8.1
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
16 березня 2017 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1541/16
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Смішлива Т.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Айленд" до Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області про зобов'язати вчинити певні дії-,
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Приватного підприємства "Айленд" (далі також Позивач) в якому Позивач просить суд зобов'язати ДПІ у м. Сєвєродонецьку прийняти рішення про списання податкового боргу в сумі 362970,57 грн з орендної плати за землі державної та комунальної власності як безнадійного та пені, що нарахована на вказаний податковий борг.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що Позивач подав до ДПІ у м. Сєвєродонецьку уточнюючі розрахунки з плати за землю до податкових декларацій за 2012 - 2013 року. Через несвоєчасну сплату самостійно визначених податкових зобов'язань за Позивачем станом на 29.06.2013 утворився податковий борг з орендної плати з юридичних осіб у розмірі 362970,57 грн., що вбачається з податкової вимоги № 76-19 від 01.07.2013. Позивач стверджує, що зазначена заборгованість підлягає являється безнадійною та підлягає списанню згідно з нормами Податкового кодексу України (далі також ПК України) оскільки 29.06.2016 минув строк давності. Позивач звертався до податкового органу листом про необхідність прийняти рішення по списанню податкового боргу, однак відповідач фактично відмовив ПП «Айленд» у прийняті рішення по списанню податкового боргу.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, надав клопотання про розгляд справи за його відсутності (а. с. 61).
Представник відповідача надав письмові заперечення, у яких позов не визнав, зазначив, що за Позивачем станом на 01.07.2013 обліковувався податковий борг у розмірі 362970,57 грн з орендної плати з юридичних осіб. У зв'язку з чим, податковим органом винесено податкову вимогу від 01.07.2013 № 76-19, однак зазначена вимога визнана судом протиправною та скасована. 08.08.2016 Відповідачем сформовано та направлено на адресу Позивача податкову вимогу форми «Ю» № 386-17. ПП «Айленд» з липня 2013 року по липень 2014 року сплачував податковий борг з орендної плати за землю у сумі 90970,98 грн. Крім того, 10.08.2015 Позивач надав уточнюючі декларації з орендної плати за землю та зменшив заборгованість, що виникла станом на 01.07.2013 на суму 111186,38 грн. Таким чином, ПП «Айленд» самостійно зменшив податковий борг з 362970,57 грн на 202157,36 грн. Також, Відповідач зазначив, що відповідно до норм ПК України погашення податкового боргу здійснюється згідно з черговістю його виникнення незалежно від напрямку сплати. З огляду на що ДПІ у м. Сєвєродонецьку вважає, що податковий борг, який виник у ПП «Айленд» станом на 01.07.2013 не вважається безнадійним, а тому просить суд відмовити Позивачу в задоволені позовних вимог повністю. Представник відповідача подав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження (а.с. 33-34, 67-68, 84).
Відповідно до статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд вважає за можливе розглянути справу без участі представників сторін, на підставі доказів, наявних в матеріалах справи.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72, КАС України суд приходить до такого.
Судом установлено, що Приватне підприємство «Айленд» зареєстровано в якості юридичної особи, код ЄДРПОУ 32418971, місцезнаходження: 93412, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, шосе Будівельників, 23Б.
З матеріалів справи убачається, що позивачем подано до ДПІ у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області податкову декларацію з плати за землю на 2013 рік № 9008392141 від 20.02.2013 з визначенням річної суми орендної плати за дві земельні ділянки у сумі 19738,86 грн та 9146,25 грн відповідно, із зазначенням щомісячних платежів на 2013 рік (а.с. 69-70).
18.06.2013 ПП «Айленд» подано до ДПІ у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області уточнюючі декларації з орендної плати за землю за 2012 рік № 9087677243 та за 2013 рік № 9036027311, якими збільшено податкові зобов'язання з орендної плати за землю за уточнений період та самостійно нараховано штраф і пеню (а.с. 71-72,73-74).
Відповідно до витягу з інтегрованої картки платника з орендної плати за землю інформація про нарахування позивачем грошових зобов'язань з орендної плати за земельні ділянки за звітною декларацією на 2013 рік та за уточнюючими деклараціями за 2012 рік № 9087677243 та за 2013 рік № 9036027311, у тому числі про самостійне нарахування штрафу і пені повністю відображено податковим органом 18.06.2013 (а.с. 75-79).
За даними з інтегрованої картки ПП «Айленд» з орендної плати за землю станом на 29.06.2013 за ПП «Айленд» зафіксовано податковий борг в загальній сумі 362970,57 грн. (основний борг 351914,84 грн, пеня 11055,73 грн) (а.с. 75-79).
Наявність вказаного податкового боргу ПП «Айленд» позивачем підтверджено в позовній заяві.
Отже, наявність податкового боргу з орендної плати у сумі 362970,57 грн. (основний борг 351914,84 грн, пеня 11055,73 грн) станом на 29.06.2013 визнано сторонами, підтверджено даними з інтегрованої картки платника з орендної плати за землю та в силу ч. 3 ст. 72 КАС України не потребують іншого додаткового доказування.
