ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 березня 2017 року № 813/3170/16
о 15 год., 13 хв. м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд, в складі головуючий суддя Гавдик З.В., судді Клименко О.М., Мартинюк В.Я., секретар судового засідання Палюк М.М., розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу № 813/3170/16 за адміністративним
позовом ОСОБА_1, представник - ОСОБА_2до Державної архітектурно-будівельної інспекції України, представник - Лешик І.П. за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Пустомитівської районної державної адміністрації, представник - не прибувпро визнання протиправними і скасування рішень
ВСТАНОВИВ:
Позивач - ОСОБА_1, звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Державної архітектурно-будівельної інспекції України, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Пустомитівської районної державної адміністрації про визнання протиправними і скасування рішень.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, на офіційному сайті ДАБІ України відображено інформацію про те, що 29.08.2016 року, відповідачем скасовано дію містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки в с. Зимна Вода по вул. Тичини, 2.
06.09.2016 року відповідачем позивачу скеровано лист за № 1013-6/5324, яким повідомлено про результати проведеної перевірки та надано акт перевірки, протокол про адміністративне правопорушення і припис про усунення порушення.
Позивач вважає спірні рішення протиправними, оскільки встановлені відповідачем обставини про те, що містобудівні умови та обмеження видані з порушенням п. 2 ст. 5, п. 4 ст. 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», вимог абз. 2 п. 2.4 Розділу II Порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 07.07.2011 року № 109, п. 3.18*, 3.19* Розділу III ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень», а саме: містобудівна документація, генеральний план с. Зимна Вода Пустомитівського району Львівської області, затверджений рішенням сесії Зимноводівської сільської ради від 29.05.2012 року №315 передбачає на вказаній в угоді земельній ділянці зону садибної забудови, також в п. 16 договору оренди земельної ділянки від 23.02.2007 року зазначене цільове призначення земельної ділянки - для індивідуального житлового будівництва. Також відповідно до витягу з державного земельного кадастру про земельну ділянку від 05.10.2015 року у відомостях про обмеження у використанні земельної ділянки зазначена охоронна зона навколо об'єкта енергетичної системи, з площею поширення 0,3282 га, чим порушено вимоги п.8.23 ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень», не відповідають вимогам чинного законодавства та фактичним обставинам справи.
Обґрунтування позовних вимог підтверджуються тим, що позивачем отримано в оренду згадану земельну ділянку з цільовим призначення для розміщення житлового комплексу, відповідно позивачем жодним чином не порушено вимоги законодавства в частині цільового використання цієї ж земельної ділянки.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, надала суду додаткові докази та пояснення, просила суд позов задоволити повністю.
Позиція відповідача викладена у запереченнях, відповідач просив відмовити у задоволенні позову повністю з підстав, що у відповідача наявні усі правові підстави для прийняття рішення про скасування дії містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки на будівництво позивачем «Багатоквартирного житлового будинку з вбудованими нежитловими приміщеннями» від 14.03.2016 року за № 247-14/20 прийнятого відділом містобудування та архітектури Пустомитівської РДА.
Будівельні роботи на об'єкті «Будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудованими нежитловими приміщеннями» на АДРЕСА_1» здійснюються на земельній ділянці наданій замовнику на правах оренди.
Згідно п.16 договору оренди земельної ділянки № 04:07:458:00124 від 23.02.2007 року укладеного між Зимноводівською сільською радою та замовником будівництва гр. ОСОБА_1, цільове призначення земельної ділянки - для індивідуального житлового будівництва.
Відповідно позивачем внесені недостовірні дані в декларацію про початок виконання будівельних робіт зареєстрованій Департаментом ДАБІ у Львівській області за № 083160350087 від 03.02.2016 року, що є порушенням ч. 2 ст. 39- 1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Об'єкт будівництва знаходиться на відстані 8 метрів від краю будинку по осі Д секції А до лінії електропередач потужністю 10 кВт., охоронна зона якої, відповідно до таблиці 8.5а * ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень», становить 10 метрів по обидва боки від крайніх проводів, внаслідок чого недобудований будинок знаходиться в охоронній зоні вказаної лінії електропередач, що є порушенням п. 8.23* ДБ11 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень».
Представник відповідача в судовому засіданні заперечення підтримав, надав суду додаткові пояснення та докази, просив суд в задоволенні позову відмовити повністю.
Позиція третьої особи у справі викладена в поясненнях, яким третя особа спростовує заперечення відповідача та підтримує позовні вимоги позивача і просить їх задоволити повністю.
Третя особа, участі уповноваженого представника в судовому засіданні не забезпечила, подала суду клопотання від 27.02.2017 року про розгляд справи за відсутності представника.
