Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 березня 2017 р. Справа №805/814/17-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
час прийняття постанови:11 год. 45 хв.
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Крилової М.М., при секретарі судового засідання Смирновій Ю.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом публічного акціонерного товариства «Шахтоуправління «Покровське» до виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання частково протиправним рішення № 128 від 28.12.2016 в частині включення до сум, які підлягають поверненню в розмірі 167 878,76 грн., а також в частині включення до сум, які підлягають сплаті, як штрафні санкції в розмірі 83939,35 грн., та скасування рішення № 128 від 28.12.2016 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообовязкове соціальне страхування, -
В С Т А Н О В И В :
Публічне акціонерне товариство «Шахтоуправління «Покровське» звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання частково протиправним рішення № 128 від 28.12.2016 в частині включення до сум, які підлягають поверненню в розмірі 167 878,76 грн., а також в частині включення до сум, які підлягають сплаті, як штрафні санкції в розмірі 83939,35 грн., та скасування рішення № 128 від 28.12.2016 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообовязкове соціальне страхування.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідачем на підприємстві проведено планову перевірку використання страхових коштів Фонду соціального страхування, направлених на виплату допомоги та надання соціальних послуг застрахованим особам в період з 01.10.2015 по 30.09.2016. Під час перевірки Фондом виявлені порушення, які на думку підприємства є необґрунтованими. На підставі акту перевірки прийнято рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообовязкове державне соціальне страхування № 128 від 28.12.2016, з яким позивач частково не згоден. Позивач вважає, що законодавчо не встановлені підстави для відмови у наданні допомоги по тимчасовій непрацездатності, які зазначені в акті перевірки. Дрібні недоліки лікарняних листів, які виявлено під час перевірки, не можуть порушувати інтереси Фонду соціального страхування, ні права держави, ні права працівника.
Стосовно ненадання під час перевірки листків непрацездатності ОСОБА_1 зазначено, що неможливість надання цих листків непрацездатності було викликано поважними причинами, ці листки були в матеріалах судової справи та ненадання листків непрацездатності саме під час перевірки не вказує, що таких листків взагалі немає та не свідчить про порушення порядку використання коштів Фонду на суму 2621,76 грн., про що зроблено висновок в акті перевірки. З вказаних підстав, позивач вважає, що рішення Фонду №128 від 28.12.2016, яке винесено відносно Публічного акціонерного товариства «Шахтоуправління «Покровське» підлягає скасуванню.
Представник позивача через канцелярію суду надав заяву про розгляд справи за його відсутністю.
Представник відповідача у судове засідання не зявився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином. На адресу суду надіслав письмові заперечення в обґрунтування яких зазначено, що за результатами планової перевірки Публічного акціонерного товариства «Шахтоуправління «Покровське» встановлені порушення чинного законодавства в частині призначення і виплати допомоги по тимчасовій втраті працездатності за листками непрацездатності на суму 171 202,12 грн., та складено акт. 19.12.2016 позивач звернувся до виконавчої дирекції Фонду із запереченнями до акту планової перевірки від 09.12.2016. За результатами розгляду заперечень відповідачем 28.12.2016 прийнято рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообовязкове державне соціальне страхування. Відшкодуванню підлягає неправомірно витрачена сума кошті за період з 01.01.2015 171 202,12 грн. та штрафні санкції (50%) 85 601,06 грн., оскільки комісією (уповноваженим) із соціального страхування на підприємстві, яка розглядає підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг не прийняла рішення про повернення листків непрацездатності, що видані та заповнені з порушенням чинного законодавства, застрахованій особі для внесення закладами охорони здоровя, якими вони були видані, відповідних доповнень та виправлень.
Крім того, відносно спірного питання щодо порушення порядку використання коштів Фонду в частині відсутності на момент перевірки листків непрацездатності, на підставі яких призначено та виплачено матеріальне забезпечення застрахованій особі ОСОБА_1 на загальну суму 2621,76 грн., відповідач посилається на п. 3 ч. 2 ст. 15 Закону № 1105-ХІV, п. 5.2. Інструкції № 29, оскільки під час проведення перевірки уповноваженим спеціалістам Фонду позивачем не були надані документи, котрі підтверджують використання коштів Фонду. Документи, які підтверджували відсутність оригіналів листків непрацездатності також спеціалістам Фонду надано не було. Таким чином, страхувальником не були підтверджені витрати за рахунок коштів Фонду за листками непрацездатності № 313958 та №336483 ОСОБА_1
Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову та правову позицію представника відповідача, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів.
Позивач публічне акціонерне товариство «Шахтоуправління «Покровське» зареєстровано у встановленому порядку в якості юридичної особи 25.12.1991, включене до ЄДРПОУ за №13498562, про що свідчить витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.63-70).
Виконавча дирекція Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності є робочим органом Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та його відділень яка діє на підставі Положення про виконавчі дирекції відділень Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в АРК, областях, містах Києві і Севастополі, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 08.10.2013 № 45.
У своїй діяльності виконавчі дирекції відділень Фонду керуються Конституцією України, Основами законодавства України про загальнообовязкове державне соціальне страхування, Законом України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», Кодексом законів про працю України, прийнятими відповідно до них іншими нормативно-правовими актами, Статутом Фонду, Положенням про відділення Фонду, а також цим Положенням.
Відповідно до п. 3.1. Положення, виконавчі дирекції відділень Фонду мають право здійснювати перевірку обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності застрахованим особам, проводити перевірку правильності використання страхових коштів на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників.
Судом встановлено, що на підставі направлення від 24.11.2016 № 174 виконавчою дирекцією Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності проведена планова перевірка у Публічному акціонерному товаристві «Шахтоуправління «Покровське» у період з 28.11.2016 по 09.12.2016.
