Постанова № 65313791, 14.03.2017, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.03.2017
Номер справи
234/11171/16-а
Номер документу
65313791
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Карпенко О.М.

Суддя-доповідач - Ястребова Любов Вікторівна

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 березня 2017 року справа №234/11171/16-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: судді-доповідача Ястребової Л.В., суддів Компанієць І.Д., Сухарьок М.Г., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області на постанову Краматорського міського суду Донецької області від 15 серпня 2016 року у справі № 234/11171/16-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області про визнання дій і рішення неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

19 липня 2016 року ОСОБА_2 (надалі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області (надалі - відповідач, Управління) про визнання дій щодо відмови у перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Донецької області № 18-57-152 від 17.06.2016 року неправомірними, скасування рішення про відмову в перерахунку пенсії з більшого заробітку № 45 від 06.07.2016 року та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Донецької області № 18-57-152 від 17.06.2016 року про розмір фактичної заробітної плати відповідно до ст..50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, чинній на час призначення пенсії) виходячи з розрахунку - 90% від суми місячної заробітної плати, починаючи з 01.07.2016 року без обмеження граничного розміру пенсії (а.с. 2-5).

Постановою Краматорського міського суду Донецької області від 15 серпня 2016 року позов задоволено частково.

Визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Краматорську щодо відмови у перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Донецької області №18-57-152 від 17.06.2016 року.

Скасовано рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Краматорську про відмову в перерахунку пенсії з більшого заробітку №45 від 06.07.2016 року ОСОБА_2.

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Краматорську провести ОСОБА_2 перерахунок пенсії з 01.07.2016 року відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції яка діяла на момент призначення пенсії) на підставі довідки Прокуратури Донецької області № 18-57-152 від 17.06.2016 року, виходячи з розрахунку 84% від суми місячної заробітної плати, починаючи з 01.07.2016 року без обмежень граничного розміру пенсії.

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено (а.с. 33-35).

Відповідач із постановою Краматорського міського суду Донецької області в частині задоволення позовних вимог не погодився, звернувся до суду апеляційної інстанції з апеляційною скаргою, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог позивачу відмовити в повному обсязі.

В доводах апеляційної скарги посилається на неврахування судом першої інстанції п. 5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 року № 213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», яким з 1 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне грошове утримання призначаються відповідно до, зокрема, Закону України «Про прокуратуру». Крім того, апелянт посилається на ч. 20 ст. 86 ЗУ «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697-VII, якою передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури віднесено до компетенції Кабінету Міністрів України та вказує, що на даний час постанови КМУ, які визначають порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури - відсутні. На думку апелянта, суд першої інстанції неправомірно застосував редакцію Закону України «Про прокуратуру», що діяла на момент призначення пенсії у зв'язку з втратою нею чинності (а.с. 64-65).

За правилами частини першої статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права колегія суддів встановила наступне.

Позивач, ОСОБА_2, з 04 квітня 2008 року по 16 жовтня 2014 року перебув на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Совєтському районі м. Макіївки та отримував пенсію за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, чинній на час призначення пенсії).

З 17 жовтня 2014 року позивач знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області, де також отримує пенсію за вислугу років, як внутрішньо переміщена особа.

23 червня 2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії згідно Закону України «Про прокуратуру» та надав довідку прокуратури Донецької області № 18-57-152 від 17.06.2016 року.

06 липня 2016 року, відповідачем, в особі заступника начальника управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області - Васильєвої Г.М. прийнято рішення № 45 про відмову в перерахунку пенсії.

В обґрунтування підстав для відмови позивачу в перерахунку його пенсії Управління зазначило, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VIII, з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне грошове утримання призначаються відповідно до, зокрема, Закону України «Про прокуратуру». Управління також зазначило, що згідно п. 20 ст. 86 ЗУ «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697-VII, умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури віднесено до компетенції Кабінету Міністрів України, а в даний час постанови щодо перерахунку пенсій - відсутні (а.с.8).

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов до висновку, що при перерахунку пенсії позивачу має застосовуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на час призначення пенсії, а внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, тому, на думку суду першої інстанції, відповідач мав здійснити перерахунок пенсії позивачу у розмірі 84% від заробітної плати, визначеної у довідці прокуратури Донецької області № 18-57-152 від 17.06.2016 року відповідно до статті 50-1 Закону України іфд 05.11.1991 року № 1789-XII.

Колегія суддів вважає такий висновок суду першої інстанції помилковим з огляду на наступне.

