Постанова № 65333954, 09.03.2017, Холодногірський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
09.03.2017
Номер справи
642/656/17
Номер документу
65333954
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

09.03.2017

Справа №642/656/17

Провадження № 2-а/642/114/17

ПОСТАНОВА

ІменемУкраїни

09 березня 2017 року суддя Ленінського районного суду м. Харкова Пашнєв В.Г., розглянув в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1до військової частини польова пошта В 6250, Харківського обласного військового комісаріату, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправними діянь, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із адміністративним позовом в якому просив:

1.Визнати протиправними дії (бездіяльність) Харківського обласного військового комісаріату та військової частини польова пошта В6250 щодо не включення в довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії від 10.12.2014р. № 308/ВФЗ та від 08.12.2014р. № 4/26,щомісячної додаткової грошової винагороди відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 р. № 889 зі змінами.

2. Визнати протиправними дії (бездіяльність) Харківського обласного військового комісаріату щодо оформлення та подання до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області документів з неправильним визначенням розміру грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1, яка не передбачала в складі грошового забезпечення ОСОБА_1 щомісячної додаткової грошової винагороди відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 р. № 889 зі змінами.

3.Визнати протиправною бездіяльність (дії) головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не виконання завдань покладених на нього п.п. 1,3 п. 4 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затверджене Постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2 щодо здійснення контролю за призначенням і виплатою пенсії ОСОБА_1.

4.Визнати протиправною бездіяльність (дії) головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо обчислення розміру та виплати ОСОБА_1 пенсії з грошового забезпечення без урахування щомісячної додаткової грошової винагороди відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 р. № 889 зі змінами.

5.Зобов'язати військову частину польова пошта В 6250 (код ЄДРПОУ 24976272) скласти нову довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1), яка містить,щомісячну додаткову грошову винагороду відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 р. № 889 зі змінами та подати зазначену довідку до Харківського обласного військового комісаріату (код ЄДРПОУ08166355),подати протягом трьохтижневого строку з дня набрання постановою законної сили звіт про виконання судового рішення що передбачено ч. 1 ст. 267 КАС України.

6.Зобов'язати Харківський обласний військовий комісаріат (код ЄДРПОУ08166355) скласти нову довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1), яка містить,щомісячну додаткову грошову винагороду відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 р. № 889 зі змінами та після отримання від військової частини польова пошта В 6250 (код ЄДРПОУ 24976272) довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) яка містить щомісячну додаткову грошову винагороду відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 р. № 889 зі змінами, включити щомісячну додаткову грошову винагороду у розрахунок грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1), подати зазначені довідки до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ14099344).

7.Зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області(код ЄДРПОУ: 14099344) після отримання від Харківського обласного військового комісаріату (код ЄДРПОУ08166355) довідок про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер:НОМЕР_1), призначити та виплачувати ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) пенсію в розмірі, яка обчислена з грошового забезпечення, до складу якого включена щомісячна додаткова грошова винагорода відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 р. № 889 зі змінами та здійснити виплату ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1)недоплаченої частини основного розміру пенсії з 08.08.2016 р.. та подати протягом півтора місяцястроку, з дня набрання постановою законної сили, звіт про виконання судового рішення що передбачено ч. 1 ст. 267 КАС України.

В обґрунтування позову позивач посилався на те, що він проходив військову службу в Збройних силах Україниз 27.12.2006р. по 16.04.2013р. в Чугуївському об'єднаному районному військовому комісаріаті Харківської області та з 16.04.2013р. по 05.12.2014р. в військовій частині А 0501 яка після оголошення про проведення мобілізації в Україні, перейшла на штат військового часу та внаслідок чого було змінено найменування військової частини А 0501 на військову частину польова пошта В 6250 з якої в подальшому і звільнився позивач у 2014році. Під час проходження військової служби позивач отримував у складі грошового забезпечення щомісячну додаткову грошову винагороду з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. У 2014 році він був звільнений у запас.Харківський обласний військовий комісаріат(далі - Харківський ОВК) тавійськова частина польова пошта В 6250 (далі - в/ч пп. В 6250)склали довідки про додаткові види грошового-забезпечення та премії для обчислення пенсії позивачу від 10.12.2014р. за № 308/ВФЗ та від 08.12.2014р. за № 4/26 відповідно, без зазначення щомісячної додаткової грошової винагороди під час оформлення документів для призначення пенсії позивачу. 06.12.2014року головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області (далі - ГУ ПФУ) позивачу призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" . ( далі - Закон № 2262-ХІІ)

