Постанова № 65313222, 14.03.2017, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.03.2017
Номер справи
819/1236/16
Номер документу
65313222
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/1236/16

14 березня 2017 р.м.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:

головуючої судді Дерех Н.В.

при секретарі судового засідання Заблоцька І.І.

за участю:

представника позивача ОСОБА_12.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Терра" до Управління Держпраці у Тернопільській області про визнання протиправними та скасування постанов про накладення штрафу,

ВСТАНОВИВ:

Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Терра» (надалі, позивач) звернулось до Тернопільського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління Держпраці в Тернопільській області (надалі, відповідач), в якому просило визнати протиправними та скасувати постанови про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами від 02.09.2016 року № ТЕ 53/19-13-036/191 та ТЕ 53/1/19-13-036/191.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив задовольнити їх в повному обсязі. Вказав, що вказані постанови про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами, прийняті не на підставі, у порядку та у спосіб, що визначені законами, використовуючи повноваження не з метою, з якою це повноваження надано, необґрунтовано, а тому є незаконним. Зазначив, що Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Терра» Акта перевірки від 12.08.2016 року № 19-13-036/191 не отримувало, із вказаним Актом перевірки не ознайомлене, що є порушенням п.п.6,7 Порядку проведення перевірок посадовими особами Державної інспекції України з питань праці та її територіальних органів. Оскільки суб'єкт господарювання не був ознайомлений з документами, оформленими за результатами перевірки, то у даному випадку перевірка не є завершеною, а тому посадова особа Управління Держапраці у Тернопільській області не вправі був накладати штрафи на позивача. Просить врахувати, що розроблено графік відпусток, з яким працівники ознайомлені під розписку, затверджено Правила внутрішнього трудового розпорядку, які діють і по сьогоднішній час. Також позивачем ведуться особові картки форми П-2 на працівників і з кожним черговим записом, що заноситься до трудової книжки , працівники ознайомлюються під підпис. Посадовими особами Управління Держпраці не взято до уваги той факт, що згідно Наказу №30-В від 09.06.2016 року Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Терра», були внесені зміни щодо доплати за роботу в несприятливих умовах праці у розмірі 4% до тарифних ставок лише підсобним робітникам складу зерна. Вказані доплати нараховані та виплачені всім підсобним робітникам складу зерна.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, подав до суду клопотання від 13.03.2017 року, в якому просить розглядати справу без його участі, проти позову заперечує, просить відмовити в його задоволенні в повному обсязі, подав письмові заперечення. Вказав, що в межах наданих повноважень, згідно наказу та направлення було проведено планову перевірку позивача щодо додержання вимог законодавства про працю та загальнообов'язкового державного соціального страхування. За результатами проведеної перевірки встановлено порушення ч.4 ст.79 КЗпП України щодо порядку ведення графіку відпусток, ст.148 КЗпП України щодо правил ведення трудового розпорядку, п.2,5 Інструкції «Про порядок ведення трудових книжок», ст.100 КЗпП України щодо нарахування доплат працівникам за несприятливі умови праці, ч.6 ст.95 КЗпП України, ст.33 Закону України «Про оплату праці» щодо нарахування сум індексації.

Суд, заслухавши в судовому засіданні осіб, які беруть участь у справі, проаналізувавши подані докази, встановив наступні факти.

На підставі Наказу Управління Держпраці у Тернопільській області від 15.06.2016 року № 175 та відповідно до направлення на проведення перевірки від 15.06.2016 року №175 головними державними інспекторам Грицик Ю.Л., Гайда В.Б, Магмет І.Б, Дерень С.О., Кивук І.М. з 05.08.2016 року по 12.08.2016 року проведено планову перевірку Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Терра» з питань додержання законодавства про працю та загальнообов'язкового державного соціального страхування, за результатами якої складений Акт № 19-13-036/0191 від 12.08.2016 року.