За результатами перевірки складено акт планової перевірки використання коштів загальнообовязкового державного соціального страхування України в період з 01.10.2015 по 30.09.2016, у Публічному акціонерному товаристві «Шахтоуправління «Покровське» від 09.12.2016 (а.с.11-18).
Відповідно до зазначеного акту, під час перевірки правомірності призначення комісією із соціального страхування допомоги по тимчасовій непрацездатності застрахованим особам, виконання нею обовязків щодо розгляду підстав і правильності видачі листків непрацездатності, встановлено наступне:
- комісією (уповноваженим) із соціального страхування прийнято рішення про призначення матеріального забезпечення по деяким листкам непрацездатності, які відсутні на момент проведення перевірки (підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності) та на підставі яких було сплачено матеріальне забезпечення за рахунок коштів Фонду застрахованим особам страхувальника, а саме за листком непрацездатності №336483, виданого ОСОБА_1 з 06.10.2015-12.10.2015 на суму 873,92 грн. Заява-розрахунок від 10.11.2015 фінансування отримано від Фонду 18.11.2015, сплачено застрахованій особі 19.11.2015; за листком непрацездатності №336483, виданого ОСОБА_1 з 13.10.2015-16.10.2015 на суму 1747,84 грн. Заява-розрахунок від 10.11.2015 фінансування отримано від Фонду 18.11.2015, сплачено застрахованій особі 19.11.2015, що є порушенням ч. 1 ст. 31, п. 3 ч. 2 ст.15, п. 3 ч. 5 ст. 15 Закону України № 1105-ХІV та призвело до порушення порядку використання коштів Фонду на суму 2621,76 грн.;
- в порушення ст. 24 Закону України № 1105-ХІV невірно визначений розмір допомоги по тимчасовій непрацездатності, а саме за листком непрацездатності № 447436 з 17.06.2016 по 07.07.2016 виданого ОСОБА_2, страховий стаж застрахованої особи на початок настання страхового випадку в листку непрацездатності зазначено від 3 до 5 років, згідно протоколу засідання комісії із соціального страхування зазначено стаж 100%. Сплачена допомога за рахунок коштів Фонду в сумі 8 308,64 грн., а потрібно було сплатити 4985,19 грн., переплата за рахунок коштів Фонду 3323,45 грн. Протокол засідання комісії із соціального страхування № 15 від 29.07.2016, заява-розрахунок від 11.08.2016, фінансування отримано від Фонду 18.08.2016, сплачено застрахованій особі 19.08.2016, що призвело до порушення порядку використання коштів Фонду на суму 3323,45 грн.;
- в порушення ч. 2 ст. 33 Закону України № 1105-ХІV та п. 3 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообовязковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 № 1266 із змінами та доповненнями в частині невірного обчислення середньоденної заробітної плати в місяцях розрахункового періоду для нарахування та виплати допомоги по вагітності та пологах, а саме за листком непрацездатності № 602696, виданого ОСОБА_3 з 17.11.2015 по 21.03.2016 невірно проведено обчислення середньоденної заробітної плати в місяцях розрахункового періоду для нарахування допомоги по вагітності та пологах, а саме розрахунковий період по листку непрацездатності вересень 2014 року жовтень 2015 року, з 12.08.2015 застрахована особа взяла відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею чотирьохрічного віку, тому календарні дні для обчислення середньоденної заробітної плати за період з 12.08.2015 по 31.10.2015 повинні виключаються з розрахункового періоду. Була нарахована допомога по вагітності та пологах 7910,28 грн., треба було нарахувати 11301,19 грн. Недоплата допомоги за рахунок коштів Фонду в розмірі 3390,91 грн.;
- в порушення ч. 2 ст. 33 Закону України № 1105-ХІV та п. 3 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообовязковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 № 1266 із змінами та доповненнями в частині невірного обчислення середньоденної заробітної плати в місяцях розрахункового періоду для нарахування та виплати допомоги по догляду за дитиною, а саме за листком непрацездатності № 202136, виданого ОСОБА_4 з 27.06.2016 по 06.07.2016 невірно проведено обчислення середньоденної заробітної плати в місяцях розрахункового періоду для нарахування допомоги по догляду за дитиною, а саме розрахунковий період по листку непрацездатності червень 2015 року травень 2016 року, з червня 2015 року по серпень 2015 року застрахована особа була у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку, тому календарні дні для обчислення середньоденної заробітної плати в цей період повинні виключатися з розрахункового періоду. Була нарахована допомога по догляду за дитиною 1090,50 грн., треба було нарахувати 1456,70 грн. Недоплата допомоги за рахунок коштів Фонду в розмірі 366,20 грн.;
- у ході перевірки зясовано, що ОСОБА_3 було продовження страхового випадку та надано до перевірки листок непрацездатності № 232064, виданий ОСОБА_3 з 22.03.2016 по 04.04.2016 невірно проведено обчислення середньоденної заробітної плати в місяцях розрахункового періоду для нарахування допомоги по вагітності та пологах, а саме розрахунковий період по листку непрацездатності вересень 2014 року жовтень 2015 року, з 12.08.2015 застрахована особа взяла відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею чотирьохрічного віку, тому календарні дні для обчислення середньоденної заробітної плати за період з 12.08.2015 по 31.10.2015 повинні виключаються з розрахункового періоду. Була нарахована допомога по вагітності та пологах 878,92 грн., треба було нарахувати 1255,68 грн. Недоплата допомоги за рахунок коштів Фонду в розмірі 376,76 грн.;
