Провадження 2-а/628/18/17 Справа 628/3819/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 березня 2017 року Куп'янський міськрайонний суд Харківської області у складі: головуючого - судді Гетьман Л.В.,
за участю секретаря - Третяк І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Куп'янську справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Куп'янської районної державної адміністрації про зобов'язання вчинити певні дії, суд -
ВСТАНОВИВ :
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним вище адміністративним позовом, посилаючись на те, що вона отримала пільги по оплаті житлово-комунальних послуг на підставі ст. 22 Закону України «Про міліцію» від 20.12.1990р. № 565 ХІІ, а саме: працівникам міліції та членам їх сімей надається 50 - відсоткова скидка на оплату житлово-комунальних послуг, за працівниками міліції, які звільнені зі служби по вислузі років, зберігається право на пільги за цим законом пожиттєво. Вона була працівником кримінально-виконавчої інспекції, звільненим зі служби 30.12.2010 р. за вислугою років. Пільги були оформлені у лютому 2011 р. у всіх організаціях, які надають житлово-комунальних послуг, на підставі довідки управління держдепартаменту України по питанням виконанням покарань в Харківської області від 02.02.2011 р. Управлінням праці та соціального захисту населення довідкою № 02-44/4733 від 27.11.2015 р. їй повідомлено про те, що на підставі ст. ст. 1, 5 Закону України «Про національну поліцію» вона втратила право на пільги. Вважає, що її незаконно позбавили пільг на оплату житлово-комунальних послуг, оскільки вона звільнена зі служби до набрання законної сили закону «Про національну поліцію».
В судовому засіданні позивач та представник позивача підтримали позовні вимоги, які просили суд задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, вказавши, що ОСОБА_1 з 11.01.2011 р. до 07.11.2015 р. користувалась пільгами, відповідно до Закону України «Про міліцію», який втратив чинність на підставі п.2 Розділу ІХ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про національну поліцію». П.5 зазначеного Закону передбачено, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхній сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені Законом України «Про національну поліцію», пільги з оплати житлово-комунальних послуг вищезазначеним законом не передбачені. 21.12.2016 р. набула чинності постанова Кабінету Міністрів України № 986 «Про внесення змін і визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України, якою передбачено внесення змін до пункту 3 постанови КМУ від 23.01.2003 р. № 117 «Про Єдиний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги», а саме слова і цифри «Про міліцію» виключити.
Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази, долучені до матеріалів справи, проаналізувавши чинне законодавство, встановив наступне.
Судом встановлено, що згідно довідки від 02.02.2011 р. № 22/9-925 /н, виданої Управлінням Державного департаменту з питань виконання покарань в Харківській області позивач є пенсіонером Державного департаменту з питань виконання покарань позивач і члени його сім'ї відповідно до статті 22 Закону України «Про міліцію»( п.5 ст.23 Закону України « Про державну виконавчу службу України від 23.06.2015 року № 2713 -1У0, мають право на 50-відсоткову знижку по оплаті житлової площі, комунальних послуг, а також палива.(а.с.4)
Відповідачем листом від 27 липня 2015 року № 02/44/4233 повідомлено позивача про припинення надання пільг з житлово-комунальних послуг з 01.07.2015р. відповідно до п 1 та 5 Прикінцевих положень Закону України «Про Національну поліцію» та пропонується позивачу звернутися за призначенням житлової субсидії.( а.с.4)
Позивач ОСОБА_1 не погодившись з діями відповідача звернувся до суду з зазначеним позовом.
Правовий і соціальний захист працівників міліції та їх пенсійне забезпечення на час виникнення спірних правовідносин було врегульовано Законом України «Про міліцію» , та з 07.11.2015р. Законом України " Про національну поліцію".
Відповідно до ч. 4 ст. 22 Закону України «Про міліцію», в редакції чинній на час звернення позивача до відповідача, працівникам міліції та членам їх сімей надається 50-процентна знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива.
Згідно ч.6 ст. 22 Закону України «Про міліцію» за працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, зберігається право на пільги за цим Законом.
Пунктом 12 розділу ІІ Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27 березня 2014 року частину шосту та сьому статті 22 Закону України «Про міліцію» викладено у такій редакції: «За працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, зберігається право на пільги згідно з цим Законом. Пільги, передбачені частинами четвертою, п'ятою цієї статті, надаються за умови, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України».
Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року внесені зміни в Закон України «Про міліцію» і ч.7 ст. 22 викладена у новій редакції, згідно якої пільги, передбачені частинами четвертою, п'ятою та шостою цієї статті, надаються за умови, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Зазначена норма не визнана неконституційною та була чинною на час звернення позивача до відповідача .
Відповідно до вищевказаного Закону від 28 грудня 2014 року Кабінетом Міністрів України 04 червня 2015 року прийнято постанову №389, яка набрала чинності 01 липня 2015 року та якою затверджено Порядок надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім'ї, де визначено механізм реалізації права на отримання пільг з оплати послуг за користування житлом (квартирна плата, плата за послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), комунальних послуг (централізоване постачання холодної води, централізоване постачання гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізоване опалення, вивезення побутових відходів), паливом, скрапленим газом, телефоном, а також послуг із встановлення квартирних телефонів (далі-пільги) залежно від середньомісячного сукупного доходу сім'ї осіб, які мають право на пільги згідно із законодавчими актами. Пунктом 2 цього Порядку дія останнього поширювалась на осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою згідно із Законом України «Про міліцію».
Постановою Кабінету Міністрів України №36 від 27 січня 2016 року до пункту 2 зазначеного Порядку було внесено зміни та слова «Про міліцію» (звільнені із служби за віком, хворобою або вислугою років працівники міліції, особи начальницького складу податкової міліції, особи рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби; діти (до досягнення повноліття) працівників міліції, осіб начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби, загиблих або померлих у зв'язку з виконанням службових обов'язків, непрацездатні члени сімей, які перебували на їх утриманні), виключено.
21.12.2016 р. набула чинності постанова Кабінету Міністрів України № 986 «Про внесення змін і визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України, якою передбачено внесення змін до пункту 3 постанови КМУ від 23.01.2003 р. № 117 «Про Єдиний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги», а саме слова і цифри «Про міліцію» виключити.
З 07 листопада 2015 року у зв'язку з набуттям чинності Законом України «Про Національну поліцію» втратив чинність Закон України «Про міліцію», відповідно до статті 22 якого позивач мав право на 50-відсоткову знижку по сплаті за користування житлом та комунальними послугами, за паливо.
Абзацами 2 та 3 пункту 15 Прикінцевих та Перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію» встановлено, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Суд приходить до висновку, що даний правовий акт не містить норм, які б передбачали пільги на житлово-комунальні послуги.
Згідно з ч.1 ст. 46 Основного Закону України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Із цим конституційним правом громадян кореспондується обов'язок держави щодо його забезпечення.
Відповідно ст. 22 Загальної декларації прав людини розміри соціальних виплат і допомоги встановлюються з урахуванням фінансових можливостей держави. Європейський суд з прав людини у рішенні від 9 жовтня 1979 року у справі "Ейрі проти Ірландії" констатував, що здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового. Такі положення поширюються й на питання допустимості зменшення соціальних виплат, про що зазначено в рішенні цього суду у справі "Кйартан Асмундсон проти Ісландії" від 12 жовтня 2004 року.
Отже, одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.
Закон України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року, який вніс зміни в Закон України "Про міліцію" стосовно пільг, є діючим, Конституційним судом України не визнаний неконституційним, а зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.
Згідно ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В судовому засіданні відповідачем доведена правомірність прийнятого ним рішення про припинення надання пільг з житлово-комунальних послуг з 01.07.2015р. відносно позивача.
Таким чином, суд дійшов висновку, що у відповідача були відсутні правові підстави для надання позивачу пільг на оплату житлово-комунальних послуг, оскільки з 07.11.2015р. вказані пільги не передбачені чинним законодавством, зокрема Законом України «Про Національну поліцію», а тому позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 7-14, 71, 159 - 163 КАС України, Законом України « Про Національну поліцію», постановою Кабінету Міністрів України № 986 від 21.12.2016 року «Про внесення змін і визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів У країни,постановою Кабінету Міністрів України від 23.01.2003 р. № 117 « Про єдиний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги» , суд -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Куп'янської районної державної адміністрації про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Куп'янський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10 денний строк з дня отримання копії даної постанови.
Повний текст постанови виготовлений 16.03.2017 р.
Суддя: Л.В. Гетьман