Справа № 344/13553/14-а
Провадження № 2-а/344/4/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 березня 2017 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючої судді Пастернак І.А.
секретаря Кріцак Г.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, міського голови м. Івано-Франківська Анушкевичуса В.А., начальника управління торгівлі О.Ганчака, голови комісії з організації сезонної торгівлі заступника міського голови Р.Панасюка, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_6 про визнання дій органів державної влади неправомірними та зобов"язання надання можливості здійснювати підприємницьку діяльність, -
В С Т А Н О В И В:
Позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулись з адміністративним позовом до Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, міського голови м. Івано-Франківська Анушкевичуса В.А., начальника управління торгівлі О.Ганчака, голови комісії з організації сезонної торгівлі заступника міського голови Р.Панасюка, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_6 про визнання дій органів державної влади неправомірними та зобов"язання надання можливості здійснювати підприємницьку діяльність, мотивуючи тим, що вони є фізичними особами-підприємцями згідно свідоцтва про державну реєстрацію, виданих 23.04.2003 року, 07.03.2002 року. ОСОБА_1 здійснювалась торгівля поп-корном та солодкою ватою по вул.Вітовського в м.Івано-Франківську згідно розпорядження міського голови м.Івано-Франківська Анушкевичуса В.А. від 28.04.2014 року №147-р. та рішення від 09.04.2014 року. Зазначеним розпорядженням їй погоджено розмістити лоток з поп-корном та солодкою ватою на вул.Вітовського згідно погодженої схеми в Департаменті містобудування та архітектури у вихідні та святкові дні. 16.04.2014 року ОСОБА_1 з метою продовження здійснення дрібнороздрібної торгівлі на вул.Вітовського в м.Івано-Франківську, облаштування лотка з торгівлі поп-корном повторно звернулась до виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, управління торгівлі, міського голови м.Івано-Франківська з необхідним первинним пакетом документів. 14.07.2014 року листом №321/18/01-13 виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради за підписом начальника управління торгівлі Ганчака О. рішенням комісії їй було відхилено надання погодження на дрібнороздрібну торгівлю поп-корном на вул.Вітовського у зв'язку із проведенням 28.07.2014 року аукціону на право розташування дрібнороздрібної торгівлі та надання послуг у сфері розваг на визначеній території м.Івано-Франківська (в центральній частині міста та парку культури і відпочинку ім.Шевченка) та скарг. Порушень з її сторони, які б надавали підставу для скасування рішення (розпорядження) від 28.04.2014 року №147-р не виявлено. Окрім цього, на продаж зазначеного аукціону виставлено лоти, до переліку яких такий вид діяльності торгівлі, як торгівля поп-корном, не внесений, що унеможливлює та перешкоджає надалі здійсненню ними торгівлі на законних підставах. Просять задоволити заявлений адміністративний позов в повному обсязі.
08.09.2016 року позивачі подали до суду заяву про уточнення позовних вимог, в якій просили визнати незаконними дії відповідачів - міського голови Івано-Франківська Анушкевичуса В.А., начальника управління торгівлі виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради О.Ганчак, голови комісії з організації сезонної торгівлі заступника міського голови Р.Панасюка пов'язані із перешкоджанням здійсненню господарської діяльності та прийняттям рішень про відмову щодо погодження та облаштування лотка з торгівлі поп-корном на вул.Вітовського в м.Івано-Франківську; визнати протокол від 09.07.2014 року засідання комісії з організації сезонної торгівлі в частині відхилення надання погодження на дрібнороздрібну торгівлю СПД ОСОБА_1 незаконним та скасувати; зобов'язати відповідачів - міського голову Івано-Франківська, начальника управління торгівлі виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради не чинити перешкод у здійсненні дрібнороздрібної торгівлі поп-корном на вул.Вітовського в м.Івано-Франківську, а саме вимагати документи дозвільного характеру, дозвіл (погодження), вимагати плату за дозвіл, яка фактично є податком, не передбаченим чинним законодавством, та встановлювати графік роботи по вихідних та святкових днях (а.с. 238-241 том 1).
Позивачі та їх представник ОСОБА_7 в судовому засіданні підтримали адміністративний позов з підстав, викладених в позовній заяві та заяві про зміну (уточнення) позовних вимог. Просили позов задоволити в повному обсязі.
Представник відповідача виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, міського голови м.Івано-Франківська в судовому засіданні заперечила проти задоволення заявленого адміністративного позову у зв'язку із його безпідставністю з мотивів, викладених в поданих до суду письмових запереченнях (а.с. 91-93 том 1).