- в порушення ч. 1 ст. 31 Закону України № 1105-ХІV та п. 3.1. та 3.13. Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої наказом Міністерства охорони здоровя України від 03.11.2004 № 532/274/136-ос/1406 в частині заповнення листків непрацездатності з порушеннями діючого законодавства. Листки непрацездатності: №275594 виданого ОСОБА_5, №275701 виданого ОСОБА_5, №274721 виданого ОСОБА_6, №274361 виданого ОСОБА_7, № 274581 виданого ОСОБА_8, №274622 виданого ОСОБА_9, №566296 виданого ОСОБА_10, №274586 виданого ОСОБА_11, №274415 виданого ОСОБА_12, №274407 виданого ОСОБА_13, №235847 виданого ОСОБА_14, №235998 виданого ОСОБА_14, №235891 виданого ОСОБА_15, №566063 виданого ОСОБА_16, №274099 виданого ОСОБА_17, №235829 виданого ОСОБА_18, №235848 виданого ОСОБА_19, №235711 виданого ОСОБА_20, №735494 виданого ОСОБА_21, №235033 виданого ОСОБА_22, №235561 виданого ОСОБА_15, №235360 виданого ОСОБА_23, №235578 виданого ОСОБА_24, №742906 виданого ОСОБА_21, №635079 виданого ОСОБА_21, №274288 виданого ОСОБА_25, №274438 виданого ОСОБА_26, №274406 виданого ОСОБА_27, №274444 виданого ОСОБА_28, №274535 виданого ОСОБА_29, №274605 виданого ОСОБА_30, №274286 виданого ОСОБА_31, №274479 виданого ОСОБА_32, №274547 виданого ОСОБА_33, №274238 виданого ОСОБА_34, №274908 виданого ОСОБА_35, №274990 виданого ОСОБА_36, №274232 виданого Никифоровій/ОСОБА_37, №274096 виданого Никифоровій/ОСОБА_37, №274611 виданого Сніді/ОСОБА_38, №274722 виданого ОСОБА_39, № 274799 виданого ОСОБА_40, №275008 виданого ОСОБА_36, № 275117 виданого ОСОБА_5, №274882 виданого ОСОБА_41, №274612 виданого ОСОБА_25, №274775 виданого ОСОБА_31, №274871 виданого ОСОБА_42, № 275134 виданого ОСОБА_43, №275093 виданого ОСОБА_44, №275082 виданого ОСОБА_24, № 274856 виданого ОСОБА_45, № 275148 виданого ОСОБА_46, № 275061, виданого ОСОБА_46, № 275247, виданого ОСОБА_47, № 275257, виданого ОСОБА_48, № 275066, виданого ОСОБА_49, №275144, виданого ОСОБА_50, №275583, виданого ОСОБА_51, №275610, виданого ОСОБА_46 (які зазначені у додатку до акту від 09.12.2016) затверджуються печатками закладу охорони здоровя «Для довідок та листків непрацездатності», «Листків непрацездатності, довідок і рецептів», «Для листків непрацездатності і довідок», на деяких листках непрацездатності відсутні печатки «Для листків непрацездатності», а повинно затверджуватися печаткою закладу охорони здоровя «Для листків непрацездатності», та в даних листках непрацездатності назва підприємства вказана скорочено, а повинно бути вказано повністю. Порушено порядок використання коштів Фонду на суму 165 256,91 грн.
З зазначеним актом ознайомлені директор ОСОБА_52 з запереченнями, головний бухгалтер ОСОБА_53 з запереченнями, голова комісії із соціального страхування ОСОБА_54 з запереченнями. Акт отриманий головним бухгалтером ОСОБА_53 09.12.2016.
19.12.2016 директором ОСОБА_52 надані до відповідача заперечення до акту планової перевірки порядку використання коштів загальнообовязкового державного соціального страхування України в період з 01.10.2015 по 30.09.2016 (а.с.24-27).
28.12.2016 розглянувши матеріали планової перевірки в публічному акціонерному товаристві «Шахтоуправління «Покровське» з питань додержання законодавства про загальнообовязкове державне соціальне страхування виконавча дирекція Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності прийняла рішення № 128 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообовязкове державне соціальне страхування, яким застосовано до публічного акціонерного товариства «Шахтоуправління «Покровське» фінансові санкції за порушення порядку використання страхових коштів та (або) несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів за період з 01.01.2015 в таких розмірах: сума неправомірно витрачених страхових коштів за період після 01.01.2015 171 202,12 грн.; штраф у розмірі 50 % неправомірно витрачених страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг за період після 01.01.2015 85 601,06 грн. Загальна сума фінансових (штрафних) санкцій 256 803,18 грн. (а.с.22-23).
29.12.2016 відповідачем на адресу позивача надіслано спірне рішення з листом № 05-07-2017 (а.с.28-31).
У звязку з незгодою зі спірним рішенням, позивач звернувся до суду з даним позовом в межах строку передбаченого ст. 99 КАС України.
Спірним питанням даного позову є правомірність винесення відповідачем спірного рішення в частині включення до сум, які підлягають поверненню суми 167 878,76 грн. та в частині включення до суми, які підлягають сплаті, як штрафні санкції суми 83 939, 35 грн.
Зазначені суми, які підлягають поверненню в розмірі 167 878,76 грн. виникли у звязку з порушенням заповнення 60 листків непрацездатності та у звязку з тим, що на момент перевірки правильності нарахування та призначення матеріального забезпечення застрахованим особам страхувальника страхувальником не було надано листків непрацездатності №336483 виданого ОСОБА_1 та №336483 виданого ОСОБА_1
Закон України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-ХІV (далі за текстом Закон № 1105) відповідно до Основ законодавства України про загальнообовязкове державне соціальне страхування визначає правові, фінансові та організаційні засади загальнообовязкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у звязку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоровя.
Відповідно до п. 6, 7 ч. 1 ст. 9 Закону № 1105 основними завданнями Фонду та його робочих органів є: здійснення перевірки обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності застрахованим особам, у тому числі на підставі інформації з електронного реєстру листків непрацездатності; здійснення контролю за використанням роботодавцями та застрахованими особами коштів Фонду.
