Справа № 347/115/17
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13.03.2017 м. Косів
Косівський районний суд Івано-Франківської області у складі:
головуючої-судді: Крилюк М.І.,
секретаря: Терлюжак Н.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Косів справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Косівського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про неправомірні дії Косівського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови у призначенні пільгової пенсії по віку ліквідатору другої категорії відповідно до статтей 49,51,55 та 65 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,-
встановив:
ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом до Косівського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про неправомірні дії Косівського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови у призначенні пільгової пенсії по віку ліквідатору другої категорії відповідно до статтей 49,51,55 та 65 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав та пояснив, що ОСОБА_3 являється пожежним четвертого відділення другого взводу Івано-Франківського протипожежного батальйону (в/ч 6033), сформованого у 1986році на принципах воєнного часу для ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, ліквідатор другої категорії, що підтверджується посвідченням НОМЕР_1, виданим Івано-Франківською ОДА 17.12.1993р. Звернувшись до відповідача в установленому порядку про призначення йому пільгової пенсії по віку, яка передбачена йому ст.ст. 49,51 та 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» отримав відмову, оскільки відсутні первинні документи, що підтверджують період роботи у зоні відчуження, а тому подані документи не відповідають вимогам Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно ЗУ «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, затвердженого Постановою правління ПФУ №22-1 від 25.11.2005р.
Вважає такі дії відповідача протиправними та просить зобов»язати Косівське об»єднане управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області призначити та виплачувати пільгову пенсію по віку ОСОБА_3, як ліквідатору на ЧАЕС другої категорії із 01 березня 2016року на підставі посвідчення ліквідатора другої категорії та запису у військовому квитку з урахуванням вимог статтей 49,51,55 та 65 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Представник відповідача Атаманюк К.Д. позовні вимоги позивача вважає безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню, оскільки відповідно до п. 5 Постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 р. № 13-1 « Про внесення змін до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) та виплати пенсій відповідно до Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», до заяви про призначення пенсії за віком з урахуванням положення ст. 55 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи» додається довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувалися роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Згідно представлених документів ОСОБА_3 відсутні дані про час, період і місце роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році, які були б підтверджені первинними документами. А оскільки відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», передбачено, що учасники ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС , які працювали з 01.07.1986 р. по 31.12.1986 р. у зоні відчуження не менше 5 календарних днів, користуються правом на пенсію із скороченням пенсійного віку на 10 років, то на даний час законних підстав для призначення позивачеві пенсії немає.
Крім того, позивач просить призначити пенсію з 01.03.2016 року, а відповідно до ст. 99 КАС України вказано, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, а позивач подав заяву 03.10.2016 року. Отже, законних підстав проведення такого перерахунку з 01.03.2016 року немає, оскільки позивачем пропущено всі можливі терміни звернення до адміністративного суду. Просить в позові відмовити.
Суд вивчивши матеріали справи вважає, що позов слід задоволити з наступних підстав.
Відповідно до вимог ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Як встановлено в судовому засіданні ОСОБА_3 являється учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986р., категорії 2, що стверджується посвідченням серії А №241042, виданим Івано-Франківською ОДА 17.12.1992р. , тобто має право на пільги і компенсації, встановлені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796 - ХІІ від 28.02.1991 року.
Згідно матеріалів справи вбачається, що позивач звернувшись із заявою до Косівського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про призначення пільгової пенсії по віку, 02.11.2016р. отримав відмову, відповідно до якої відповідач відмовляється призначати йому таку пенсію, оскільки відсутні первинні документи, що підтверджують період роботи у зоні відчуження, тобто подані документи не відповідають вимогам Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно ЗУ «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, затвердженого Постановою правління ПФУ №22-1 від 25.11.2005р.
Суд вважає такі дії Косівського об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області при прийнятті рішення про відмову ОСОБА_3 щодо призначення і виплати пільгової пенсії по віку, як ліквідатору другої категорії відповідно до статтей 49,51,55 та 65 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» протиправними з наступних підстав.
