Постанова № 65386190, 13.12.2010, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.12.2010
Номер справи
2а-9424/09/2570
Номер документу
65386190
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 2а-9424/09/2570

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 грудня 2010 р. м. Чернігів

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючої судді – Гром Л. М.

при секретарі - Тищенко М.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Чернігівській області до Чернігівської регіональної філії Державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах про стягнення необґрунтовано одержаної суми виручки та штрафу, -

В С Т А Н О В И В :

13.05.2010 року, Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Чернігівської регіональної філії Державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах і просить суд стягнути з Відповідача (Державний бюджет м. Чернігова, р/р 31118106700002, код 22825965, МФО 853592, адміністративні штрафи та інші санкції КБК 21081100) 144130,34 грн. необґрунтовано одержану суму виручки та штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки – 288260,68 грн., всього – 432391,02 грн. Свої вимоги мотивує тим, що відповідачем порушено норми земельного законодавства, внаслідок чого сума необґрунтовано одержаної суми виручки становить 144130,34 грн.

22.06.2009 року ухвалою суду провадження в даній справі було зупинено до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 2а-9800/09/2570 за позовом Чернігівської регіональної філії Державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах до Державної інспекції з контролю за цінами в Чернігівській області про визнання рішення нечинним.

Ухвалою суду від 30.11.2010 року провадження в даній справі було поновлено, оскільки відпали обставини, які були підставою для зупинення провадження.

В судовому засіданні представник позивача позов та його мотиви підтримав повністю посилаючись на обставини, які викладені в позовній заяві, просив позов задовольнити повністю. Вказав, що Чернігівська регіональна філія Державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах не погоджуючись з рішенням винесеним позивачем оскаржила його до суду. Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду по справі № 2а-9800/09/2570 в задоволенні позовних вимог було відмовлено, а ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду вказану постанову залишено без змін, тобто рішення винесене Державною інспекцією з контролю за цінами в Чернігівській області визнано законним.

Представники відповідача проти позову заперечували в повному обсязі, вказали, що відповідач діяв в межах норм діючого законодавства, а посилання на прийняті судом першої та апеляційної інстанції рішення є не вірним, оскільки вони оскаржили дане рішення в касаційному порядку.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, суд вважає, що позов підлягає задоволенню на слідуючих підставах.

В судовому засіданні встановлено, що на підставі посвідчення від 21 жовтня 2008 року № 560 виданого держінспекцією цін в Чернігівській області та відповідно до Закону України «Про ціни і ціноутворення», постанови Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 року № 1819 «Питання Державної інспекції з контролю за цінами» і плану роботи на ІV квартал 2008 року проведена перевірка Чернігівської регіональної філії Державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах з питань дотримання порядку формування та застосування цін на окремі види продовольства.

За результатами перевірки було складено акт № 006543 від 05 листопада 2008 року.

Перевіркою встановлено, що при виготовленні документа, який посвідчує право власності на земельну ділянку, при передачі безоплатно земельних ділянок у власність громадян України в силу статті 121 Земельного Кодексу України, позивач необґрунтовано отримав виручки в сумі 143980,34 грн., оскільки за виготовлення зазначеного документа застосовував ціну в розмірі від 100 до 660 грн., а не дев'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (153.00грн.), як передбачено ст. 1 Закону України «Про захист конституційних прав громадян на землю».

Також, встановлено, що на підставі посвідчення від 13 жовтня 2008 року № 547 виданого держінспекцією цін в Чернігівській області та відповідно до Закону України «Про ціни і ціноутворення», постанови Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 року № 1819 «Питання Державної інспекції з контролю за цінами» і плану роботи на ІV квартал 2008 року проведена перевірка Корюківського районного відділу Чернігівської регіональної філії Державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах.

За результатами перевірки було складено акт № 006517 від 05 листопада 2008 року.

Даною перевіркою встановлено, що Корюківським районним відділенням Чернігівської регіональної філії Державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах стягувалася плата за послугу «Підготовка та видача довідок про правовий статус земельної ділянки» для фізичних осіб в розмірі 5 грн. Питання надання платних послуг регулюється пунктом 5 Порядку виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг на платній основі державними органами земельних ресурсів, затвердженого постановою КМУ №1619 від 01 листопада 2000 року, яким не передбачено надання такої послуги за плату. Сума необгрунтованої виручки склала 150 грн.

Розглянувши матеріали вказаних перевірок, позивачем прийнято рішення № 78 від 17.11.2008 року про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, відповідно до якого було вирішено вилучити у відповідача в доход Державного бюджету необґрунтовано одержану суму виручки в розмірі 144130,34 грн. та штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки в розмірі 288260,68 грн.

Статтею 1 Закону України «Про захист конституційних прав громадян на землю» встановлено, що вартість робіт із землеустрою щодо виготовлення документа, який посвідчує право власності на земельну ділянку, при передачі безоплатно земельних ділянок у власність громадянам України відповідно до статті 121 Земельного кодексу України, крім випадків, визначених частиною першою цієї статті, не може перевищувати дев'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 153,00 грн.

Згідно із пунктом 1 наказу Державного комітету України по земельних ресурсах «Про затвердження граничних розмірів плати з виконання землевпорядних робіт» від 12 серпня 2004 року №264, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 серпня 2004 р. за №1042/9641, встановлено, що розмір вартості робіт із землеустрою щодо виготовлення документа, який посвідчує право власності на земельну ділянку, при виділенні в натурі (на місцевості) земельної ділянки власнику земельної частки (паю) не може перевищувати п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; розмір вартості робіт із землеустрою щодо виготовлення документа, який посвідчує право власності на земельну ділянку, при передачі безоплатно земельних ділянок у власність громадянам України відповідно до статті 121 Земельного кодексу України, крім випадків, визначених частиною першою цієї статті, не може перевищувати дев'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до ст. 8 Закону України «Про ціни і ціноутворення» державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення: - державних фіксованих цін (тарифів); - граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів.

Враховуючи вимоги Закону України «Про захист конституційних прав громадян на землю» суд приходить до висновку, що відповідач безпідставно збільшував вартість послуг за виготовлення державних актів на право власності на земельні ділянки, за які вказаним Законом передбачено дев'ять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 153,00 грн.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про ціни і ціноутворення» зміна рівня державних фіксованих та регульованих цін і тарифів на окремі види продукції, товарів і послуг здійснюється в порядку і в строки, що визначаються тими органами, які відповідно до цього Закону затверджують або регулюють ціни (тарифи).

Положенням п. 1.3. Наказу Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України та Міністерства фінансів України, від 03.12.2001, № 298/519 «Про затвердження Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами», визначено що відповідно до Закону України «Про ціни і ціноутворення» необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін підлягає вилученню і зараховується в дохід відповідного бюджету із застосуванням штрафу у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки за належністю.

Відповідно до статті 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення», вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.

За правилами, встановленими ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Таким чином, на підставі досліджених доказів позовні вимоги є обґрунтованими, а доводи відповідача спростовуються доказами по справі та не відповідають вимогам чинного законодавства.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 122, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –

П О С Т А Н О В И В :

Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Чернігівської регіональної філії Державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах (Державний бюджет м. Чернігова, р/р 31118106700002, код 22825965, МФО 853592, адміністративні штрафи та інші санкції КБК 21081100) 144130,34 грн. необґрунтовано одержану суму виручки та штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки – 288260,68 грн., всього – 432391,02 грн.

Постанова набирає законної сили та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки, передбачені статтями 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

< Поле для вводу тексту >

Суддя Гром Л.М.