Згідно з п. 6 ч. 2 цієї статті Фонд та його робочі органи відповідно до покладених на них завдань здійснюють контроль за використанням коштів Фонду, веденням і достовірністю обліку та звітності щодо їх надходження та використання, застосовують в установленому законодавством порядку фінансові санкції та накладають адміністративні штрафи.
Пунктами 3 та 5 ч. 1 ст. 10 Закону № 1105 визначено, що Фонд має право: перевіряти достовірність відомостей, поданих роботодавцем для отримання коштів Фонду, дотримання порядку використання роботодавцем виділених йому коштів Фонду та зупиняти виплати з Фонду в разі відмови або перешкоджання з боку роботодавця у проведенні перевірки, виявлення фактів подання ним Фонду недостовірних відомостей або порушення порядку використання роботодавцем коштів Фонду; накладати і стягувати фінансові санкції та адміністративні штрафи, передбачені законом за порушення вимог цього Закону.
Відповідно до ч. 5 ст. 15 Закону № 1105 роботодавець несе відповідальність за: порушення порядку використання коштів Фонду, несвоєчасне або неповне їх повернення; несвоєчасне подання або неподання відомостей, встановлених цим Законом; подання недостовірних відомостей про використання коштів Фонду; шкоду, заподіяну застрахованим особам або Фонду внаслідок невиконання або неналежного виконання обовязків, визначених цим Законом.
Статтею 30 Закону № 1105 передбачені підстави для призначення та виплати матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням. Зазначені статті Законів кореспондуються між собою.
Рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування, що створюється (обирається) на підприємстві, в установі, організації, до складу якої входять представники адміністрації підприємства, установи, організації та застрахованих осіб (виборних органів первинної профспілкової організації (профспілкового представника) або інших органів, які представляють інтереси застрахованих осіб).
Комісія (уповноважений) із соціального страхування здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення, приймає рішення про відмову в його призначенні, про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково), розглядає підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.
Комісія (уповноважений) із соціального страхування виконує свої функції відповідно до положення про комісію (уповноваженого) із загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, яке затверджується правлінням Фонду.
З наведеного свідчить, що комісія (уповноважений) із соціального страхування на підприємстві розглядає підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.
З акту планової перевірки використання коштів загальнообовязкового державного соціального страхування України в період з 01.10.2015 по 30.09.2016, у Публічному акціонерному товаристві «Шахтоуправління «Покровське» від 09.12.2016 вбачається, що комісією (уповноваженим) із соціального страхування призначена допомога по тимчасовій непрацездатності була призначена допомога:
- за листками непрацездатності №275594 виданого ОСОБА_5, №275701 виданого ОСОБА_5, №274721 виданого ОСОБА_6, №274361 виданого ОСОБА_7, №274581 виданого ОСОБА_8, №274622 виданого ОСОБА_9, №566296 виданого ОСОБА_10, №274586 виданого ОСОБА_11, №274415 виданого ОСОБА_12, №274407 виданого ОСОБА_13, №235847 виданого ОСОБА_14, №235998 виданого ОСОБА_14, №235891 виданого ОСОБА_15, №566063 виданого ОСОБА_16, №274099 виданого ОСОБА_17, №235829 виданого ОСОБА_18, №235848 виданого ОСОБА_19, №235711 виданого ОСОБА_20, №735494 виданого ОСОБА_21, №235033 виданого ОСОБА_22, №235561 виданого ОСОБА_15, №235360 виданого ОСОБА_23, №235578 виданого ОСОБА_55, №742906 виданого ОСОБА_21, №635079 виданого ОСОБА_21, №274288 виданого ОСОБА_25, №274438 виданого ОСОБА_26, №274406 виданого ОСОБА_27, №274444 виданого ОСОБА_28, №274535 виданого ОСОБА_29, №274605 виданого ОСОБА_30, №274286 виданого ОСОБА_31, №274479 виданого ОСОБА_32, №274547 виданого ОСОБА_33, №274238 виданого ОСОБА_34, №274908 виданого ОСОБА_35, №274990 виданого ОСОБА_36, №274232 виданого Никифоровій/ОСОБА_37, №274096 виданого Никифоровій/ОСОБА_37, №274611 виданого Сніді/ОСОБА_38, №274722 виданого ОСОБА_39, № 274799 виданого ОСОБА_40, №275008 виданого ОСОБА_36, № 275117 виданого ОСОБА_5, №274882 виданого ОСОБА_41, №274612 виданого ОСОБА_25, №274775 виданого ОСОБА_31, №274871, виданого ОСОБА_42, № 275134, виданого ОСОБА_43, №275093 виданого ОСОБА_44, №275082 виданого ОСОБА_24, № 274856 виданого ОСОБА_45, № 275148 виданого ОСОБА_46, № 275061 виданого ОСОБА_46, № 275247 виданого ОСОБА_47, № 275257 виданого ОСОБА_48, № 275066 виданого ОСОБА_49, №275144 виданого ОСОБА_50, №275583 виданого ОСОБА_51, №275610 виданого ОСОБА_46 на загальну суму 165 256,91 грн.;
- за листком непрацездатності №336483, виданого ОСОБА_1 з 06.10.2015-12.10.2015 на суму 873,92 грн. Заява-розрахунок від 10.11.2015 фінансування отримано від Фонду 18.11.2015, сплачено застрахованій особі 19.11.2015; за листком непрацездатності №336483, виданим ОСОБА_1 з 13.10.2015-16.10.2015 на суму 1747,84 грн. Заява-розрахунок від 10.11.2015 фінансування отримано від Фонду 18.11.2015, сплачено застрахованій особі 19.11.2015, які відсутні на момент проведення перевірки (підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності).
