Ухвала суду № 65347579, 14.03.2017, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.03.2017
Номер справи
243/10160/16-а
Номер документу
65347579
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Фаустова Н.Г.

Суддя-доповідач - Ястребова Л. В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 березня 2017 року справа №243/10160/16-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі:

судді-доповідача Ястребової Л.В.,

суддів Блохіна А.А., Компанієць І.Д.,

секретар Терзі Д.А.,

за участі представника відповідача Радчинської Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на постанову Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 16 січня 2017 року у справі № 243/10160/16-а за позовом ОСОБА_3 до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

06 грудня 2016 року ОСОБА_3 (надалі - позивач) до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (надалі - відповідач, Управління) про визнання протиправною бездіяльності щодо невиплати пенсії, зобов'язання поновити нарахування та виплату пенсії за віком та сплатити заборгованість за період, починаючи з липня 2015 року на рахунок в уповноваженому банку, обраному раніше позивачем (АТ «Ощадбанк») та звернення постанови до негайного виконання у межах суми платежу за один місяць - 1316,71 грн. (а.с. 2-8).

Постановою Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 16 січня 2017 року позовні вимоги задоволено.

Визнано протиправною бездіяльність Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо невиплати пенсії ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 01 липня 2015 року.

Зобов'язано Слов'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області поновити нарахування та виплату пенсії за віком ОСОБА_3 та виплатити заборгованість за період, починаючи з 01 липня 2015 року, на рахунок ОСОБА_3, відкритий позивачем раніше у Публічному акціонерному товаристві «Державний ощадний банк України».

Допущено негайне виконання постанови суду в частині присудження виплати ОСОБА_3 пенсії у межах суми стягнення за один місяць - 1316,71 грн. (а.с. 34-43).

Відповідач, вважаючи, що вищезазначене судове рішення не відповідає вимогам діючого законодавства та є таким, що порушує норми матеріального та процесуального права, звернувся до суду апеляційної інстанції з апеляційною скаргою, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції та відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги апелянт зазначає, що при формуванні відомостей виплатного періоду кожного місяця проводиться операція щодо обміну даних електронної бази отримувачів пенсій АСОПД/КОМТЕХ з даними Єдиної інформаційної бази даних про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб, отриманих від УСЗН Слов'янської міської ради. За результатами електронного обміну з УСЗН Слов'янської міської ради електронна пенсійна справа АСОПД/КОМТЕХ ОСОБА_3 містить особливість за кодом «93» (переселенець не зареєстрований), що є підставою для припинення пенсійних виплат. Крім того, апелянт зазначив, що проведення соціальних виплат особам в районах проведення антитерористичної операції здійснюється на підставі Постанов КМУ: № 506 від 01.10.2014 року «Про облік осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції», № 509 від 01.10.2014 року «Про облік внутрішньо переміщених осіб», № 637 від 05.11.2014 року «Про здійснення соціальних виплат особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції», № 595 від 07.11.2014 року «Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької області» та № 365 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам», якими, серед іншого, передбачено підстави для припинення, зокрема, з бюджету Пенсійного фонду України всіх соціальних виплат у разі відсутності особи за місцем проживання (перебування) (а.с. 47-50).

Під час апеляційного розгляду представник відповідача підтримала доводи апеляційної скарги. Позивач до суду не прибув.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права колегія суддів встановила наступне.

Спірним у даній справі є правомірність припинення відповідачем пенсії позивачу з 01 липня 2015 року.

Як встановлено судом першої, апеляційної інстанції та підтверджується матеріали справи, позивач, ОСОБА_3, відповідно до довідки УСЗН Слов'янської міської ради від 27 листопада 2015 року є внутрішньо переміщеною особою, яка фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 14).

У квітні 2016 року позивач звернулась до відповідача із заявою про запит пенсійної справи з УПФУ м. Селидове Донецької області та прийняття її на облік за матеріалами пенсійної справи, що не заперечується відповідачем та не у справі спірним.

06 травня 2016 року Слов'янським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області ОСОБА_3 взято на облік, що підтверджується відповідним розпорядженням №73171 від 06.05.2016 року, що також не заперечується відповідачем.

З липня 2016 року відповідачем припинено позивачу виплату її пенсії.

