Головуючий у 1 інстанції - Молочна І. С.
Суддя-доповідач - Гайдар А.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 березня 2017 року справа №805/2624/16-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд колегією в складі
головуючого судді Гайдара А.В.,
суддів Василенко Л.А.,
Васильєва І.А.
при секретареві судового засідання Томах О.О.,
за участю представника позивача Користіна А.Г.(за довіреністю)
розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції головного управління державної фіскальної служби України у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 06 жовтня 2016 р. у справі № 805/2624/16-а за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ТД Український продукт» до Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції головного управління державної фіскальної служби України у Донецькій області про визнання недійсним та скасування рішення № 0029151303/180 від 26.07.2016 року, -
В С Т А Н О В И В :
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 06 жовтня 2016 року у справі № 805/2624/16-а адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ТД Український продукт" до Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції головного управління державної фіскальної служби України у Донецькій області про визнання недійсним та скасування рішення № 0029151303/180 від 26.07.2016 року про застосування штрафних санкцій за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальну суму 65892,52 грн.- задоволено повністю. Скасовано рішення Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції головного управління державної фіскальної служби у Донецькій області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску від 26.07.2016 року № 0029151303/180 на загальну суму 65892,52 грн. Стягнуто з Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції головного управління державної фіскальної служби у Донецькій області (код ЄДРПОУ 39883670) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ТД Український продукт" (код ЄДРПОУ 38707225) судові витрати у сумі 1378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) грн. Повернуто Товариству з обмеженою відповідальністю "ТД Український продукт" (код ЄДРПОУ 38707225) надмірно сплачений судовий збір у розмірі 72 (сімдесят дві) грн. за рахунок Державного бюджету України. (арк.справи110-113)
Відповідач - Маріупольська об'єднана державна податкова інспекція головного управління державної фіскальної служби України у Донецькій області (далі - Маріупольска ОДПІ ГУДФС України у Донецькій області) не погодився з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції через порушення норм матеріального та процесуального права та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі. (арк.справи 120-126)
В судовому засіданні представник позивача заперечував проти доводів апеляційної скарги, просив залишити її без задоволення та постанову суду першої інстанції без змін.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
За правилами частини першої статті 195 КАС України перегляд судового рішення суду першої інстанції здійснюється в межах апеляційних скарг.
Заслухавши доповідь судді - доповідача, думку представника позивача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила наступне.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "ТД Український продукт" зареєстроване в якості юридичної особи 18.04.2013 року (код ЄДРПОУ 38707225, місцезнаходження: 87515, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Митрополитська, 4) перебуває на обліку в Маріупольській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області (у Жовтневому відділенні).
Відповідач - Маріупольська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Донецькій області є суб'єктом владних повноважень - органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Жовтневою об'єднаною державною податковою інспекцією проведена перевірка за результатами якої сформовано вимогу про сплату недоїмки № Ю-4836-25 від 26.03.2015 року у сумі 114108,84 грн.
Позивачем оскаржив вимогу в адміністративному порядку до Головного управління Міндоходів у Донецькій області. За результатами розгляду скарги винесено рішення № 3589/10/05-99-10-03-12-1 від 06.05.2015 року, яким вимогу скасовано і відкликано, зобов'язано Жовтневу об'єднану державну податкову інспекцію сформувати та направити нову вимогу.
Оскаржуваним рішенням Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області (Жовтневим відділенням) № 0029151303 від 26.07.2016 року застосовано штрафні санкції за несвоєчасну сплату єдиного внеску. Позивачу нараховано штраф за період з 21.11.2014 року по 31.12.2014 року у розмірі 11412,70 грн. (10%), штраф за період з 01.01.2015 року по 11.06.2015 року у розмірі 43888,75 грн. (20%) та пеню у розмірі 10591,07 грн. (0,1%).
Місцем реєстрації позивача та його місцезнаходженням було місто Донецьк, де він перебував на обліку у Державній податковій інспекції Київського району міста Донецька.
В зв'язку з проведенням антитерористичної операції та загрозою життю та здоров'ю співробітників Товариства з обмеженою відповідальністю "ТД Український продукт" власником прийнято рішення про переведення товариства до м. Маріуполя. Позивач змінив місце реєстрації, зареєструвавшись у Жовтневій об'єднаній державній податковій інспекції м. Маріуполя Головного управління Міндоходів у Донецькій області.
В листопаді 2014 року, грудні 2014 року, січні 2015 року позивачем перераховано єдині внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період листопад 2014 року - січень 2015 року за попереднім місцем реєстрації - до Державної податкової інспекції у Київському району міста Донецька, що підтверджується наявними в матеріалах справи платіжними дорученнями № 988 від 07.11.2014 року на суму 72484,76 грн., № 1078 від 05.12.2014 року на суму 42671,38 грн., № 1162 від 06.04.2015 року на суму 45354,65 грн.