Частиною 1 ст. 31 Закону № 1105 передбачено, що підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом - копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи. Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоровя, за погодженням з Фондом.
Тобто, для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності єдиною і необхідною умовою, що підтверджує юридичний факт наявності права на її отримання, є належним чином виданий та оформлений листок непрацездатності. Порядок і умови видачі, продовження та обліку здійснення контролю за правильністю його видачі встановлюються спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоровя за погодженням з Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Порядок оформлення і видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян визначається Положенням про експертизу тимчасової непрацездатності, затвердженою наказом Міністерства охорони здоровя від 09.04.2008 №189.
Згідно з пунктом 3.2 цього Положення, організація експертизи тимчасової непрацездатності здійснюється відповідно до вимог чинного законодавства, у тому числі Інструкції № 455, та Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої спільним наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 03.11.2004 № 532/274/136ос/1406, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 17.11.2004 за № 1456/10055 (далі за текстом Інструкція №532).
Згідно до п.п. 1.1, 1.2 п. 1 Інструкції № 455 тимчасова непрацездатність працівників засвідчується листком непрацездатності.
Видача інших документів про тимчасову непрацездатність забороняється, крім випадків, обумовлених п. 1.13, 2.7, 2.16, 2.17, 2.18, 2.19, 2.20, 3.4, 3.16, 6.6.
Відповідно до п. 1 Інструкції № 532 листок непрацездатності (далі - ЛН) - це
багатофункціональний документ, який є підставою для звільнення від роботи у зв'язку з непрацездатністю та з матеріальним забезпеченням застрахованої особи в разі тимчасової непрацездатності, вагітності та пологів.
Лицьовий бік бланка ЛН заповнюється лікуючим лікарем або молодшим медичним працівником з медичною освітою. Зворотний бік бланка ЛН заповнюється за місцем роботи застрахованої особи. Записи в ЛН здійснюються розбірливим почерком, без помарок, синім, фіолетовим або чорним чорнилом.
Пунктами 3, 3.1 Інструкції № 532 визначено, що далі заповнюється частина лицьового боку ЛН, що видається непрацездатному.
Підкреслюється слово «первинний» або «продовження» із зазначенням номера та серії попереднього ЛН у разі його продовження. Чітко вказуються: назва і місцезнаходження закладу охорони здоров'я (повністю), що підтверджуються штампом та печаткою закладу охорони здоров'я «Для листків непрацездатності»; дата видачі ЛН (цифрою вказується число, після чого літерами - назва місяця, цифрою вказується рік), прізвище, ім'я, по батькові непрацездатного (повністю); число повних років (цифрами); стать підкреслюється; місце роботи: назва і місцезнаходження підприємства, установи, організації (повністю).
Отже, Інструкцією № 532 чітко визначено порядок заповнення листка непрацездатності.
Як вже зазначалось вище, в 60 листках непрацездатності на лицьовому боці яких зазначено місце роботи ПАТ «ШУ «Покровське», однак згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 21.02.2017 №1002212014 повне найменування юридичної особи позивача та скорочене у разі його наявності є Публічне акціонерне товариство «Шахтоуправління «Покровське» та ПАТ «Шахтоуправління «Покровське».
Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.
Згідно з приписами ч. 2 ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості про юридичну особу, крім державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб, зокрема, найменування юридичної особи, у тому числі скорочене (за наявності).
Як вже зазначалось судом вище, з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 21.02.2017 №1002212014 вбачається, що повне найменування юридичної особи позивача та скорочене у разі його наявності є Публічне акціонерне товариство «Шахтоуправління «Покровське» та ПАТ «Шахтоуправління «Покровське».
Отже, саме повне найменування юридичної особи позивача є Публічне акціонерне товариство «Шахтоуправління «Покровське» та скорочене ПАТ «Шахтоуправління «Покровське».
З листків непрацездатності №275594 виданого ОСОБА_5, №275701 виданого ОСОБА_5, №274721 виданого ОСОБА_6, №274361 виданого ОСОБА_7, №274581 виданого ОСОБА_8, №274622 виданого ОСОБА_9, №566296 виданого ОСОБА_10, №274586 виданого ОСОБА_11, №274415 виданого ОСОБА_12, №274407 виданого ОСОБА_13, №235847 виданого ОСОБА_14, №235998 виданого ОСОБА_14, №235891 виданого ОСОБА_15, №566063 виданого ОСОБА_16, №274099 виданого ОСОБА_17, №235829 виданого ОСОБА_18, №235848 виданого ОСОБА_19, №235711 виданого ОСОБА_20, №735494 виданого ОСОБА_21, №235033 виданого ОСОБА_22, №235561 виданого ОСОБА_15, №235360 виданого ОСОБА_23, №235578 виданого ОСОБА_24, №742906 виданого ОСОБА_21, №635079 виданого ОСОБА_21, №274288 виданого ОСОБА_25, №274438 виданого ОСОБА_26, №274406 виданого ОСОБА_27, №274444 виданого ОСОБА_28, №274535 виданого ОСОБА_29, №274605 виданого ОСОБА_30, №274286 виданого ОСОБА_31, №274479 виданого ОСОБА_32, №274547 виданого ОСОБА_33, №274238 виданого ОСОБА_34, №274908 виданого ОСОБА_35, №274990 виданого ОСОБА_36, №274232 виданого Никифоровій/ОСОБА_37, №274096 виданого Никифоровій/ОСОБА_37, №274611 виданого Сніді/ОСОБА_38, №274722 виданого ОСОБА_39, № 274799 виданого ОСОБА_40, №275008 виданого ОСОБА_36, № 275117 виданого ОСОБА_5, №274882 виданого ОСОБА_41, №274612 виданого ОСОБА_25, №274775 виданого ОСОБА_31, №274871 виданого ОСОБА_42, № 275134 виданого ОСОБА_43, №275093 виданого ОСОБА_44, №275082 виданого ОСОБА_24, № 274856 виданого ОСОБА_45, № 275148 виданого ОСОБА_46, № 275061 виданого ОСОБА_46, № 275247 виданого ОСОБА_47, № 275257 виданого ОСОБА_48, № 275066 виданого ОСОБА_49, №275144 виданого ОСОБА_50, №275583 виданого ОСОБА_51, №275610 виданого ОСОБА_46 вбачається, що на лицьових боках всіх цих листків непрацездатності в графі місце роботи: назва підприємства, установи, організації зазначено ПАТ «ШУ «Покровське».
