ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/1460/16
02 березня 2017 р.м.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
головуючого судді Ходачкевич Н.І.
розглянувши у порядку письмового провадження в місті Тернополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Відділу Держгеокадастру у м. Тернополі, третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Тернопільська міська рада, Управління будівельно-монтажних робіт і цивільних споруд №2, ПП "Тернопільський край" про визнання дії протиправною та зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Тернопільського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_3 з адміністративним позовом до Відділу Держгеокадастру у м. Тернополі, третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Тернопільська міська рада, Управління будівельно-монтажних робіт і цивільних споруд №2, ПП "Тернопільський край", в якому з урахуванням уточнення позовних вимог просив суд:
- визнати протиправною та скасувати відмову у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_3 для обслуговування гаража від 24.11.2015 №34-1919-99.5-331/15-15 в частині вимоги документів, які не передбачені ст..50 Закону України «Про землеустрій» у складі проекту землеустрою;
- зобов'язати відділ Держгеокадастру у м. Тернополі надати висновок, відповідно до чинного законодавства, за результатами розгляду заяви про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_3 для обслуговування гаража.
Позовні вимоги обґрунтовані наступними обставинами:
Відділом Дергеокадастру у м.Тернополі 11.08.2015 надано відмову у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної діляки ОСОБА_3 для обслуговування гаража від 24.11.2015р. №34-1919-99.5-331/15-15, у зв'язку з тим, що дані землі є землями промисловості, транспорту. Однак, на думку Позивача в матеріалах справи наявні достатні докази, які спростовують таке твердження суб'єкта владних повноважень. Натомість Позивач належним чином дотримався всіх вимог законодавства та надав необхідні документи для погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Представник позивача в судове засідання не прибув, через канцелярію суду надав заяву про розгляд справи без його участі. Просить суд задоволити позовні вимоги.
Відділ Держгеокадастру у м. Тернополі не забезпечив явку повноважного представника. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Представники Тернопільської міської ради, Управління будівельно-монтажних робіт і цивільних споруд №2, ПП "Тернопільський край" в судове засідання не прибули, через канцелярію суду надали клопотання про розгляд справи без їх участі. При винесенні рішення покладаються на думку суду.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Таким чином, суд вважає, що наявні підстави для розгляду справи в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позов підставний та підлягає до задоволення з огляду на наступне:
04 серпня 2014 року ОСОБА_3 подав міському голові Тернополя заяву в якій просив надати дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0100 га для будівництва та обслуговування гаража за адресою АДРЕСА_1.
Рішенням Тернопільської міської ради від 28.11.2014 №6/53/96 Позивачу надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення вищезазначеної земельної ділянки у власність.
Проект виготовлено ПП «Тернопільський край». Даний проект було надано на погодження у Відділ Держгеокадастру у м. Тернополі Тернопільської області.
Проте, за наслідками розгляду вказаного проекту відведення земельної ділянки Відповідачем було винесено оскаржуваний висновок від 24.11.2015 №34/1919-99.5-331/15-15 про відмову у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_3
Не погоджуючись з таким висновком суб'єкта владних повноважень Позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються та затверджуються в порядку, встановленому Земельним кодексом України від 25.10.2001 №2768-ІІІ (далі - ЗК України).
Відповідно до положень ст.186-1 ЗК України (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (ч. 1 ст.186-1 ЗК України).
Органи, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, зобов'язані протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проекту безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов'язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері (ч. 5 ст.186-1 ЗК України).
Підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації (ч. 6 ст.186-1 ЗК України).
Органам, зазначеним у частинах першій - третій цієї статті, при погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки забороняється вимагати:
-додаткові матеріали та документи, не включені до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки відповідно до статті 50 Закону України "Про землеустрій";
-надання погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки будь-якими іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями;
-проведення будь-яких обстежень, експертиз та робіт.
Кожен орган здійснює розгляд та погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки самостійно та незалежно від погодження проекту іншими органами, зазначеними у частинах першій - третій цієї статті, у визначений законом строк (ч. 7 ст.186-1 ЗК України).
У висновку про відмову погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки органами, зазначеними в частинах першій - третій цієї статті, має бути надано вичерпний перелік недоліків проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та розумний строк для усунення таких недоліків (який за письмовим проханням розробника проекту може бути продовжений).
Органами, зазначеними в частинах першій - третій цієї статті, може бути відмовлено у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки лише у разі, якщо не усунено недоліки, на яких було наголошено у попередньому висновку. Не можна відмовити у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з інших причин чи вказати інші недоліки (ч. 8 ст.186-1 ЗК України).
