Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 березня 2017 р. Справа №805/332/17-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
час прийняття постанови: 10:05
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., при секретарі Зикун Ю.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Аванта-ЛТД» до Слов’янської об’єднаної Держаної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування податкового повідомлення-рішення,
В С Т А Н О В И В:
05 січня 2017 року позивач звернувся до Слов’янської об’єднаної Держаної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування податкового повідомлення-рішення. В обґрунтування позовної вимоги зазначив те, що нормами Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» позивач звільнений від орендної плати за землі з огляду на те, що провадить діяльність в м.Словянську, що знаходиться на територій населених пунктів, на яких здійснювалась антитерористична операція. Просив скасувати податкові повідомлення-рішення якими нараховані штрафні санкції за несвоєчасну сплату орендної плати за землю.
Представник позивача до суду з’явився, через відділ діловодства надав заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги просив задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача до суду з’явився, через відділ діловодства надав заперечення в якому зазначив, у зв’язку із порушенням вимог п.287.3 ст. 287 Податкового кодексу України за затримку сплати узгодженого грошового зобов’язання застосовані штрафні санкції та винесені податкові повідомлення-рішення. Просив відмовити у задоволені позовних вимог у повному обсязі.
Суд, розглянувши матеріали справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Аванта-ЛТД» (код ЄДРПОУ 39883094, 84111, Донецька обл., місто Слов'янськ, вулиця Горова, будинок 103) зареєстровано в якості юридичної особи виконавчим комітетом 16.12.1992 року.
20 лютого 2014 року позивачем до контролюючого органу подана податкова декларація з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за користування ділянки державної або комунальної власності) за 2014 рік із самостійно визначеним розміром орендної плати по 1257,53 грн. щомісячно, а у грудні 1257,49 грн.
14 вересня 2016 року позивачем до контролюючого органу подана уточнена податкова декларація з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за користування ділянки державної або комунальної власності) за 2014 рік, відповідно до якої зменшено податкове зобов’язання з травня по листопад 2014 року по 1257,53 грн. щомісячно, у грудні – 1257,49 грн., квітні 712,60 грн.
17 лютого 2015 року позивачем до контролюючого органу подана податкова декларація з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за користування ділянки державної або комунальної власності) за 2015 рік із самостійно визначеним розміром орендної плати по 1570,65 грн. щомісячно, у грудні 1570,59 грн.
14 вересня 2016 року позивачем до контролюючого органу подана уточнена податкова декларація з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за користування ділянки державної або комунальної власності) за 2015 рік, відповідно до якої зменшено податкове зобов’язання на 1570,65 з січня по червень щомісячно, у грудні 101,34 грн.
17 лютого 2016року позивачем до контролюючого органу подана податкова декларація з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за користування ділянки державної або комунальної власності) за 2016 рік із самостійно визначеним розміром орендної плати по 20918,88 грн. щомісячно.
14 вересня 2016 року позивачем до контролюючого органу подана уточнена податкова декларація з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за користування ділянки державної або комунальної власності) за 2016 рік, відповідно до якої зменшено податкове зобов’язання з січня по травень 2016 року по 20918,88 грн. щомісячно, у червні 4881,07 грн.
20 грудня 2016 року контролюючим органом проведена камеральна перевірка дотримання граничних строків сплати узгодженого податкового зобов’язання за результатом якої складено акт №7502/12-02/19376067.
Перевіркою встановлено порушення термінів сплати узгодженої суми грошового зобов’язання з орендної плати за земельні ділянки, яка повинна бути сплачена до бюджету відповідно до п.57.1 ст.57, п.287.3 ст.287, п.288.7 ст.288 Податкового кодексу України по терміну сплати 30.12.2014 року, 30.06.2014 року, 30.08.2014 року, 02.03.2015 року, 30.07.2014 року, 30.08.2016 року, 30.06.2016 року, 30.05.2016 року, 30.10.2014 року, 30.07.2016 року, 30.11.2014 року, 30.03.2015 року.