Таким чином, ці листки непрацездатності видані з порушенням Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян та Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності.
Разом із тим, в акті планової перевірки порядку використання коштів загальнообовязкового державного соціального страхування України в період з 01.10.2015 по 30.09.2016 у публічному акціонерному товаристві «Шахтоуправління «Покровське» від 09.12.2016 по вказаних листкам непрацездатності є посилання на порушення ч. 1 ст. 31 Закону України №1105 та п. 3.1. та п. 3.13 Інструкції № 532. В листках непрацездатності підкреслюється слово «первинний» або «продовження» із зазначенням номера та серії попереднього ЛН у разі його продовження. Чітко вказуються: назва і місцезнаходження закладу охорони здоров'я (повністю), що підтверджуються штампом та печаткою закладу охорони здоров'я «Для листків непрацездатності», а в даних листках непрацездатності підтверджують печатками закладу охорони здоров'я «Для довідок та листків непрацездатності», «Листків непрацездатності, довідок, рецептів», «Для листків непрацездатності», та і взагалі на деяких листках непрацездатності відсутні печатки «Для листків непрацездатності». У графі «Стати до роботи» вказують словами число і місяць, коли приступити до роботи; посаду, прізвище лікаря, що засвідчується його підписом та печаткою закладу охорони здоров'я «Для листків непрацездатності», але в даних листках непрацездатності засвідчується печатками «Для довідок та листків непрацездатності», «Листків непрацездатності, довідок, рецептів», «Для листків непрацездатності», та і взагалі на деяких листках непрацездатності відсутні печатки «Для листків непрацездатності».
Відповідно до п. 3.1 та п. 3.13 Інструкції № 532 підкреслюється слово «первинний» або «продовження» із зазначенням номера та серії попереднього ЛН у разі його продовження. Чітко вказуються: назва і місцезнаходження закладу охорони здоров'я (повністю), що підтверджуються штампом та печаткою закладу охорони здоров'я «Для листків непрацездатності»; дата видачі ЛН (цифрою вказується число, після чого літерами - назва місяця, цифрою вказується рік), прізвище, ім'я, по батькові непрацездатного (повністю); число повних років (цифрами); стать підкреслюється; місце роботи: назва і місцезнаходження підприємства, установи, організації (повністю).
У графі «Стати до роботи» вказують словами число і місяць, коли приступити до роботи; посаду, прізвище лікаря, що засвідчується його підписом та печаткою закладу охорони здоров'я «Для листків непрацездатності». У разі продовження тимчасової непрацездатності підкреслюється «Продовжує хворіти» та зазначається номер нового ЛН.
Судом встановлено, що листки непрацездатності №275594 виданого ОСОБА_5, №275701 виданого ОСОБА_5, №274721 виданого ОСОБА_6, №274361 виданого ОСОБА_7, № 274581 виданого ОСОБА_8, №274622 виданого ОСОБА_9, №274586 виданого ОСОБА_11, №274415 виданого ОСОБА_12, №274407 виданого ОСОБА_13, №235847 виданого ОСОБА_14, №235998 виданого ОСОБА_14, №235891 виданого ОСОБА_15, №566063 виданого ОСОБА_16, №274099 виданого ОСОБА_17, №235829 виданого ОСОБА_18, №235848 виданого ОСОБА_19, №235711 виданого ОСОБА_20, №735494 виданого ОСОБА_21, №235033 виданого ОСОБА_22, №235561 виданого ОСОБА_15, №235360 виданого ОСОБА_23, №235578 виданого ОСОБА_24, №742906 виданого ОСОБА_21, №635079 виданого ОСОБА_21, №274288 виданого ОСОБА_25, №274438 виданого ОСОБА_26, №274406 виданого ОСОБА_27, №274444 виданого ОСОБА_28, №274535 виданого ОСОБА_29, №274605 виданого ОСОБА_30, №274286 виданого ОСОБА_31, №274479 виданого ОСОБА_32, №274547 виданого ОСОБА_33, №274238 виданого ОСОБА_34, №274908 виданого ОСОБА_35, №274990 виданого ОСОБА_36, №274232 виданого Никифоровій/ОСОБА_37, №274096 виданого Никифоровій/ОСОБА_37, №274611 виданого Сніді/ОСОБА_38, №274722 виданого ОСОБА_56, № 274799 виданого ОСОБА_40, №275008 виданого ОСОБА_36, № 275117 виданого ОСОБА_5, №274882 виданого ОСОБА_41, №274612 виданого ОСОБА_25, №274775 виданого ОСОБА_31, №274871 виданого ОСОБА_42, № 275134 виданого ОСОБА_43, №275093 виданого ОСОБА_44, №275082 виданого ОСОБА_24, № 274856 виданого ОСОБА_45, № 275148 виданого ОСОБА_46, № 275061 виданого ОСОБА_46, № 275247 виданого ОСОБА_47, № 275257 виданого ОСОБА_48, № 275066 виданого ОСОБА_49, №275144 виданого ОСОБА_50, №275583 виданого ОСОБА_51, №275610 виданого ОСОБА_46 на лицьовому боці та у графі «Стати до роботи» затверджені печатками закладів охорони здоров'я «Для довідок та листків непрацездатності» та «Для листків непрацездатності, довідок, рецептів», що на думку суду, не є порушенням п. 3.1 та п. 3.13 Інструкції, оскільки в даних печатках закладів охорони здоров'я зазначено серед іншого «для листків непрацездатності».