Як передбачено ч.3 ст.50 Закону України «Про землеустрій» від 22.05.2003 року №858-IV, (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають:
-завдання на розроблення проекту землеустрою;
-пояснювальну записку;
-копію клопотання (заяви) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у разі формування та/або зміни цільового призначення земельної ділянки за рахунок земель державної чи комунальної власності);
-рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у випадках, передбачених законом);
-письмову згоду землевласника (землекористувача), засвідчену нотаріально (у разі викупу (вилучення) земельної ділянки в порядку, встановленому законодавством), або рішення суду;
-довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями;
-матеріали геодезичних вишукувань та землевпорядного проектування (у разі формування земельної ділянки);
-відомості про обчислення площі земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки);
-копії правовстановлюючих документів на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці (за наявності таких об'єктів);
-розрахунок розміру втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва (у випадках, передбачених законом);
-розрахунок розміру збитків власників землі та землекористувачів (у випадках, передбачених законом);
-акт приймання-передачі межових знаків на зберігання (у разі формування земельної ділянки);
-акт перенесення в натуру (на місцевість) меж охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель за їх наявності (у разі формування земельної ділянки);
-перелік обмежень у використанні земельних ділянок;
-викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки);
-кадастровий план земельної ділянки;
-матеріали перенесення меж земельної ділянки в натуру (на місцевість) (у разі формування земельної ділянки);
-матеріали погодження проекту землеустрою.
З аналізу вищевикладених норм чинного законодавства слідує, що підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.
У пункті 19 оскаржуваного висновку Відповідач зазначає: «Проект землеустрою привести у відповідність до вимог п.5 ст. 116, п.6 ст. 118 ст. 141, 198 Земельного кодексу України, статті 50 Закону України «Про землеустрій». Зокрема, у проекті землеустрою необхідно уточнити відомості за рахунок яких земель відводиться земельна ділянка та про наявні обмеження у використання земельної ділянки. Доповнити проект землеустрою письмовою згодою землекористувача на вилучення земельної ділянки (засвідченою нотаріально), матеріали геодезичних вишукувань та землевпорядного проектування, викопіюванкя з кадастрової карти (плану).
Разом з тим, ст.50 ЗУ «Про землеустрій» не містить вимоги про надання відомостей, за рахунок яких земель відводиться земельна ділянка.
Щодо вимоги Відповідача доповнити проект землеустрою письмовою згодою землекористувача на вилучення земельної ділянки (засвідченою нотаріально), суд зазначає наступне:
Відповідач у п.11 висновку вказує, що цільове використання земельної ділянки (до відведення земельної ділянки) - землі промисловості, транспорту. А саме, Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області зазначає, що станом на 01.01.2016 земельна ділянка за адресою: АДРЕСА_1 обліковувалась за Відокремленим підрозділом управління будівельно-монтажних робіт і цивільних споруд №2 ДТГО «Львівська залізниця», площа земельної ділянки - 0,2016 га (землі залізничного транспорту).
Однак, згідно Довідки про кількісні та якісні характеристики земельної ділянки, розподіл земель серед власників та землекористувачів від 03.08.2015 №34-1919-0.61-3585/2-15, земельна ділянка, що відводиться Позивачу не відноситься до земель ВП "Управління будівельно-монтажних робіт і цивільних споруд №2 ДТГО «Львівська залізниця». Крім того, як вбачається з довідки Відділу держземаганства у Тернопільськійй області від 22.08.2013р. № 07-09/159 у ВП "Управління будівельно-монтажних робіт і цивільних споруд №2 ДТГО «Львівська залізниця» відсутні правовстановлюючі документів щодо земельної ділянки - 0,2016 га за адресою: АДРЕСА_1.
Крім того, в матеріалах справи наявні пояснення ПП «Тернопільський край», в яких вказано, що ВП БУ-2 є балансоутримувачем будинку №22 по вул. Малишка, відповідно є суміжним користувачем земельної ділянки, яка відводиться ОСОБА_3
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади, місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до ч.1 ст.6 КАС України до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.
Як встановлено статтею 69 КАС доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, які мають значення для правильного вирішення справи. При цьому належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вище зазначені норми чинного законодавства, з урахуванням наявних у справі доказів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення.
Керуючись ст.ст. 94, 158-167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1.Позов задовольнити.
2.Визнати протиправною та скасувати відмову Відділу Держгеокадастру у м. Тернополі Тернопільської області у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_2 для будівництва та обслуговування гаража від 24.11.2015 №34-1919-99.5-331/15-15 в частині вимоги документів, які не передбачені ст.50 Закону України «Про землеустрій» у складі проекту землеустрою.
3.Зобов'язати відділ Держземгеокадастру у м. Тернополі Тернопільської області головного управління Держземагенства у Тернопільській області надати висновок, відповідно до чинного законодавства, за результатами розгляду заяви про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_3 для обслуговування гаража.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Ходачкевич Н.І.
копія вірна
Суддя Ходачкевич Н.І.