Заслухавши пояснення представників сторін, безпосередньо, всебічно, повно та об'єктивно дослідивши наявні у справі докази, давши їм оцінку, суд встановив:
23.08.2016 року Державною архітектурно-будівельною інспекцію України прийнято рішення (без номера) «Про скасування дії Містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку з вбудованими нежитловими приміщеннями по вул. Тичини, 2 в с. Зимна Вода Зимноводівської сільської ради Пустомитівського району Львівської області».
06.09.2016 року Державною архітектурно-будівельною інспекцію України видано припис за № 1368/16-1 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.
07.09.2016 року Державною архітектурно-будівельною інспекцію України прийнято рішення за № 07/09-Д «Про скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт».
Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» із змінами і доповненнями в редакції чинній на час спірних правовідносин, КАС України.
Згідно п. 2 ст. 5 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», вимоги містобудівної документації є обов'язковими для виконання всіма суб'єктами містобудування.
Згідно п. 4 ст. 29 цього ж Закону, спеціально уповноважений орган містобудування та архітектури визначає відповідність намірів щодо забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.
Згідно п. 3.18*, п. 3.19* Розділу III ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень»,
- 3.18* Планувальна організація районів садибної забудови повинна передбачати формування структурних одиниць сельбищної території, їхні розміри, функціональне зонування треба встановлювати, виходячи з величини населеного пункту, містобудівних умов району, забезпечення соціального комфорту проживання, економічності рішення.
На майданчиках, які відводяться під садибну забудову, залежно від їхніх розмірів слід формувати:
а) до 10 га - групу житлових будинків з присадибними ділянками без територій громадського користування;
б) 10 - 50 га - житлові квартали з неповним комплексом громадського обслуговування;
в) більше 50 га - житловий район з повним комплексом громадського обслуговування місцевого значення.
3.19* Площа території, яку відводять під садибну забудову, повинна забезпечити розміщення обсягів будівництва і формування планувальних одиниць у погодженні з планувальною структурою міста і системою громадських центрів.
Район садибної забудови може бути сформований окремими житловими чи блокованими будинками з присадибними (приквартирними) ділянками з господарськими будівлями або без них. Забудова цих районів не повинна перевищувати 4-х поверхів. Поверховість забудови, граничні розміри житлових будинків, площа забудови, вимоги до господарських будівель, їх складу, огорожі ділянок, благоустрою території встановлюються місцевими правилами забудови в залежності від розміру ділянок, умов інженерного обладнання, інсоляції будинків та територій, інших нормативних вимог, регіональних традицій.
Гранична площа земельних ділянок, які надаються громадянам для житлового будівництва, встановлюється відповідними місцевими органами державної виконавчої влади або місцевого самоврядування відповідно до земельного законодавства.
В умовах забудови, що склалася, присадибна ділянка може бути збережена в існуючих розмірах, якщо це не перешкоджає вдосконаленню планувальної структури населеного пункту.
До площі садибної ділянки включається площа забудови житлових будинків, господарських будівель.
Ширину садиби по фронту вулиці слід приймати залежно від планувальної структури району, рельєфу місцевості, типів житлових будинків, господарських будівель і гаражів з урахуванням забезпечення компактності садибної забудови і дотримання нормативних розривів між будівлями.
Житлові будинки на присадибних ділянках треба розміщувати відповідно до проекту забудови району із встановленим відступом від червоних ліній.
Огорожа присадибних ділянок не повинна виступати за червону лінію вулиці.
Згідно п. 8.23* цього ж ДБН, повітряні лінії електропередачі (далі ПЛ) напругою 35 кВ і вище слід розміщувати за межами сельбищних територій, а при реконструкції міст - передбачати їх винесення за межі сельбищних територій.
Для повітряних і кабельних ліній електропередачі, трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв (далі - електричні мережі) всіх напруг встановлюються охоронні і санітарно-захисні зони, розміри яких залежать від типу і напруги енергооб'єкта. Розміри цих зон слід приймати за таблицею 8.5а*.
Використання земельних ділянок в охоронних і санітарно-захисних зонах електричних мереж повинне бути письмово узгоджене з власниками цих мереж, державними органами пожежної охорони та санітарного нагляду.
В охоронних і санітарно-захисних зонах електричних мереж забороняється:
а) будувати житлові, громадські та дачні будинки;
б) розташовувати автозаправні станції або сховища пально-мастильних матеріалів;
в) влаштовувати спортивні майданчики для ігор, стадіони, ринки, зупинки громадського транспорту здійснювати зупинки всіх видів транспорту (крім залізничного) в охоронних зонах ПЛ електропередачі напругою 330 кВ і вище.
д) розміщувати будь-які споруди і будинки в охоронних і санітарно-захисних зонах ПЛ напругою 500 - 750 кВ, а також кабельних ліній електропередачі, трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв всіх класів напруги.
