Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
09.11.09р. Справа № 8/174-09 Господарський суд Дніпропетровської області у складі суддів: Дубінін І.Ю. (головуючий), Бондарєв Е.М., Ліпинський О.В., розглянувши матеріали справи № 8/174-09, за позовом Прокурора Магдалинівського району Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Личківської сільської ради (с. Личкове Дніпропетровської області) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агроальянс»(с. Поливанівка Дніпропетровської області) про стягнення 8 229,22 грн.
Представники:
прокурор: Киричок О.В.
від позивача: не з"явився
від відповідача: Овсянников Є.Д. –представник (дов. б/№ від 05.11.09 р.)
Суть спору:
Прокурор звернувся в інтересах держави в особі позивача з позовом до відповідача про стягнення з останнього 8 229,22 грн. втрат у вигляді плати за оренду земельної ділянки розміром 4,8 га, яка використовувалась відповідачем без правоустановлюючих документів.
Позивач, підтримуючи позовні вимоги прокурора, повідомив:
Відповідач використовував вказану земельну ділянку без правоустановлюючих документів на протязі 2005-2008 років.
Личківська сільська рада неодноразово нагадувала керівництву відповідача про необхідність виготовлення правоустановлюючих документів та сплату орендної плати, але дані звернення були проігноровані керівництвом відповідача.
В даний час на земельну ділянку виготовляється технічна документація та проводиться сплата по Тимчасовій угоді.
Відповідач проти позову заперечує, посилаючись на наступне:
З 2005 р. по червень 2008 р. у відповідача не було правових підстав для сплати орендної плати за користування земельною ділянкою, оскільки не було укладеного договору оренди.
Позивач не надав жодного доказу використання відповідачем приміщень тракторної бригади, розташованих на площі 4,8 га, а тому відсутні підстави сплати втрат з орендної плати за земельну ділянку за період з 2005 р. по 2008 р.
Ухвалою господарського суду від 15.09.09 р. справу було прийнято до розгляду колегією суддів.
В судове засідання 09.11.09 р. представник позивача не з'явився, причин свого нез"явлення суду не повідомив.
Господарський суд вважає за можливе розглянути справу за відсутністю позивача, оскільки останній був належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Вислухавши прокурора та відповідача, розглянувши матеріали справи, господарський суд, -
В С Т А Н О В И В:
Головним контрольно-ревізійним управлінням в Дніпропетровській області було проведено зустрічну звірку Личківської сільської ради (позивач) з питання законності використання державних земель за період січень 2005 р. - червень 2008 р., про що була складена довідка від 02.08.08 р. № 08-23/68.
Зустрічною звіркою з питання використання земель несільськогосподарських угідь, що знаходяться під адміністративними та виробничими будівлями і дворами, які розташовані за межами населених пунктів Личківської сільської ради, встановлено, що, в порушення ст. 2 Закону України "Про плату за землю" (із змінами доповненнями), ст. 125 ЗК України, використовуються без договору оренди землі та без сплати орендної плати земельні ділянки площею 20,2 га, в т.ч. –ТОВ "Агроальянс" (відповідач) –земельна ділянка площею 4,8 га, сума втрат складає 8 229,22 грн.
Відповідно до ст. 8 Закону України "Про плату за землю" (із змінами та доповненнями), плата за використання несільськогосподарських угідь за межами населених пунктів справляється з розрахунку 5 відсотків від грошової оцінки одиниці площі ріллі по області.
Згідно даних обласного головного управління земельних ресурсів, середня грошова оцінка 1 га ріллі по Дніпропетровській області складає 9 519,30 грн.
Розрахунок втрат орендної плати в Додатку № 2 до Довідки.
У Додатку № 2 до Довідки визначено, що сума втрат від використання господарських дворів без укладання договорів та оплати за використання земель відповідачем складає 8 229,22 грн.
Вказаний факт також підтверджується іншими матеріалами справи.
При викладених обставинах господарський суд вважає позовні вимоги обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в сумі 8 229,22 грн.
Приймаючи рішення, господарський суд виходив також з наступного:
Згідно ст. 2 ГПК України та рішення Конституційного суду України від 08.04.99 р. № 3-рп/99, господарський суд порушує справи за позовними заявами прокурорів та їх заступників, які звертаються до господарського суду в інтересах держави, при цьому прокурор в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обгрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах. Пiд поняттям "орган, уповноважений державою здiйснювати вiдповiднi функцiї у спiрних вiдносинах", зазначеним у частинi другiй статтi 2 АПК України, потрiбно розумiти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.