Разом із тим, в листку непрацездатності №566296, виданого ОСОБА_10 на лицьовому боці та у графі «Стати до роботи» закладом охорони здоровя затверджено печаткою закладу охорони здоров'я «Для додаток» замість печатки закладу охорони здоров'я «Для листків непрацездатності», що на думку суду, є порушенням п. 3.1 та п. 3.13 Інструкції.
За таких обставин, з урахуванням встановлених порушень у 60 листках непрацездатності, які зазначені в додатку до акту від 09.12.2016 та у відповідності до ст. 30 Закону № 1105 комісія (уповноважений) із соціального страхування у публічному акціонерному товаристві «Шахтоуправління «Покровське» повинна була перевірити правильність видачі цих листків непрацездатності, з огляду на що підстав для надання матеріального забезпечення у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності за цими листками непрацездатності у позивача не було.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що у відповідності до п. 2.15 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88 первинні документи підлягають обов'язковій перевірці (в межах компетенції) працівниками, які ведуть бухгалтерський облік, за формою і змістом, тобто перевіряється наявність у документі обов'язкових реквізитів та відповідність господарської операції чинному законодавству у сфері бухгалтерського обліку, логічна ув'язка окремих показників.
Пунктом 2.16 цього Положення передбачено, що у разі виявлення невідповідності первинного документа вимогам законодавства у сфері бухгалтерського обліку такі документи з письмовим обґрунтуванням передаються керівнику підприємства, установи. До окремого письмового рішення керівника такі документи не приймаються до виконання.
Тобто, первинні документи на операції, що суперечать законодавчим та нормативним актам забороняється приймати до виконання.
Зазначена правова позиція узгоджується з постановою Вищого адміністративного суду України від 13.03.2013 у справі №К/9991/52566/12.
Також, однією з підстав для прийняття відповідачем спірного рішення є те, що комісією (уповноваженим) із соціального страхування прийнято рішення про призначення матеріального забезпечення по деяким листкам непрацездатності, які відсутні на момент проведення перевірки (підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності) та на підставі яких було сплачено матеріальне забезпечення за рахунок коштів Фонду застрахованим особам страхувальника, а саме за листком непрацездатності №336483, виданого ОСОБА_1 з 06.10.2015-12.10.2015 на суму 873,92 грн. Заява-розрахунок від 10.11.2015 фінансування отримано від Фонду 18.11.2015, сплачено застрахованій особі 19.11.2015; за листком непрацездатності №336483, виданого ОСОБА_1 з 13.10.2015-16.10.2015 на суму 1747,84 грн. Заява-розрахунок від 10.11.2015 фінансування отримано від Фонду 18.11.2015, сплачено застрахованій особі 19.11.2015, що є порушенням ч. 1 ст. 31, п. 3 ч. 2 ст.15, п. 3 ч. 5 ст. 15 Закону України № 1105-ХІV та призвело до порушення порядку використання коштів Фонду на суму 2621,76 грн.
Стосовно цією підстави для прийняття відповідачем спірного рішення, суд вважає зазначити наступне.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 15 Закону № 1105 роботодавець зобовязаний під час перевірки правильності використання коштів Фонду та достовірності поданих роботодавцем даних надавати посадовим особам Фонду необхідні документи та пояснення з питань, що виникають під час перевірки.
Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 22.12.2010 № 29 затверджено Інструкцію про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедуру оскарження (далі за текстом Інструкція № 29).
Підпунктом 1.2 п. 1 Інструкції № 29 встановлено, що ця Інструкція встановлює порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд), порядок прийняття рішень за результатами перевірок та процедуру оскарження рішень за результатами перевірок.
Згідно з п. 5.2 Інструкції № 29 посадові особи органу Фонду мають право, зокрема: вимагати від посадових осіб письмових пояснень з питань, які виникають під час перевірок. У разі відмови посадових осіб від надання письмових пояснень посадова особа органу Фонду фіксує цей факт в акті перевірки; отримувати завірені страхувальником копії документів, що підтверджують наявність фактів порушень законодавства у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням; перевіряти правомірність призначення або відмови у призначенні матеріального забезпечення та правильність його нарахування.
Відповідно до п.п. 3.13.2 Інструкції № 29 при складанні акта перевірки посадові особи органу Фонду об'єктивно та чітко викладають факти порушень, виявлені під час перевірки, з посиланням на відповідну структурну одиницю нормативно-правового акта. Акт перевірки має відповідати вимогам ділової мови та офіційно-ділового стилю.
З акту планової перевірки використання коштів загальнообовязкового державного соціального страхування України в період з 01.10.2015 по 30.09.2016, у публічному акціонерному товаристві «Шахтоуправління «Покровське» від 09.12.2016 вбачається, що у ході перевірки страхувальником не було надано наступні листки непрацездатності: листок непрацездатності виданий ОСОБА_1 № 336127 з 20.09.2015 25.09.2015; листок непрацездатності № 313679 виданий ОСОБА_1 з 26.09.2015 05.10.2015; листок непрацездатності № 313968 виданий ОСОБА_1 з 06.10.2015 12.10.2015; листок непрацездатності № 336483 виданий ОСОБА_1 з 13.10.2015 16.10.2015. На письмовий запит про надання вище перелічених листків непрацездатності було надано письмова відповідь, що у звязку з розглядом Димитровським міським судом цивільної справи за позовом ОСОБА_1, його листки непрацездатності з 13.10.2015 16.10.2015 по з 06.10.2015-12.10.2015 надані суду усним клопотання представника відповідача страхувальника, як доказ до матеріалів цієї цивільної справи. Оригінали листків непрацездатності та їх копії ОСОБА_1 № 336127 з 20.09.2015 25.09.2015 та № 313579 з 26.09.2015-05.10.2015 були надані до перевірки після письмового розяснення страхувальника від 06.12.2016.