Відповідно до ст.55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку , встановленого для одержання державних пенсій на 10 років.
Згідно ч.15 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами. Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Як стверджується матеріалами справи ОСОБА_3 пред»явив відповідачу копію посвідчення ліквідатора другої категорії, що підтверджує його право на пенсію. Крім цього, його реальну участь в ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС підтверджує запис у військовому квитку позивача НОМЕР_2, де вказано, що з 18.07.1986р. по 03.09.1986р. він виконував обов"язки по ліквідації наслідків аварії в 30км зони Чорнобильської АЕС, що спростовує твердження представника відповідача про те, що ОСОБА_3, для призначення пенсії не представлено первинних документів.
Відповідно до ч.1,3 ст.65 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України. Посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Статтею 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або їм надається право на одержання пенсії на підставах, передбачених цим Законом.
Відповідно до вимог ст. 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
З пункту 13 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» вбачається, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії зокрема і відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», їй призначається одна пенсія за її вибором.
А тому, суд вважає, що позивачу повинна бути призначена пільгова пенсія відповідно до ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Така позиція роз»яснюється і в рішеннях Конституційного суду України від 09.07. 2007р. №6-рн/2007, від 20.03.2002р. №5-рн/2002, від 11.10.2005р. №8-рн/2005, де вказано, що для окремих категорій осіб передбачено особливий порядок пенсійного забезпечення з урахуванням їх правового статусу, професійних обов»язків, підвищених вимог до дисципліни, обмежень та інших особливостей, пов»язаних з ризиком для життя та здоров»я, що й зумовило встановлення додаткових гарантій соціального забезпечення таких осіб. Обмеження цих гарантій не відповідає ст..ст.3,22,48 Конституції України.
Відповідно до вимог ч.1 ст.6 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Частиною 3.ст.2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);4) безсторонньо (неупереджено);5) добросовісно;6) розсудливо;7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Таким чином, слід зобов»язати Косівське об»єднане управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області призначити та виплачувати пільгову пенсію по віку ОСОБА_3, як ліквідатору на ЧАЕС другої категорії із 01 березня 2016року на підставі посвідчення ліквідатора другої категорії та запису у військовому квитку з урахуванням вимог статтей 49,51,55 та 65 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Крім цього, з відповідача слід стягнути на користь держави 640грн. неоплаченого судового збору.
На підставі вищенаведеного, ст.ст. 3, 22, 48 Конституції України, ст.ст. 49, 51, 55, 65 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.15 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» та керуючись ст.ст. 11, 71, 160-163 КАС України, суд,-
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов задоволити.
Визнати дії Косівського об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області при прийнятті рішення про відмову ОСОБА_3 щодо призначення і виплати пільгової пенсії по віку, як ліквідатору другої категорії відповідно до статтей 49,51,55 та 65 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - протиправними.
Зобов»язати Косівське об»єднане управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області призначити та виплачувати пільгову пенсію по віку ОСОБА_3, як ліквідатору на ЧАЕС другої категорії із 01 березня 2016року на підставі посвідчення ліквідатора другої категорії та запису у військовому квитку з урахуванням вимог статтей 49,51,55 та 65 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Стягнути з Косівського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області - 640грн. неоплаченого судового збору, отримувач коштів УДКСУ у Косівському районі, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38026046. Банк отримувача ГУДКСУ в Івано-Франківській області. Код банку отримувача (МФО) 836014, Рахунок отримувача 31210206700266, Код класифікації доходів бюджету 22030101, код ЄДРПОУ суду 02891606.
Постанову суду звернути до негайного виконання в частині виплати пенсії у межах суми стягнення за один місяць.
Постанову суду може бути оскаржено до Львівського апеляційного адміністративного суду через Косівський районний суд шляхом подачі скарги в десятиденний строк з дня отримання її копії.
Суддя: М.І.Крилюк