Ухвала суду № 65314015, 14.03.2017, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.03.2017
Номер справи
367/2865/13-а
Номер документу
65314015
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 367/2865/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Кухленко Д.С. Суддя-доповідач: Файдюк В.В.

У Х В А Л А

Іменем України

14 березня 2017 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

Головуючого суддів Файдюка В.В.,

суддів Бєлової Л.В.,

Коротких А.Ю.,

При секретарі Закревськіій І.Л.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління пенсійного фонду України у місті Ірпені Київської області на постанову Ірпінського міського суду Київської області від 12 травня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Управління пенсійного фонду України у місті Ірпені Київської області, про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

У квітні 2013 року ОСОБА_3 пред'явив позов до Управління Пенсійного фонду України у м. Ірпені Київської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання здійснити перерахунок основної і додаткової пенсії в порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Позов обґрунтовано тим, що відповідач безпідставно відмовив йому в перерахунку пенсії згідно з архівними довідками про заробіток за роботу в зоні відчуження відповідно до постанови Уряду від 23 листопада 2011 року № 1210, що передбачає більш високий розмір пенсії по інвалідності.

Постановою Ірпінського міського суду Київської області від 31 липня 2013 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 28 квітня 2014 року, відмовлено в задоволенні позову.

Ухвалою Вищого адміністративного суду від 26 лютого 2015 року касаційну скаргу ОСОБА_3 задоволено частково, скасовано постанову Ірпінського міського суду Київської області від 31 липня 2013 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 28 квітня 2014 року, а справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.

Постановою Ірпінського міського суду Київської області від 12 травня 2016 року позов задоволено.

Визнано протиправною бездіяльність Управління пенсійного фонду України у м. Ірпені Київської області, щодо нездійснення перерахунку пенсії ОСОБА_3 в порядку передбаченому порядкам обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи затвердженого постановою Кабінету Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року N 1210.

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у місті Ірпені Київської області, ЄДРПОУ 22200649, здійснити перерахунок основної та додаткової пенсії ОСОБА_3, реєстровий номер платника податків НОМЕР_1, в порядку, передбаченому Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року N 1210.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, позивач має посвідчення НОМЕР_2, категорії 1, видане йому як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, та пенсійне посвідчення НОМЕР_3.

Також в справі міститься архівна довідка №3538/1 про відображення заробітної плати за період з 1987 по 1991, видана 04 червня 2008 року позивачу Галузевим державним архівом Міністерства оборони України. Тим же органом позивачу видано довідку від 21 березня 2013 року, та архівна довідка №80587 видана 13 квітня 2012 року, в якій зазначено, що в картці особового рахунку на виплату заробітної плати ОСОБА_3 по 513 Базі автотранспорту та механізації в вересні 1986 року відображено нарахування за «ЧАЕС» в розмірі « 179-62». Також на виконання ухвали суду першої інстанції, позивачем надано архівну довідку від 16 липня 2013 року №4644, видану Галузевим державним архівом Міністерства оборони України, де зазначено, що згідно ліквідаційного акту 513 Автомобільної бази правонаступником визначено військову частину А2352.

В березні 2013 року позивач звернувся до УФПУ у м. Ірпені із заявою про перерахунок пенсії по інвалідності в порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопад 2011 року № 1210.

В листі від 22 березня 2013 року № 53/В-3 управління ПФУ повідомило позивачу, що в матеріалах його пенсійної справи немає довідки про заробітну плату за період роботи в зоні відчуження, тому пенсія розрахована згідно з пунктом 12 постанови Кабінету Міністрів України № 1210 і станом на 01 березня 2013 року становить 2 279,70 грн.

Позивач, вважаючи таку відмову протиправною, а свої права порушеними, звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Задовольняючи позов суд першої інстанції виходив з того, що довідки архівної установи є достатньою підставою для перерахунку пенсії.

Колегія суддів погоджується з наведеним висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.

Згідно статті 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №1210 від 23 листопада 2011 року, що набрала чинності 01 січня 2012 року Пенсійний фонд України забезпечує здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за матеріалами пенсійних справ.

Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Згідно з п.п. 1, 2 вказаного Порядку пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків; заробітна плата для обчислення пенсій враховується за будь-які 12 місяців підряд такої роботи.

Підпунктом 4 п. 3 Порядку встановлено, що у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження: менше календарного місяця у 1986 - 1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.

Таким чином, призначення пенсії та її розмір ставляться в залежність від заробітку, фактично отриманого працівником у період його роботи в зоні відчуження.

Аналогічна правова позиція висловлена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 13 жовтня 2011 року у справі № К-3151/08.

Згідно ч.4 статті 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

Тобто, попередніми судами вірно зазначено, що за загальним правилом видача довідок про заробітну плату за період роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС здійснюється підприємствами, установами та організаціями або їх правонаступниками.

Однак, довідка, на яку посилається позивач видана архівною установою. Разом з тим, відповідач не посилаються на жодну норму законодавства, згідно якої Міністерство оборони України та Галузевий державний архів Міністерство оборони України, на зберіганні яких знаходяться відповідні документи і матеріали та яка володіє інформацією щодо роботи позивача в зоні відчуження у 1986 році, не відносяться до підприємств, установ чи організацій, які мають повноваження видавати довідки про період роботи з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та про заробітну плату в цей період.

При цьому, довідка про заробіток в зоні відчуження, наявна в пенсійної справи, відповідає вимогам, які ставляться до таких довідок, не визнана судом недійсною, крім того, вона була врахована для призначення пенсії особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, тобто, на стадії призначення пенсії відповідач не робив зауважень щодо повноважень МО України видавати такі довідки

Відповідно, відповідач при проведенні перерахунку пенсійних виплат діяв поза межами своїх повноважень, не надав суду доказів законності відмови в здійсненні перерахунку пенсійних виплат позивачу, його правова позиція про відсутність належних довідок про розмір заробітної плати є хибною та суперечливою.

За таких обставин, є обґрунтованими та підлягають задоволенню позовні вимоги ОСОБА_3 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання здійснити перерахунок основної і додаткової пенсії в порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

За таких обставин, рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим, і доводи апелянта, викладені у скарзі, не свідчать про порушення судом норм матеріального чи процесуального права, які могли б призвести до неправильного вирішення справи.

Відповідно до статті 200 КАС України - суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. ст. 160, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України суд,

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу Управління пенсійного фонду України у місті Ірпені Київської області - залишити без задоволення.

Постанову Ірпінського міського суду Київської області від 12 травня 2016 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 КАС України та може бути оскаржена безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції в порядку і строки, встановлені статтею 212 КАС України.

Головуючий суддя

Судді

Головуючий суддя Файдюк В.В.

Судді: Бєлова Л.В.

Коротких А. Ю.