В порушення ч. 1 ст. 31, п. 3 ч. 2 ст.15, п. 3 ч. 5 ст. 15 Закону України № 1105-ХІV на момент перевірки правильності нарахування та призначення матеріального забезпечення застрахованим особам страхувальника було встановлено, що рішенням комісії (уповноваженим) із соціального страхування прийнято рішення про призначення матеріального забезпечення по деяким листкам непрацездатності, які відсутні на момент проведення перевірки (підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності) та на підставі яких було сплачено матеріальне забезпечення за рахунок коштів Фонду застрахованим особам страхувальника, а саме за листком непрацездатності №336483, виданого ОСОБА_1 з 06.10.2015-12.10.2015 на суму 873,92 грн. Заява-розрахунок від 10.11.2015 фінансування отримано від Фонду 18.11.2015, сплачено застрахованій особі 19.11.2015; за листком непрацездатності №336483, виданого ОСОБА_1 з 13.10.2015-16.10.2015 на суму 1747,84 грн. Заява-розрахунок від 10.11.2015 фінансування отримано від Фонду 18.11.2015, сплачено застрахованій особі 19.11.2015. Порушено порядок використання коштів Фонду на суму 2621,76 грн.
Отже, під час планової перевірки публічним акціонерним товариством «Шахтоуправління «Покровське» не було надано спеціалістам виконавчої дирекції Фонду листків непрацездатності №336483, виданого ОСОБА_1 та №336483, виданого ОСОБА_1, які є первинними документами бухгалтерського обліку згідно з Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі за текстом Закон № 996-ХІV).
Згідно з ч. 3 ст. 8 Закону № 996- ХІV, відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну, але не менше трьох років, несе власник (власники) або уповноважений орган (посадова особа), який здійснює керівництво підприємством відповідно до законодавства та установчих документів.
Відповідно до ч. 9 ст. 9 Закону копії первинних документів та регістрів бухгалтерського обліку можуть бути вилучені у підприємства лише за рішенням відповідних органів, прийнятим у межах їх повноважень, передбачених законами. Обов'язковим є складання реєстру документів, що вилучаються у порядку, встановленому законодавством.
Вилучення оригіналів таких документів та регістрів забороняється, крім випадків, передбачених кримінальним процесуальним законодавством.
Аналізуючи викладене, суд вважає, що документи, які є підставою для призначення матеріального забезпечення повинні зберігатися на підприємстві для підтвердження правильності та повноти такого призначення.
Як вже встановлено судом, під час проведення планової перевірки публічним акціонерним товариством «Шахтоуправління «Покровське» не було надано спеціалістам виконавчої дирекції Фонду а ні листків непрацездатності №336483, виданого ОСОБА_1 та №336483, виданого ОСОБА_1, а ні документів на підтвердження відсутності оригіналів листків непрацездатності.
Таким чином, позивачем не були підтверджені витрати за рахунок коштів Фонду за цими листками непрацездатності.
Зазначені листки непрацездатності були надані до суду додатком разом з позовною заявою.
Відповідно до п. 6 ч. 2 ст. 9 Закону № 1105 Фонд та його робочі органи відповідно до покладених на них завдань здійснюють контроль за використанням коштів Фонду, веденням і достовірністю обліку та звітності щодо їх надходження та використання, застосовують в установленому законодавством порядку фінансові санкції та накладають адміністративні штрафи.
Частиною 2 ст. 9 Закону № 1105 визначено, що Фонд зобовязаний, зокрема, здійснювати контроль за дотриманням порядку використання страхувальником страхових коштів, стягувати надміру виплачені кошти з юридичних і фізичних осіб у встановленому законом порядку.
Згідно з ч. 6 ст. 15 Закону № 1105 у разі порушення порядку використання страхових коштів роботодавці відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.
Згідно з ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З урахуванням вищевикладених обставин, суд вважає, що виконавча дирекція Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності правомірно прийняла рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообовязкове державне соціальне страхування від 28.12.2016 № 128.
За таких обставин, суд дійшов до висновку про необґрунтованість позовних вимог публічного акціонерного товариства «Шахтоуправління «Покровське» до виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання частково протиправним рішення № 128 від 28.12.2016 в частині включення до сум, які підлягають поверненню в розмірі 167 878,76 грн., а також в частині включення до сум, які підлягають сплаті, як штрафні санкції в розмірі 83939,35 грн., та скасування рішення № 128 від 28.12.2016 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообовязкове соціальне страхування, з огляду на що позов не підлягає задоволенню.
Повний текст постанови виготовлений 17.03.2017.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7-14, 17-20, 69-72, 86, 94, 122-154, 158-163, 167, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні позову публічного акціонерного товариства «Шахтоуправління «Покровське» до виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання частково протиправним рішення № 128 від 28.12.2016 в частині включення до сум, які підлягають поверненню в розмірі 167 878,76 грн., а також в частині включення до сум, які підлягають сплаті, як штрафні санкції в розмірі 83939,35 грн., та скасування рішення № 128 від 28.12.2016 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообовязкове соціальне страхування відмовити.
Постанова прийнята в нарадчій кімнаті, вступна та резолютивна частини проголошені у судовому засіданні 14.03.2017. Повний текст постанови буде виготовлений у відповідності до ст.160 КАС України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Крилова М.М.