Перевіркою встановлено, що позивачем порушено вимоги ч.4 ст.79 КЗпП України , ст.148 КЗпП України, п.2,5 Інструкції «Про порядок ведення трудових книжок», ст.100 КЗпП України, ч.6 ст.95 КЗпП України, ст.33 Закону України «Про оплату праці», а саме:

- Всупереч вимогам ч.4 ст79 КЗпП України, графік відпусток працівників Товариства на 2016 рік не розроблено, а отже і не доведений до відома працівників;

- Всупереч вимог ст.148 КЗпП України, трудовий розпорядок товариства не визначений правилами внутрішнього трудового розпорядку;

- Із кожним черговим записом, що заноситься до трудової книжки на підставі наказу про призначення на роботу, переведення і звільнення (вимога п.2.3. «Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників»), працівники повинні ознайомлюватися під розписку в особовій картці (типова відомча форма П-2, затверджена наказом Мінстату України та Міністерства оборони України від 25.12.2009 року № 495/656), однак в товаристві не ведуться особові картки форми П-2 на працівників. Вказане є порушенням вимог п.2.5. Інструкції « Про порядок ведення трудових книжок працівників»

- Згідно наказу № 29 від 08.06.2016 року «Про результати проведення атестації робочих місць за умовами праці та висновку Державної експертизи умов праці щодо якості проведення атестації робочих місць за умовами праці від 15.07.2016 року № 03-01/01/230 встановлені доплати за роботу в несприятливих умовах праці у розмірі 8% до тарифної ставки електрогазозварнику та 4% до тарифних ставок: тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва та підсобний робітник, однак вказані доплати нараховуються не всім працівникам. Так, з 01.06.2016 року директор підприємства затвердив штатний розпис, в якому передбачено посадові оклади підсобного робітника на рівні 1700 грн. В штатному розписі не передбачено проводити доплати за роботу в несприятливих та шкідливих умовах праці. Наприклад, згідно розрахунково-платіжної відомості за липень 2016 року, підсобним робітникам ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 нараховано заробітну плату лише в розмірі тарифної ставки - 1700 грн, при цьому недораховано належні їм 4 % до тарифної ставки за роботу в несприятливих та шкідливих умовах праці. Вказане є порушенням вимог ст.100 КЗпП України.

- На протязі 2016 року працівникам не нараховуються належні їм суми індексації. Так, за липень 2016 року працівникам не нараховувались, а отже і не виплачувались належні грошові суми індексації, хоча були на це підстави. Так, за вказані періоди індексація не була нарахована ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_12., ОСОБА_11Вказане є порушенням вимог ч.6 ст.95 КЗпП України та ст..33 Закону України «Про оплату праці».

На підставі Акта перевірки № 19-13-036/0191 від 12.08.2016 року винесені постанови про накладення штрафів уповноваженими особами відповідача від 02.09.2016 року № ТЕ 53/19-13-036/191 у сумі 1450 грн. 00 коп. та ТЕ 53/1/19-13-036/191 у сумі 4350 грн. 00 коп., які отримані представником господарюючого суб'єкта 02.09.2016 року, що підтверджується підписом уповноваженої особи на даних постановах.

06.09.2016 року позивачем направлено письмові пояснення Управлінню Держпраці у Тернопільській області що порушення, вказані у постановах про накладення штрафів уповноваженими особами від 02.09.2016 року № ТЕ 53/19-13-036/191 та ТЕ 53/1/19-13-036/191, не відповідають дійсності.

Постановою Підволочиського районного суду Тернопільської області від 19.10.2016 року у справі № 604/824/16-п встановлено, що у діях ОСОБА_8П - керівника Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Терра» відсутні ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.41 Кодексу України про адміністративні правопорушення. При цьому суд зазначає, що не приймає до уваги висновки, викладені у даній постанові, оскільки дана постанова стосується адміністративної відповідальності посадової особи суб'єкта господарювання, а не позивача у даній справі.

Спірні правовідносини регулюються Кодексом законів про працю України, Законом України "Про оплату праці" від 24.03.1995 року, Положенням про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96 (надалі - Положення № 96), Порядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року №100 (надалі - постанова №100), Порядком накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2013 № 509 (надалі - Порядок №509), Інструкцією про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої Наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 року за № 58.

Надаючи правову оцінку обставинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 259 КЗпП України нагляд і контроль за додержанням законодавства про працю здійснюють спеціально уповноважені на те органи та інспекції, які не залежать у своїй діяльності від власника або уповноваженого ним органу.

Згідно із пунктами 1, 7 Положення № 96, Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб. Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Постановою №100 утворено територіальні органи Держпраці, зокрема Управління Держпраці у Тернопільській області.