В охоронних і санітарно-захисних зонах ПЛ напругою до 330 кВ включно, якщо затвердженою містобудівною документацією не передбачено іншого виду використання цих земель, дозволяється розміщення виробничих будинків і споруд, колективних гаражів і відкритих стоянок легкових транспортних засобів. При цьому відстань по горизонталі від проекції крайніх проводів при їх найбільшому відхиленні до найближчих частин будинків і споруд, які виступають, повинна бути не менше вказаної в таблиці 8.5а*.
В охоронних зонах ПЛ напругою 110 - 220 кВ допускається за технічними умовами власників цих мереж та органів державної пожежної охорони розташування колективних гаражів легкових транспортних засобів, виробничих будинків і споруд, виконаних із вогнетривких матеріалів та під'їзд до них в межах всієї охоронної зони, в тому числі під проводами ПЛ.
Технічні умови повинні мати вимоги чинних нормативних актів з будівництва експлуатації, охорони, пожежної та електричної безпеки енергооб'єктів.
Охоронні зони електричних мереж також встановлюються за периметром трансформаторний підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв - на відстані 3 м від огорожі або споруди; уздовж підземних кабельних ліній електропередачі до 1 кВ, прокладених під тротуарами в населених пунктах, у вигляді земельної ділянки, обмеженої вертикальними площинами від крайніх кабелів на відстані 0,6 м у напрямку будинків і споруд та на відстані 1 м у напрямку проїжджої частини вулиці.
Стаття 70 КАС України встановлює правила належності доказів, які визначають об'єктивну можливість доказу підтверджувати обставину, що має значення для вирішення справи, а також правила допустимості доказів, що визначають легітимну можливість конкретного доказу підтверджувати певну обставину у справі. Предметом доказування, згідно з ч. 1 ст. 138 КАС України, є обставини (факти), якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.
Згідно ст. 11 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього ж Кодексу. Кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд.
По суті спору суд зазначає, що спірні рішення та припис прийняті відповідачем на підставі акту перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм державних стандартів і правил від 23.08.2016 року за № 21-мб та акту перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм державних стандартів і правил від 06.09.2016 року за № 1368, яким встановлено:
Містобудівні умови та обмеження забудови земельної для будівництва та обслуговування багатоквартирного з вбудованими нежитловими приміщеннями по вул. Тичини, 2 в с. Зимна Вода Зимноводівської сільської ради Пустомитівського району Львівської області видані від 14.03.2016 року № 247-14/20 відділом містобудування та архітектури Пустомитівської районної державної адміністрації Львівської області з порушенням п. 2 ст. 5, п. 4 ст. 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», вимог абз. 2 п. 2.4 Розділу II «Порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст», затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 07.07.2011 року № 109, п. 3.18*, 3.19* Розділу III ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень», а саме: містобудівна документація, генеральний план с. Зимна Вода Пустомитівського району Львівської області, затверджений рішенням сесії Зимноводівської сільської ради від 29.05.2012 року №315 передбачає на вказаній в угоді земельній ділянці зону садибної забудови, також в п. 16 договору оренди земельної ділянки від 23.02.2007 року зазначене цільове призначення земельної ділянки - для індивідуального житлового будівництва. Також відповідно до витягу з державного земельного кадастру про земельну ділянку від 05.10.2015 року у відомостях про обмеження у використанні земельної ділянки зазначена охоронна зона навколо об'єкта енергетичної системи, з площею поширення 0,3282 га, чим порушено вимоги п.8.23 ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень».
Замовником гр. ОСОБА_1 внесені недостовірні дані в декларацію про початок виконання будівельних робіт «Будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудованими нежитловими приміщеннями на вул. Тичини, 2 в с. Зимна Вода Зимноводівської сільської ради Пустомитівського району Львівської області» зареєстровану Департаментом ДАБІ у Львівській області за № 083160350087 від 03.02.2016 року що є порушенням ч. 2 ст. 39/1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Також відповідачем встановлено, що відповідно до генерального плану с. Зимна Вода Зимноводівської сільської ради Пустомитівського району Львівської області затвердженого рішенням сесії Зимноводівської сільської ради від 29.05.2012 року № 315 земельна ділянка на якій проводиться будівництво вищевказаного об'єкту відноситься до зони садибної забудови, що є порушенням п.п. 3 п. 24 Постанови Кабінету Міністрів України «Порядок виконання підготовчих та будівельних робіт» від 13.04.2011 року за № 466 в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.08.2015 року за № 747.
