ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"02" березня 2017 р. м.Київ К/800/24132/16
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючий суддя Голяшкін О.В. (доповідач),
судді Донець О.Є.,
Черпіцька Л.Т.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «СПІВДРУЖНІСТЬ» на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 17 серпня 2016 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «СПІВДРУЖНІСТЬ» до Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування рішень,-
ВСТАНОВИВ:
У травні 2016 року Товариство з обмеженою відповідальністю «СПІВДРУЖНІСТЬ» звернулося з позовом до Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області, в якому просило:
- визнати недійсними та скасувати рішення від 18 травня 2016 року №0008671703 «Про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», яким до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 10 неоподаткованих мінімумів доходів громадян в сумі 170 грн.;
- визнати недійсними та скасувати рішення від 18 травня 2016 року №0008661703 «Про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», яким до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 10 неоподаткованих мінімумів доходів громадян в сумі 170 грн.;
- визнати недійсним та скасувати рішення від 18 травня 2016 року №0008651703 «Про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску», яким до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 154423,80 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив про безпідставність прийняття відповідачем оскаржуваних рішень, оскільки у відповідності до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», зупиняється застосування до платників єдиного внеску із місцезнаходженням (місцем проживання) на тимчасово окупованій території України норм ст.ст.25, 26 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 04 липня 2016 року позов задоволено; скасовано рішення Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області від 18 травня 2016 року №0008671703, №0008661703 та №0008651703.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 17 серпня 2016 року задоволено частково апеляційну скаргу Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області; скасовано постанову Донецького окружного адміністративного суду від 04 липня 2016 року, ухвалено нове рішення, яким позов задоволено частково; визнано протиправними та скасовано рішення Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області від 18 травня 2016 року №0008671703, №0008661703; в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись із вказаним рішенням апеляційного суду, Товариство з обмеженою відповідальністю «СПІВДРУЖНІСТЬ» звернулося до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на неправильне застосування апеляційним судом норм матеріального права, просить скасувати постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 17 серпня 2016 року та залишити в силі постанову Донецького окружного адміністративного суду від 04 липня 2016 року.
У касаційній скарзі позивач зазначає про необґрунтованість висновків апеляційного суду щодо відсутності підстав для звільнення товариства від відповідальності відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» з посиланням на неподання відповідної заяви або сертифікату, оскільки Законом визначено кінцевий термін подачі заяви, а тому її неподача протягом дії антитерористичної операції не позбавляє права позивача на отримання пільг.
Заперечення на касаційну скаргу не надходили.
Заслухавши доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що з 15 квітня 2016 року по 28 квітня 2016 року посадовими особами Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області проведену документальну позапланову виїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Співдружність» з питань дотримання законодавства щодо правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01 січня 2011 року по 31 грудня 2015 року, за результатами якої складено акт перевірки від 29 квітня 1016 року №69/17/30097481 в якому зазначено про порушення Товариством з обмеженою відповідальністю «Співдружність»:
- п.4 ч.2 ст.6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон №2464), п.1 р.ІІІ Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14 квітня 2015 року №435, а саме не своєчасно подано до Артемівської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області звіти за формою №Д4 «Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів», за червень та вересень 2015 року;
- абз.2 п.1 ч.1 ст.4, п.1 ч.2 ст.6, ч.5 ст.8, абз.2 ч.6 ст.8, ч.8 ст.9 Закону № 2464, в результаті чого за період з січня по грудень 2015 року Товариством занижено суму нарахованого єдиного внеску з додаткової бази нарахування всього на 294639,39 грн., в тому числі: в січні 2015 року на 24883,46 грн., в лютому 2015 року на 44514,90 грн., в березні 2015 року на 36376,69 грн., в квітні 2015 року на 37520,05 грн., в травні 2015 року на 36857,64 грн., в червні 2015 року на 36325,64 грн., в липні 2015 року на 37617,12 грн., в серпні 2015 року на 38496,72 грн., в вересні 2015 року на 332,70 грн., в жовтні 2015 року на 855,73 грн., в листопаді 2015 року на 539,70 грн., в грудні 2015 року на 527,19 грн.;
- абз.2 п.1 ч.1 ст.4, п.1 ч.2 ст.6, ч.13 ст.8, ч.8 ст.9 Закону № 2464, в результаті чого в липні 2015 року Товариством занижено на 208,15 грн. нарахування єдиного внеску на суми заробітної плати працюючих інвалідів;
- абз.2 п.1 ч.1 ст.4, п.1 ч.2 ст.6, ч.8 ст.9 Закону № 2464, своєчасно не нараховано єдиного внеску в сумі 14105,54 грн. за попередні періоди (липень 2012 року - 27,14 грн., липень 2015 року - 9377,68 грн., серпень 2015 року - 4700,72 грн.) в результаті помилки, яка була самостійно виправлена у наступних звітних періодах в лютому 2014 року, січні 2016 року та лютому 2016 року, відповідно.