17.10.2016 ПП «Айленд» звернулось із заявою до ДПІ у м. Сєвєродонецьку про списання безнадійного податкового боргу у сумі 362970,57 грн та пеню нараховану на вказаний податковий борг у зв'язку із закінченням строку давності (1095 календарних днів) (а.с.7-8).
Листом від 25.10.2016 № 19961/12/14-17-20 ДПІ у м. Сєвєродонецьку повідомила ПП «Айленд», що за умови наявності підстав за підсумками третього кварталу 2016 року податковим органом буде прийнято рішення про списання безнадійного податкового боргу ПП «Айленд» (а.с. 9).
Згідно пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковим боргом є сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Пунктами 102.1., 102.4 ст. 102 Податкового кодексу України встановлено, що контролюючий орган має право самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
У разі якщо грошове зобов'язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.
У відповідності до пп. 101.2.3 п. 101.2 ст. 101 Податкового кодексу України безнадійним, зокрема, є податковий борг платника податків, стосовно якого минув строк давності, встановлений цим Кодексом. При цьому, на виконання п. 101.5 ст. 101 згаданого Кодексу, контролюючі органи щокварталу здійснюють списання безнадійного податкового боргу. Порядок такого списання встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику.
Так, механізм списання податкового боргу визначається Порядком списання безнадійного податкового боргу платників податків, затвердженого Наказом Міністерства доходів і зборів України № 577 від 10.10.2013, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31.10.2013 за № 1844/24376.
Згідно п. 2.1 зазначеного Порядку, під терміном "безнадійний податковий борг" слід розуміти:
1) податковий борг платника податків, визнаного в установленому порядку банкрутом, вимоги щодо якого не були задоволені у зв'язку з недостатністю майна банкрута;
2) податковий борг фізичної особи, яка: визнана в судовому порядку недієздатною, безвісно відсутньою або оголошена померлою, у разі недостатності майна, на яке може бути звернуто стягнення згідно із законом; або померла, у разі недостатності майна, на яке може бути звернуто стягнення згідно із законом; або понад 720 днів перебуває у розшуку;
3) податковий борг платника податків, стосовно якого минув строк давності, встановлений статтею 102 Податкового кодексу України;
4) податковий борг платника податків, що виник унаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).
На виконання пунктів 4.1, 4.2, 4.3, 4.4, 4.5 Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків у випадках, передбачених підпунктом 4 пункту 2.1 Порядку (виникнення податкового боргу внаслідок форс-мажорних обставин), платник податків звертається до органу доходів і зборів за місцем обліку безнадійного податкового боргу та/або за місцем обліку такого платника з письмовою заявою, в якій зазначаються суми податків та зборів, що підлягають списанню. До заяви обов'язково додаються документи, які підтверджують, що податковий борг вважається безнадійним.
За результатами розгляду документів, наданих платником податків, керівник (його заступник) органу доходів і зборів за наявності підстав приймає рішення про списання безнадійного податкового боргу, яке оформляється на бланку за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
В інших випадках, передбачених підпунктами 1, 2, 3, 5 пункту 2.1 розділу II цього Порядку (в тому числі відносно податкового боргу по якому минув строк позовної давності), орган доходів і зборів здійснює процедури щодо проведення списання безнадійного податкового боргу відповідно до вимог пункту 4.2 цього розділу.
Структурний підрозділ органу доходів і зборів, до функцій якого належить списання безнадійного податкового боргу, здійснює таке списання щокварталу протягом двадцяти календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку, передбаченого для подання податкової декларації (розрахунку) за звітний (податковий) квартал. Рішення про списання безнадійного податкового боргу вноситься до інформаційної системи не пізніше наступного робочого дня після підписання такого рішення.
Виходячи з системного аналізу вказаних норм, на переконання суду, обов'язок платника податків подавати органу доходів і зборів заяву про списання безнадійного податкового боргу та документи, що підтверджують цей борг, виникає лише в разі списання податкового боргу, що виник унаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин). В інших випадках, керівник (його заступник) органу доходів і зборів за наявності підстав, може прийняти рішення про списання безнадійного податкового боргу, без надання платником податків документів, що підтверджують цей борг.
Отже, списання податковим органом безнадійного податкового боргу, яким є податковий борг платника податків, стосовно якого минув строк давності у 1095 днів, мало здійснюватися органами державної податкової служби самостійно на підставі даних автоматизованої інформаційної системи, за станом на день виникнення безнадійного податкового боргу, або за даними довідки відповідного контролюючого органу про наявність безнадійного податкового боргу на день виникнення безнадійного податкового боргу.
В даному випадку, матеріалами справи підтверджено та не заперечується відповідачем, що податковий борг ПП "Айленд" по орендній платі за землю в розмірі 362970,57 грн зафіксований в інтегрованій картці платника податку 29 червня 2013 року, тобто понад 1095 днів.
