ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 березня 2017 року м. Київ К/800/28899/15
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого : Мороза В.Ф.
суддів: Голяшкіна О.В.
Донця О.Є.
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу управління соціального захисту населення Добропільської міської ради на постанову Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 19 лютого 2015 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 09 червня 2015 року у справі за позовом ОСОБА_2 до управління соціального захисту населення Добропільської міської ради про стягнення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку
в с т а н о в и л а:
ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом, в якому просила визнати неправомірними дії відповідача та зобов'язати 18.06.2014 по день розгляду справи провести перерахунок та виплату вказаної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірах прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років встановленого Законом України "Про державний бюджет України на 2014 рік" з урахуванням фактично здійснених виплат.
Постановою Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 19.02.2015, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 09.06.2015, позов задоволенні частково. Визнано неправомірними дії управління соціального захисту населення Добропільської міської ради, щодо нарахування та виплати ОСОБА_2, в період з 18.06.2014 по 30.06.2014 включно допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі меншому ніж розмір прожиткового мінімуму для дітей до 6 років. Зобов'язано управління соціального захисту населення Добропільської міської ради з урахуванням виплачених сум здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 щомісячної грошової допомоги по догляду за сином ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення ним трирічного віку, за період з 18.06.2014 по 30.06.2014 включно, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого Законом України "Державний бюджет на 2014 рік". У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, відповідач звернувся з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
Переглядаючи судові рішення в межах касаційної скарги, судова колегія не вбачає підстав для її задоволення.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_2 є матір'ю ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1.
Позивач перебувала на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради як застрахована особа та в період з 14.07.2012 по 30.06.2014 отримувала щомісячну допомогу по догляду за дитиною у розмірі 130 грн. згідно Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" № 2811-ХІІ.
До 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28 грудня 2007 року № 107-VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 107-VI) - відносини щодо виплати допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку регулювалися Законом України від 21 листопада 1992 року № 2811-ХII «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (далі - Закон № 2811-XII), дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13), та Законом № 2240-III, який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб. Розмір допомоги також визначався цими законами.
Зокрема, статтею 41 Закону № 2240-III встановлено, що допомога при народженні дитини надається у сумі, кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження дитини. Виплата допомоги здійснюється одноразово у дев'ятикратному розмірі прожиткового мінімуму при народженні дитини, решта - протягом наступних 12 місяців у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Статтею 43 цього ж Закону передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону № 2240-III визначено, що до стабілізації економічного становища в Україні розмір виплат, передбачених статтями 41, 43, 46 цього Закону, визначається Верховною Радою України щороку виходячи з рівня забезпечення прожиткового мінімуму одночасно з встановленням розміру страхових внесків з поступовим наближенням виплат до прожиткового мінімуму.
Пунктами 23, 25 розділу ІІ Закону № 107-VI були внесені відповідні зміни до Закону № 2811-ХІІ та Закону № 2240-III. Зокрема, змінами до статті 13 Закону № 2811-ХІІ його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону № 2240-III було виключено статті 40- 44.
Конституційний Суд України Рішенням від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнав неконституційними низку положень Закону № 107-VI, в тому числі й пункт 25 розділу II Закону № 107-VI щодо виключення статей 40- 44 Закону № 2240-III.
Пунктом 2 розділу ІІІ Закону № 107-VI було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.
Таким чином, з часу проголошення Рішення № 10-рп/2008 Конституційним Судом України відновили свою дію вищезазначені положення Закону № 2240-III, а з 1 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону № 2811-ХІІ.
Статтею 45 Закону України від 27 квітня 2010 року № 2154-VI «Про Державний бюджет України на 2010 рік» (далі - Закон № 2154-VI) передбачено, що у 2010 році допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону № 2240-ІІІ призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 саме на виконання Закону № 2811-ХІІ (пункт 1). Новий акт уряду на виконання статті 45 Закону № 2154-VI не приймався.
Розміри і порядок виплати допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону № 2240-III на виконання статті 45 Закону № 2154-VI Кабінет Міністрів України не визначав.
Законами України Про державний бюджет України на 2013, 2014 роки не встановлювалось іншого, ніж визначено Законами № 2240-III та Закону № 2811-ХІІ розміру допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Аналізуючи вищенаведене, колегія судів погоджується з висновком судів, що на відносини щодо виплати ОСОБА_2 допомоги за період з 18.06.2014 по 30.06.2014, яка застрахована у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування, поширюються норми спеціального Закону (яким є Закон № 2240-III), відповідно до статті 43 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Такого ж висновку Верховний Суд України дійшов у постановах від 2 червня 2015 року (справа № 373а15), від 25 грудня 2012 року (справа № 21-410а12), від 18 червня 2013 року (справа № 21-209а13), від 17 вересня 2013 року (справа № 21-187а13), від 22 квітня 2014 року (справа № 21-73а14) та від 1 квітня 2014 року (справа № 21-52а14).
Відповідно до статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без змін, якщо визнає, що суд не допустив порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись 220, 222, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України,
ухвалила:
Касаційну скаргу управління соціального захисту населення Добропільської міської ради без задоволення, а постанову Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 19 лютого 2015 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 09 червня 2015 року залишити без змін.
Рішення набирає законної сили через 5 днів після направлення його копії особам, які беруть участь у справі і може бути переглянуте Верховним Судом України.
Судді: В.Ф. Мороз
О.В. Голяшкін
О.Є. Донець