17.03.2017 Єдиний унікальний № 371/307/17
Провадження № 1-кс/371/144/17
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
про надання дозволу на проведення позапланової перевірки
17 березня 2017 року м. Миронівка
Слідчий суддя Миронівського районного суду Київської області Капшук Л.О.,
за участюслідчого СВ Миронівського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Київській області ОСОБА_1,
з секретарем Січкаренко Я.О.,
розглянувши клопотання слідчого про надання дозволу на проведення позапланової перевірки у кримінальному провадженні № 12016110220000700, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ст.ст. 191 ч. 3, 254 КК України,
У С Т А Н О В И В :
Клопотання подано в рамках кримінального провадження № 12016110220000700, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ст.ст. 191 ч. 3, 254 КК України.
Клопотання обґрунтовано тими обставинами, що слідчим відділенням Миронівського ВП ГУ НП в Київській області проводиться досудове розслідування за фактами розтрати чужого майна та безгосподарського використання земель за ст.ст. 191 ч. 3, 254 КК України.
Метою позапланової перевірки є встановлення факту додержання вимог земельного законодавства, використання та охорони земель сільськогосподарського призначення, які розташовані в адміністративних межах Маслівської сільської ради Миронівського району Київської області (поля №№ 1,2,3,4) та використовуються товариством з обмеженою відповідальністю «Сільськогосподарське підприємство «Маслівське» у процесі ведення господарської діяльності.
Для проведення перевірки слідчий вважає необхідним залучити працівників Головного управління Держгеокадастру у Київській області, яке наділено повноваженнями щодо здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі у частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності.
В судовому засіданні слідчий підтримав клопотання, посилаючись на викладені в ньому доводи.
Оцінка наданих матеріалів та доводи слідчого вказують на наявність підстав для задоволення клопотання.
Згідно положень частини 2 ст. 9 КПК України прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий зобов'язані всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження, виявити як ті обставини, що викривають, так і ті, що виправдовують підозрюваного, обвинуваченого, а також обставини, що пом'якшують чи обтяжують його покарання, надати їм належну правову оцінку та забезпечити прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень.
Частиною 6 даної статті встановлено, що у випадках, коли положення цього Кодексу не регулюють або неоднозначно регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені частиною першою статті7цього Кодексу.
Згідно положень ч. 1 ст. 40 КПК України слідчий несе відповідальність за законність та своєчасність здійснення процесуальних дій.
За правилами пункту 5 частини 2 вказаної статті слідчий уповноважений звертатися за погодженням із прокурором до слідчого судді з клопотаннями про застосування заходів забезпечення кримінального провадження, проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій.
Частинами 1 та 2 ст. 223 КПК України слідчі (розшукові) дії є діями, спрямованими на отримання (збирання) доказів або перевірку вже отриманих доказів у конкретному кримінальному провадженні. Підставами для провадження слідчої (розшукової) дії є наявність достатніх відомостей, що вказують на можливість досягнення мети.
У статті 91 КПК України викладено перелік обставин, що належать до предмета доказування у кримінальному провадженні, як сукупності фактів і обставин об'єктивної дійсності, які мають матеріально-правове, цивільно-правове, кримінальне процесуальне значення і є необхідними і достатніми фактичними обставинами для вирішення кримінального провадження по суті.
У кримінальному проваджені підлягають доказуванню: подія кримінального правопорушення (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення кримінального правопорушення) винуватість обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, форма вини, мотив і мета вчинення кримінального правопорушення; вид і розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, а також розмір процесуальних витрат; обставини, які впливають на ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, характеризують особу обвинуваченого, обтяжують чи пом'якшують покарання, які виключають кримінальну відповідальність або є підставою закриття кримінального провадження; обставини, що є підставою для звільнення від кримінальної відповідальності або покарання.
Доказування полягає у збиранні, перевірці та оцінці доказів з мстою встановлення обставин, що мають значення для кримінального провадження.
Відповідно до правил ст. 93 ч. 2 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Згідно положень пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 408 від 13.08.2014 «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених КПК України.
Додатком до Постанови став Перелік державних інспекцій та інших контролюючих органів, яким надаватиметься дозвіл КМУ на проведення перевірок. Серед даного Переліку зазначено також Держсільгоспінспекцію.
Згідно Порядку планування та здійснення контрольних заходів з питань перевірки стану дотримання субєктами господарювання вимог земельного законодавства, затвердженого Наказом Міністерства аграрної політикита продовольства України 25.02.2013 № 132 державний нагляд (контроль) з питань перевірки стану дотримання субєктами господарювання вимог земельного законодавства здійснюється Державною інспекцією сільського господарства України та її територіальними органами відповідно до статей 15-2 та 188 Земельного кодексу України, статей 5, 6, 9, 10Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", статей 18-1та 19Закону України "Про охорону земель", пунктів 4, 5Положення про Державну інспекцію сільського господарства України, затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 року № 459,пунктів 4,6 Положення про державну інспекцію сільського господарства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 23 грудня 2011 року № 770, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 січня 2012 року за № 34/20347.
