахування та сплати орендної плати та дотримання Городнянською райдержадміністрацією умов договорів оренди невитребуваних земельних паїв СТОВ «Іскра» інтересів позивача не стосується, тому він не має права диктувати відповідачу, які дії слід вчиняти відповідачу в межах укладених договорів оренди невитребуваних земельних паїв. Вважає, що відповідачем не повинні вживатися жодні заходи по стягненню недоплаченої орендної плати, а також пені, оскільки орендна плата по цим договорам оренди сплачується правильно і в повному обсязі. Підтвердив, що орендна плата за невитребувані земельні паї нараховується орендарем та сплачується останнім без урахування щомісячних індексів інфляції. Вказав, що на його думку, поточні індекси інфляції не повинні бути сплачені орендарем, оскільки при визначенні нормативної грошової оцінки землі, яка є базою розрахунку орендної плати, враховуються індекси інфляції за минулий рік.
Представник третьої особи на боці відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - СТОВ «Іскра», в судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог. Пояснив, що орендна плата за невитребувані земельні паї нараховується та сплачується відповідно до чинного законодавства. Вважає, що поточні індекси інфляції, не зважаючи на умови п. 10 договорів оренди та положення ст.21 Закону «Про оренду землі», не повинні бути сплачені орендарем, оскільки при визначенні нормативної грошової оцінки землі, яка є базою розрахунку орендної плати, враховуються індекси інфляції за минулий рік.
Заслухавши в судовому засіданні позивача та представників відповідача і третьої особи, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими, виходячи з наступного.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про звернення громадян» громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявами або клопотаннями щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
В силу статті 3 вказаного Законупід зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги. При цьому пропозицією (зауваженням) вважається звернення громадян, де висловлюються порада, рекомендація щодо діяльності органів державної влади і місцевого самоврядування, депутатів усіх рівнів, посадових осіб, а також висловлюються думки щодо врегулювання суспільних відносин та умов життя громадян, вдосконалення правової основи державного і громадського життя, соціально-культурної та інших сфер діяльності держави і суспільства. Заявою (клопотанням) вважається звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Скаргою визнається звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, посадових осіб.
Відповідно до ст.19 вказаного Закону органи державної влади, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов'язані: об'єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; скасовувати або змінювати оскаржувані рішення у випадках, передбачених законодавством України, якщо вони не відповідають закону або іншим нормативним актам, невідкладно вживати заходів до припинення неправомірних дій, виявляти, усувати причини та умови, які сприяли порушенням; забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв'язку з заявою чи скаргою рішень; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення; не допускати безпідставної передачі розгляду заяв чи скарг іншим органам.
Як встановлено судом, протягом 2011 - 2014 років Городнянською районною державною адміністрацією були укладені договори оренди землі на невитребувані частки (паї) з різними субєктами господарювання, в тому числі зі СТОВ «Іскра»( с. Політрудня Городнянського району Чернігівської області). (а.с.49-63,102-107)
За умовами договорів, які є типовими, орендодавець ( Городнянська райдержадміністрація) надав, а СТОВ «Іскра» (Орендар) прийняв в строкове платне користування земельні ділянки сільськогосподарського призначення - невитребувані земельні частки (паї), для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Пунктами 10, 11,13 укладених договорів визначено, що обчислення та сплата розміру орендної плати за землю здійснюється щомісячно, з урахуванням індексів інфляції. Розмір орендної плати переглядається за потребою зокрема у разі підвищення цін і тарифів, в тому числі внаслідок інфляції. (а.с.49-63)
Позивач, дізнавшись про факт невиконання умов договорів СТОВ «Іскра» та систематичної не сплати орендної плати в належному розмірі, 03.01.2017 року подав звернення до голови Городнянської райдержадміністрації Чернігівської області про вжиття невідкладних заходів, та повідомив відповідача, що внаслідок недоплати орендної плати СТОВ «Іскра» бюджет регулярно недоотримує значних коштів. (а.с.7 )
Відповіддю від 04.01.2017 року №02-16/8 позивача було проінформовано про необхідність звернутися з порушених питань до Чернігівської ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області. (а.с.10)
20 січня 2017 року позивач повторно звернувся до голови Городнянської райдержадміністрації та просив вжиття заходів реагування, направлених на стягнення недоплаченої орендної плати, пені, яка має нараховуватись у відповідності з п. 14 договорів. Позивач також просив проінформувати його про вжиті заходи. (а.с. 9)
Головою Городнянської райдержадміністрації Чернігівської області заява була направлена для розгляду Чернігівської ОД ГУ ДФС у Чернігівській області.(а.с.11)
Оцінивши докази, суд приходить до висновку, що відповідачем було порушено вимоги ст.19 Закону України «Про звернення громадян», оскільки звернення позивача були залишені без відповідного реагування, чим було порушено право позивача на об'єктивну та всебічну перевірку його звернення.
