Рішення № 65382007, 14.03.2017, Господарський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
14.03.2017
Номер справи
909/1/17
Номер документу
65382007
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 березня 2017 р. Справа № 909/1/17

Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Фрич М. М., секретар судового засідання Вакалюк А. М., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: Черніївської сільської ради

вул. Стасюка, 4, с. Черніїв, Івано-Франківська область, Тисменицький район

адреса для листування: вул. Чорновола, 7/302, м. Івано-Франківськ, 77460

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Канц-Холл"

вул. Тичини, 1А, м. Івано-Франківськ, 76018

про визнання укладеним договору про пайову участь замовників будівництва у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Черніїв

за участю:

від позивача: ОСОБА_1 - представник, (довіреність б/н від 23.01.2017 р.); ОСОБА_2 - представник, (довіреність б/н від 23.01.2017 р.);

від відповідача: ОСОБА_3 - представник, (довіреність №1-17 від 01.03.2017 р.).

ВСТАНОВИВ:

Черніївська сільська рада подала позов до Товариства з обмеженою відповідальністю "Канц-Холл" про визнання укладеним договору про пайову участь замовників будівництва у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Чернііїв.

Ухвалою суду від 04.01.2017 року прийнято позовну заяву до розгляду, порушено провадження у справі і призначено розгляд справи на 24.01.2017 року. Ухвалою суду від 24.01.2017 року відкладено розгляд справи на 09.02.2017 року. Ухвалою суду від 09.02.2017 року відкладено розгляд справи на 28.02.2017 року. Ухвалою суду від 28.02.2017 року продовжено строк розгляду справи на 15 днів та відкладено розгляд справи на 14.03.2017 року.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, представник відповідача проти позову заперечив.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив таке.

За словами позивача ТОВ "Канц-Холл" збудувало магазин оптової та роздрібної торгівлі за адресою: ур. "Міртуки" в с. Черніїв Тисменицького району Івано-Франківської області, що підтверджується декларацією про готовність об'єкта до експлуатації від 28.08.2014 року.

Рішенням Черніївської сільської ради від 19.10.2012 року затверджено положення про порядок пайової участі замовників у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Черніїв. За словами позивача, не зважаючи на вказівку закону та прийняте на його підставі положення, які визначають обов'язок відповідача взяти участь у розвитку соціальної інфраструктури села, відповідач не звернувся у встановлений законом строк до Черніївської сільської ради з пропозицією укласти договір про пайову участь.

Згодом, Черніївська сільська рада направила на адресу відповідача проект договору про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Черніїв з вимогою його підписання, який, за словами позивача, залишився без реагування з боку відповідача.

Таким чином, позивач просить суд визнати договір про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Черніїв між Черніївською сільською радою та ТОВ "Канц-Холл" укладеним у редакції позивача.

Відповідач з позовними вимогами не погоджується, подав суду відзив на позовну заяву (вх.№3810/17 від 03.03.2017) у якому вказує, що позивач звернувся до відповідача з заявою укласти договір лише 28.12.2016 року, після введення об'єкта будівництва в експлуатацію. За словами відповідача, до цього часу ТОВ "Канц-Холл" не був ніяким чином повідомлений про обов'язок укладення договору про пайову участь замовників будівництва у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Черніїв.

За твердженнями відповідача укладення договору про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Черніїв після введення об'єкта будівництва в експлуатацію не є обов'язковим для відповідача, оскільки на думку відповідача, це суперечить ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".

Таким чином відповідач просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

Виходячи з матеріалів справи та керуючись вимогами діючого законодавства, суд дійшов в спірному випадку наступних висновків.

Відповідно до частини четвертої статті 11 ЦК України у випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обовязки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.

Згідно з частиною першою статті 14 ЦК України цивільні обовязки виконуються у межах встановлених договором або актом цивільного законодавства.

Правові та організаційні основи містобудівної діяльності в Україні визначені Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності", статтею 40 якого встановлено обов'язок пайової участі замовників будівництва у розвитку інфраструктури населеного пункту та визначено механізм його реалізації.

Так, за приписами частини другої зазначеної статті Закону замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті. Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури (ч. 3 ст. 40 Закону).