19.01.2017року позивач звернувся із заявою до в/ч пп. В 6250в якій просив в/ч пп. В 6250 включити в довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії від 08.12.2014р. за № 4/26 щомісячну додаткову грошову винагороду яку позивач отримав під час служби у в/ч пп. В 6250 та подати зазначену довідку до Харківського ОВК. 20.01.2017року позивач отримав відмову від в/ч пп. В 6250 листом від 20.01.2017р. за № 51.

17.01.2017року позивач звернувся із заявою до Харківського ОВКв якій просив скласти довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії позивачу з грудня 2012 року по травень 2013 року з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди відповідно до постанови КМ України від 22.09.2010 р. №889 зі змінами та після отримання від в/ч пп. В6250 нової довідки про додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії позивачу з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди відповідно до постанови КМ України від 22.09.2010 р. №889 зі змінами подати зазначені довідки до ГУ ПФУ.

02.02.2017рокупозивач отримав з Харківського ОВК довідку від 31.01.2017р. №28 ВФЗ про те що сума додаткових видів і одноразових видів грошового забезпечення позивача за період з грудня 2012 р . по травень 2013 р. становить 27006 грн. 06 коп.в якій зафіксовано що позивач в квітні - травні 2013 р. отримував щомісячну додаткову грошову винагороду.

17.01.2017 року позивач звернувся із заявою до ГУ ПФУ в якій просив вжити заходи на усунення порушень, щодо оформлення, нарахування, обчислення та призначення пенсії, які не передбачали в складі грошового забезпечення позивача щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою КМ України від 22.09.2010 р. № 889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій» (зі змінами та доповненнями) і з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. А також просив після отримання від Харківського ОВК нової довідки про додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії позивачу з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди відповідно до постанови КМУкраїни від 22.09.2010 р. № 889 зі змінами, призначити та виплачувати позивачу пенсію в розмірі якій обчислений з грошового забезпечення урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди відповідно до постанови КМ України від 22.09.2010 р. № 889 зі змінами . ЛистомГУ ПФУвід25.01.2017р. за № 89/І-14 позивачувідмовлено у задоволеннівимог.

Відповідач Харківський ОВК подав до суду заперечення на позов, в якому зазначив, що законом не передбачено включення до грошового забезпечення, з якого вираховується пенсія, винагорода - як складова частина грошового забезпечення, а також не передбачено проведення перерахунку пенсії у зв'язку з введенням або зміною такої складової частини грошового забезпечення, як винагорода. Перерахунок пенсій військовослужбовців врегульовано постановою КМУкраїни №45 від 13.02.2008р. та Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», які не передбачають перерахунку пенсії у зв'язку із введенням винагороди для військовослужбовців. Також, складові для перерахунку пенсії зазначені у п. 3.20 наказу Міноборони від 19.08.2008р. №407. Тому, складова частина грошового забезпечення - винагорода, яка введена в дію постановою КМУкраїни від 13.03.2013р., не враховується. Винагорода призначається лише особам, які проходять службу на даний час.

Суд критично ставиться до аргументівХарківського ОВКякий посилається на рішення Конституційного суду України від 13.05. 2015 року N 4-рп/2015оскільки зазначеним рішенням надано офіційне тлумачення положень ч. 3 ст. 63 Закону № 2262-XII щодо правовідносин перерахунку пенсії у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством після звільнення з військової служби .

Натомість в даному позові розглядаються правовідносини щодо визначення розміру пенсії при призначенні пенсії, врегульовані нормами ст. 43 Закону № 2262-XII.