Позивач, вважаючи такі дії відповідача неправомірними звернулась до суду за захистом своїх порушених прав.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів виходить з такого.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики України. Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією України та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства соціальної політики України, іншими актами законодавства України, а також дорученнями Президента України та Міністра.

Отже, відповідач має діяти в межах та у спосіб, встановлених законодавчих норм.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до ст. 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.

Статтею 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється:

1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості;

2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України;

3) у разі смерті пенсіонера;

4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;

5) в інших випадках, передбачених законом.

Колегія суддів зазначає, що такої підстави, як те, що електронна пенсійна справа АСОПД/КОМТЕХ ОСОБА_3 містить особливість за кодом «93» (переселенець не зареєстрований) не передбачено.

Колегія суддів зазначає, що припинення виплати пенсії можливе лише за умови прийняття пенсійним органом відповідного рішення і лише з підстав визначених ст. 49 Закону № 1058.

В даному випадку, рішення Управлінням щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_3 не приймалося, що не заперечується відповідачем.

На переконання судової колегії, зазначена обставина свідчить про те, що, в даному випадку, відповідач діяв всупереч вимогам ч. 2 ст. 19 Конституції України.

Серед іншого, колегія суддів вважає за необхідне зазначити про таке.

Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" та розпочато проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.

02 вересня 2014 року Верховною Радою України прийнято Закон України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" № 1669-VII.

Відповідно до статті 1 вказаного Закону встановлено, що територією проведення антитерористичної операції є територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

За змістом цієї норми вбачається, що датою початку періоду проведення антитерористичної операції є 14.04.2014 року та станом на час вирішення цієї справи судом апеляційної інстанції антитерористична операція триває.

Зазначена обставина є загальновідомим фактом не потребує доказування.

Відповідно до ч. 2 ст. 14 Закону України «Про боротьбу з тероризмом», у районі проведення антитерористичної операції можуть вводитися тимчасово обмеження прав і свобод громадян.

Згідно з п. 2 ст. 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», виплата пенсій громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території і не отримують пенсії та інших соціальних виплат від уповноважених органів Російської Федерації, здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Кабінетом Міністрів України прийнято постанову "Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей" від 07 листопада 2014 року № 595.

Вказаною постановою затверджено Тимчасовий порядок фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей (далі - Тимчасовий порядок).

Абзацом пункту 2 Тимчасового порядку встановлено, що у населених пунктах Донецької та Луганської областей, на територiї яких органи державної влади тимчасово не здiйснюють свої повноваження (далi - тимчасово неконтрольована територiя), видатки з державного бюджету, бюджету Пенсiйного фонду України та бюджетів інших фондiв загальнообов'язкового державного соцiального страхування здiйснюються лише пiсля повернення згаданої території пiд контроль органiв державної влади.

Постановою окружного адміністративного суду міста Києва від 11 лютого 2015 року по справі № 826/18826/14, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 02 квітня 2015 року та ухвалою Вищого адміністративного суду від 16 жовтня 2015 року визнано незаконним та нечинним з моменту прийняття пункт 2 Тимчасового порядку фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року №595.

Крім того, слід зазначити, що відповідно до п. 8 Тимчасового порядку, особам, які переміщені на контрольовану територію та взяті на облік відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509, пенсії та інші соціальні виплати з бюджетів усіх рівнів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування виплачуються за заявами таких осіб до органів (установ), які здійснюють такі виплати, протягом усього строку дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Та обставина, що позивач є внутрішньо переміщеною особою з фактичним місцем проживання за адресою: АДРЕСА_1 підтверджується довідкою УСЗН Слов'янської міської ради від 27.11.2015 року.

Крім того, слід зазначити, що УСЗН Слов'янської міської ради, листом № 08-16/785 від 10.03.2017 року також підтверджено, що ОСОБА_3 зареєстрована, як внутрішньо переміщена особа у м. Слов'янську та відповідна інформація внесена до Єдиної інформаційної бази даних про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб (а.с. 70).

В апеляційній скарзі апелянт зазначає, що за даними Єдиної інформаційної бази даних про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб, отриманих від УСЗН Слов'янської міської ради електронна пенсійна справа АСОПД/КОМТЕХ ОСОБА_3 містить особливість за кодом «93» (переселенець не зареєстрований), що, в свою чергу, стало підставою для припинення пенсійних виплат.