31.03.2015 року позивач звернувся до Жовтневої об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області з проханням перерахувати суму єдиного внеску в розмірі 72484,76 грн., перерахованого по платіжному дорученню № 988 від 07.11.2014 року з рахунку 37196201000564 (отримувач: ДПІ у Київському районі м. Донецька) на рахунок 37191201000581 код 71010000 (отримувач: Жовтнева ОДПІ м. Маріуполя).
Встановлені обставини підтверджені матеріалами справи і не є спірними.
Спірним у справі є правомірність дій відповідача щодо винесення рішення № 0029151303/180 від 26.07.2016 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 0029151303/180 від 26.07.2016 року.
Товариство з обмеженою відповідальністю "ТД Український продукт" виступає в якості платника єдиного внеску, визначеного п.1 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464.
Згідно ст. 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" № 2464 від 08.07.2010 (Далі - Закон № 2464) платниками єдиного внеску, зокрема, є роботодавці - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Пунктом 1 ч. 2 ст. 6 Закону № 2464 на платника єдиного внеску покладений обов'язок своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Згідно з ч.8 ст. 9 Закону № 2464 платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
У відповідності до ч. 12 ст. 9 Закону № 2464 єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Частиною 6 ст. 25 Закону передбачено, що за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Колегія суддів зазначає, що платник повинен своєчасно та у повному обсязі сплачувати єдиний внесок. При наявності недоїмки у платника контролюючі органи мають право зараховувати сплачений єдиний внесок у рахунок погашення недоїмки за попередні періоди.
Згідно ч. 1 ст. 25 Закону № 2464 рішення, прийняті органами доходів і зборів та органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами.
Відповідно до положень статті 25 Закону № 2464 на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску штрафні санкції.
При цьому, частиною 16 ст. 25 Закону № 2464 передбачено, що строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.
Порядок зарахування в рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування або повернення надміру та/або помилково сплачених коштів затверджений наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 року № 450, який на час виникнення спірних правовідносин був чинний (далі - Порядок), передбачає, що цей Порядок визначає процедуру зарахування в рахунок майбутніх платежів єдиного внеску або повернення платникам, на яких згідно із Законом покладено обов'язок нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок, сум помилково сплаченого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Пункт 4 Порядку передбачав випадки у яких здійснюється повернення коштів: надміру або помилково сплачених сум єдиного внеску, безпідставно стягнених сум єдиного внеску та/або застосованих фінансових санкцій або інших коштів (далі - кошти) на відповідний рахунок органу доходів і зборів, відкритий в органі Казначейства за балансовим рахунком 3719; помилкової сплати сум єдиного внеску та/або застосованих фінансових санкцій на невідповідний рахунок органу доходів і зборів.
До сум помилково сплачених коштів не включаються суми авансових платежів, сплачені відповідно до абзацу другого частини восьмої статті 9 Закону України " Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" .
Пунктом 5 Порядку передбачено, що повернення коштів у випадках, передбачених пунктом 4 цього Порядку (окрім випадку надходження до органу доходів і зборів рішення суду про визнання безпідставним стягнення ним з юридичних і фізичних осіб сум єдиного внеску та/або застосованих фінансових санкцій), здійснюється виключно на підставі заяви платника про повернення надміру або помилково сплачених коштів (далі - заява), яка подається в довільній формі до органу доходів і зборів.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем виконано умови передбачені нормами законодавства, чинного на момент виникнення спірних правовідносин, та направлено відповідний лист від 31 березня 2015 року на адресу Жовтневої об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області з проханням перерахувати суму єдиного внеску в розмірі 72484,76 грн., перерахованого по платіжному дорученню № 988 від 07.11.2014 року з рахунку 37196201000564 (отримувач: ДПІу Київському районі м. Донецька) на рахунок 37191201000581 код 71010000 (отримувач: Жовтнева ОДПІ м. Маріуполя).
Колегією суддів встановлено, що місцезнаходженням підприємства позивача було місто Донецьк та Товариство з обмеженою відповідальністю "ТД Український продукт" перебувало на податковому обліку у ДПІ у Київському районі м. Донецька, а у подальшому - місто Маріуполь та перебувало на обліку у Маріупольській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Державної фіскальної служби України у Донецькій області (Жовтневому відділенні).
