Справа №303/7050/16-а
2-а/303/28/17
ряд.стат.звіту №87
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 березня 2017 року м.Мукачево
Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області
в особі : головуючого-судді Монич В. О.
при секретарі Глеба Е.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Мукачево адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Мукачівського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області про оскарження дій Мукачівського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області та зобов"язання провести перерахунок пенсії.
в с т а н о в и в:
Позивач звернулася в суд з вказаним позовом мотивуючи тим, що управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області 28.06.2008 року їй було призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "про державну службу" від 16.12.1993 року №3723-12 в розмірі 81 % від заробітної плати. Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу», в редакції чинній на момент призначення їйпенсії передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії. Згідно пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій», в редакції чинній на момент призначення мені пенсії, перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 01.12.2015 року встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок зарообітної плати) працівникв установ, закладів та організацій окремих газулей бюджетної сфери. 04 листопада 2016 року вона звернулась до Мукачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України, з заявою провести їй перерахунок пенсії згідно довідки про заробітну плату №1110 від 02.11.2016 року, яка видана Мукачівською районною державною адмінітсрацією з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця, а саме з 01.12.2015 в розмірі 81 % від заробітної плати на посаді головного економіста бюджетного фінансового управління Мукачівської районної державної адмінітсрації. Однак, Мукачівське об'єднане управління Пенсійного фонду України листом від 15.11.2016 № 158-Р/09-32 відмовило їй у перерахунку пенсії, мотивуючи тим, що Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення' розмірів заробітку для обчислення пенсій», а саме виключено пункт 4, щодо перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсію призначено відповідно до Закону України «Про державну службу», у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям. Згідно ст.58 ч.1 Конституції України, закони та нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. У зв'язку з цим, просить визнати неправомірними дії управління Мукачівського об"єднаного управління Пенсійного фонду України, щодо відмови перерахунку їй пенсії призначеної відповідно до Закону України "Про державну службу" незаконними, зобов"язати Мукачівське об"єднане управління Пенсійного фонду України, перерахувати їй пенсію, призначену відповідно до Закону України "Про державну службу", згідно довідки про заробітну плату №1110 від 02.11.2016 року виданої Мукачівською районною державною адміністрацією з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця, а саме з 01.12.2015 в розмірі 81 % від заробітної плати зазначеної в довідці та в подальшому при підвищенні розміру заробітної плати працюючого державного службовця, згідно поданої відповідної довідки.
Позивач подала до суду заяву про розгляд справи у її відсутності, заявлені позовні вимоги підтримує, просить їх задовольнити.
Представник відповідача в задоволенні позову просив відмовити в повному обсязі, подане до суду заперечення підтримав.
Вивчивши та перевіривши матеріали справи наявними у ній доказами, суд, приходить до слідуючого висновку .
Судом встановлено, що позивачка з 01.12.2015 року працювала на посаді головного економіста в фінансовому управлінні Мукачівської РДА (а.с. 8)..
Відповідно до довідки Мукачівської районної державної адміністрації від 02.11.2016 року за №1110 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з якимх їм призначено (перераховано) пенсію, посадовий оклад головного економіста, з 01 грудня 2015 року становить 1 723 грн. 00 коп., надбавка за ранг - 60 грн. 00 коп., надбавка за вислугу років 356 грн. 60 коп., надбавка за високі досягнення в праці - 1069 грн. 80 коп., всього для обчислення пенсії - 3209 грн. 40 коп..
Мукачівське об"єднане управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області листом від 25.11.2016 року №158-Р/09-32 відмовило позивачу у перерахунку розміру призначеної пенсії, як державному службовцю, у зв"язку з відсутністю підстав для перерахунку розміру пенсії відповідно до наданої довідки про заробітну плату. (а.с. 9).
Також за вищевкзанаим документом, відповідач посилався на частиною 5 розділу ІІІ Закону України від 02 березня 2015 року №213-VІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення", ззідно з якою з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпеченняосіб, яким пенсії призначались, зокрема згідно з Законом України "Про державну службу". Відтак, з 01.06.2015 року пенсії відповідно до даного Закону органами Пенсійного фонду Українт не перераховуються.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 01.12.2015 року встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.
Відповідно до ч.1 ст.58 Конституції України, закони та нормативно правові акти не мають зворотної дії в часі.
Згідно з рішенням КСУ від 09.02.1999 року № 1-рп/99, за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч. 1 ст. 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Вирішуючи позовні вимоги за позовом до суб'єкта владних повноважень, суд виходить із конституційних принципів, на яких базуються здійснення прав та свобод людини та громадянина в Україні, включаючи права на пенсійне забезпечення, які передбачені Конституцією України, з неможливості скасування та звуження права на пенсійне забезпечення. Правовою гарантією забезпечення державою цього права є виконання прийнятих на себе зобовязань, що слідує з принципів верховенства права, закріпленого ст.8 Конституції України.
