Ухвала суду № 65314006, 14.03.2017, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.03.2017
Номер справи
826/9171/16
Номер документу
65314006
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/9171/16 Головуючий у 1-й інстанції: Келеберда В. І. Суддя-доповідач: Літвіна Н. М.

У Х В А Л А

Іменем України

14 березня 2017 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Літвіної Н.М.

суддів Ганечко О.М. Коротких А.Ю.

при секретарі Архіповій Л.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Міністерства оборони України на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 жовтня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Міністерства оборони України, третя особа: Київський міський військовий комісаріат про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернулась до суду з позовом до Міністерства оборони України про визнання неправомірним рішення від 22 квітня 2016 року № 23 про відмову у призначені одноразової грошової допомоги та зобов'язання повторно розглянути заяву та виплатити одноразову грошову допомогу, як дружині померлого військовослужбовця.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 жовтня 2016 року адміністративний позов задоволено частково: визнано протиправним та скасовано рішення Міністерства оборони України оформлене протоколом від 22 квітня 2016 року № 23 в частині відмови ОСОБА_2 у виплаті одноразової грошової допомоги, зобов'язано Міністерство оборони України повторно розглянути заяву (з доданими документами) ОСОБА_2 про виплату одноразової грошової допомоги, у задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач - Міністерство оборони України, звернулось до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні адміністративного позову відмовити.

Враховуючи, що постанова суду першої інстанції оскаржується лише відповідачем, колегія суддів переглядає судове рішення в межах вимог апелянта.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

З матеріалів справи вбачається, що 21 грудня 2015 року ОСОБА_2 звернулась до Київського міського військового комісаріату з заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із смертю цивільного чоловіка ОСОБА_3, який з 26 січня 2015 року проходив військову службу по мобілізації у Збройних Силах України, помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у військовому медичному клінічному Центрі м. Одеси.

Київським міським військовим комісаріатом листом від 25 грудня 2015 року № 12943 направлено документи подані позивачем до Департаменту фінансів Міністерства оборони України.

22 квітня 2016 року за результатом розгляду документів ОСОБА_2 прийнято рішення про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги, оскільки рішенням суду не визначено право позивача на одержання одноразової грошової допомоги (а.с. 50).

Вважаючи зазначене рішення відповідача протиправним, позивач звернулась з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий статус військовослужбовців та членів їх сімей» одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі, зокрема: загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби; смерті військовослужбовця, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби.

Військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов'язки військової служби, за умов, визначених Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Військовозобов'язані та резервісти вважаються такими, що виконують обов'язки військової служби, служби у військовому резерві, за умов, визначених Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу», указами Президента України.

Аналогічні норми закріплені в ст. 41 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Згідно ст. 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий статус військовослужбовців та членів їх сімей» у випадках, зазначених у п.п. 1 - 3 п. 2 ст. 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста.

Члени сім'ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.

Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого права.

Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

З матеріалів справи вбачається, що рішенням Дніпровського районного суду міста Києва від 23 червня 2015 року по справі № 755/10673/15-ц задоволено заяву ОСОБА_2, заінтересована особа Міністерство оборони України та встановлено факт проживання ОСОБА_2 з ОСОБА_3 померлим ІНФОРМАЦІЯ_1, однією сім'єю як чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу з 18 березня 2006 року і до дня смерті ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 включно. Рішення набрало законної сили 06 липня 2015 року.

Рішення Дніпровського районного суду міста Києва від 23 червня 2015 року по справі №755/10673/15-ц, є рішенням що підтверджує факт перебування в даному випадку позивача на утриманні загиблого.

Отже, позивач є особою яка має право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про соціальний і правовий статус військовослужбовців та членів їх сімей».

Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві визначається Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975 (далі - Порядок).

Пунктом 10 Порядку визначено перелік документів, які подаються особами (членами сім'ї, батьками та утриманцями загиблого (померлого)), яким призначається та виплачується одноразова грошова допомога.

Згідно п. 19 Порядку призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), інвалідність чи часткова втрата працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовця, військовозобов'язаного чи резервіста є наслідком: вчинення ним злочину або адміністративного правопорушення; вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння; навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, встановленого судом); подання особою завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати одноразової грошової допомоги.

Перелік підстав для відмови у виплати одноразової грошової допомоги визначений п. 19 Порядку є виключним та не підлягає розширеному тлумаченню.

З досліджених судовою колегією матеріалів справи вбачається, що зауважень щодо повноти поданих позивачем документів при зверненні із відповідною заявою не здійснено, що свідчить про відповідність такого комплекту документів п. 10 Порядку.

Разом з тим, як вбачається з тексту протоколу від 22 квітня 2016 року № 23 причиною відмови у здійсненні виплати допомоги відповідач зазначив те, що рішенням суду не визначено право позивача на одержання одноразової грошової допомоги.

На переконання колегії суддів така підстава для відмови у призначенні допомоги не ґрунтується на нормах Порядку, а відтак оскаржуване рішення (протокол) є протиправним та підлягає скасуванню.

Колегія суддів вважає за необхідне звернути увагу на те, що оскаржуване рішення відповідача не містить інших, визначених Порядком підстав для відмови позивачу у призначенні допомоги.

З огляду на зазначені факти, колегія суддів відхиляє доводи апеляційної скарги щодо відсутності у поданих позивачем документах причин та обставин поранення (смерті) ОСОБА_3, оскільки в оскаржуваному рішенні таких підстав для відмови у виплаті допомоги не зазначено.

Як вірно зазначив суд першої інстанції, протиправність рішення відповідача від 22 квітня 2016 року про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги прямо вказує на наявність правових підстав для зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача про призначення і виплату одноразової грошової допомоги.

За таких обставин судова колегія дійшла висновку, що судом першої інстанцій повно і правильно встановлені фактичні обставини справи, характер правовідносин сторін і вірно застосовано до них норми матеріального права.

Доводи апеляційної скарги викладеного не спростовують, тому колегією суддів відхиляються.

Відповідно до ст. 200 КАС України - суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. ст. 160, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України суд, -

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу Міністерства оборони України - залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 жовтня 2016 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України в порядку і строки, встановлені ст. 212 КАС України.

Головуючий суддя Літвіна Н.М.

Судді Ганечко О.М.

Коротких А.Ю.

Повний текст ухвали виготовлено 15 березня 2017 року.

Головуючий суддя Літвіна Н. М.

Судді: Ганечко О.М.

Коротких А. Ю.