Спірними питаннями у даній справі є правомірність відмови відповідача щодо перерахунку позивачу пенсії у зв'язку з підвищенням окладів робітників прокуратури та наявність у позивача права на перерахунок пенсії відповідно до положень статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ в редакції, що діяла на час призначення пенсії у квітні 2008 року.

Згідно частини 1 статті 50-1Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХП (в редакції, що діяла на час призначення пенсії), прокурори і слідчі за стажем роботи не менше 20 років, у тому числі за стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Згідно з ч. 18 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Відповідно до підпункту 1 пункту 3 розділу ХІІ Прикінцеві положення Закону № 1697-VII, набрав чинності з 15 липня 2015 року (далі - Закон № 1697-VII), визнано таким, що втратив чинність Закон № 1789-ХІІ, крім, зокрема, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1.

За змістом цієї норми вбачається, що положення частини 18 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ, які визначали умови та порядок перерахунку пенсії працівникам прокуратури у зв'язку з підвищенням заробітної плати, втратили чинність з дня набрання чинності Законом №1697-VII, а саме, з 15 липня 2015 року.

Таким чином, на час підвищення посадових окладів працівникам прокуратури постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» № 1013 від 09.12.2015 року (набрала чинності з 01.12.2015 року), та на час звернення позивача до пенсійного органу за перерахунком пенсії на підставі статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, зазначена норма втратила чинність.

Колегія суддів зазначає, що чинним законодавством не передбачено, тобто є протиправним, застосовувати нормативно-правові акти, які втратили чинність.

Навпаки, в Рішенні Конституційного Суду України № 1-рп/99 від 9 лютого 1999 року чітко визначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Закон № 1697-VII не містить норми, яка б визначала умови та порядок перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.

Натомість, частиною 20 статті 86 Закону № 1697-VII передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Крім того, колегія суддів зазначає, що станом на день звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії (23 червня 2016 року) та до теперішнього часу Кабінетом Міністрів України не визначено умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.

Положення Закону України Про прокуратуру №1697-VII від 14 жовтня 2014 року не були визнані не конституційними у встановленому порядку, а тому є чинними та підлягають застосуванню до спірних правовідносин.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оскільки відповідач є територіальним органом виконавчої влади, який в своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету міністрів, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, він не мав підстав здійснювати перерахунок пенсії позивачу на умовах та в порядку, закріплених нормою, що втратила чинність.

Крім того, право на пенсію позивач реалізував та нарахування його пенсії здійснюється у розмірах, встановлених статтею 50-1 Закону № 1789-ХІІ, у редакції чинній на час призначення.

Проте, право на перерахунок пенсії виникає, за загальним правилом, або у зв'язку зі збільшенням стажу, або збільшенням розміру заробітної плати (що має місце в межах спірних правовідносин) та може бути реалізовано на підставі тих норм, які діють на час виникнення обставин для такого перерахунку з урахуванням часу звернення до відповідного органу.

Колегія суддів вважає помилковим посилання суду першої інстанції на Постанови Верховного Суду України від 10.12.2013 року (справа № 21-348а13, № 21-420а13) та від 17.12.2013 року (справа № 21-445а13), оскільки зазначені рішення прийнято до змін законодавства, що регулюють спірні правовідносини та не регулюють правовідносини, які виникли з 01.01.2016 року, а тому, в даному випадку, унеможливлює застосування зазначених висновків.

Згідно пункту 1 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Підсумовуючи викладене, судова колегія зазначає, що на теперішній час питання перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури у зв'язку зі збільшенням розміру заробітної плати не врегульовано на законодавчому рівні, а тому відповідач, приймаючи рішення про відмову в перерахунку пенсії позивачу, діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи, що в спірних правовідносинах за постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 не відбулось підвищення заробітної плати працівників прокуратури, взагалі відсутні будь-які матеріальні та правові підстави для здійснення перерахунку пенсії позивача.

За таких обставин, суд апеляційної інстанції дійшов до висновку, що дії Управління щодо відмови у перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Донецької області № 18-57-152 від 17.06.2016 року, а також рішення № від 06 липня 2016 року про відмову в перерахунку пенсії є правомірними та такими, що відповідають вимогам чинного законодавства, що відповідно до вимог ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для задоволення апеляційної скарги, скасування постанови суду першої інстанції та прийняття нової постанови про відмову у задоволені позовних вимог у повному обсязі.

Керуючисьст.ст. 24, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області - задовольнити.

Постанову Краматорського міського суду Донецької області від 15 серпня 2016 року у справі № 234/11171/16-а - скасувати.

У задоволені позовних вимог ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області про визнання дій і рішення неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання нею законної сили.

Головуючий суддя Л.В. Ястребова

Судді І.Д. Компанієць

М.Г. Сухарьок