Відповідач ГУ ПФУ подав до суду заперечення на позов, в якому зазначив, що відповідно до ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям за контрактом, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого були сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому КМ України. Також ГУ ПФУ зазначила, що при призначенні пенсії, на підставі довідки від 10.12.2014 р. № 308/ВФЗ та від 08.12.2014р.№4/26 головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області дотримані вимоги ст. 43 Закону № 2262-XII та п. 7 постанови КМУкраїни від 17.07.1992 р. № 393, посилаючись на ч. 3 ст. 63 Закону № 2262-XII, Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" яке затверджено постановою КМУкраїни від 13.02.2008 р. № 45, Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб - повноважень, щодо внесення змін в документи, які були надані щодо позивача Харківським обласним військкоматом і на підставі яких була перерахована пенсія, у органів Пенсійного фонду України не має. На думку ГУ ПФУ щомісячна додаткова грошова винагорода не може вважатись тою складовою грошового забезпечення військовослужбовця, з якого може обчислюватись сума пенсії. Такожпосилається на рішенняКонституційного суду Українивід 13.05. 2015 року N 4-рп/2015оскільки зазначенимрішеннямнаданоофіційнетлумаченняположень ч. 3 ст. 63 Закону № 2262-XII.

Натомість в даному позові розглядаються правовідносини щодо визначення розміру пенсії при призначенні пенсії, врегульовані нормами ст. 43 Закону № 2262-XII.

Суд, оцінивши повідомлені позивачем обставини та надані відповідачем заперечення, дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні в матеріалах справи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на повному, всебічному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, вважає, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 проходив військову службу в Збройних Силах України. Позивач отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", як особа звільнена з військової служби та перебуває на пенсійному обліку у головному Управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області.

З 06.12.2014року позивачу призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону № 2262-ХІІ. При обчисленні пенсії ГУ ПФУ врахувало грошове забезпечення, а саме: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 40%, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці. Таким чином, для обчислення пенсії позивачу за основу розрахунку бралася сума грошового забезпечення - 3334 грн.92 коп..

Відповідно до грошового атестата серія НОМЕР_2, виданого військовою частиною польова пошта В 6250, та наказу командира військової частини польова пошта В 6250 від 05.12.2014року № 11 вбачається, що на час звільнення позивача з військової служби розмір його грошового забезпечення включав щомісячну додаткову грошову винагороду, яка становила 60 % місячного грошового забезпечення.

Позивач звертався до командира військової частини польова пошта В 6250 із заявою, датованою 19.01.2017року. в якій просив вжити заходів на усунення порушень щодо оформлення документів дляпризначення пенсії та скласти нову довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення його пенсії, з урахуванням щомісячної грошової винагороди, відповідно до постанови КМ України від 22.09.2010р. №889, та подати цю довідку до Харківського ОВК.

Військова частина польова пошта В 6250 на дану заяву надала відповідь від 20.01.2017року про тещо відсутні юридичні підстави для включення щомісячної додаткової грошової винагороди в довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії.

Позивач звертався до Харківського ОВК із заявою, датованою 17.01.2017року в якій просив скласти довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії позивачу з грудня 2012 року по травень 2013 року з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди відповідно до постанови КМ України від 22.09.2010 р. №889 зі змінами та після отримання від в/ч пп. В6250 нової довідки про додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії позивачу з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди відповідно до постанови КМ України від 22.09.2010 р. №889 зі змінами подати зазначені довідки до ГУ ПФУ.

02.02.2017рокупозивач отримав з Харківського ОВК довідку від 31.01.2017р. №28 ВФЗ про те що сума додаткових видів і одноразових видів грошового забезпечення позивача за період з грудня 2012 р . по травень 2013 р. становить 27006 грн. 06 коп.в якій зафіксовано що позивач в квітні - травні 2013 р. отримував щомісячну додаткову грошову винагороду.

Позивач звертався до ГУ ПФУ із заявою, датованою 17.01.2017 р. в якій просив вжити заходів на усунення порушень щодо оформлення документів для призначення пенсії та, після отримання з Харківського ОВК нової довідки про додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення його пенсії, з урахуванням щомісячної грошової винагороди, відповідно до постанови КМУкраїни від 22.09.2010р. №889 -призначити та виплачувати йому пенсію в розмірі, який обчислено із врахуванням цієї довідки.

ГУ ПФУ на дану заяву надало відповідь від 25.01.2017 р. про те, що пенсія позивачу виплачується у вірному розмірі, а також, що чинним законодавством не передбачено включення щомісячної додаткової грошової винагороди в довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії.

Відповідно до пунктів 1,2 статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення військовослужбовців входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові видигрошового забезпечення.

