Копія
Справа № 822/647/17
У Х В А Л А
06 березня 2017 рокум. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд
в складі :головуючого-суддіПетричковича А.І. при секретарі за участі: Яворській І.Ю. представника позивача Роюк В.Ю. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України у Волочиському районі Хмельницької області до Сільськогосподарського виробничого кооперативу "ім. Котовського" про стягнення заборгованості,
В С Т А Н О В И В :
Позивач 22.02.2017 року звернувся до суду з позовом № 1008/07 від 31.01.2017 року в якому просить: "прийняти до розгляду та задоволити адміністративний позов управління Пенсійного фонду України у Волочиському районі Хмельницької області про стягнення з СВК "ім. Котовського" на користь управління Пенсійного фонду України у Волочиському районі Хмельницької області заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах в сумі 1437,58 гривень".
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, покликаючись на ті ж докази, що у позові. Додатково пояснила, що Управління Пенсійного фонду України у Волочиському районі Хмельницької області із заявою про визнання спірних грошових вимог, які визначені Розрахунком фактичних витрат на виплату і доставку пенсій призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"- "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з січня 2017 року №306/04 від 12.01.2017 року до Відповідача не зверталось, але востаннє така заява надсилалася 23.03.2016 року за №2476/07 щодо боргу станом на 01.03.2016 року.
Представник Відповідача в судове засідання не з'явився і про причини неявки не повідомив, хоч про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Заслухавши представника Позивача і дослідивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.
Згідно з Розрахунком фактичних витрат на виплату і доставку пенсій призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"- "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з січня 2017 року №306/04 від 12.01.2017 року (далі - Розрахунок фактичних витрат на виплату і доставку пенсій з січня 2017 року), місячний розмір фактичних витрат на виплату і доставку пенсій складає 1437,58 гривень (стор. 11 справи).
Відповідач отримав Розрахунок фактичних витрат на виплату і доставку пенсій з січня 2017 року 15.01.2017 року, відповідно поштового повідомлення ( стор. 11 справи зворотній бік).
Згідно з пунктом 6.7 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою Пенсійного фонду України від 19.12.2003, № 21-1 (далі - Інструкція № 21-1), підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Відповідно до абзацу 2 пункту 6.8 Інструкції № 21-1, у разі ліквідації підприємства без правонаступників або визнання банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" розрахунки для відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, органу Пенсійного фонду України за місцезнаходженням такого підприємства та безпосередньо підприємству не направляються.
Відповідач - Сільськогосподарський виробничий кооператив "ім. Котовського", включений до ЄДР, код 03787650, та має статус юридичної особи. З 09.11.2013 року перебуває в стані припинення за рішенням засновників, відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань ( стор. 7 - 9 справи).
Процедура ліквідації регулюється, зокрема Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" від 14 травня 1992 року N 2343-XII.
Відповідно до частини 2 ст.109 Господарського кодексу України (далі - ГК України), виробничий кооператив ліквідується в загальному порядку ліквідації суб'єкта господарювання, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням такого: ліквідація виробничого кооперативу здійснюється ліквідаційною комісією, призначеною загальними зборами членів кооперативу, а у разі його ліквідації за рішенням суду - ліквідаційною комісією, сформованою відповідно до цього рішення; розпорядження землею виробничого кооперативу, що ліквідується, здійснюється в порядку і на умовах, передбачених земельним законодавством. Майно кооперативу, що залишилося після розрахунків з бюджетом та кредиторами, розподіляється між членами виробничого кооперативу пропорційно вартості їх паю.
Згідно з частинами 1 - 2 статті 104 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Пунктом 1 частини 1 ст.110 ЦК України визначено, що юридична особа ліквідується за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.
Відповідно до частини 3 ст.111 ЦК України, під час проведення заходів щодо ліквідації юридичної особи до завершення строку пред'явлення вимог кредиторів ліквідаційна комісія (ліквідатор) закриває рахунки, відкриті у фінансових установах, крім рахунка, який використовується для розрахунків з кредиторами під час ліквідації юридичної особи.
Згідно частини 7 ст.111 ЦК України, для проведення перевірок та визначення наявності або відсутності заборгованості із сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує своєчасне надання органам доходів і зборів та Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування документів юридичної особи (її філій, представництв), у тому числі первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку. До моменту затвердження ліквідаційного балансу ліквідаційна комісія (ліквідатор) складає та подає органам доходів і зборів, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування звітність за останній звітний період.
Відповідно до частини 8 ст.111 ЦК України, ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.
Згідно частини 9 ст.111 ЦК України, виплата грошових сум кредиторам юридичної особи, що ліквідується, у тому числі за податками, зборами, єдиним внеском на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та іншими коштами, що належить сплатити до державного або місцевого бюджету, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, провадиться у порядку черговості, встановленому статтею 112 цього Кодексу.
Відповідно до частини 3 ст.112 ЦК України, у разі відмови ліквідаційної комісії у задоволенні вимог кредитора або ухилення від їх розгляду кредитор має право протягом місяця з дати, коли він дізнався або мав дізнатися про таку відмову звернутися до суду із позовом до ліквідаційної комісії.
Відповідач з 04.09.2013 року перебуває в стані припинення за рішенням засновників і тому Позивач, згідно вимог ч.3 ст.112 ЦК України, повинен був звернутися до ліквідаційної комісії Сільськогосподарського виробничого кооперативу імені Котовського із заявою про визнання вимог кредиторської заборгованості, визначеної Розрахунком фактичних витрат на виплату і доставку пенсій з січня 2017 року №306/04 від 12.01.2017 року на суму 1437,58 гривень.
Відповідно до частин 1 - 2 ст.15 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України), суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи в тому числі щодо інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства. Законом може бути передбачено розгляд інших справ за правилами цивільного судочинства.
Згідно статті 2 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), Господарський суд порушує справи в тому числі за позовними заявами державних та інших органів, які звертаються до господарського суду у випадках, передбачених законодавчими актами України.
Частиною 2 ст.4 КАС України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.157 КАС України, суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Як встановлено судом Позивач не виконав вимоги ч.3.ст.112 ЦК України, що відповідно є порушенням вимог цієї статті і вказує на думку суду, що стягнення цієї кредиторської заборгованості може проводитися після відмови ліквідаційної комісії Сільськогосподарського виробничого кооперативу імені Котовського визнати вимоги кредиторської заборгованості і повинно це вирішуватися у порядку визначеному ЦК України з урахуванням ст.2 ГПК України. Цей висновок суду, фактично підтверджує Позивач, так як 23.03.2016 року він вже звертався до голови ліквідаційної комісії СВК імені Котовського Комаровського О.Г. із Заявою про визнання грошових вимог станом на 01.03.2016 року ( стор. 37 - 38 справи), а щодо заборгованості за січень 2017 року не направляв відповідну заяву ліквідаційній комісії. Отже, цей спір відповідно до вимог ст.112 ЦК України, ст.2 ГПК не відноситься до юрисдикції адміністративного суду, тому наступає наслідок визначений п.1 ч.1 ст.157 КАС України - закриття справи.
Керуючись п.1 ч.1 ст. 157 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
Закрити провадження у справі за позовом № 1008/07 від 31.01.2017 року Управління Пенсійного фонду України у Волочиському районі Хмельницької області до Сільськогосподарського виробничого кооперативу "ім. Котовського" про стягнення заборгованості.
Копії ухвали надати сторонам, повний текст якої виготовлено 10.03.2017 року.
Ухвала суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Суддя/підпис/А.І. Петричкович"Згідно з оригіналом" Суддя А.І. Петричкович