Судом враховуються обґрунтування позовних вимог про протиправність спірних рішень та винесеного припису, оскільки в матеріалах справи є наступні докази:
- погодження Відділом містобудування та архітектури Пустомитівської РДА містобудівного обґрунтування та погодження місця розташування житлового комплексу в с. Зимна Вода по вул. Тичини від 06.12.2005 року за № 591;
- погодження Відділом містобудування та архітектури Пустомитівської РДА містобудівного обґрунтування та погодження місця розташування житлового комплексу в с. Зимна Вода по вул. Тичини від 28.12.2006 року за № 1016;
- рішення Зимноводівської сільської ради Пустомитівського району Львівської області «Про затвердження містобудівного обґрунтування розташування земельної ділянки для будівництва житлового комплексу по вул.. Тичини, 2 на умовах оренди в с. Зимна Вода, та надання дозволу на складання проекту відведення земельної ділянки» від 22.01.2007 року за № 150;
- рішення Зимноводівської сільської ради Пустомитівського району Львівської області «Про погодження проекту відведення земельної ділянки ПП ОСОБА_1 під розміщення житлового комплексу» від 15.02.2007 року за № 150;
- договір оренди земельної ділянки від 23.07.2007 року, згідно предмету якого позивач прийняв в строкове платне користування земельну ділянку, для розміщення житлового комплексу, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1;
- витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку за № НВ-4602597842015 від 05.10.2015 року;
- відомості з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно за реєстраційним номером 861592046236 від 25.02.2016 року,
з яких вбачається, що цільове призначення земельної ділянки - для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку, для розміщення житлового комплексу.
Відповідачем жодними належними та допустимими доказами не підтверджено використання позивачем земельної ділянки не за цільовим призначенням. Відтак. висновки відповідача про порушення позивачем вимог законодавства щодо нецільового використання земельної ділянки та внесення позивачем з цих же підстав недостовірних даних в декларацію про початок виконання будівельних робіт, є необгрунтованими.
Також судом, не враховуються висновки відповідача про порушення позивачем вимог щодо обмеження у використанні земельної ділянки, а саме про порушення охоронної зони навколо об'єкта енергетичної системи, яка передбачена п. 8.23 ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень», оскільки згідно вказаного ДБН охоронна зона повітряних ліній електропередач має складати 10 м. по горизонталі від проекції крайніх проводів при їх найбільшому відхиленні до найближчих частин будинків і споруд, які виступають.
З наданих відповідачем доказів, оглянутих в судовому засіданні, висновки відповідача про порушення позивачем згаданої охоронної зони у 8 м., не відповідає способу вимірювання передбаченим цим же ДБН, відтак такі висновки також є протиправними.
Крім цього, судом враховується обґрунтування позивача, що ним не порушено вимоги п. 2.4 Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, оскільки згідно з п. 1.1 цього ж Порядку, такий розроблений згідно ст. 27 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» і призначений для використання уповноваженими органами містобудування та архітектури та іншими суб'єктами містобудування при вирішенні питань забудови присадибних, дачних і садових земельних ділянок, відтак посилання відповідача на вказаний Порядок не спростовує правомірність видачі містобудівних умов і обмежень для будівництва багатоквартирного будинку щодо предмету спору по даній справі.
З цих же підстав судом не враховуються заперечення відповідача по суті спору в цілому. Також судом не враховуються заперечення відповідача щодо інших порушень позивача, зазначених в запереченні на адміністративний позов.
Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Докази подані позивачем переконують в обґрунтованості позовних вимог.
Згідно ст. 49, 70 КАС України, сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, а відтак зобов'язані обґрунтовувати належність та допустимість доказів для підтвердження своїх вимог або заперечень.
Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, із врахуванням повноважень суду згідно ст. 162 КАС України, адміністративний позов підлягає задоволенню повністю.
Згідно ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійсненні нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі.
Керуючись ст.ст. 69, 70, 71, 159-163, 167 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов задоволити повністю.
2. Визнати протиправним і скасувати Рішення Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 23.08.2016 року «Про скасування дії Містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку з вбудованими нежитловими приміщеннями по вул. Тичини, 2 в с. Зимна Вода Зимноводівської сільської ради Пустомитівського району Львівської області».
3. Визнати протиправним і скасувати Рішення Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 07.09.2016 року № 07/09-Д «Про скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт».
4. Визнати протиправним і скасувати Припис Державної архітектурно-будівельної інспекції України про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил № 1368/16-1 від 06.09.2016 року.
5. Стягнути з асигнувань Державної архітектурно-будівельної інспекції України на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, АДРЕСА_1) 1653,6 грн. судового збору.
Постанова суду першої інстанції може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Згідно ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього ж Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду першої інстанції, набирає законної сили у порядку та строки згідно ст. 254 КАС України.
Постанова складена в повному обсязі 13.03.2017 року.
Головуючий суддя Гавдик З.В.
Суддя Клименко О.М.
Суддя Мартинюк В.Я.