Однак, ПП «Айленд» 10.08.2015 подано до ДПІ у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області уточнюючу декларацію з орендної плати за землю за 2013 рік, якою зменшено грошові зобов'язання, визначені у попередніх податкових деклараціях, за січень 2013 року на суму 28177,19 грн, за лютий 2013 року на суму 28177,19 грн, за березень 2013 року на суму 27416,00 грн, та за квітень 2013 року на суму 27416,00 грн, а всього зменшив вказаною уточнюючою декларацією з орендної плати за землю за 2013 рік, які нараховано станом на 29.06.2013, зобов'язання на загальну суму 111186,38 грн (а.с. 48-50).
Дані про зменшення грошових зобов'язань ПП «Айленд» з орендної плати за землю на підставі уточнюючої декларації з орендної плати за землю за 2013 рік від 10.08.2015 відображені в інтегрованій картці платника ПП «Айленд» з орендної плати за землю (а.с. 43 зворотній бік).
Крім того, Приватне підприємство «Айленд» з липня 2013 року по липень 2014 року сплачувало орендну плату за землю з юридичних осіб, а саме 25.07.2013 у сумі 7000,00 грн, 27.08.2013 у сумі 7000,00 грн, 27.09.2013 у сумі 7000,00 грн, 29.10.2013 у сумі 7000,00 грн, 28.11.2013 у сумі 7000,00 грн, 28.11.2013 у сумі 6970,98 грн, 28.01.2014 у сумі 7000,00 грн, 27.02.2014 у сумі 7000,00 грн, 26.03.2014 у сумі 7000,00 грн, 28.04.2014 у сумі 7000,00 грн, 28.05.2014 у сумі 7000,00 грн, 25.06.2014 у сумі 7000,00 грн, 29.07.2014 у сумі 7000,00 грн, а всього у 90970,98 грн.
У пункті 87.9. статті 87 Податкового кодексу України, зазначено, що у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.
На підставі вказаної норми податковим органом зараховувалась орендна плата за землю, яка сплачувалась ПП «Айленд» вищенаведеними платіжними дорученнями в рахунок погашення заборгованості яка виникла в попередніх періодах, а саме станом на 29.06.2013.
З урахуванням зазначеного суд приходить до висновку, що податковий борг ПП «Айленд» у розмірі 362970,57 грн. (основний борг 351914,84 грн, пеня 11055,73 грн), зафіксований на 29.06.2013, самостійно зменшено ПП «Айленд» шляхом часткової сплати податкових зобов'язань у період з липня 2013 року по липень 2014 року на суму 90970,98 грн та 10.08.2015 шляхом уточнення податкових зобов'язань за січень - квітень 2013 року на суму 111186,38 грн.
Таким чином, заборгованість, яка була зафіксована станом на 30.06.2013 позивачем самостійно зменшена на 202157,36 грн. (90970,98 грн. - сплата та 111186,38 грн - уточнююча декларація від 10.08.2015).
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідно до вищезазначених норм законодавства, заборгованість позивача з орендної плати за землю у сумі 160813,21 грн (362970,57 грн - 202157,36 грн), яка виникла станом на 29.06.2013, визначається як безнадійний податковий борг, оскільки позивач добровільно не сплатив самостійно визначені податкові зобовязання, а самим податковим органом протягом 1095 днів не вживались заходи щодо примусового стягнення зазначеного податкового боргу. З урахуванням наведеного, податковий борг у відповідності до положень Податкового кодексу України визнається безнадійним, а тому у податкового органу не було правових підстав для відмови у задоволенні заяви позивача від 17.10.2016.
Законодавством чітко визначено при наявності яких умов податковий орган повинен прийняти рішення про визнання заборгованості безнадійною і її списання. При цьому, законодавством передбачено, що податковий орган перевіряє наявність цих умов і за їх наявності приймає відповідне рішення про списання боргу.
Частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини третьої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою статті 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Як встановлено частинами першою, другою статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що адміністративний позов ПП "Айленд" підлягає частковому задоволенню.
Згідно з ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до ч. 3 ст. 94 КАС України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
З матеріалів справи убачається, що позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1378,00 грн згідно квитанції від 21.11.2016 № 19358233.
Враховуючи те, що адміністративний позов задоволено частково на користь позивача суд присуджує 689,00 грн. судового збору за рахунок бюджетних асигнувань ДПІ у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області.
Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 71, 105, 158-163, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Приватного підприємства "Айленд" задовольнити частково.
Зобов'язати Державну податкову інспекцію у м. Сєвєродонецьку списати безнадійний податковий борг Приватного підприємства "Айленд" (код. ЄРДПОУ 32418971) з орендної плати за землю з юридичних осіб у загальній сумі 160813,21 грн. (сто шістдесят тисяч вісімсот тринадцять грн 21 коп).
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ДПІ у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області (місцезнаходження: 93401, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Енергетиків, 72, ідентифікаційний код 39890583) на користь Приватного підприємства "Айленд" (місцезнаходження: 93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, шосе Будівельників, 23б, ідентифікаційний код 32418971) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 689,00 грн. (шістсот вісімдесят дев'ять грн 00 коп).
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Т.В. Смішлива