В силу вимог ч. 5 цієї статті Закону величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами.

Розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається протягом десяти робочих днів з дня реєстрації органом місцевого самоврядування звернення замовника про укладення договору про пайову участь та доданих до нього документів, що підтверджують вартість будівництва об'єкта, з техніко-економічними показниками. Договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію (ч. 8 та 9 ст. 40 Закону).

В силу положень частини першої статті 40 Закону порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону.

Як вбачається з матеріалів справи рішенням Черніївської сільської ради 12-ї сесії 6-го демократичного скликання №5-12/2012 від 19.10.2012 року затверджено Положення про Порядок пайової участі замовників у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Черніїв.

Відповідно до п.3.1 та 3.2 Порядку пайової участі замовників у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Черніїв замовник, який має намір здійснити будівництво об'єкта на території села зобов'язаний взяти пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Черніїв крім випадків передбачених п.3.5 цього Порядку. Замовники залучаються до участі у розвитку на підставі договору про пайову участь.

Відповідно до п.5.1, 5.2, 5.3 Порядку пайової участі замовників у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Черніїв пайова участь у розвитку інфраструктури села Черніїв здійснюється на підставі договору про пайову участь, який укладається між сільською радою та замовником. Договір про пайову участь укладається не пізніше п'ятнадцяти робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладання, але до прийняття об'єкта в експлуатацію. Договір про пайову участь від імені сільської ради підписує сільський голова.

В силу вимог статті 144 Конституції України та статті 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування при виконанні своїх функцій приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Таким чином приписами статті 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" встановлено обов'язок замовника будівництва прийняти пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту, який реалізується шляхом укладення відповідного договору в порядку, визначеному Законом та деталізованому актом органу місцевого самоврядування. Правовий аналіз частин 8 та 9 у сукупності з іншими положеннями цієї статті Закону дозволяє дійти висновку про те, що обов'язок щодо ініціювання укладення такого договору покладено саме на замовника будівництва, оскільки пов'язується з його зверненням до органу місцевого самоврядування. Неукладення договору свідчить про недотримання вимог законодавства і має наслідком порушення прав та інтересів відповідної територіальної громади.

Згідно з частиною третьою статті 179 ГК України укладення господарського договору є обовязковим для сторін, зокрема, якщо існує пряма вказівка закону щодо обовязковості укладення договору.

Разом із тим, частиною першою статті 648 ЦК України встановлено, що зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, обовязкового для сторін (сторони) договору, має відповідати цьому акту.

Частиною дев'ятою статті 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" визначено істотні умови договору про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту, якими є: розмір пайової участі, строк (графік) сплати пайової участі, відповідальність сторін. Крім того, невідємною частиною договору є розрахунок величини пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту.

В спірному випадку, відповідач не надав суду жодних доказів про вжиття ним заходів з метою виконання обовязку щодо укладення договорів про пайову участь у розвитку інфраструктури відповідного населеного пункту.

За таких обставин суд, дослідивши подані позивачем докази і на підставі цих доказів з урахуванням обставин по справі та діючого законодавства дійшов до висновку про обґрунтованість вимог позивача.

Заперечення відповідача про те, що позивач звернувся до ТОВ "Канц-Холл" з заявою укласти договір після введення об'єкта будівництва в експлуатацію, що, на думку відповідача, позбавляє відповідача обов'язку на укладення договору про пайову участь і про те, що відповідач не був повідомлений про обов'язок укладення договору про пайову участь, не можуть братися судом до уваги з огляду на таке.

Частиною 2 ст. 40 "Про регулювання містобудівної діяльності" встановлено, що замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобовязаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.

Виходячи з приписів Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", участь у створенні та розвитку інженерно-транспортної інфраструктури населеного пункту є обовязковою для замовника будівництва у відповідному населеному пункті, що обумовлює право відповідного органу місцевого самоврядування вимагати від замовника будівництва виконання обовязку щодо пайової участі.

Органи місцевого самоврядування знаходяться поза межами процедури прийняття об'єктів будівництва в експлуатацію та позбавлені можливості контролювати момент його здійснення, відтак неукладення такого договору з підстав невиконання замовником обов'язку щодо звернення до органу місцевого самоврядування з відповідною пропозицією свідчить про його ухилення від укладення договору та може бути оскаржено в судовому порядку, у тому числі і після прийняття об'єкту будівництва в експлуатацію.

