ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
01 березня 2017 року № 826/9428/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Мазур А.С., суддів Балась Т.П., Літвінової А.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
ОСОБА_1 до треті особиМіністерства внутрішніх справ України Пенсійний фонд України, Головне управління Пенсійного фонду України у Черкаській областіпрозобов'язання вчинити дії,В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1.) звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Міністерства внутрішніх справ України (далі - відповідач, МВС України), за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Пенсі йний фонд України (далі - ПФУ України), Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі - третя особа, ГУ ПФУ України в Черкаській області), в якому, з урахуванням поданої заяви про уточнення позовних вимог від 26.09.2016, просив зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України надіслати інформацію до Пенсійного фонду України про зміни у грошовому утриманні та про підстави перерахунку пенсії із січня 2016 року, у зв'язку із введенням в дію Закону України від 23.12.2015 № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» для здійснення перерахунку належної позивачу пенсії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є пенсіонером та колишнім працівником органів внутрішніх справ, отримує пенсію по інвалідності (2 група), відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Однак, за наслідком звернення позивача до відповідача із заявою про отримання інформації з питання підвищення розмірів посадових окладів, окладів за спеціальні звання поліцейських, надбавки за стаж служби в поліції відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988) та направлення відповідного повідомлення до Пенсійного фонду України про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, відповідачем повідомлено, що Постанова № 988 не є актом, яким змінено розміри і види грошового забезпечення поліцейських, оскільки цим нормативно-правовим актом вперше встановлено розмір і види грошового забезпечення поліцейських, зважаючи на що відсутні підстави для повідомлення ПФУ про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача.
З такою відповіддю позивач не згоден та вважає, що у нього наявні всі підстави для перерахунку його пенсії, а тому на думку позивача, Міністерством внутрішніх справ України допущено порушення норм чинного законодавства.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечував у повному обсязі, з тих підстав, що після внесення змін до ст. 63 Закону Кабінетом Міністрів України будь-яких нормативно-правових актів, якими б змінювалися розміри чи встановлювалися нові види грошового забезпечення поліцейських прийнято не було. Також, відповідач вважає, що Закон щодо перерахунку пенсій колишнім особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) з урахуванням видів грошового забезпечення, установлених законодавством для поліцейських, застосовується до правовідносин, що виникли після набрання ним чинності, а саме після 29.12.2015.
Відповідно, цей Закон не має зворотної дії в часі та не розповсюджується на правовідносини щодо перерахунку пенсій пенсіонерам з числа колишніх осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ. Постанова КМУ № 988 не породжує правових підстав для проведення перерахунку пенсій особам з числа колишніх працівників міліції, оскільки прийнята та набрала чинності до прийняття і набрання чинності Законом № 900. Крім того, Постанова № 988 не є актом, яким змінено розміри і види грошового забезпечення поліцейських, оскільки цим нормативно-правовим актом вперше встановлено розмір і види грошового забезпечення для поліцейських.
Таким чином, у МВС України відсутні підстави для подання до органів Пенсійного фонду України документів для перерахунку пенсій колишнім особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції).
Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області не надав до суду пояснень, чи будь-яких документів на підтвердження своєї правової позиції у справі.
З огляду на неявку в судове засідання представників сторін, які згідно вимог Кодексу адміністративного судочинства України є такими, що належним чином повідомлені про розгляд справи, а також беручи до уваги подане позивачем 14.12.2016 клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження, та враховуючи відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд на підставі ч.6 ст.71, ч.ч.4, 6 ст.128 КАС України розглядає справу у порядку письмового провадження на основі наявних у справі доказів.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення справи по суті, суд встановив наступне.
Майора міліції ОСОБА_1 звільнено у відставку Збройних Сил України за п. 65 «а» Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України з посади старшого інженера апарату управління МВС України в Черкаській області.
В той же час, позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Черкаській області як отримувач пенсії відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ), що підтверджено пенсійним посвідченням № НОМЕР_1 від 01.03.2010.
13.04.2016 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Черкаській області із заявою про роз'яснення складових грошового забезпечення та розмір пенсії ОСОБА_1, яка підлягає виплаті.
Листом від 27.04.2016 № 195/Б-10 позивача повідомлено, що згідно із документами пенсійної справи ОСОБА_1 отримує пенсію по інвалідності як інвалід 2 групи в період проходження служби, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», серед іншого у листі визначено розмір пенсії позивача, яка підлягає виплаті та роз'яснено складові грошового забезпечення.
ОСОБА_1 звернувся до Департаменту фінансово-облікової політики МВС України із зверненням на отримання публічної інформації з окремих питань, що стосуються проведення перерахунку пенсії.
Листом від 15/2-156зі від 13.06.2016 Департамент фінансово-облікової політики МВС України повідомив позивачу, що постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції», відповідно до якої позивач посилається як на підставу перерахунку пенсії, не є актом, яким змінено розміри і види грошового забезпечення поліцейських, оскільки цим нормативно-правовим актом вперше встановлено розмір і види грошового забезпечення поліцейських, зважаючи на що відсутні підстави для повідомлення ПФУ про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
Вважаючи відмову у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1, як колишньому працівнику міліції, протиправною позивач звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва задля захисту порушених прав та інтересів.
