Рішення № 6537787, 02.11.2009, Господарський суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
02.11.2009
Номер справи
3/111
Номер документу
6537787
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"02" листопада 2009 р.Справа № 3/111 Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Н.В. Болгар розглянув у засіданні справу № 3/111

за позовом: Відкритого акціонерного товариства "Кіровоградобленерго";

до відповідача: Управління праці та соціального захисту населення Гайворонської райдержадміністрації;

за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головного управління праці та соціального захисту населення Кіровоградської обласної державної адміністрації;

про стягнення 5 123 грн. 98 коп.

Представники:

позивача - юрисконсульт першої категорії Даценко О.О., довіреність № 218/07 від 14.01.09;

відповідача - не з'явився.

третьої особи - не з'явився.

Відкрите акціонерне товариство "Кіровоградобленерго" звернулося до господарського суду з позовною заявою, в якій просить стягнути з управління праці та соціального захисту населення Гайворонської районної державної адміністрації 5 123 грн. 98 коп. заборгованості по відшкодуванню пільг з оплати за спожиту електроенергію працівниками міліції звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, стягнути з відповідача судові витрати.

Відповідач без повідомлення про наявність поважних причин вимоги ухвали від 01.10.09 про порушення провадження у справі, отриманої ним 06.10.09, та ухвали від 20.10.09, отриманої 27.10.09, не виконав і не подав відзив на позов та докази надсилання його копії позивачу, належним чином засвідчену копію довідки, що містить дані, за якими управління внесене до Єдиного державного реєстру підприємств і організацій України; представник такої сторони у засідання не з'явився.

Господарський суд належним чином повідомив Управління праці та соціального захисту населення Гайворонської райдержадміністрації про дату, час і місце розгляду справи. Право на змагальність, передбаченим ст. 4-3 Господарського процесуального кодексу України управління не скористалося з власної ініціативи.

02.11.09 Головне управління праці та соціального захисту населення Кіровоградської обласної державної адміністрації повідомило про неможливість взяти участь у засіданні суду, у зв'язку з виробничими обставинами та надало інформацію про те, що

згідно з статтею 42 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" та статтею 39 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" надання пільг звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років працівникам міліції, особам начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи здійснюється за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло -, водопостачання і водовідведення, квартирної плати, вивезення побутового сміття та рідких нечистот;

Відповідно до статті 22 Бюджетного кодексу України головні розпорядники коштів Державного бюджету України визначаються та затверджуються законом про Державний бюджет України шляхом встановлення їм бюджетних призначень;

згідно Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік", розпорядження Кабінету Міністрів України від 28 березня 2008 року № 570-р "Про передачу Мінфіну функцій, пов'язаних з наданням у 2008 році деяких субвенцій", рішення Кіровоградської обласної ради від 16 січня 2009 року № 631 "Про обласний бюджет на 2009 рік" головне управління праці та соціального захисту населення облдержадміністрації не є головним розпорядником коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло -, водопостачання і водовідведення, квартирної плати, вивезення побутового сміття та рідких нечистот та не здійснює фінансування зазначених видатків на надання пільг (зокрема з оплати послуги електропостачання) окремим категоріям громадян. обласний бюджет на 2009 рік" головне управління праці та соціального захисту населення облдержадміністрації не є головним розпорядником коштів субвенції

Відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, справа розглядається за наявними в ній матеріалами.

При розгляді матеріалів справи, заслуховуванні пояснень представника позивача у засіданні господарський суд встановив наступне.

У відповідності до Закону України "Про електроенергетику", Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.99 № 1357, у відповідності до укладених договорів про користування електричною енергією, відкрите акціонерне товариство "Кіровоградобленерго", в інтересах якого діє Гайворонський РЕМ протягом 2008 року постачало споживачам електричну енергію, які оплачували її з урахуванням пільг у відповідності до Закону України "Про міліцію".

Питання пільгової оплати за спожиту електричну енергію врегульовано пунктом 31 Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.99 № 1357, згідно якого споживач, який має право на встановлені законодавством пільги з оплати спожитої електричної енергії, повідомляє у письмовій заяві енергопостачальника про своє право на пільгу з посиланням на відповідний законодавчий акт.