Відповідно до наявних в матеріалах справи платіжних доручень № 988 від 07.11.2014 року на суму 72484,76 грн., № 1078 від 05.12.2014 року на суму 42671,38 грн., № 1162 від 06.04.2015 року на суму 45354,65 грн. Товариством з обмеженою відповідальністю "ТД Український продукт" здійснено сплату вказаних сум єдиного внеску до Державного бюджету України, як того вимагає частина восьма статті 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Так на заяву позивача від 31.03.2015 року помилково сплачені кошти були перераховані з рахунків ДПІ у Київському районі м. Донецька на рахунки відповідача.
Згідно з даними облікової інформації системи фіскального органу станом на 31.08.2016 року у позивача відсутня заборгованість по вимогам з єдиного внеску.
З аналізу вищезазначеного випливає, що для нарахування штрафу та пені, слід встановити факт невиконання платником єдиного внеску обов'язку зі сплати сум єдиного внеску.
Отже, законодавцем визначено виключний перелік правопорушень, за вчинення яких до правопорушника застосовуються штрафні санкції. Зокрема, таким порушенням є несплата (неперерахування) або несвоєчасна сплата (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції, що позивачем в повному обсязі та без порушення законодавчо встановлених термінів виконано обов'язок щодо сплати єдиного внеску.
Водночас, колегія суддів зазначає, що підприємством позивача здійснено сплату єдиного внеску за спірний період до Державного бюджету України, при цьому порушення термінів сплати даного обов'язкового платежу за даний період було викликано технічною помилкою позивача у частині зазначення реквізитів сплати.
Відповідно до частини 13 статті 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" суми помилково сплаченого єдиного внеску зараховуються в рахунок майбутніх платежів єдиного внеску або повертаються платникам у порядку і строки, визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної бюджетної політики, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції про застосування до спірних правовідносин законодавства про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції.
Статтею 1 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" №1669 (далі - Закон №1669) зазначено, що період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014.
Для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення, законодавцем були розроблені Тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції.
Відповідно до ст.6 Закону № 2464 платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок, подавати звітність до контролюючого органу за основним місцем обліку платника єдиного внеску.
Законом №1669 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) внесено зміни в розділ VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та доповнено пунктом 9-3 такого змісту:
Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.
Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.
Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу".
При цьому, 30.10.2014 року на виконання Закону №1669 Кабінетом Міністрів України прийнято Розпорядження за №1053-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція". В додатку до розпорядження вказано, що м. Донецьк та м. Краматорськ внесено до переліку населених пунктів, на які поширюється дія Закону №1669.
Відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.11.2014року за №1079-р "Про зупинення дії Розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014року за №1053-р" зупинено дію Розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014року за №1053-р.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 09.02.2015року по справі № 826/18330/14, яка залишена в силі ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 07.04.2015року, визнано нечинним Розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.11.2014року за №1079-р "Про зупинення дії Розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014року за №1053-р".
За результатами касаційного оскарження ухвалою Вищого адміністративного суду України по справі № К/800/19984/15 від 30.09.2015 року постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 9 лютого 2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 15 квітня 2015 року в частині задоволеного позову в цій справі скасовано, а справу в цій частині направлено на новий судовий розгляд до суду першої інстанції.
Водночас, на виконання абзацу третього пункту 5 статті 11 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 року №1275-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України" затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.
Пунктом 3 даного Розпорядження визнано такими, що втратили чинність розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 р. № 1053 "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція"; розпорядження Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 р. № 1079 "Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 р. № 1053".
Згідно з додатком до зазначеного Розпорядження Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 року №1275-р до Переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція віднесено м. Донецьк та м. Маріуполь.
Колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції про те, що позивач вчасно сплачував єдиний внесок до Державного бюджету України, перебуває на території проведення антитерористичної операції, що триває по теперішній час, до нього не може застосовуватися відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені Законом № 2464, як до платників єдиного внеску.
За таких обставин, оскаржуване рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску прийнято без дотримання принципів, визначених статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки винесено відповідачем всупереч приписів Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" № 1669.
Таким чином, колегія суддів вважає, що в межах апеляційної скарги порушень судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при вирішенні цієї справи не допущено. Правова оцінка обставин у справі дана правильно, а тому апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 195,196, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ :
Апеляційну скаргу Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції головного управління державної фіскальної служби України у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 06 жовтня 2016 р. у справі № 805/2624/16-а - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 06 жовтня 2016 р. у справі № 805/2624/16-а - залишити без змін.
Вступна та резолютивна частини ухвали складені у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 14 березня 2017 року. Повний текст ухвали складений та підписаний колегією суддів протягом п'яти днів.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя: А.В. Гайдар
Судді: Л.А.Василенко
І.А.Васильєва