28 грудня 2016 року на підставі акту перевірки винесені податкові повідомлення-рішення, а саме:
№0024341202, яким за затримку сплати грошового зобов’язання зобов’язано сплатити штраф у розмірі 12551,27 грн.;
№0024351202, яким за затримку сплати грошового зобов’язання зобов’язано сплатити штраф у розмірі 2372,71 грн.
29 грудня 2016 року Слов’янською об’єднаною Держаною податковоюї інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області надано висновок №24328/10/05-22-12-02-13-3 на заперечення до акту перевірки, згідно якого висновки залишені без змін.
Відповідно до п.286.2 ст. 286 Податкового кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.
Як передбачено п. 287.3 ст. 287 цього Кодексу, податкове зобов’язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельних ділянок за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Однак, статтею 6 Закону України від 02.09.2014 року №1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» (у подальшому - Закон №1669) передбачено звільнення суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності під час проведення антитерористичної операції.
Стаття 1 Закону № 1669 передбачає, що період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України. Територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 р. № 1275-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція та визнано такими, що втратили чинність, розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 р. № 1053 “Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція” та розпорядження Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 р. № 1079 “Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 р. № 1053”. Також, цим розпорядженням до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція включено місто Слов’янськ.
За таких обставин, позивач, в силу приписів Закону №1669, звільнений від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності під час проведення антитерористичної операції, оскільки земельна ділянка знаходиться в м.Слов’янську.
Разом з цим, як вбачається з матеріалів справи, підставою для застосування до позивача фінансових санкцій є подання позивачем уточнюючих розрахунків якими зменшено податкове зобов’язання.
Відповідно до приписів пункту 50.1 статті 50 Податкового кодексу України у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
Позивач, скориставшись наданим йому правом, вніс відповідні зміни до податкових декларацій з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2014, 2015, 2016 року шляхом подання уточнюючого розрахунку.
Положеннями статті 109 Податкового кодексу України передбачено, що податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до виконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Вчинення платниками податків, їх посадовими особами та посадовими особами контролюючих органів порушень законів з питань оподаткування та порушень вимог, встановлених іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, тягне за собою відповідальність, передбачену цим Кодексом та іншими законами України.
За змістом підпункту 14.1.265 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно з пунктом 126.1 статті 126 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов’язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Специфіка штрафної санкції, передбаченої вищезазначеним підпунктом, полягає в тому, що вона нараховується контролюючим органом на сплачену узгоджену суму грошового зобов’язання залежно від кількості днів затримки.
Таким чином, при поданні уточнюючого розрахунку відсутній об'єкт застосування штрафних (фінансових) санкцій, передбачених пунктом 126.1 статті 126 Податкового кодексу України , оскільки подання уточнюючого розрахунку не є сплатою узгодженої суми податкового зобов'язання.
Частиною 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За таких обставин, відповідачем не доведена правомірність застосування штрафних санкцій, а отже податкові повідомлення-рішення підлягають скасуванню.
Згідно з ч.1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
У зв'язку з цим, на користь позивача підлягають стягненню витрати у вигляді судового збору в розмірі 1600,00 грн.
Керуючись положеннями статей 2, 9, 69-71, 160-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Аванта-ЛТД» до Слов’янської об’єднаної Держаної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити.
Скасувати податкове повідомлення-рішення Слов’янської об’єднаної Держаної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області від 28 грудня 2016 року №0024341202.
Скасувати податкове повідомлення-рішення Слов’янської об’єднаної Держаної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області від 28 грудня 2016 року №0024351202.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Слов’янської об’єднаної Держаної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Аванта-ЛТД» судовий збір в сумі 1600 (одна тисяча шістсот) грн. 00 коп.
У судовому засіданні 14 березня 2017 року проголошена вступна та резолютивна частина постанови. Повний текст постанови складено 16 березня 2017 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови особами, які беруть участь у справі, з подачею її копії до суду апеляційної інстанції.
Суддя Кошкош О.О.