Частинами 4, 6 ст. 22 Закону України "Про міліцію" встановлено, що працівникам міліції та членам їх сімей надається 50 процентна знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива. За працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, зберігається право на пільги за цим Законом.

При цьому, обсяг спожитої електричної енергії, на який за Законом України "Про міліцію" надається 50% знижка в оплаті, не обмежується нормами, тобто знижка надається на весь обсяг спожитої електричної енергії.

Відповідно до ст. 24 Закону України "Про міліцію" фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією вказаних положень, здійснюються за рахунок коштів Державного і місцевих бюджетів. Видатки місцевих бюджетів фінансуються за рахунок субвенцій з Державного бюджету України.

Згідно ст. 42 Закону України "Про державний бюджет на 2008 рік", ст. 39 Закону України "Про державний бюджет на 2009 рік" за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, надаються пільги звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років військовослужбовцям Служби безпеки України, працівникам міліції, особам начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи, державної пожежної охорони.

Відповідно до статті 102 Бюджетного кодексу України видатки місцевих бюджетів, передбачені у підпункті "б" пункту 4 частини першої статті 89 цього кодексу, а саме видатки на соціальний захист та соціальне забезпечення, державні програми соціального захисту, пільги ветеранам війни і праці, фінансуються за рахунок субвенцій з Державного бюджету України, у порядку визначеному Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.04 № 256 затверджено "Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету".

Пунктом 3 Порядку встановлено, що головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення.

Відповідно до п. 5, 6, 7, 8 Порядку, головні розпорядники коштів місцевих бюджетів щомісяця готують інформацію про фактично нараховані суми щодо пільг звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років військовослужбовцям Служби безпеки України, працівникам міліції, особам начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи, державної пожежної охорони, та акти звіряння розрахунків за надані послуги з підприємствами - постачальниками відповідних послуг і направляють їх до фінансових органів районних держадміністрацій.

фінансові органи районних держадміністрацій, виконкомів міських рад на підставі отриманих актів звіряння щомісяця готують реєстри нарахованих сум щодо пільг вказаної категорії осіб, та направляють їх фінансовим органам обласних держадміністрацій.

Фінансові органи обласних держадміністрацій протягом двох операційних днів після отримання коштів субвенцій надають органам Державного казначейства платіжні доручення щодо перерахування цих коштів на рахунки районних бюджетів, бюджетів міст обласного значення пропорційно фактичним зобов'язанням з пільг, субсидій.

Органи Державного казначейства протягом операційного дня з часу отримання відповідних платіжних доручень направляють кошти субвенцій на рахунки місцевих бюджетів, відкриті в територіальних управліннях Державного казначейства, для подальшого перерахування на рахунки головних розпорядників коштів та здійснення розрахунків з постачальниками відповідних послуг.

Забезпечення єдиного державного обліку фізичних осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою згідно із законами України (пільговики), здійснюється за допомогою Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, відповідно до "Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.03 № 117.

Відповідно до п. 10, 11 Положення підприємства та організації, що надають послуги, щомісяця до 25 числа подають уповноваженому органу на паперових та електронних носіях розрахунки щодо вартості послуг, наданих пільговикам у минулому місяці.

Управління праці і соціального захисту населення щомісяця:

1) звіряє інформацію, що міститься в Реєстрі, з інформацією, яка надходить від підприємств та організацій, що надають послуги, і у разі виявлення розбіжностей щодо загальної кількості пільговиків або розміру пільг, що надаються конкретному пільговику, не провадить розрахунків, що стосуються виявлених розбіжностей, до уточнення цієї інформації;

2) після проведення розрахунків з підприємствами та організаціями, що надають послуги, складає:

- реєстр погашення заборгованості перед підприємствами та організаціями, що надають послуги, та реєстр розрахунків;

- акти звіряння розрахунків за надані пільговикам послуги.

Протягом 2008 року щомісяця відповідачу подавалися розрахунки витрат щодо надання пільг.

За період з серпня 2008 року по грудень 2008 року заборгованість Управління праці та соціального захисту населення Гайворонської райдержадміністрації по відшкодуванню пільг з оплати за спожиту електроенергію працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років складає 5 123 грн. 98 коп.