Вказаний Порядок визначає процедуру планування та здійснення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) з питань перевірки стану дотримання субєктами господарювання вимог земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, які використовуються ними у процесі ведення господарської діяльності, визначає організаційні заходи, які необхідно здійснити перед початком проведення перевірок, загальні вимоги до їх здійснення, а також вимоги до оформлення матеріалів за результатами проведених перевірок.
Порядок поширюється на субєктів господарювання, господарська діяльність яких повязана з використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності, в частині дотримання ними вимог земельного законодавства, встановленого законодавством порядку використання та охорони земель, а також на інспекційні органи в частині дотримання ними визначенихЗаконом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності"та цим Порядком процедур здійснення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю).
Згідно пункту 5.9. Порядку обстеження земельних ділянок, які використовуються субєктами господарювання, що перевіряються, здійснюються інспекційними органами під час проведення планових та позапланових заходів у разі, якщо це повязано із необхідністю:
визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок без спеціального дозволу; перевірки умов зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту, визначених у відповідному проекті землеустрою, стану проведення рекультивації порушених земель; визначення розміру збитків, завданих унаслідок непроведення робіт з рекультивації порушених земель; підготовки матеріалів з питань: визначення розміру збитків, завданих субєктам господарювання (власникам та користувачам земельних ділянок) внаслідок вилучення (викупу) та тимчасового зайняття земельних ділянок, що перебувають у їх власності чи користуванні, встановлення обмежень щодо їх використання, погіршення якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведення їх у непридатний для використання стан та неодержання доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок; прийняття в експлуатацію меліоративних систем і рекультивованих земель, захисних лісонасаджень, протиерозійних гідротехнічних споруд та інших обєктів, які споруджуються з метою підвищення родючості ґрунтів та забезпечення охорони земель.
Відповідно до п. 7 Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою КМУ від 25.07.2007 № 963 розрахунок розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, проводиться Держекоінспекцією та її територіальними органами або Держгеокадастром та його територіальними органами, а розміру шкоди, заподіяної юридичним та фізичним особам, - територіальними органами Держгеокадастру на підставі матеріалів обстежень земельних ділянок, проведених відповідно до Порядку виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг на платній основі державними органами земельних ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 листопада 2000 року № 1619.
Згідно п. «а» ч. 1 ст. 6 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», пп. 30 п. 4 Положення про Головне управління Держгеокадастру в області, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 29.09.2016 № 333, зареєстрованого в міністерстві юстиції України 25 жовтня 2016 р. за № 1391/29521, повноваження Головного управління Держгеокадастру полягають у здійсненні державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі у частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, в тому числі за виконанням умов зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту під час проведення гірничодобувних, геологорозвідувальних, будівельних та інших робіт, повязаних із порушенням ґрунтового покриву, своєчасним проведенням рекультивації порушених земель в обсягах, передбачених відповідним робочим проектом землеустрою; здійсненні державного контролю за використанням та охороною земель у частин виконання вимог щодо використання земельних ділянок за цільовим призначенням.
Встановлено, що органом досудового розслідування проводилось розслідування за фактом розтрати чужого майна ст. 191 ч. 3, кримінальне провадження № 12016110220000700, та за фактом безгосподарського використання земель за ст. 254 КК України, кримінальне провадження № 12017110220000032.
Кримінальне провадження № 12017110220000032 внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за заявою ОСОБА_2 про факт незаконного зняття працівниками ТОВ «СП «Маслівське» родючого шару ґрунту на землях сільськогосподарського призначення на території Маслівської сільської ради Миронівського району Київської області, що потягло за собою порушення структури ґрунту.
Матеріали досудових розслідувань у кримінальних провадженнях про злочини, відомості про які були внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань, обєднані в одне провадження № 12016110220000700.
Стаття 254 КК України передбачає кримінальну відповідальність за безгосподарське використання земель, якщо це спричинило тривале зниження або втрату їх родючості, виведення земель з сільськогосподарського обороту, змивання гумусного шару, порушення структури ґрунту.
Надані слідчому судді матеріали містять дані, які вказують на можливий факт вчинення посадовими особами ТОВ «СП «Маслівське» злочину, передбаченого ст. 254 КК України. Такі дані містяться в протоколі огляду місця події від 14 грудня 2016 року, схемі до протоколу огляду місця події.
