Номер провадження 2-а/754/150/17
Справа №754/15772/16-а
ПОСТАНОВА
Іменем України
13 березня 2017 року Деснянський районний суд м. Києва в складі
головуючого судді Шевчука О.П.
при секретарі Табачук Д.О.,
розглянувши справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії
В С Т А Н О В И В :
До суду звернулась ОСОБА_1 з адміністративним позовом про визнання дій Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві неправомірними та зобов'язання вчинити дії.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що вона перебуває на пенсійному обліку у відповідача та отримує пенсію за віком в мінімальному розмірі 949 грн,, розрахованому відповідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
У зв'язку з підвищенням прожиткового мінімуму у 2015, 2016 роках позивач 18.05.2016 року звернулась до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України із заявою про підвищення пенсії до розмірів, встановлених законом України «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет на 2015 рік», «Про державний бюджет на 2016 рік».
Листом від 01.07.2016 року відповідач відмовив позивачу у проведенні перерахунку пенсії в розмірі мінімального прожиткового мінімуму.
Своє рішення УПФУ обґрунтовує тим, що пенсіонерам , у яких основний розмір пенсії без урахування надбавок та доплат перевищує зазначені розміри, то таким особам перераховується лише підвищення за понад нормований стаж виходячи з нового розміру прожиткового мінімуму.
Відповідач також зазначив, що в результаті перерахунку пенсії позивача відбувся перерозподіл складових виплат, а саме - збільшилася доплата до прожиткового мінімуму пропорційно набутому загальному стажу згідно ч. 2 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» але зменшилася державна адресна допомога.
Так, з 01.09.2015 року загальний розмір пенсії позивача становить 949 грн. з яких: 685,68 грн. - основний розмір пенсії; 164,57 грн. - доплата до прожиткового мінімуму; 51,43 грн. - підвищення 7,5 % за відстрочку призначення пенсії; 47,32 грн. - державна адресна допомога.
Позивач, вважаючи таке рішення відповідача таким, що не ґрунтується на чинному законодавстві просить суд визнати протиправними дії Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, які полягають у нездійсненні перерахунку та підвищення пенсії позивача до прожиткового мінімуму та зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії позивача із підвищенням її до розміру прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність та провести відповідні виплати з 01 вересня 2015 року а саме - з 01 вересня 2015 року - 1074 грн., з 01 січня 2016 року - 1074 грн., з 01 травня 2016 року - 1130 грн., з 01 грудня 2016 року - 1247 грн. з урахуванням раніше виплачених сум, врахувавши, що розмір виплаченої їй пенсії не може бути нижчим від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом та зобов'язати надалі проводити виплати відповідно до ст. 46 Конституції України та ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в розмірі не меншому прожиткового мінімуму, для осіб які втратили працездатність.
Позивач в судове засідання не з'явилась, надавши заяву про розгляд справи без її участі.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечувала, зазначивши, що рішення Управління ґрунтується на нормах чинного законодавства та є правомірним.
Заслухавши пояснення представника відповідача та дослідивши письмові докази у справі суд встановив наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Лівобережному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. та отримує пенсію за віком відповідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
18.05.2016 року позивач звернулась до Лівобережного об'єднаного управління ПФУ в м. Києві з заявою про перерахунок пенсії, в якій просила відповідача здійснити перерахунок пенсії з 949 грн. до розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
На своє звернення ОСОБА_1 отримала відповідь про відмову в перерахунку пенсії посилаючись на те, що пенсія їй нарахована відповідно чинного законодавства та підстав для її перерахунку не має.
З таким висновком відповідача погодитись не можливо з наступних підстав.
Статтею 24 Конституції Українивстановлено, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках, передбачених законом.
У відповідності з ч. 3 ст. 46 Конституції Українипенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Частиною 2 статті 7 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
З матеріалів справи вбачається, що позивач не отримує інших доходів, крім пенсії за віком, яка є її єдиним та основним джерелом існування.
Відповідно до ч. 2 ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення. З 1 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно достатті 28 цього Закону(крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Так, згідно зі ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» встановлено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність: з 1 вересня 2015 року - 1074 гривні.
Відповідно дост. 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2016 рік» прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність встановлено: з 1 січня 2016 року - 1074 гривні, з 1 травня - 1130 гривень, з 1 грудня - 1247 гривень.
Аналіз норми ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка є імперативною, свідчить, що підставою для перерахунку пенсії є становлення нового розміру прожиткового мінімуму, а перерахунок проводиться з дня встановлення цього мінімуму.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого врядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з положеннями ч. 4 ст. 9 КАС Україниу разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, Закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Крім того, відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року № 3-рп/2012 надано тлумачення, що суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції‚ на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.
Згідно ст. 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2015 рік» встановлено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2015 року - 949 гривень, з 1 вересня - 1074 гривні.
Відповідно до ст.7 Закону України «Про державний бюджет України на 2016 рік» встановлено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2016 року - 1074 гривні, з 1 травня - 1130 гривень, з 1 грудня - 1208 гривень.
Згідно ч. 3 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону. Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
З 1 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму. Пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.
З аналізу норми ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка є імперативною, свідчить, що підставою для перерахунку пенсії є встановлення нового розміру прожиткового мінімуму, а перерахунок проводиться з дня встановлення цього мінімуму.
Постановою Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 №265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян» визначено, що у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат, державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, крім осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), не досягає 949 гривень, таким особам надається щомісячна державна адресна допомога у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру.
З наведеного вбачається, що відповідачем позивачу призначена та виплачується пенсія в порядку та у розмірі, що передбачений Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 №265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян» та розмір пенсійних виплат, які проводяться позивачу, є меншим, ніж встановлений Законом розмір прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність.
Відповідно до ч. 3 ст. 46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Аналізуючи викладене суд визнає вимоги позивача щодо визнання дій відповідача протиправаними обгрунтованими та ктими, що підлягають задоволенню.
При цьому суд вважає, що вимоги позивача щодо проведення перерахунку та виплати пенсії з урахуванням її підвищення до прожиткового мінімуму підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Так, позивач просить суд зобов'язати УПФУ провести перерахунок та виплату пенсії з 01 вересня 2015 року та з урахуванням подальших періодів підвищення прожиткового мінімуму.
Статтею ч. 2 99 КАС України встановлено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Підвищення прожиткового мінімуму в Україні є загальновідомим фактом, а тому позов підлягає частковому задоволенню, а саме - задоволенню вимог ОСОБА_1 в межах строків, встановлених КАС, а саме - з 19 червня 2016 року.
Не можуть бути задоволені вимоги позивача щодо зобов'язання проводити виплату пенсію з відповідно законодавства, оскільки чинне адміністративне законодавство не встановлює право суду виносити рішення на майбутнє.
На підставі викладено та керуючись ст. ст. 8-13, 18,19, 104 - 106 КАС України, суд
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 у зв'язку з підвищенням розміру прожиткового мінімуму.
Зобов'язати Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в місті Києві провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 19 червня 2016 року відповідно ст. ст. 28, 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням підвищення прожиткового мінімуму, встановленого Законом України «Про державний бюджет на 2016 рік» та «Про державний бюджет на 2017 рік».
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного адміністративного суду м. Києва протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Суддя