Наказом Держпраці від 04.02.2016 року №8, затверджено Положення про Управління Держпраці у Тернопільській області, згідно із пунктом 1 якого Управління Держпраці у Тернопільській області (далі - Управління) є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.

Підпунктом 5 пункту 4 Положення №8 передбачено, що Управління здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю.

У відповідності до ч.4 ст.79 КЗпП України, черговість надання відпусток визначається графіками, які затверджуються власником або уповноваженим ним органом за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником), і доводиться до відома всіх працівників. При складанні графіків ураховуються інтереси виробництва, особисті інтереси працівників та можливості їх відпочинку.

П.5 ст.95 КЗпП України передбачено, що Заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку. Ця ж вимога зазначена у ст.33 Закону України "Про оплату праці"

Статтею100 КЗпП України передбачено, що Оплата праці на важких роботах, на роботах із шкідливими і небезпечними умовами праці, на роботах з особливими природними географічними і геологічними умовами та умовами підвищеного ризику для здоров'я. На важких роботах, на роботах із шкідливими і небезпечними умовами праці, на роботах з особливими природними географічними і геологічними умовами та умовами підвищеного ризику для здоров'я встановлюється підвищена оплата праці. Перелік цих робіт визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно ст.142 КЗпП України, трудовий розпорядок на підприємствах, в установах, організаціях визначається правилами внутрішнього трудового розпорядку, які затверджуються трудовими колективами за поданням власника або уповноваженого ним органу і виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) на основі типових правил.

У відповідності до п. 2.5 Інструкції "Про порядок ведення трудових книжок працівників" з кожним записом, що заноситься до трудової книжки на підставі наказу (розпорядження) про призначення на роботу, переведення і звільнення власник або уповноважений ним орган зобов'язаний ознайомити працівника під розписку в особистій картці (типова відомча форма № П-2, затверджена наказом Мінстату України від 27 жовтня 1995 року № 277).

Порядок прийняття постанов про накладення штрафних санкцій, передбачених ст. 265 КЗпП України, регламентований Порядком №509.

Відповідно до абзацу 3 та 6 ч.2 ст. 265 КЗпП України юридичні та фізичні особи -підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі:

- порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш як за один місяць, виплата їх не в повному обсязі у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законодавством на момент виявлення порушення.

- порушення інших вимог трудовою законодавства, крім передбачених абзацами другим - п'ятим частини другої цієї статті - у розмірі мінімальної заробітної плати.

Відповідно до пункту 2, 6, 7 Постанови № 509 "Про затвердження Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення" штрафи накладаються Головою Держпраці, його заступниками, начальниками управлінь і відділів Держпраці та їх заступниками (з питань, що належать до їх компетенції), начальниками територіальних органів Держпраці та їх заступниками.

Штрафи можуть бути накладені на підставі: рішення суду про оформлення трудових відносин із працівником, який виконував роботу без укладення трудового договору, та встановлення періоду такої роботи чи роботи на умовах неповного робочого часу в разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, в установі, організації; акта про виявлення під час перевірки суб'єкта господарювання або роботодавця ознак порушення законодавства про працю та/або зайнятість населення, складеного посадовою особою Держпраці чи її територіального органу.

Таким чином, оскільки матеріалами справи підтверджується, що Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Терра" порушено вимоги ч.4 ст.79 КЗпП України щодо порядку ведення графіку відпусток, ст.148 КЗпП України щодо правил ведення трудового розпорядку, п.2,5 Інструкції «Про порядок ведення трудових книжок», ст.100 КЗпП України щодо нарахування доплат працівникам за несприятливі умови праці, ч.6 ст.95 КЗпП України, ст..33 Закону України «Про оплату праці», суд дійшов висновку, що відповідачем штрафи накладені на позивача правомірно.

Відповідно до частин першої, другої статті 71 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи вищевикладене, підстав для задоволення позовних вимог судом не встановлено, а відтак в задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.

Керуючись ст.ст. 94, 158-167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Терра" до Управління Держпраці у Тернопільській області про визнання протиправними та скасування постанов про накладення штрафу - відмовити

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 15.03.2017 року.

Головуючий суддя Дерех Н.В.

копія вірна

Суддя Дерех Н.В.