Згідно встановлених в ході досудового розслідування обставин службові особи та працівники ТОВ «СП «Маслівське» за допомогою спеціалізованої техніки на полях сільськогосподарського призначення, що в межах Маслівської сільської ради Миронівського району Київської області, поза межами села Маслівка, здійснили розкопування та демонтаж труб, що складали цілісну меліоративну систему водопостачання. Через безгосподарське використання земель сільськогосподарського призначення та порушення умов, зазначених у договорах оренди землі із власниками земельних ділянок (паїв), товариством порушено структуру ґрунту, що спричинило знищення чи втрату його родючості.
Відповідно до матеріалів кримінального провадження працівниками та найнятими товариством особами роботи по зняттю та розкопуванню ґрунту проводилися на земельних ділянках, які орендуються товариством в полях за №№ 1,2, 3,4.
Фактичними підставами для проведення перевірки під час кримінального провадження є дані, що свідчать про можливість встановлення певних злочинних дій в діяльності конкретних осіб.
Слідчий суддя лише за наявності достатніх підстав, які повинен в клопотанні обґрунтувати слідчий, надає дозвіл на проведення перевірки. Слідчий суддя зобовязаний належним чином мотивувати рішення, прийняте за результатами розгляду клопотання, поставити перед контролюючим органом конкретні завдання, які відповідають вимогам законодавства, зазначити, які питання мають бути зясовані при проведенні перевірки.
Стороною кримінального провадження, яка звернулась із клопотанням, в судовому засіданні доведено необхідність отримання дозволу на проведення позапланової перевірки, оскільки отримані за результатами такої перевірки відомості матимуть істотне значення для встановлення обставин у вказаному кримінальному провадженні.
Обставини і відомості, які пропонується встановити в межах перевірки, входять до кола предмету доказування у кримінальному провадженні. Питання, поставлені перед контролюючим органом, підлягають зясуванню для встановлення обставин вчинення кримінального правопорушення, винуватості осіб у вчиненні кримінального правопорушення, форма вини, мотив і мета вчинення кримінального правопорушення; вид і розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням.
Встановлені обставини, які досліджені під час розгляду клопотання та оцінені відповідно до вимог статті 94 КПК України, свідчать про наявність підстав для призначення позапланової перевірки.
Призначення позапланової перевірки дотримання вимог земельного законодавства, використання та охорони земель сільськогосподарського призначення, які розташовані в адміністративних межах Маслівської сільської ради Миронівського району Київської області (поля №№ 1,2,3,4) та використовуються ним у процесі ведення господарської діяльності є доцільним та відповідає завданням кримінального провадження.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 36, 40, 110, 309, 372 КПК України, слідчий суддя
У Х В А Л И В :
Клопотання слідчого СВ Миронівського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Київській області ОСОБА_1 про надання дозволу на проведення позапланової перевірки у кримінальному провадженні № 12016110220000700, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ст.ст. 191 ч. 3, 254 КК України, задовольнити.
Надати дозвіл на проведення позапланової виїзної перевірки стану дотримання субєктом господарювання товариством з обмеженою відповідальністю «Сільськогосподарське підприємство «Маслівське» (місцезнаходження юридичної особи: 08850, Київська область, Миронівський район, село Маслівка, вулиця Петра Борисенка, 51 А) вимог земельного законодавства, використання та охорони земель сільськогосподарського призначення, які розташовані в адміністративних межах Маслівської сільської ради Миронівського району Київської області (поля №№ 1,2,3,4) та використовуються ним у процесі ведення господарської діяльності.
В ході проведення позапланової виїзної перевірки зясувати питання:
-чи використовує товариство з обмеженою відповідальністю «Сільськогосподарське підприємство «Маслівське» орендовані земельні ділянки, розташовані в полях №№ 1,2,3,4 Маслівської сільської ради Миронівського району Київської області, поза межами населеного пункту села Маслівка Миронівського району Київської області, відповідно до її цільового призначення?;
-чи дотримуються товариством умови збереження і використання родючого шару ґрунту земель сільськогосподарського призначення?;
-чи мало місце використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок?;
-чи спричинила господарська діяльність товариства тривале зниження або втрату родючості земель сільськогосподарського призначення?;
-чи спричинила господарська діяльність товариства змивання гумусного шару земель сільськогосподарського призначення?;
-чи спричинила господарська діяльність товариства порушення структури ґрунту земель сільськогосподарського призначення?
За наявності порушень визначити розмір шкоди, заподіяної субєктом господарювання товариством з обмеженою відповідальністю «Сільськогосподарське підприємство «Маслівське» власникам земельних ділянок внаслідок погіршення якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок без спеціального дозволу.
Проведення позапланової виїзної перевірки доручити Головному управлінню Держгеокадастру у Київській області.
Перевірку провести протягом десяти робочих днів з моменту отримання копії ухвали.
Ухвала підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Заперечення на ухвалу можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Час оголошення повного тексту ухвали - 09 година 30 хвилин 20 березня 2017 року.
Слідчий суддя підпис ОСОБА_3
Згідно з оригіналом.
Слідчий суддя Л.О.Капшук