Зазначений довід апелянта колегія суддів не приймає до уваги з огляду на таке.

Так, 18 лютого 2016 року постановою КМУ № 136 затверджено Порядок здійснення верифікації та моніторингу достовірності інформації, поданої фізичними особами для нарахування та отримання соціальних виплат, пільг, субсидій, пенсій, заробітної плати, інших виплат, що здійснюються за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, коштів Пенсійного фонду України, фондів загальнообов'язкового соціального страхування (надалі - Порядок)

Відповідно до пункту 7 Порядку, верифікація та моніторинг державних виплат здійснюються структурним підрозділом Мінфіну.

Згідно пункту 9 Порядку, у разі виявлення під час здійснення верифікації та моніторингу невідповідності інформації, на підставі якої призначено (продовжено), нараховано або здійснено державну виплату, Мінфін надсилає розпоряднику бюджетних коштів та/або іншому органу, який здійснює виплати за рахунок коштів Пенсійного фонду України, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, рекомендацію щодо зупинення або припинення таких виплат відповідним реципієнтам або групі реципієнтів.

У рекомендації щодо зупинення або припинення державних виплат зазначається виявлена Мінфіном інформація, яка не узгоджується з нормативно-правовими актами, які регулюють державні виплати. (пункт 10 Порядку)

Пунктом 12 Порядку передбачено, що верифікації та моніторингу державних виплат, передбачено, що розпорядник бюджетних коштів та/або інший орган, який здійснює виплати за рахунок коштів Пенсійного фонду України, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, на підставі отриманої від Мінфіну рекомендації щодо зупинення або припинення державних виплат приймає рішення щодо зупинення або припинення, продовження виплат реципієнту, про що повідомляє Мінфін протягом трьох днів з дати прийняття такого рішення.

Колегія суддів зазначає, що рекомендації щодо припинення пенсійних виплат ОСОБА_3 Мінфіном відповідачу надано не було і взагалі, ніякого рішення щодо припинення виплати позивачу її пенсії Слов'янським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області не приймалось.

Щодо посилання апелянта на те, що відповідно до Постанов КМУ: № 506 від 01.10.2014 року «Про облік осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції», № 509 від 01.10.2014 року «Про облік внутрішньо переміщених осіб», № 637 від 05.11.2014 року «Про здійснення соціальних виплат особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції», № 595 від 07.11.2014 року «Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької області» та № 365 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам», серед іншого, передбачено підстави для припинення, зокрема, з бюджету Пенсійного фонду України всіх соціальних виплат у разі відсутності особи за місцем проживання (перебування), колегія судів зазначає наступне.

Відповідно до статті 92 Конституції України, виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Так, ч. 3 ст. 4 Закону № 1058 передбачено, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються зокрема, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення

Статтею 5 вказаного Закону передбачено, що він регулює відносини, які виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом, зокрема, визначаються порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування.

Колегія суддів зазначає, що постанови Кабінету Міністрів України, на які посилається апелянт в апеляційній скарзі не є законами, а тому вони не можуть змінювати в бік звуження права громадян, які встановлено нормативно-правовими актами вищої юридичної сили.

Крім того, слід зазначити, що Верховна Рада України може змінити закон виключно законом, а не шляхом прийняття підзаконного правового акта. Нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України відносяться до категорії підзаконних, а тому не можуть змінювати в бік звуження права громадян, які встановлено нормативно-правовими актами вищої юридичної сили. Право на обмеження конституційних прав громадян Кабінету Міністрів України Верховною Радою України не надано.

За таких обставин, колегія суддів дійшла до висновку, що доводи, викладені апелянтом в апеляційній скарзі не знайшли свого підтвердження під час розгляду даної справи, оскільки вони суперечать чинному законодавству та не дають підстав для висновку про те, що при розгляді справи судом першої інстанції було допущено неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.

Згідно частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Повний текст ухвали складений 15 березня 2017 року.

На підставі наведеного, керуючись статтями 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу скаргу Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області - залишити без задоволення.

Постанову Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 16 січня 2017 року у справі № 243/10160/16-а - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня складення в повному обсязі.

Головуючий суддя Л.В. Ястребова

Судді А.А. Блохін

І.Д. Компанієць