Відповідач О.Ганчак в судовому засіданні заперечив проти задоволення позову, мотивуючи тим, що рішення про відхилення надання погодження на дрібнороздрібну торгівлю СПД ОСОБА_1 було прийнято колегіально у відповідності до Положення про дрібнороздрібну торгівлю та надання послуг у сфері розваг на території м. Івано-Франківська, затвердженого рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради №189 від 09.04.2014, яке діє і на даний час. В подальшому позивачам було надано погодження на дрібнороздрібну торгівлю. А тому, просив в задоволенні заявленого адміністративного позову відмовити в повному обсязі.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_6 в судовому засіданні вимоги заявленого адміністративного позову підтримав, просив задоволити в повному обсязі.
Відповідач - голова комісії з організації сезонної торгівлі заступник міського голови в судове засідання повторно не з'явився, про прични неявки суд не повідомив, хоча про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Заслухваши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що між сторонами виник публічно-правовий спір щодо захисту порушеного права на здійснення підприємницької діяльності.
Як вбачається із матеріалів справи, заява про зміну позовних вимог по адміністративній справі про визнання дій органів державної влади неправомірними та зобов'язання не чинити перешкод у здійсненні дрібнороздрібної торгівлі поп-корном по вул. Вітовського в м.Івано-Франківську, в саме вимагати документи дозвільного характеру, дозвіл (погодження), вимагати плату за дозвіл, яка фактично є податком, непередбаченим чинним законодавством, та встановлювати графік роботи по вихідних та святкових днях була подана до суду 08.09.2016 року, тобто після того, як суд перейшов до розгляду справи по суті, та учасники процесу уже надавали пояснення по суті позовних вимог, а тому у відповідності до вимог ст. 51 КАС України, вказана заява до розгляду судом не приймається, та суд вважає за необхідне здійснювати розгляд справи на підставі первинних позовних вимог.
Судом встановлено, що згідно копії свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця НОМЕР_2 від 23.04.2003 року ОСОБА_1 є фізичною особою-підприємцем (а.с. 17 том 1).
Згідно копії свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця НОМЕР_1 від 07.03.2002 року ОСОБА_2 є фізичною особою-підприємцем (а.с. 18 том 1).
Як вбачається з угоди про співпрацю від 09.01.2007 року ПП ОСОБА_1 та ПП ОСОБА_2 взяли на себе зобов'язання спільно діяти для задоволення мети, пов'язаної із здійсненням господарської діяльності - дрібнороздрібної виносної торгівлі на території м.Івано-Франківська, а саме лотки з торгівлі поп-корном та солодкою ватою (а.с.216 том 1).
Розпорядженням міського голови м. Івано-Франківська №147-р від 28.04.2014 року позивачці ОСОБА_1 як суб'єкту господарювання було погоджено розмістити лоток з поп-корном та солодкою ватою на вул.Вітовського в м.Івано-Франківську згідно погодженої схеми в Департаменті містобудування та архітектури у вихідні та святкові дні - 21 день (травень - червень 2014 року) (а.с.32 том 1).
Як вбачається із протоколу засідання комісії з організації сезонної торгівлі виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 09.07.2014 року в зв'язку із проведенням 28.07.2014 року аукціону на право розташування дрібнороздрібної торгівлі та надання послуг у сфері розваг на визначеній території м.Івано-Франківська (в центральній частині міста) та скарг, прийнято рішення комісії відхилити надання погодження на дрібнороздрібну торгівлю СПД ОСОБА_1 (а.с.38). Про що листом управління торгівлі виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради №321/18/01-13 від 14.07.2014 року позивачку ОСОБА_1 було повідомлено про прийняте рішення (а.с.33 том 1).
Статтею 140 Конституції України встановлено, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
Частиною 1 ст. 144 Конституції України передбачено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Згідно ч. 2 ст. 4 Європейської хартії місцевого самоврядування органи місцевого самоврядування в межах закону мають повне право вільно вирішувати будь-яке питання, яке не вилучене зі сфери їхньої компетенції і вирішення якого не доручене жодному іншому органу.
Відповідно до п.1.4.1.Положення про дрібнороздрібну торгівлю та надання послуг у сфері розваг на території м. Івано-Франківська, затвердженого рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради №189 від 09.04.2014 року дрібнороздрібна торгівля - це роздрібна торгівля через торговельну мережу із формою позамагазинного продажу товарів, при якій приміщення не мають торговельного залу для споживачів.
Об'єкти дрібнороздрібної торгівлі розміщуються за результатами аукціонів відповідно до схеми розташування дрібнороздрібної торгівлі на визначеній території розробленої Департаментом містобудування і архітектури та затвердженої рішенням виконавчого комітету міської ради (п.2.1 зазначеного Положення).
