Єдиний державний реєстр судових рішень УКРАЇНА
Господарський суд
Житомирської області
_______________
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Від "29" жовтня 2009 р. Справа № 9/933
Господарський суд Житомирської області у складі:
Головуючого судді
судді Алексєєва М.В.
судді
за участю представників сторін
від позивача Романов С.В. дов. від 29.09.09. №3101/2
від відповідача Скляров Д.М. дов. від 28.10.2009р.
прокурор: Бугайов С.В. (посв. №86)
Розглянув справу за позовом Прокурора Коростенського району в інтересах держави в особі Ушомирської сільської ради (с. Ушомир Коростенського району)та Державної екологічної інспекції в Житомирській області (м.Житомир)
до Державного комітету лісового господарства України (м. Київ) в особі Державного підприємства "Коростенське лісомисливське господарство (м.Коростень)
про стягнення 11717,19 грн.
Прокурором пред'явлено позов в інтересах держави про стягнення з відповідача збитків сумі 11717,19 грн. при здійсненні господарської діяльності.
Представник позивача та прокурор позов підтримали в повному обсязі з викладених у ньому підстав.
Представник відповідача проти позову заперечував, проте письмового відзиву на позовну заяву не надав.
Відповідно до ст.75 ГПК України, справа розглядалась за наявними в ній матеріалами.
Заслухавши представників сторін та прокурора, дослідивши матеріали справи, господарський суд,-
ВСТАНОВИВ:
Як вбачається з матеріалів справи, 17.09.08р. державними інспекторамиз охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції в Житомирській області була проведена перевірка відповідача на предмет дотримання вимог природоохоронного законодавства, в результаті якої виявлено порушення відповідачем вимог ст.ст.17, 33 Закону України "Про відходи" від 05.03.1998р. №187/98-ВР, ст.46 Закону України "Про охорону земель" від 19.06.2003р. №962-IV, а саме було встановлено несанкціоноване сміттєзвалище відходів від деревообробки (тирси) в кварталі 14 Ушомирського лісомисливського комплексу ДП "Коростенське лісомисливське господарство", що спричинило засмічення земельної ділянки площею 2622,0 м. кв.
За наслідками проведеної перевірки складено Акт від 17.09.08р. (а.с.8-9).
Згідно з Методикою визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 04.04.07р. №149, зареєстрованої Міністерством юстиції України 25.04.07р. №422/13689, позивачем визначено збитки, що завдані відповідачем навколишньому природному середовищу в загальному розмірі 11717,19 грн., що підтверджується розрахунком позивача (а.с.14).
Відповідно до пункту "а" ст.15 Закону України "Про відходи" від 05.03.1998р. №187/98-ВР (далі-Закон), громадяни України, іноземці та особи без громадянства зобов'язані дотримуватися вимог цього Закону та інших нормативно-правових актів у сфері поводження з відходами.
Згідно з пунктами "а", "д", "з", "л" ст.17 Закону України "Про відходи" від 05.03.1998р. №187/98-ВР, суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані запобігати утворенню та зменшувати обсяги утворення відходів; забезпечувати повне збирання, належне зберігання та недопущення знищення і псування відходів, для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія, що відповідає вимогам екологічної безпеки; не допускати зберігання та видалення відходів у несанкціонованих місцях чи об'єктах; відшкодовувати шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу, здоров'ю та майну громадян, підприємствам, установам та організаціям внаслідок порушення встановлених правил поводження з відходами, відповідно до законодавства України.
Відповідно до пунктів "а", "б", "в", "г", "и" ч.1 та ч.2 ст.21 Закону, органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами забезпечують: виконання вимог законодавства про відходи; розроблення та затвердження схем санітарного очищення населених пунктів; організацію збирання і видалення побутових відходів, у тому числі відходів дрібних виробників, створення полігонів для їх захоронення, а також організацію роздільного збирання корисних компонентів цих відходів; затвердження місцевих і регіональних програм поводження з відходами та контроль за їх виконанням; ліквідацію несанкціонованих і неконтрольованих звалищ відходів. Органи місцевого самоврядування приймають рішення про відвід земельних ділянок для розміщення відходів і будівництва об'єктів поводження з відходами.
Відповідно до пункту "а" ст.32 Закону, з метою обмеження та запобігання негативному впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини забороняється вести будь-яку господарську діяльність, пов'язану з утворенням відходів, без одержання від спеціально уповноважених органів виконавчої влади у сфері поводження з відходами лімітів на обсяги утворення та розміщення відходів.
Згідно з частинами 2, 4, 5, 7 ст.33 Закону, на кожне місце чи об'єкт зберігання або видалення відходів складається спеціальний паспорт, в якому зазначаються найменування та код відходів (згідно з державним класифікатором відходів), їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць чи об'єктів зберігання чи видалення і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації цих місць чи об'єктів; зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності спеціальних дозволів, у яких визначені обсяги відходів відповідно до встановлених лімітів та умови їх зберігання; визначені для зберігання та видалення відходів місця чи об'єкти повинні використовуватися лише для заявлених на одержання дозволу відходів; забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів у підземних горизонтах, на території міст та інших населених пунктів, на територіях природно-заповідного фонду, на землях природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, в межах водоохоронних зон та зон санітарної охорони водних об'єктів, у інших місцях, що може створювати небезпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людини.
Відповідно до пунктів "а", "б", "г" ст.42 Закону, особи, винні в порушенні законодавства про відходи, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільну чи кримінальну відповідальності за порушення встановленого порядку поводження з відходами, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища, прямого чи опосередкованого шкідливого впливу на здоров'я людини та економічних збитків; самовільне розміщення чи видалення відходів; невиконання розпоряджень і приписів органів, що здійснюють державний контроль та нагляд за операціями поводження з відходами та за місцями їх видалення.
Згідно зі ст.43, 44 Закону, підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про відходи, в порядку і розмірах, встановлених законодавством України. Спори, що виникають у сфері поводження з відходами, вирішуються судом у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до ст.69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" від 25.06.91р. №1264-ХІІ, шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Відповідач письмового відзиву на позовну заяву та доказів відшкодування завданих збитків не надав.
Враховуючи викладене, господарський суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, заявленими відповідно до чинного законодавства та такими, що підлягають задоволенню в сумі - 11717,00 грн.
Судові витрати по сплаті державного мита та за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача.
На підставі Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" від 25.06.1991р. №1264-ХІІ, Закону України "Про відходи" від 05.03.1998р. №187/98-ВР, керуючись ст.ст.49, 82-85 ГПК України, господарський суд,-
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Державного підприємства "Коростенське лісомисливське господарство, 11500, Житомирська область, м.Коростень, 3-й провулок Шатрищанський,3, ідентифікаційний код 00991841:
- в доход держбюджету Ушомирської сільської ради Коростенського району (р/р 31516921700262 ГУДКУ у Житомирській області, МФО 811039, код ЗКПО 22062740, код платежу 24062100) - 11717,19 грн. відшкодування заподіяної шкоди.
- на користь Державного бюджету України - 117,17 грн. державного мита;
- на користь Державного бюджету України - 312,50 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу (р/р 31218259703002 в УДК в м.Житомирі, код ЗКПО 22062319, банк отримувача - ГУДКУ у Житомирській області, МФО - 811039, код доходу 22050000).
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
Суддя Алексєєв М.В.
Дата підписання 04.11.09.
Віддрукувати:
1 - в справу
2 -