Управління праці та соціального захисту населення Гайворонської райдержадміністрації направило листа № 854/01 від 06.10.09 відкритому акціонерному товариству "Кіровоградобленерго", в якому повідомило про невизнання себе відповідачем по справі та повідомило, що

за інформацією Міністерства Фінансів України (лист від 25 червня 2008 року № 31-19010-17-5/24609) відносно до Бюджетного Кодексу виключно законом України про Державний бюджет України затверджуються повноваження на реалізацію у відповідному році державних програм і заходів та здійснення платежів з конкретною метою;

показники Закону України "Про Державний бюджет України" сформовано на підставі чинної нормативно-правової бази та повністю розділено між головними розпорядниками бюджетних коштів;

рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнано таким, що не відповідають Конституції окремі положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", а саме зміни в частині надання пільг громадянам щодо оплати житлово-комунальних послуг в межах норм відповідно до Закону України "Про міліцію";

витрати, пов'язані з виконанням названого рішення Конституційного Суду України не враховані в Державному бюджеті України на поточний рік;

у затвердженому кошторисі, призначеному на 2008 рік, не були передбачені кошти на погашення заборгованості працівникам міліції в розмірах передбачених ч. 4, 6 ст. 22 Закону України "Про міліцію", а тільки згідно встановлених Кабінетом Міністрів України норм споживання - 75 квт.;

надання пільг та компенсацій згідно з рішенням Конституційного Суду України можливе лише у разі внесення відповідних змін до Закону України "Про Державний бюджет України", які мали передбачити збільшення видаткової частини з одночасним визначенням джерел надходжень до бюджету, за рахунок яких здійснюватимуться ці видатки.

Позивач не погодився таким твердженням відповідача, оскільки, відповідно до ст. 22 Закону України "Про міліцію" працівникам міліції та членам їхніх сімей надається 50-відсоткова знижка з оплати житлової площі, комунальних послуг, а також палива.

Згідно із змінами, внесеними Законом України від 28.12.07 № 107-УІ "Про Державний бюджет України на 2008 рік" та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (підпункт "а" підпункту 1 пункту 68 розділу 2 закону), 50-відсоткова знижка в оплаті комунальних послуг та палива надається в межах норм, встановлених законодавством.

Однак, рішенням Конституційного Суду від 22.05.08 № 10-рп/2008 зміни, внесені підпунктами "а", "б" і "в" підпункту 1 пункту 68 розділу 2 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) і втрачають чинність з дня ухвалення цього рішення.

Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій визначено Законом України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії".

Статтею19 вказаного закону визначено, що державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності.

Враховуючи те, що виключно законами України визначаються пільги щодо оплати житлово-комунальних, транспортних послуг і послуг зв'язку та критерії їх надання (ст. 19 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії"), то посилання відповідача на те, що обсяг спожитої електроенергії, на який надається 50% знижка в оплаті, повинен бути обмежений нормами, є безпідставним.

Отже, обсяг пільгового споживання житлово-комунальних послуг для працівників міліції та пенсіонерів МВС після 22.05.08 не може бути обмежений нормами користування, встановленими постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.96 № 879 "Про встановлення норм користування житлово-комунальними послугами громадянами, які мають пільги щодо їх оплати".

Враховуючи вищевикладене, господарський суд вважає вимоги позивача належним чином обґрунтованими і тому підлягають задоволенню у сумі 5 123 грн. 98 коп.

Судові витрати по справі, на підставі ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на відповідача.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання суддею, підлягає виконанню в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження", і може бути оскаржено у межах названого строку до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.

Керуючись ст. ст. 49, 82, 84, 85, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

В И Р І Ш И В :

1. Позов задовольнити

2. Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Гайворонської районної державної адміністрації (адреса: 26300, м. Гайворон, вул. Воровського, 4 Кіровоградської області, і. к. 03197687) на користь відкритого акціонерного товариства "Кіровоградобленерго" (адреса: 25015, м. Кіровоград, пр. Комуністичний, 15, і.к. 23226362) 5 123 грн. 98 коп. заборгованості по відшкодуванню пільг з оплати за спожиту електроенергію працівниками міліції звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, 102 грн. державного мита та 236 грн. витрат на оплату послуг по інформаційно-технічному забезпеченню судового процесу.

3. Наказ видати позивачу після набрання рішенням законної сили.

4. Належним чином засвідчені примірники рішення направити сторонам та третій особі.

Суддя Н. В. Болгар

05.11.09