Згідно зі ст. 32 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Статтею 43 ГПК України встановлено, що господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.

Згідно ст. 44 ГПК України, судові витрати складаються з судового збору, сум, що підлягають сплаті за проведення судової експертизи, призначеної господарським судом, витрат, пов'язаних з оглядом та дослідженням речових доказів у місці їх знаходження, оплати послуг перекладача, адвоката та інших витрат, пов'язаних з розглядом справи.

В силу статті 49 ГПК України, судові витрати слід покласти на відповідача.

Керуючись ст.144 Конституції України, ст.ст. 11, 648 Цивільного кодексу України, ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування", ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", ст.179 Господарського кодексу України, ст.ст. 32, 43, 44, 49, 82 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задоволити.

1. Укласти договір про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Черніїв між виконавчим комітетом Чернігівської сільської ради /77460,Івано-Франківська область, Тисменицький район, с. Черніїв, вул. Стасюка, 4, код ЄДРПОУ 04356449/ та товариством з обмеженою відповідальністю "Канц-Холл" /76018, м. Івано-Франківськ, вул. Тичини, 1, код ЄДРПОУ 34084261/ в редакції Черніївської сільської ради:

Договір №

про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Черніїв

Село Черніїв __ _____ року

Виконавчий комітет Черніївської сільської ради, в особі сільського голови ОСОБА_4, який діє на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та рішення Черніївської сільської ради «Про затвердження Порядку пайової участі замовників у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Черніїв» від 19.10.2012р. (надалі Сторонаї), з одної сторони, та Замовник ТзОВ «КАНЦ-ХОЛЛ», в особі ОСОБА_5, що діє на підставі статуту, (надалі Сторона 2), а разом по тексту Сторони,у відповідності до Положення «Про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села», а також беручи до уваги те, що замовник у відповідності до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури с. Черніїв, констатуючи, що правовідносини, які виникають за цим Договором, є майново-господарськими зобов'язаннями і обов'язковими до виконання, уклали цей договір про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села (далі - Договір) про наступне:

1.Предмет договору

1.1.За цим Договором Замовник (Сторона 2), що здійснив будівництво магазину оптової та роздрібної торгівлі в с. Черніїв, ур. «Міртуки», в порядку та на умовах, визначених цим Договором, бере участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури с. Черніїв.

1.2.Відповідно до даного договору Сторона 2 здійснює пайову участь у розвитку інженерно - транспортної та соціальної інфраструктури села Черніїв шляхом перерахування коштів до сільського цільового фонду інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села Черніїв (далі Фонд), а Сторона 1 приймає дані кошти на окремий рахунок.

2.Зобовязання сторін

2.1.Сторона 1 зобовязується:

2.1.1.Виконати розрахунок розміру пайової участі належної до оплати замовником у відповідності до Порядку, затвердженого рішенням сесії Черніївської сільської ради від 06.07.2016 року.

2.1.2.Забезпечити видачу виконавчим комітетом Черніївської сільської ради довідки про повну сплату коштів пайової участі, перерахованої Стороною 2.

2.1.3.Використати кошти отримані від замовника на розвиток та інженерно-транспортної та соціальної інфраструктуру села.

2.2. Сторона 2 зобовязується:

2.2.1.Сплатити кошти пайової участі в розмірі, порядку та у терміни, що визначені даним договором.

2.2.2.Забезпечити виконання відповідних технічних умов та зовнішнього благоустрою обєкту будівництва.

2.2.3.Дотримуватись вимог проекту та правил благоустрою і утримання території села Черніїв.

ОСОБА_6 сторін

3.1. Сторона 1 має право:

- вимагати від Сторони 2 додержання вимог чинного законодавства з питань пайової участі у розвитку інфраструктури села Черніїв;

- здійснювати перевірки додержання Стороною 2 умов цього договору;

- вимагати від Сторони 2 своєчасної та у повному обсязі сплати пайової участі у розвитку інфраструктури села Черніїв.

3.2.Сторона 2 має право.

