ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 березня 2017 року Справа № 876/2342/17
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі :
головуючого судді Кузьмича С.М.,
суддів Гулида Р. М., Улицького В. З.
за участю секретаря Мельничук Б. Б.
розглянувши в відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова на постанову Франківського районного суду міста Львова від 18 березня 2016 року по справі № 465/8280/15-а за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова про визнання дій протиправними,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до відповідача з адміністративним позовом про визнання протиправними дій, щодо не включення до складу її, позивача, середньомісячної заробітної плати при обчисленні розміру пенсії державного службовця матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових потреб, індексації заробітної плати, з яких справлялися внески на державне пенсійне страхування, а з 1 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та зобов'язання управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова здійснити їй, позивачу, перерахунок призначеної пенсії починаючи з 01 червня 2015 року, з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових потреб, індексації заробітної плати, згідно з поданою довідкою про заробітну плату, якою передбачено складові заробітної плати для призначення пенсії відповідно до Закону України « Про державну службу» та на які нараховані і утримані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Постановою Франківського районного суду міста Львова від 18 березня 2016 року адміністративний позов задоволено.
Визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова, щодо не включення до складу середньомісячної заробітної плати при обчисленні розміру пенсії державного службовця позивачу матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових потреб, індексації заробітної плати, з яких справлялися внески на державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Зобов'язано управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова здійснити перерахунок призначеної позивачу пенсії державного службовця з урахуванням інших виплат ( матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових потреб, індексації заробітної плати), згідно з поданими довідками про заробітну плату , якими передбачені складові заробітної плати для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та на які нараховані й утримано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та виплатити такі з урахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 01 червня 2015 року.
Не погодившись із ухвалою суду, її оскаржив відповідач, який, покликаючись на порушення судом норм матеріально та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити.
Вимоги за апеляційною скаргою мотивує тим, що судом першої інстанції не взято до уваги той факт, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань не включаються до заробітку для обчислення пенсії, оскільки є одноразовими виплатами. Також зазначає, що індексація не передбачена Законом України «Про державну службу» як складова зарплати, а відтак теж не може бути врахована.
Сторони явку своїх представників не забезпечили, хоч і були належним чином повідомлені про дату, час і місце проведення судового засідання, що не перешкоджає слухати справу в їх відсутності без здійснення звукозапису.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з наступних підстав.
Управлінням Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова позивачу призначено пенсію по інвалідності відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» з 1 листопада 2013 року.
В 2015 року позивачка звернулась до відповідача із заявою про проведення перерахунку раніше призначеної їй пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» із врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати.
Листом від 10 грудня 2015 року УПФ України у Франківському районі м. Львова відмовило позивачці у перерахунку пенсії мотивуючи тим, що матеріальна допомога є одноразовою виплатою та не є складовою заробітної плати у розумінні ч.2 ст.33 Закону України «Про державну службу».
З довідки Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради від 31.10.2013 №2605-вих.-2811 "Про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу" зрозуміло, що позивачка отримувала за даний період ще й інші виплати - індексацію, матеріальну допомогу на оздоровлення та допомогу для вирішення соціально-побутових питань, з яких нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Частиною 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини 1 цієї статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно зі статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Крім того, відповідно до статей 1, 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру.
Згідно з пунктом 1.3. Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої Наказом Держкомстату України від 13 січня 2014 року № 5, для оцінки розміру заробітної плати найманих працівників застосовується показник фонду оплати праці.
До фонду оплати праці включаються нарахування найманим працівникам у грошовій та натуральній формі (оцінені в грошовому вираженні) за відпрацьований та невідпрацьований час, який підлягає оплаті, або за виконану роботу незалежно від джерела фінансування цих виплат.
Суми виплат, пов'язаних із індексацією заробітної плати працівників, входять (на ряду з доплатами, надбавками, гарантійними та компенсаційними виплатами, передбаченими чинним законодавством, преміями, пов'язаними з виконанням виробничих завдань і функцій) до складу фонду додаткової заробітної плати, згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої Наказом Держкомстату України від 13 січня 2014 року № 5.
Водночас до суду надійшла копія свідоцтва про смерть ОСОБА_1 серії НОМЕР_1.
У відповідності до п.5 ч.1 ст. 157 КАС України суд закриває провадження у справі у разі смерті або оголошення у встановленому законом порядку померлою особи, яка була стороною у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва.
Відповідно до статті 203 КАС України постанова або ухвала суду першої інстанції скасовується в апеляційному порядку і позовна заява залишається без розгляду або провадження у справі закривається з підстав, встановлених відповідно статтями 155, 157 цього кодексу.
Якщо судом першої інстанції ухвалено законне та обґрунтоване судове рішення, а обставини, які стали підставою для закриття провадження у справі, виникли після його ухвалення, суд апеляційної інстанції визнає таке рішення нечинним і закриває провадження у справі.
Колегія суддів приходить до висновку, що оскільки позивач помер, а спірні правовідносини не допускають правонаступництва, то ухвалу суду першої інстанції слід визнати нечинною і провадження у справі закрити.
Керуючись статтями 157, 195, 196, 198, 203, 254 КАС України, суд
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова залишити без задоволення.
Постанову Франківського районного суду міста Львова від 18 березня 2016 року по справі № 465/8280/15-а - визнати нечинною, а провадження у справі - закрити
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до суду касаційної інстанції протягом 20-ти днів з дати складення в повному обсязі.
Головуючий Кузьмич С. М.
Судді Гулид Р. М.
Улицький В. З.
Повний текст ухвали складено 15 березня 2017 року