18 травня 2016 року Артемівською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Донецькій області прийняті рішення:
- №0008671703 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким до Товариства з обмеженою відповідальністю «Співдружність» застосовано штраф у розмірі 170,00 грн.;
- №0008661703 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким до Товариства з обмеженою відповідальністю «Співдружність» застосовано штраф у розмірі 170,00 грн.;
- №0008651703 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску, яким Товариству з обмеженою відповідальністю «Співдружність» донараховано +294847,54 грн. єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та застосовано штрафні санкції в розмірі 154423,80 грн.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.1 Закону №2464-VІ єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Страхувальники, відповідно до п.10 ч.1 ст.1 Закону №2464-VІ, - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок.
Згідно абз.1 п.1 ч.1 ст.4 Закону №2464-VІ платниками єдиного внеску є роботодавці - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою-підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Відповідно до п.4 ч.2 ст.6 Закону №2464-VІ платник єдиного внеску зобов'язаний подавати звітність до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно п.1 ч.2 ст.6 Закону №2464-VІ на платника єдиного внеску покладений обов'язок своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Частиною 8 ст.9 Закону №2464-VІ встановлено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Указом Президента України від 14 квітня 2014 року №405/2014 введене в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України» та розпочато проведення Антитерористичної операції на території Донецької і Луганської областей.
02 вересня 2014 року Верховною Радою України прийнято Закон «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», який набув чинності 15 жовтня 2014 року (далі - Закон №1669).
Підпунктом б п.8 ст.14-1 Закону №1669 розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2464 було доповнено пунктом 9-4 такого змісту: «Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року №405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.
Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються».
Крім цього, п.14 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої Наказом Міністерства фінансів України від 20 квітня 2015 року № 449, встановлено, що тимчасово на період дії особливого правового режиму, визначеного Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», зупиняється застосування до платників єдиного внеску із місцезнаходженням (місцем проживання) на тимчасово окупованій території України норм статей 25 і 26 Закону.
Відповідно до ст.1 Закону №1669 період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року №405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року №405/2014.
Пунктом 5 ст.11 Закону №1669 передбачено обов'язок Кабінету Міністрів України у десятиденний строк з дня опублікування цього Закону затвердити перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року №405/2014 у період з 14 квітня 2014 року до її закінчення.
На виконання абз.3 п.5 ст.11 Прикінцевих та перехідних положень Закону №1669, розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року №1053-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція. Згідно з додатком до вказаного розпорядження до зазначених населених пунктів належить м.Артемівськ.
В подальшому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 05 листопада 2014 року №1079-р зупинено дію розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року №1053-р та 02 грудня 2015 року розпорядженням №1275-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, пунктом 3 якого визнано такими, що втратили чинність, розпорядження від 30 жовтня 2014 року №1053-р та від 05 листопада 2014 року №1079-р.
Статтею 10 Закон №1669 встановлено, що протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
Таким чином, для звільнення від виконання обов'язків, визначених ч.2 ст.6 Закон №2464, та від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань платник єдиного внеску зобов'язаний подати відповідну заяву, а також документ, який підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мало місце на території проведення антитерористичної операції, яким є сертифікат Торгово-промислової палати України.
Проте, судами попередніх інстанцій не з'ясовано та не досліджені обставини щодо отримання позивачем сертифікату Торгово-промислової палати України, який би підтверджував настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, та подання його до Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області разом із заявою про звільнення від виконання обов'язків платника єдиного внеску.
Відповідно до ч.1 ст.220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Згідно ч.2 ст.227 Кодексу адміністративного судочинства України підставою для скасування судових рішень судів першої та (або) апеляційної інстанцій і направлення справи на новий судовий розгляд є порушення норм процесуального права, які унеможливили встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи.
Оскільки судами порушені вимоги щодо всебічного, повного та об'єктивного дослідження усіх фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи, що призвело до ухвалення рішень, які не відповідають вимогам щодо законності та обґрунтованості і таке неправильне вирішення справи не може бути усунено судом касаційної інстанції, рішення судів попередніх інстанцій підлягають скасуванню з направленням справи на новий розгляд.
Під час нового розгляду суду слід врахувати вищенаведене, прийняти обґрунтоване та законне рішення за результатами повного, всебічного та об'єктивного розгляду всіх обставин справи в їх сукупності.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 227, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «СПІВДРУЖНІСТЬ» задовольнити частково.
Постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 17 серпня 2016 року та постанову Донецького окружного адміністративного суду від 04 липня 2016 року скасувати.
Справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, і оскарженню не підлягає.
Судді