За чинним законодавством України позивач є органом місцевого самоврядування.
Згідно ст. 14 Конституції України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави, Право власності набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Відповідно до ст. 80 ЗК України, суб'єктами права власності на землю є: а) громадяни та юридичні особи - на землі приватної власності; б) територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності; в) держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади, - на землі державної власності.
Згідно ст. 83 ЗК України, у комунальній власності перебувають всі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності.
Пунктом 34 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні” визначено, що виключною компетенцією сільських, селищних, міських рад є вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Таким чином, прокурором в межах наданих законом повноважень щодо представництва інтересів в суді, обгрунтовано подано позов в інтересах держави в особі позивача.
Відповідно до ст. ст. 3, 4 ЗК України, земельнi вiдносини регулюються Конституцiєю України, цим Кодексом, а також прийнятими вiдповiдно до них нормативно-правовими актами. Земельне законодавство включає цей Кодекс, iншi нормативно-правовi акти у галузi земельних вiдносин. Завданням земельного законодавства є регулювання земельних вiдносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осiб, територiальних громад та держави, рацiонального використання та охорони земель.
Згідно ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України, право постійного користування на земельну ділянку виникає після отримання його користувачем документу, який посвідчує право постійного користування земельною ділянкою, його державної реєстрації. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди та його державної реєстрації. При цьому, приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж в натурі на місцевості, одержання документа, що посвідчує право на неї та державної реєстрації забороняється.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», самовільне зайняття земельної ділянки –це будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Як встановлено матеріалами справи, відповідач самовільно використовував земельну ділянку площею 4,8 га, яка відноситься до несільськогосподарських угідь за межами населених пунктів (господарські двори) без укладання договорів та оплати за використання земель.
Відповідно до ст. 8 Закону України "Про плату за землю" (із змінами та доповненнями), податок за земельні ділянки, надані для підприємств промисловості, транспорту, зв'язку та іншого призначення, за винятком земельних ділянок, зазначених у частині другій та третій цієї статті і частині другій статті 6 цього Закону, справляється з розрахунку 5 відсотків від грошової оцінки одиниці площі ріллі по області.
Згідно даним обласного головного управління земельних ресурсів про середню грошову оцінку 1 га ріллі по Дніпропетровській області за період 2005 –2008 р.р., Головним контрольно-ревізійним управлінням в Дніпропетровській області було виконано розрахунок втрат орендної плати внаслідок самовільного використання відповідачем земельної ділянки площею 4,8 га, яка відноситься до несільськогосподарських угідь за межами населених пунктів (господарські двори) без укладання договорів та оплати за використання земель, які становлять 8 229,22 грн.
Згідно ст. 211 ЗК України, громадяни несуть цивiльну, адмiнiстративну або кримiнальну вiдповiдальнiсть вiдповiдно до законодавства за самовiльне зайняття земельних дiлянок;
Відповідно до ст. 158 ЗК України, земельнi спори вирiшуються судами.
Заперечення відповідача спротсовуються вищенаведеним, об"єктивними обставинами і матеріалами справи.
Викладене є підставою для задоволення позову. Судові витрати слід покласти на відповідача.
Керуючись Законами України "Про місцеве самоврядування в Україні”, "Про плату за землю", ЗК України, ст.ст. 33, 34, 44, 49, 82 - 85 ГПК України, господарський суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Агроальянс»(51150, Дніпропетровська область, Магдалинівський район, с. Поливанівка, 52; фактична адреса: 51250, Дніпропетровська область, Новомосковський район, с. Губиниха, вул. Шевченка, 21, код 31655024, п/р 26153000226067 в Магдалинівському відділенні КБ "Приватбанк", МФО 305299):
v на користь Личківської сільської ради (51140, Дніпропетровська область, Магдалинівський район, с. Личкове, вул. Леніна, 103, код 04340112, р/р 31420000800140 в ГУ ДКУ в Дніпропетровській області, МФО 805012) - 8 229,22 грн. втрат;
v в доход держбюджету (рахунок № 31118095700005 у ГУ ДКУ в Дніпропетровській області, МФО 805012, код 24246786, Управління ДКУ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська) –102,00 грн. витрат на держмито;
v в доход держбюджету (рахунок № 31211259700005 у ГУ ДКУ в Дніпропетровській області, МФО 805012, код 24246786, Управління ДКУ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська) –118,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, видавши накази.
Головуючий І.Ю. Дубінін
Суддя Е.М. Бондарєв
Суддя О.В. Ліпинський