Ухвала суду № 65314070, 09.03.2017, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.03.2017
Номер справи
803/784/16
Номер документу
65314070
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 березня 2017 року Справа № 876/5738/16

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі :

головуючого судді Большакової О.О.,

суддів Глушка І.В., Гуляка В.В.,

з участю секретаря судового засідання Малетич М.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції головного управління Державної фіскальної служби України у Волинській області про визнання недійсним та скасування рішення за апеляційною скаргою Луцької об'єднаної державної податкової інспекції головного управління Державної фіскальної служби України у Волинській області на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 01 липня 2016 року,

В С Т А Н О В И В :

24 травня 2016 року Головне управління Державної казначейської служби України у Волинській області (далі - ГУ ДКСУ у Волинській області) звернулося до Волинського окружного адміністративного суду з позовом (з урахуванням заяви про зміну позовних вимог від 08.06.2016 року) до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції головного управління Державної фіскальної служби України у Волинській області (далі - Луцька ОДПІ) про визнання недійсними та скасування рішення № 0055081703 від 11.11.2015 року про сплату 1087,12 грн штрафу та 20,19 грн пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 01 липня 2016 року адміністративний позов Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про визнання недійсним та скасування рішення задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано рішення Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області № 0055081703 від 11 листопада 2015 року про застосування штрафних санкцій у розмірі 1087 грн 12 коп та пені у розмірі 20 грн 19 коп за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування.

З таким судовим рішенням не погодилася Луцька ОДПІ, подавши апеляційну скаргу, в якій посилаючись на те, що оскаржувана постанова є безпідставною та необгрунтованою, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог. В якості обґрунтування відповідач зазначив, що дії ДПІ щодо нарахування штрафних санкцій та пені щодо платника цілком правомірні, оскільки відповідальним за правильність заповнення звіту є страхувальник, а тому помилка у звіті щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування не звільняє позивача від відповідальності.

У судовому засіданні представник апелянта Федорчук І.Ю. підтримала доводи апеляційної скарги та просила задовольнити її з підстав, що у ній наведені.

Представник позивача Гережун Н.Д. у судовому засіданні заперечила щодо доводів апеляційної скарги та просила залишити рішення суду першої інстанції без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи та апеляційної скарги, в межах викладених в ній доводів, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з таких підстав.

Судом встановлено, що Головне управління Державної казначейської служби України у Волинській області 02 грудня 2011 року зареєстроване як юридична особа, що здійснює державне управління загального характеру, що підтверджується копією довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (а.с. 53).

Луцькою ОДПІ було винесено рішення № 0055081703 від 11 листопада 2015 року про застосування штрафних санкцій до позивача у розмірі 1087 грн 12 коп за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску та нарахувано пеню в розмірі 20 грн 19 коп за період з 21 травня 2015 року по 25 вересня 2015 року (а.с. 90).

Вказане рішення ГУ ДКСУ у Волинській області оскаржило в адміністративному порядку до ГУ ДФС у Волинській області та ДФС України.

Рішенням ГУ ДФС у Волинській області № 1223/10/03-20-10-03-06 від 12 березня 2016 року та ДФС України № 6998/5/99-99-10-01-07-25 від 22 квітня 2016 року залишено без змін рішення № 0055081703 від 11 листопада 2015 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в розмірі 1107 грн 31 коп (а.с. 91-93, 94-95).

Не погодившись із таким рішенням ГУ ДКСУ у Волинській області оскаржило рішення № 0055081703 від 11 листопада 2015 року про застосування штрафних санкцій до суду.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів сплачувався своєчасно та в повному обсязі згідно поданої звітності.

Колегія суддів апеляційного суду погоджується з такими исновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Спірні відносини регулюються нормами Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI від 08.07.2010 року (далі - Закон № 2464), який визначає принципи забезпечення збору та ведення обліку єдиного внеску, порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Пунктом 2 частини 1 статті 1 Закону № 2464 визначено, що єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Згідно ч.ч. 2, 4 ст. 25 Закону № 2464 у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею. Орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

Відповідно до ч. 3 Розділу VI Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої Наказом Міністерства доходів і зборів України № 455 від 09.09.2013 року (далі - Інструкція) фіскальні органи надсилають (вручають) платникам вимогу про сплату боргу (недоїмки), якщо платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску.