Постановою від 22.09.2010 р. № 889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій» (з наступними змінами) Кабінет Міністрів України встановив щомісячну додаткову грошову винагороду (далі - винагорода) для окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій.

Відповідно до ч. 1 ст. 43 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому Законом України від 09.07.2003 р. № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» . ( далі - Закону № 1058-ІV)

Пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому КМ України (ч. 2 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ).

Згідно зі ст. 41 Закону № 1058-ІVдо виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Враховуючи викладене суд приходить до висновку, що щомісячна додаткова грошова винагорода військовослужбовця, яку він отримував під час проходження служби, з якої нараховані і сплачені страхові внески, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.

В силу ч. 1 ст. 244-2 КАС України висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.

Судом враховується правовий висновок Верховного суду України, який висловлений у постанові від 20.10.2015 р. у справі №21-2942а15. Згідно з цієї постановою колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України прийшла до висновку, що щомісячна додаткова грошова винагорода військовослужбовця, яку він отримував під час проходження служби, з якої нараховані і сплачені страхові внески, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.

Із зазначених вище підстав суд вважає, що пенсія позивачу повинна виплачуватись в розмірі який обчислений з грошового забезпечення до якого включена щомісячна додаткова грошова винагорода.

Також судом встановлено, що згідно абз. 2,4,5 п.2.8 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей у Міноборони яка затверджена наказом Міноборони від 31.12.2014 № 937 та зареєстрована в Мінюсті 22.01.2015 р. за №73/26518 та наказом Міноборони від 14.08.2014 р. № 530 про затвердження положення про організацію в Міноборони роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей( далі - положення №530) та зареєстрована в Мінюсті 20.10.2014 р. за № 1294/26071,на обласні військові комісаріати покладаються: -оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом №2262-ХІІ пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; - визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону, постанов КМ України від 17 липня 1992 року №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" (зі змінами) та від 13лютого 2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови КМ України від 17 липня 1992 р. №393" (зі змінами) і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, зареєстрованого в Мінюсті 15 лютого 2007 року за № 135/13402 (зі змінами). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою.

Згідно п. 7 Постанови Правління Пенсійного Фонду України від 30.01.2007 р. №3-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яка погоджена з Міноборони і зареєстрована в Мінюсті 15.02.2007 р. за №135/13402, для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності подаються такі документи: - заява про призначення пенсії; - грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби; - військово-медичні документи про стан здоров'я звільненої особи (за винятком осіб, які не проходили військово-лікарську комісію); -документи про страховий стаж (при призначенні пенсії згідно з пунктом "б" статті 12 Закону (2262-ХІІ); -довідка МСЕК про визнання особи інвалідом; - копія документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті); - довідка ВАТ "Ощадбанк" або інший документ, що підтверджує відкриття рахунку, назву та номер відділення ВАТ "Ощадбанк"; - копія паспорта.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок нараховується: для платників, зазначених в абзаці сьомому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму грошового забезпечення кожної застрахованої особи, оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами; допомоги або компенсації відповідно до законодавства.

Згідно п. 1.2 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам яка затверджена наказом Міноборони від 11.06.2008 № 260 та зареєстрована у Мінюсті 14 .07.2008 р. за № 638/15329 до складу грошового забезпечення входять:

посадовий оклад, оклад за військовим званням ;щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Відповідно до п. 7 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» перелік видів виплат, на які не нараховується єдиний внесок, затверджується Кабінетом Міністрів України. Такий перелік затверджений постановою КМУкраїнивід 22.12.2010 р. № 1170 «Про затвердження переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Зазначений Перелік не містить посилання на такий вид виплат, як щомісячна додаткова грошова винагорода.

Таким чином грошове забезпечення військовослужбовців (в том числі щомісячна додаткова грошова винагорода) є об'єктом сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

В силу Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі яке затверджено Постановою правління Пенсійного фонду України 22.12.2014 № 28-2 на головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області покладена функція: забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності та громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, вимог актів законодавства про пенсійне забезпечення; здійснення контролю за додержанням вимог законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески) та інших платежів, за призначенням (перерахунком) і виплатою пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду, іншихджерел, визначених законодавством; забезпечити своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами).

