Ухвала суду № 65384800, 07.03.2017, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
07.03.2017
Номер справи
826/23239/15
Номер документу
65384800
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 березня 2017 року м. Київ К/800/24143/16

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

Головуючого: Маринчак Н.Є.

Суддів: Вербицької О.В., Цвіркуна Ю.І.,

розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Державної податкової інспекції в Оболонському районі Головного управління ДФС у м. Києві

на ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 22 серпня 2016 року

у справі №826/23239/15

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Веріас» (надалі - ТОВ «Торговий дім «Веріас»)

до Державної податкової інспекції в Оболонському районі Головного управління ДФС у м. Києві (надалі - ДПІ в Оболонському районі ГУ ДФС у м. Києві)

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

встановив:

У жовтні 2015 року ТОВ «Торговий дім «Веріас» звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом, в якому просило суд визнати недійним та скасувати податкове повідомлення-рішення ДПІ в Оболонському районі ГУ ДФС у м. Києві від 06.04.2016 року №0014311501, згідно з яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 4618,75 грн.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 22.06.2016 року позовні вимоги задоволено.

Не погодившись із зазначеним рішенням суду першої інстанції, ДПІ в Оболонському районі ГУ ДФС у м. Києві оскаржила його в апеляційному порядку. Разом з апеляційною скаргою відповідачем було подано до суду клопотання про звільнення від сплати судового збору.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 05.08.2016 року відмовлено ДПІ в Оболонському районі ГУ ДФС у м. Києві у звільненні від сплати судового збору, апеляційну скаргу залишено без руху та надано строк для усунення недоліків шляхом подання документа про сплату судового збору в розмірі, встановленому законом.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 22.08.2016 року повторно відмовлено відповідачу у звільненні від сплати судового збору та повернуто апеляційну скаргу ДПІ в Оболонському районі ГУ ДФС у м. Києві.

Не погодившись з ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 22.08.2016 року, відповідач звернувся із касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, в якій, посилаючись на порушення норм процесуального права, ставить питання про скасування рішення суду апеляційної інстанції та направлення справи для продовження розгляду до цього ж суду.

Заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи наведені у скарзі, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначені положеннями Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 року № 3674-VІ в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору» від 22.05.2015 року № 484-VIII, який набрав чинності 01.09.2015 року.

Так, відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду апеляційної скарги на рішення суду ставка судового збору становить 110 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.

Згідно з п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» (в редакції, чинній на момент подання позовної заяви) за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру юридичною особою ставка судового збору становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру мінімальної заробітної плати.

Частиною 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» (в редакції, чинній на момент подання позовної заяви) визначено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до ст. 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» розмір мінімальної заробітної плати у місячному розмірі з 01.01.2015 року встановлено 1218 грн.

Згідно з ч. 1 ст. 8 Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.

Частиною 2 вказаної статті передбачено, що суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Крім того, відповідно до ч.1 ст. 88 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Разом з тим, п. 2 р. II Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо сплати судового збору» від 22.05.2015 року № 484-VIII Кабінет Міністрів України зобов'язано забезпечити відповідне фінансування державних органів, які позбавляються пільг щодо сплати судового збору.

Зазначена позиція також викладена Верховним Судом України в ухвалі від 30.09.2016 року у справі №826/10396/13-а.

При цьому, скаржником не надано належних та допустимих доказів щодо неможливості сплати судового збору в розмірі та порядку, встановлених законом для його сплати.

Пунктом 1 ч. 3 ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху.

Отже, враховуючи те, що ДПІ в Оболонському районі ГУ ДФС у м. Києві не виконала вимоги ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 05.08.2016 року, суд апеляційної інстанції дійшов вірного висновку про повернення апеляційної скарги.

Таким чином колегія суддів касаційної інстанції вважає, що судом апеляційної інстанції виконано всі вимоги процесуального законодавства, а тому підстав для перегляду судового рішення з мотивів, викладених в касаційній скарзі, не вбачається.

Керуючись статтями 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ухвалив:

Касаційну скаргу Державної податкової інспекції в Оболонському районі Головного управління ДФС у м. Києві - залишити без задоволення.

Ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 22 серпня 2016 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута з підстав, встановлених статтею 237 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий: ____ Н.Є. Маринчак

Судді: ____ О.В. Вербицька

____ Ю.І. Цвіркун