- реалізувати свій проект будівництва відповідно до погодженої проектно-кошторисної документації з дотриманням будівельних норм і правил благоустрою села Черніїв;

- вимагати від сторони 1 виконання зобовязань за цим договором.

3.3. Сторони також мають інші права, визначені законодавством України.

4. Розмір і порядок сплати пайового внеску

4.1.Розрахунок розміру пайового внеску здійснюється відповідно до додатку 1 до Договору.

Розмір пайового внеску складає 954 282,37 грн. (девятсот пятдесят чотири тисячі дві вісімдесят дві гривні) 37 копійок.

4.2.Замовник сплачує вказаний у п. 4.1. даного договору пайовий внесок впродовж ЗО днів моменту підписання даного договору.

5.Строк дії Договору

5.1.Договір набуває чинності з моменту його реєстрації і діє до моменту повного виконання ум Договору.

6.Відповідальність сторін

6.1.За невиконання або неналежне виконання договору Сторони несуть відповідальність відповідно до закону, цього договору та затвердженого положення Про пайову участь.

6.2.За несвоєчасну або неповну сплату коштів пайової участі Сторона 2 сплачує суму борг урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, три проценти річних простроченої суми та пеню у розмірі 120% річних облікової ставки НБУ, що діє у період, за я нараховується пеня, від суми заборгованості за кожний прострочений день та до повного погашення боргу.

6.3.Нарахування штрафних санкцій за Договором встановлено сторонами без обмеження строком і та не припиняється через шість місяців від дня, коли зобовязання мало бути виконане.

6.4.За домовленістю Сторін позовна давність до вимог про стягнення неустойки (штрафу, пені) за Договором, встановлена у три роки.

6.5.Спори, повязані з пайовою участю (внеском) у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села, вирішуються комісією з питань бюджету, в іншому випаді судовому порядку, згідно чинного законодавства.

7.Інші умови

7.1.Тлумачення термінів Договору здійснюється згідно Положення «Про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури села».

7.2.Внесення змін та доповнень до договору здійснюється в письмовій формі за взаємною

згодою сторін у вигляді додаткової угоди, у разі невиконання пункту 4.2, з урахуванням пункту 6.2, Виконком здійснює перерахування пайового внеску в односторонньому порядку, про що повідомляє Замовника.

7.3.Зміни до Договору оформляються додатком, який є його невідємною частиною і мають однакову юридичну силу, якщо вони викладені в письмовій формі та підписані уповноваженими на те представниками сторін. В разі невиконання пункту 4.2, з урахуванням пункту 6.2 договору, Виконком здійснює перерахування пайового внеску в односторонньому порядку, оформляючи додатком, про що повідомляє замовника.

7.4.Всі суперечки між сторонами, з якими не буде досягнуто згоди, вирішуються у судовому порядку згідно з чинним законодавством.

7.5.Договір набирає чинності з моменту підписання його сторонами та діє до виконання зобовязань у повному обсязі.

7.6.Даний договір складено у двох примірниках, які мають однакову юридичну силу, по одному для кожної сторони.

7.7.Невідємною частиною договору є розрахунок величини пайової участі у розвитку інфраструктури села.

8. Юридичні адреси та банківські реквізити сторін.

Сторона 1

Виконавчий комітет Черніївської сільської ради

код - 04356449

вул. Стасюка, 4

с. Черніїв

Тисменицький район, Івано-Франківська область 77460

Сільський голова

ОСОБА_7/______

Сторона 2

Товариство з обмеженою відповідальністю "Канц-Холл"

код - 34084261

вул. Тичини, 1А

м. Івано-Франківськ 76018

Директор ТОВ "Канц-Холл"

ОСОБА_5/______

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Канц-Холл" /76018, м. Івано-Франківськ, вул. Тичини, 1, код ЄДРПОУ 34084261/ на користь Черніївської сільської ради /77460,Івано-Франківська область, Тисменицький район, с. Черніїв, вул. Стасюка, 4, код ЄДРПОУ 04356449/ судовий збір в розмірі 1378 грн. (одна тисяча триста сімдесят вісім гривень).

Видати наказ після вступу рішення в законну силу.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено 17.03.17

Суддя Фрич М. М.