Згідно п.п. 6.1., 6.2. Положення тимчасова /святкова дрібнороздрібна торгівля здійснюється суб'єктами господарювання з нагоди свят або інших культурно-масових заходів. Проведення тимчасової /святкової дрібнороздрібної торгівлі забезпечується відповідно до розпорядження міського голови на строк, зазначений в розпорядженні.
Пункт 7.2. вказаного Положення передбачає, що за результатами розгляду комісією з організації сезонної торгівлі фактів допущених порушень, управління торгівлі готує проект рішення виконавчого комітету міської ради про скасування погодження на розміщення дрібнороздрібної торгівлі (а.с.66-71 том 1).
У зв'язку із проведенням 28.07.2014 року вищезазначеного аукціону та надходженням звернення від ТОВ "Будмакс" позивачці ОСОБА_1 комісійно відхилено надання погодження на дрібнороздрібну торгівлю.
Посилання позивачів щодо перешкоджання по здійсненню ними господарської діяльності то вони є безпідставними, оскільки п.п. 1.2., 1.3 вищезазначеного Положення встановлено вимоги до організації дрібнороздрібної торгівлі та надання послуг у сфері розваг з врахуванням архітектурних, санітарно-гігієнічних, пожежних, торговельних норм, функціонально-планувальних, історико-культурних чинників та правил благоустрою м.Івано-Франківська. Дія цього Положення поширюється на всіх суб'єктів господарювання незалежно від форми власності, які здійснюють підприємницьку діяльність у сфері дрібнороздрібної торгівлі та надання послуг у сфері розваг на території міста.
Як було встановлено в судовому засіданні вище згадане Положення на той час було чинним, воно не оскаржувалось та не скасовувалось у відповідності до норм чинного законодавства.
На підставі вищенаведеного, суд приходить до висновку, що підстав для визнання незаконним та скасування протоколу засідання комісії з організації сезонної торгівлі виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 09.07.2014 року, який був винесений відповідно до норм даного Положення - немає.
Відповідно до пункту 1 рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради "Про погодження місць розташування дрібнороздрібної торгівлі та надання послуг у сфері розваг на визначеній території міста в 2015 році" від 05.03.2015 року №139 призупинено дію п.2 Положення «Про дрібнороздрібну торгівлю та надання послуг у сфері розваг на території м. Івано-Франківська» на 2015 рік, що стосувався розміщення об'єктів дрібнороздрібної торгівлі виключно за результатами проведених аукціонів.
А тому, суд вважає, що вимоги позивачів щодо визнання незаконними дії відповідачів, пов'язаних із перешкоджанням здійсненню господарської діяльності та прийняттям рішень про відмову щодо погодження та облаштування лотка з торгівлі поп-корном на вул.Вітовського в м.Івано-Франківську - є безпідставними, не підтверджені жодними доказами та такими, що не підлягають до задоволення.
Що стосується позовної вимоги про зобов'язання відповідачів надати можливість позивачам продовжувати здійснювати господарську діяльність та надати погодження на дрібнороздрібну торгівлю поп-корном по вул.Вітовського, суд вважає таку вимогу необгрунтованою, оскільки, як вбачається із розпорядження міського голови м.Івано-Франківська №471-р від 24.11.2014 року, позивачці ОСОБА_1 було погоджено розмістити лоток з торгівлі поп-корном, солодкою ватою на вул.Вітовського на час проведення новорічних та різдвяних свят з 19.12.2014 року по 20.01.2015 рік (а.с. 60), а тому вказана позовна вимога є безпідставною та не підлягає до задоволення.
Крім того, відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Таким чином є неможливим зобов'язати відповідачів на майбутнє вчиняти певні дії, оскільки, відсутні факти порушення прав позивачів в майбутньому.
На підставі наведеного, ст.ст. 140, 144 Конституції України, ч.2 ст.4 Європейської хартії місцевого самоврядування органи місцевого самоврядування, Положення про про дрібнороздрібну торгівлю та надання послуг у сфері розваг на території м. Івано-Франківська, затвердженого рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради №189 від 09.04.2014, керуючись ст.ст. 6-12, 158-163, 167 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, міського голови м. Івано-Франківська Анушкевичуса В.А., начальника управління торгівлі О.Ганчака, голови комісії з організації сезонної торгівлі заступника міського голови Р.Панасюка, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_6 про визнання дій органів державної влади неправомірними та зобов"язання надання можливості здійснювати підприємницьку діяльність - відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення через суд першої інстанції.
Суддя Пастернак І.А.