Суд вважає безпідставними доводи відповідача про те, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213- VІІІ, з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначались, зокрема згідно Закону України "Про державну службу", у звязку з чим з 01.06.2015 року органами Пенсійного фонду України пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" не призначалися, а призначені до 01.06.2015 не перераховувались, виходячи з наступного.
Аналіз вищевикладеного положення дає підстави для висновку, що воно поширюється на тих осіб, яким пенсії призначаються ( в теперішньому часі) спеціальними законами, а не на тих, яким вони вже призначені (в минулому часі).
Крім цього, вказане положення не містить посилання на конкретні норми законів чи підзаконних актів щодо пенсійного забезпечення осіб, які скасовуються. Підстав вважати, що скасовуються всі норми, як ті, що стосуються призначення, так і ті, що стосуються перерахунку пенсій немає.
Відповідно до ст.22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Отже, норми ст.37 Закону України «Про державну службу», діють на сьогодні і вони не змінені, не скасовані в установленому Конституцією України порядку.
Відповідно до вимог ст.37-1 Закону України «Про державну службу» умови та порядок перерахунку призначених пенсій державних службовців визначаються Кабінетом Міністрів України.
У відповідності до положень постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій» позивач, яка у 2008 році вийшла на пенсію державного службовця з посади головного економіста бюджетного фінансового управління Мукачівської районної державної адміністрації, має право на перерахунок пенсії в зв"язку із підвищенням розміру заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу.
З 01 грудня 2015 року було підвищено розмір заробітної плати головного економіста бюджетного фінансового управління Мукачівської районної державної адміністрації, а саме, посадовий оклад - 1 723 грн. 00 коп., надбавка за ранг - 60 грн. 00 коп., надбавка за вислугу років 356 грн. 60 коп., надбавка за високі досягнення в праці - 1069 грн. 80 коп., що підтверджується відповідною довідкою від 02.11.2016 року №1110.
04 листопада 2016 року позивачка звернулася до Мукачівського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області із заявою про перерахунок розміру призначеної пенсії, як державному службовцю, однак 25.11.2016 року відповідач своїм рішенням (листом) №158-Р/09-32 відмовив їйу перерахунку пенсії.
Відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія перераховується зі строків, передбачених ч.4 ст.45 Закону, а саме з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма потрібними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з такими документами подано після 15 числа. Суд вважає, що обчислення пенсії у розмірі 82 % , позивачки має розраховуватись з 01.11.2016 року, а не з 01.12.2015 року, так-як позивачка звернулася за цим перерахунком до Мукачівського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області 04.11.2016 року.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов до висновку, що позивачка має право на перерахунок призначеної їй пенсії державного службовця з 01.11.2016 року, у зв"язку з підвищенням заробітної плати головного економіста бюджетного фінансового управління Мукачівської районної державної адміністрації - державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Відмова відповідача у здійсненні такого перерахунку та виплаті пенсії в підвищеному розмірі не грунтується на конституційному принципі верховенства права, вимогах закону, дії його в часі та обставинах справи, а тому є неправомірною.
Щодо позовної вимоги позивача ОСОБА_1 про зобов"язаня Мукачівське об"єднане управління Пенсійного фонду України перерахувати їй пенсію, призначену відповідно до Закону України "Про державну службу", в розмірі 81 % від заробітної плати в подальшому при підвищенні розміру заробітної плати працюючого державного службовця, згідно поданої відповідної довідки, суд вважає, що в цій частині слід відмовити у відповідності до ст. 86 кодексу адміністративного судочинства України, яка передбачає, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили, а тому жодних підстав для переахунку пенсії позивачу у майбутньому суд не вбачає.
Таким чином позов ОСОБА_1 Підлягає частковому задоволенню.
Керуючись ст.11, 70, 71, 86, 160-163, 167 КАС України, ст.58 Конституції України, ст.ст.37,37-1 Закону України "Про державну службу", ст.ст.42,45 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій", - в и р і ш и в :
Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати дії Мукачівського об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо відмови у проведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про державну службу"- незаконними.
Зобов'язати Мукачівське об»єднане управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (м. Мукачево, вул. Мира, 151 ж, код ЄДРПОУ 37857963) перерахувати пенсію ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, АДРЕСА_1, і.код НОМЕР_1) призначену відповідно до Закону України "Про державну службу", згідно довідки про заробітну плату №1110 від 02.11.2016 року, виданої Мукачівською районною державною адміністрацією, з 01 листопада 2016 року в розмірі 81 % від заробітної плати, зазначеній в довідці.
Стягнути з Мукачівського об"єднаного управління пенсійного фонду України Закарпатської області, Код ЄДРПОУ 37857963, м.Мукачево, вул.Миру, 151Ж на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, АДРЕСА_1, і.код НОМЕР_1) судові витрати у розмірі 551 (п"ятсот п"ятдесят одну) 20 коп..
Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області шляхом подання в 10-денний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги..
В решті заявлених вимог відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення в Львівський апеляційний адміністративний суд через Мукачівський міськрайонний суд.
Головуючий В. О. Монич