Пунктом 2 частини 11 статті 25 Закону № 2464 орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Підпунктом 2 частини 2 Розділу VІI Інструкції передбачено, що відповідно до частини одинадцятої статті 25 Закону до до платників, визначених підпунктами 1 - 4 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, фіскальні органи застосовують штрафні санкції у таких розмірах: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення, починаючи з 01 січня 2015 року та надалі, накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум. При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення після сплати (погашення) у повному обсязі недоїмки окремо за кожний період, за який сплачується єдиний внесок, незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період.

Судом встановлено, що позивачем подано звітність (Таблиця 1) про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до фіскальних органів у березні 2015 року, квітні 2015 року, липні 2015 року, серпні 2015 року, жовтні 2015 року (а.с. 11-15, 17-21, 23-27, 29-33, 35-39, 41-45).

Одночасно ГУ ДФС у Волинській області подавало Таблицю 4 «Нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на суми грошового забезпечення та на суми допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами», в результаті чого виникло дублювання суми єдиного внеску, яка уже була зазначена у Таблиці 1 «Нарахування єдиного внеску» та виникла штучна недоїмка, яка призвела до завищення податкових зобов'язань.

Згідно наявного в матеріалах справи журналу реєстрації вхідних документів (а.с. 52), убачається, що рішення Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області від 11 листопада 2015 року № 0055081703 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в розмірі 1 107 грн 31 коп ГУ ДКСУ у Волинській області отримало лише 08 лютого 2016 року за вх. № 4-251, тобто після встановленого частиною чотирнадцятою статті 25 Закону України № 2464-VI строку.

19 лютого 2016 року ГУ ДКСУ у Волинській області подано коригуючу звітність, якою виправлено суму, на яку зменшено єдиний внесок у зв'язку з виправленням помилки, допущеної у попередніх звітних періодах (а.с. 47-48).

Отже, як вірно зазначено судом першої інстанції, Луцькою ОДПІ не враховано, що ГУ ДКСУ у Волинській області нараховувало та сплачувало єдиний соціальний внесок добросовісно та у передбачений строк і у повному розмірі перераховувало єдиний внесок. Зазначене підтверджується квитанціями від 02 квітня 2015 року № 318, від 02 квітня 2015 року № 319, від 02 квітня 2015 року № 320, від 02 квітня 2015 року № 321, від 23 квітня 2015 року № 379, від 05 травня 2015 року № 436, від 05 травня 2015 року № 437, від 21 травня 2015 року № 482, від 15 липня 2015 року № 665, від 15 липня 2015 року № 666, від 23 липня 2015 року № 688, від 13 серпня 2015 року № 795, від 13 серпня 2015 року № 796, від 20 серпня 2015 року № 815, від 22 жовтня 2015 року № 1043, від 28 жовтня 2015 року № 1056, від 28 жовтня 2015 року № 1057, від 23 листопада 2015 року № 1177, від 01 грудня 2015 року № 1333, від 01 грудня 2015 року № 1334 (а.с. 55-74).

Враховуючи наведене, вірним є висновок суду першої інстанції про те, що в даному випадку виникло дублювання суми єдиного внеску та виникла штучна недоїмка, яка призвела до завищення податкових зобов'язань.

Винних дій платника в даному випадку немає, оскільки свій обов'язок щодо своєчасної сплати єдиного соціального внеску він виконав належним чином, що підтверджується долученими до матеріалів справи квитанціями. Відповідно, позивач не може нести відповідальності за несвоєчасність сплати (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, які він як платник єдиного внеску сплатив вчасно і в повному обсязі.

Враховуючи наведене, оскільки позивачем внески з єдиного внеску сплачені повністю і це підтверджено документально, суд першої інстанції вірно дійшов переконання, що рішення відповідача щодо нарахування позивачу пені та штрафу за несвоєчасну сплату єдиного внеску є протиправним та підлягає скасуванню.

Доводи апеляційної скарги є безпідставними та не спростовують висновків суду першої інстанції.

Відповідно до частини 1 статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судова колегія дійшла до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, рішення суду ухвалене з додержанням норм матеріального та процесуального права, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування судового рішення не вбачається.

Керуючись ч. 3 ст. 160, ст. ст. 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд,

У Х В А Л И В :

апеляційну скаргу Луцької об'єднаної державної податкової інспекції головного управління Державної фіскальної служби України у Волинській області залишити без задоволення, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 01 липня 2016 року у справі № 803/784/16 - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя О.О. Большакова

Судді І.В. Глушко

В.В. Гуляк

Повиний текст виготовлено 14 березня 2017 року.