До складу ГУ ПФУ входить управлення пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян яке в силу Положення про управлення пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області яке затверджено наказом начальника головного управління пенсійного фонду України в Харківській області від 14.08.2016 р. № 105 безпосередньо приймає та готує документи для призначення (перерахунку) та виплати пенсій, забезпечує виготовлення документів для виплати пенсій.

Тобто ГУ ПФУ повинно було проконтролювати виконання покладених завдань на підлеглі структурні підрозділи та забезпечити додержання в/ч пп. В 6250 та Харківським ОВК вимог актів законодавства про пенсійне забезпечення, здійснювати контроль за правильністю призначення та виплати пенсії позивачу, забезпечити в повному обсязі виплату пенсії позивачу.

Отже, суд зазначає, що має місце протиправна бездіяльність в/ч пп. В 6250, Харківського ОВК, ГУ ПФ України в Харківській області.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд зауважує, що відповідачами, як суб'єктами владних повноважень, не надано до суду належних та допустимих доказів наявності підстав для не врахування при обчисленні розміру пенсії позивачу щомісячної додаткової грошової винагороди.

Матеріали справи свідчать,що позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом 08.02.2017 року із вимогами щодо захисту його порушених прав, що мали місце з 08.08.2016 року.

Згідно ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Таким чином, для вирішення питання про правильність дотримання позивачем строку звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів особи необхідно з'ясувати, яким саме рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єктів владних повноважень порушені права цієї особи, коли розпочався перебіг цього строку.

Позовна заява та матеріали справи свідчать, що порушення прав позивача стосовно призначення та виплати пенсії відбувалося кожного місяця при отриманні ним суми пенсії, починаючи з 06.12.2014року, а тому кожного разу при отриманні пенсії позивач був обізнаний про порушення його прав та мав змогу звернутись до суду за їх захистом. Пенсію позивач отримує на картковий рахунок кожного місяця. А тому позивач дізнається про порушення своїх прав тільки під час перевірки даних карткового рахунку відкритого у відділенні Ощадбанку.

Тобто, порушення прав позивача на отримання пенсії носить тривалий характер.

Згідно ч. 1 ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

При цьому, відповідно до ч. 4 ст. 11 КАС України, суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що позивач звертаючись з даним позовом не пропустив строк, визначений ч. 2 ст. 99 КАС України.

Згідно зі ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 267 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

З аналізу вказаної норми вбачається, що питання про надання звіту про виконання постанови вирішує суд, який прийняв судове рішення по суті спору не на користь суб'єкта владних повноважень.

Цій нормі кореспондують положення абзацу 6 п. 4 ч. 1 ст. 163 КАС України, згідно з яким постанова складається з резолютивної частини із зазначенням встановленого судом строку для подання суб'єктом владних повноважень - відповідачем до суду звіту про виконання постанови, якщо вона вимагає вчинення певних дій (перебіг цього строку починається з дня набрання постановою законної сили або після одержання її копії, якщо постанова виконується негайно).

Отже, встановити судовий контроль за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень -відповідачем у справі суд може під час прийняття постанови у справі.

Такий контроль здійснюється судом шляхом зобов'язання надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання постанови суду, а в разі неподання такого звіту -встановленням нового строку для подання звіту та накладенням штрафу.

У Рішенні від 30 червня 2009 року № 16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абзац перший підпункту 3.2 пункту 3, абзац другий пункту 4 мотивувальної частини).

Як зазначив Європейський суд з прав людини у рішенні від 06.09.1978 року у справі "Класс та інші проти Німеччини", із принципу верховенства права випливає, зокрема, що втручання органів виконавчої влади у права людини має підлягати ефективному нагляду, який, як правило, повинна забезпечувати судова влада. Щонайменше це має бути судовий нагляд, який найкращим чином забезпечує гарантії незалежності, безсторонності та належної правової процедури.

Згідно ч. 2 п. 10 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 20.05.2013 року № 7 "Про судове рішення в адміністративній справі" резолютивна частина судового рішення, за загальним правилом, повинна містити: висновок суду про задоволення позову (клопотання, подання), апеляційної чи касаційної скарги повністю або частково чи відмову в його (її) задоволенні повністю або частково, чи залишення його (її) без задоволення; висновок суду по суті вимог; розподіл судових витрат; інших правових наслідків ухваленого рішення; строк і порядок набрання судовим рішенням законної сили та його оскарження; встановлений судом строк для подання суб'єктом владних повноважень - відповідачем до суду першої інстанції звіту про виконання постанови, якщо вона вимагає вчинення певних дій.