Вирішуючи спір по суті заявлених вимог, оцінюючи обґрунтованість заперечень відповідача, суд виходить з такого.
Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку та умов перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, в тому числі особам, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, регулюються нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-XII), Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23.12.2015 № 900-VIII (далі - Закон №900-VIII), постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону №2262-XII (в редакції чинній до внесення змін Законом №900-VIII), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону.
Як випливає із зазначеної норми права, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
За правилами п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45), перерахунок раніше призначених згідно із Законом № 2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" встановлено структуру та розміри грошового забезпечення поліцейських. При цьому, передбачені Постановою розміри грошового забезпечення для поліцейських є більшими у порівнянні із розмірами грошового забезпечення колишніх працівників органів внутрішніх справ, виходячи із яких їм призначалась (перераховувалась) пенсія.
Згідно п. 2 ч. 1 Закону № 900-VIII статтю 63 Закону № 2262-XII доповнено частиною третьою, в силу якої перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення, або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах встановлених законодавством для поліцейських.
Відповідно до абзацу 2 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" (в редакції Закону України від 23.12.2015 № 900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Статтею 102 Закону України "Про Національну поліцію" закріплено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" статтю 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" доповнено новою частиною слідуючого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Враховуючи, що саме постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, суд вважає, що таке збільшення є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
Суд також зазначає, що за приписами п. 2 Порядку №45 та п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 - рішення Кабінету Міністрів України зобов'язувало відповідача повідомити у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій вказаній категорії військовослужбовців.
Тобто, законодавством дійсно передбачено, що Пенсійний фонд України отримує вказану інформацію в 5-денний строк від силових органів. Разом з тим, якщо органом державної влади вищого рівня прийнято рішення про збільшення відповідних виплат і Головному управлінню пенсійного фонду вже відомо про таке рішення, то воно за зверненням пенсіонера з заявою про перерахунок пенсії, повинно діяти згідно з вищезазначеним Порядком, склавши та надіславши до відповідного органу список для отримання відповідної довідки.
Такого ж правового висновку дійшов і Верховний Суд України у постанові від 22 квітня 2014 року у справі №21-484/а13, вказавши, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган Пенсійного фонду України.
Аналогічну правову позицію з наявних питань висловив Вищий адміністративний суд України в своїх ухвалах від 22.12.2016 №К/800/21994/16, від 29.11.2016 №К/800/32742/16, від 16.11.2016 №К/800/30973/16 та від 24.11.2016 №К/800/31944/16, та Київський апеляційний адміністративний суд в ухвалі від 08.11.2016 по справі №373/1308/16-а.
Аналіз наведених правових норм щодо правовідносин, що є предметом судового дослідження, вказує на те, що відповідач - МВС України допустив протиправну бездіяльність, яка полягає у не направленні Пенсійному фонду України інформації про зміни у грошовому утриманні, для здійснення перерахунку пенсії позивача.
Суд не приймає до уваги доводи представника відповідача про те, що Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" набув чинності після прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988, а тому не має зворотної дії в часі, як наслідок, правових підстав для перерахунку позивачеві немає.
Так, загальновідомо, що зворотна дія нормативно-правового акта у часі - це дія нового нормативно-правового акта на факти та відносини, що мали місце до набуття ним чинності.
У рішенні Конституційного Суду України від 09.02.1999 №1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.
Тобто, на день набрання чинності Законом №900-VIII постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 діяла і є чинною на день розгляду справи по суті, так як вказана постанова не вичерпала свою дію.
При цьому суд враховує, що Конституційний Суд України в Рішенні від 06.07.1999 №8-рп/99) у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України "Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист" (справа про ветеранів органів внутрішніх справ) прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей, що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом організаційно правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або у відставку.
На підставі вищезазначеного, суд наголошує, та обставина, що постанова Кабінету Міністрів України №988 за датою передувала даті внесення змін до ст. 63 Закону № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" правового значення не має.
За приписами пункту 2 Порядку №45, вказане рішення Кабінету Міністрів України зобов'язувало відповідача повідомити у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій вказаній категорії військовослужбовців.
Пунктом 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за N135/13402, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Аналіз наведених правових норм, вказує на те, що Міністерство внутрішніх справ України у встановлений чинним законодавством строк не повідомило Пенсійний фонд України про зміни грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-XI.
Вказане свідчить про невиконання Міністерством внутрішніх справ України свого обов'язку, що покладений на нього постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008, а тому у конкретному випадку має місце протиправна бездіяльність відповідача.
На підставі викладеного суд дійшов висновку про наявність порушеного права позивача, яке підлягає судовому захисту шляхом визнання протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не надіслання до Пенсійного фонду України повідомлення про зміни у грошовому утриманні осіб, пенсія яким призначена відповідно до вимог Закону №2262-XII, яка б слугувала підставою для здійснення перерахунку пенсії позивачу.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 69-71, 158-163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України надіслати інформацію до Пенсійного фонду України про зміни у грошовому утриманні та про підстави перерахунку пенсії із січня 2016 року у зв'язку із введенням в дію Закону України від 23.12.2015 № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» для здійснення перерахунку належної позивачу пенсії.
Постанова набирає законної сили відповідно до частини першої статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.
Головуючий суддя Мазур А.С.
Суддя Балась Т.П.
Суддя Літвінова А.В.