Так, статтею 13 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» встановлено, що до відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належить вирішення питань забезпечення законності, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян, бюджету, фінансів та обліку, використання землі, природних ресурсів, охорони довкілля. В силу статті 16 цього Закону місцеві державні адміністрації в межах, визначених Конституцією і законами України, здійснюють на відповідних територіях державний контроль за станом фінансової дисципліни, обліку та звітності, виконанням державних контрактів і зобов'язань перед бюджетом, належним і своєчасним відшкодуванням шкоди, заподіяної державі використанням та охороною земель, лісів, надр, води, атмосферного повітря, рослинного і тваринного світу та інших природних ресурсів.
Частиною 2 ст. 409 ЦК України передбачено, що власник земельної ділянки має право на одержання плати за користування нею. Розмір плати, її форми, умови, порядок та строки її виплати встановлюються договором.
Стаття 21 Закону України «Про оренду землі» передбачає, що обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
При цьому Закон України «Про оренду землі» не передбачає інших випадків збільшення (індексаці ) орендної плати за землю та/або застосування будь-яких коефіцієнтів, крім індексів інфляції.
Пункт 10 договорів оренди невитребуваних земельних паїв, укладених відповідачем, передбачає, що обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки здійснюється з урахуванням індексів інфляції.
Індекс інфляції, в свою чергу, - це індекс споживчих цін, який відповідно до ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» визначається як показник, що характеризує динаміку загального рівня цін на товари та послуги, які купує населення для невиробничого споживання. Відповідно до ст. 3 цього ж Закону індекс споживчих цін обчислюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі статистики ( наразі Державна служба статистики України ) і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Таким чином, виходячи з положень п. 10 договорів оренди землі, укладених відповідачем зі СТОВ «Іскра», останнє має сплачувати на користь позивачів орендну плату з урахуванням індексів споживчих цін (індексів інфляції) та на дату виплати орендна плата повинна бути проіндексована відповідно до рівня інфляції. Натомість СТОВ «Іскра» не виконує положень п. 10 договорів оренди невитребуваних земельних паїв та здійснює виплату до відповідних бюджетів сільських рад Городнянського району орендної плати без проведення її індексації.
Враховуючи вищенаведені правові норми, відповідач мав ретельно перевірити факти, викладені в зверненнях позивача, та вжити відповідних заходів. За відсутності такого реагування бездіяльність відповідача має бути визнана протиправною.
Позивач звільнений від сплати судового збору, що підтверджене документально. Судові витрати у справі відсутні.
На підставі викладеного, керуючись ст.1,3,7,14-16,18-20 Закону України «Про звернення громадян», 1,6 Закону України «Про доступ до публічної інформації» , ст. 9-12, 17, 19, 23, 69-71, 158-163 КАС України, суд -,
ПОСТАНОВИВ :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Городнянської районної державної адміністрації Чернігівської області про визнання незаконною бездіяльності голови Городнянської районної державної адміністрації Чернігівської області - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність голови Городнянської районної державної адміністрації Чернігівської області ОСОБА_4 щодо обєктивної та всебічної перевірки заяви ОСОБА_1 про вжиття заходів щодо припинення неправомірного нарахування та сплати орендної плати всупереч умов договорів оренди не витребуваних земельних паїв СТОВ «Іскра».
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Городянський районний суд Чернігівської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Лиманська М.В.