У зв'язку з тим, що для усунення порушення прав позивача відповідачі повинні вчинити певні дії, то вимоги позивача щодо встановлення судом строку для подання суб'єктами владних повноважень -відповідачем Військовою частиною польова пошта В 6250 до суду першої інстанції звіту про виконання судового рішення є законними, строк подання звіту тритижневий термін, з дня набрання постановою законної сили є розумним строком, відповідачем головним управлянням пенсійного фонду України в Харківській області до суду першої інстанції звіту про виконання судового рішення є законними, строк подачі звіту півтора місяця, з дня набрання постановою законної сили є розумним строком.

Частиною першою ст.94 КАС України передбачено, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107,110-112, 121,122-143,151-154, 158,162, 163, 167, 185-186,254 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до військової частина польова пошта В 6250, Харківського обласного військового комісаріату, головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинення певних дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії (бездіяльність) Харківського обласного військового комісаріату та військової частини польова пошта В6250 щодо не включення в довідки ОСОБА_1 про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії від 10.12.2014р. № 308/ВФЗ та від 08.12.2014р. № 4/26,щомісячної додаткової грошової винагороди відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 р. № 889 зі змінами.

Визнати протиправними дії (бездіяльність) Харківського обласного військового комісаріату щодо оформлення та подання до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області документів з неправильним визначенням розміру грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1, яка не передбачала в складі грошового забезпечення ОСОБА_1 щомісячної додаткової грошової винагороди відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 р. № 889 зі змінами.

Визнати протиправною бездіяльність (дії) головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не виконання завдань покладених на нього п.п. 1,3 п. 4 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затверджене Постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2 щодо здійснення контролю за призначенням і виплатою пенсії ОСОБА_1.

Визнати протиправною бездіяльність (дії) головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо обчислення розміру та виплати ОСОБА_1 пенсії з грошового забезпечення без урахування щомісячної додаткової грошової винагороди відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 р. № 889 зі змінами.

Зобов'язати військову частину польова пошта В 6250 (код ЄДРПОУ 24976272) скласти нову довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1), яка містить,щомісячну додаткову грошову винагороду відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 р. № 889 зі змінами та подати зазначену довідку до Харківського обласного військового комісаріату (код ЄДРПОУ08166355),подати протягом трьохтижневого строку, з дня набрання постановою законної сили, звіт про виконання судового рішення що передбачено ч. 1 ст. 267 КАС України.

Зобов'язати Харківський обласний військовий комісаріат (код ЄДРПОУ08166355) скласти нову довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1), яка містить,щомісячну додаткову грошову винагороду відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 р. № 889 зі змінами та після отримання від військової частини польова пошта В 6250 (код ЄДРПОУ 24976272) довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) яка містить щомісячну додаткову грошову винагороду відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 р. № 889 зі змінами, включити щомісячну додаткову грошову винагороду у розрахунок грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1), подати зазначені довідки до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ14099344).

Зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області(код ЄДРПОУ: 14099344) після отримання від Харківського обласного військового комісаріату (код ЄДРПОУ08166355) довідок про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер:НОМЕР_1), призначити та виплачувати ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) пенсію в розмірі, яка обчислена з грошового забезпечення, до складу якого включена щомісячна додаткова грошова винагорода відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 р. № 889 зі змінами та здійснити виплату ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1)недоплаченої частини основного розміру пенсії з 08.08.2016 р. та подати протягом півтора місяцястроку, з дня набрання постановою законної сили, звіт про виконання судового рішення що передбачено ч. 1 ст. 267 КАС України

Стягнути з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань військової частини польова пошта В6250 на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 640 грн. 00 коп.

Стягнути з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Харківського обласного

військового комісаріату на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 640 грн.

00 коп. | І

Стягнути з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 640 грн. 00 коп.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами, а також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ленінський районний суд м. Харкова шляхом подачі апеляційної скарги стороною, або іншою особою, яка брала участь у справі, у десятиденний строк з моменту отримання копії постанови.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні ,крім випадків ї їоскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Суддя В.Г.Пашнєв